Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że dzisiejsze przedpołudnie przejdzie do historii polskiej energetyki. Zainaugurowana została budowa jednej z największych i najważniejszych inwestycji w całej jej historii. Inwestycji zielonej, zapewniającej Polsce bezpieczeństwo i konkurencyjność. Przy tej okazji z ust Donalda Tuska padła ważna obietnica.
Zapadła ostateczna decyzja dotycząca inwestycji na Bałtyku. Nakłady finansowe na projekt Baltica 2 zostały oszacowane na 30 mld zł. Polska Grupa Energetyczna weszła we współpracę z duńską firmą. Już wiadomo po czyjej stronie morza powstanie farma wiatrowa. W związku z planami stworzenia morskiej elektrowni pojawiły się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa narodowego.
Instalacja fotowoltaiki na budynkach sakralnych to kontrowersyjny temat. Zwłaszcza jeśli kościelne budynki mają bezsprzecznie wartość zabytkową. Niewiele robi sobie tego ksiądz z Gdańska, który chwali się, że dzięki panelom zaoszczędził krocie. Problem w tym, że jeszcze w 2023 r. otrzymał nakaz demontażu instalacji.
Zakończyła się konferencja prasowa Orlenu, pierwsza po objęciu stanowiska przez Ireneusza Fąfarę. Zaprezentowana została strategia korporacji obejmująca okres aż do 2035 r. Nowy prezes nie przebiera w słowach - rozpoczynająca się dekada ma być dla Polski największym planem inwestycyjnym w historii rodzimej energetyki.
Donald Trump spowodował mocne wahania na europejskim rynku. Wystarczyła jedna wypowiedź, by notowania jednego z istotnych sektorów spadły. Prezydent USA nazwał te urządzenia śmieciami.
Mało kwestii tak łączy Polaków, jak przekonanie konieczności zapewnienia w państwie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Doświadczenia związane z wojną w Ukrainie pokazały, że poleganie na imporcie surowców to droga donikąd. Zmiany w miksie energetycznym okazały się konieczne. Właśnie poczyniono w nich duży krok naprzód.
Średnia cena benzyny 95 w Polsce sięga 6 zł. Można się spodziewać, że będzie to ważne zagadnienie w rozpoczynającej się na dobre kampanii wyborczej. A jednak to nie prezydent Polski ma znaczący wpływ na ceny na stacjach paliw - w Polsce mamy przykład, że znacznie większe osiągnięcia mogą mieć na tym polu władze samorządowe.
Kończy się 75-letnia historia jednej z najważniejszych niegdyś spółek w polskiej energetyce. Przez lata dostarczała technikę dla największych elektrowni i elektrociepłowni w kraju. Teraz sąd w Gliwicach właśnie ogłosił upadłość firmy Rafako. Kilkaset osób straci pracę. Co było przyczyną kryzysu, który pogrzebał finanse firmy?
Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że zapadała decyzja w sprawie taryf na dystrybucję paliw gazowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Dotkną one zarówno tych Polaków, którzy gazu używają tylko w kuchenkach, jak i tych, którzy ogrzewają nim całe domy. Różnice odczujemy zatem niemal wszyscy i to już wkrótce.
Drugi tydzień grudnia przyniósł odrobinę wytchnienia dla kierowców zaniepokojonych brakiem stabilizacji na stacjach benzynowych. Ceny się uspokoiły, a nawet nieznacznie spadły. Największą ulgę poczują właściciele wozów z instalacją gazową. Na takie wieści, czekali już niemal od pół roku.
Polski gigant paliwowy poinformował o dokonaniu odkrycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Należąca do Orlenu spółka przeprowadziła odwiert rozpoznawczy o długości 4111 metrów, który potwierdził obecność zasobów szacowanych na 17 do 39 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To tylko część osiągnięć koncernu w tym regionie, a kolejny rok zwiastuje zwielokrotnienie poszukiwań.
Dotychczasowy Country Manager EDP Energia Polska obejmie zarządzanie także nad działalnością EDP Renewables na polskim rynku. Nominacja na stanowisko Country Lead EDP w Polsce wzmacnia strategię grupy, zakładającą integrację biznesów, synergię działań spółek i zaangażowanie na rzecz transformacji energetycznej Polski.
Policja przestrzega przed oszustwami, które mają szansę powtarzać się w najbliższym czasie w całej Polsce. Kryminalni z zachodniej części kraju przywołują historię jednej z mieszkanek, która powtórzyła się już m.in. w centralnej Polsce.
Ministerstwo Przemysłu zamierza zaktualizować strategię energetyki jądrowej. Rząd planuje podjąć działania w kierunku budowy trzeciej elektrowni atomowej w Polsce, a pierwsze szczegóły nowego planu mają być opublikowane do końca grudnia. Okazuje się bowiem, że będziemy potrzebować więcej mocy z atomu, niż pierwotnie zakładano.
Do trzech siedzib największej spółki branży energetycznej w Polsce wkroczyli dziś w asyście policji pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Podejrzenia obejmują bardzo poważne naruszenia i mogą skończyć się nałożeniem na spółkę gigantycznej kary finansowej.
Program "Czyste Powietrze" w ostatnich latach był jednym z najważniejszych elementów polityki Polski wobec potrzeby transformacji energetycznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił dziś, że po 6 latach funkcjonowania "Czystego Powietrza" nadszedł czas, by dokonać całkowitego resetu.
W sobotę (23 listopada) mieszkańcy Sulechówka i okolic (województwo zachodniopomorskie) widzieli kłęby dymu unoszące się nad farmą wiatrową. Na miejsce zdarzenia zostali wezwani strażacy. Pożar okazał się dla nich nie lada wyzwaniem. Okazało się, że strażacka drabina nie jest w stanie dosięgnąć do płonącego skrzydła.
Za równy miesiąc, czyli 20 grudnia 2024 roku rozpocznie się rewolucja na polskim rynku gazu. Tego dnia wejdzie w życie całkowite embargo na import LNG, czyli skroplonego gazu petrochemicznego z Rosji do państw Unii Europejskiej. Czym Polska zastąpi rosyjski gaz i jak wpłynie to na nasze portfele?
Polski sektor energetyczny stoi w obliczu poważnych wyzwań, które mogą skutkować niedoborami mocy produkcyjnej już w 2026 roku. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ostrzegają, że deficyty mocy mogą osiągnąć 4,2 GW w najbliższych latach, a w 2034 roku - wzrosnąć aż do 9,4 GW. Problemy te wynikają ze wzrostu zapotrzebowania na energię, wyzwań związanych z transformacją energetyczną i ograniczoną wydajnością odnawialnych źródeł energii (OZE).
Najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie Globalnego Sojuszu na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii (The Global Renewables Alliance) pokazuje rosnące poparcie społeczne dla inwestycji w zielone technologie i czystą energię. W Polsce przoduje jedna grupa wiekowa. A pozostałe? Odpowiadają wbrew intuicji.
Chociaż nadejście zimy wiąże się zazwyczaj ze wzrostem cen węgla, czasem zdarzają się wyjątki. Polska Grupa Górnicza ogłosiła właśnie pozytywną wiadomość dla tych, którzy wciąż nie zdążyli zaopatrzyć się w surowiec przed okresem najintensywniejszego grzania. Najwięcej można zaoszczędzić kupując opał typu groszek.
W związku z transformacją energetyczną, czyli odchodzeniem polskiej energetyki od węgla w przyszłym roku ma zostać zamknięta elektrownia Siersza w Trzebini (woj. małopolskie). Pracownicy zakładu zaniepokojeni tymi doniesieniami w niedzielę (10 listopada) rozpoczęli protest. Zebrali się pod zakładem z nadzieją, że uda im się ochronić miejsca pracy. Co na to przedstawiciele elektrowni?
PGE wybuduje nową elektrownię szczytowo-pompową w Bystrzycy Kłodzkiej. O budowie mówiło się już od kilkudziesięciu lat, jednak wstrzymywały ją protesty okolicznych mieszkańców. Wszystko zmienił jednak ostatni rok i powódź, która przyniosła miejscowości ogromne szkody. Powstanie elektrowni zostało już przesądzone, a co najważniejsze – pozwoli ona zapobiec kolejnej katastrofie w przyszłości.
Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych wywołały spore emocje także w Europie. Po zwycięstwie kandydata Republikanów Donalda Trumpa pojawiają się pytania o to, jak będzie wyglądał nowy układ sił na arenie międzynarodowej oraz jaki będzie miał wpływ na bezpieczeństwo w kontekście możliwego zacieśnienia relacji USA z Rosją. Jak donosi PAP, unijni urzędnicy mają na to pewien plan. Kartą przetargową ma być gaz.
Polska podpisała z Japonią umowę o współpracy w sektorze energii atomowej. To efekt spotkania szefowej polskiego resortu przemysłu z wiceministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinjim Takeuchim. Współpraca z Krajem Kwitnącej Wiśni ma pozwolić Polsce na budowę nowych kompetencji atomowych.
Dane opublikowane przez Komisję Europejską są jednoznaczne – w drugim kwartale bieżącego roku ceny energii elektrycznej w Polsce były jednymi z najwyższych w całej Europie. Chodzi konkretnie o rynek hurtowy, w przypadku cen końcowych dla gospodarstw domowych sytuacja jest odwrotna – w Polsce są jedne z najniższych.
Ministra klimatu w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdziła, że mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane. Maksymalne stawki wprowadzono w celu ochrony gospodarstw domowych przez rosnącymi cenami energii. W efekcie Polacy dostają mniejsze rachunki, a przedsiębiorstwa energetyczne otrzymują rekompensaty ze środków publicznych. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce się to zmieni.
Zakup kotła do ogrzewania domu to ważna i trudna decyzja, której skutki będą towarzyszyć nam przez długie lata. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach producenci z tej branży nadużywają zaufania klientów i podają nieprawdziwe informacje. UOKiK sprawdził 10 modeli kotłów na paliwa stałe. W aż czterech z nich wykryto nieprawidłowości. Urzędnicy radzą, na co zwracać uwagę, jeżeli planujemy zakup kotła.