Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Globalne wyzwania klimatyczne w centrum uwagi. Startuje konferencja PRECOP
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 02.10.2024 10:52

Globalne wyzwania klimatyczne w centrum uwagi. Startuje konferencja PRECOP

PRECOP konferencja
Fot. PTWP

2 i 3 października Katowice staną się areną kluczowych dyskusji o przyszłości naszej planety. Trzecia edycja konferencji PRECOP, organizowana przed Szczytem Klimatycznym ONZ COP29, zgromadzi międzynarodowych ekspertów, liderów politycznych, przedstawicieli biznesu i aktywistów. W ciągu dwóch dni debat w Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestnicy będą szukać odpowiedzi na najpilniejsze pytania dotyczące transformacji energetycznej, zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.

Przywództwo na rzecz klimatu

Tegoroczne wydarzenie to miejsce wymiany doświadczeń, a także platforma do wypracowania konkretnych rozwiązań, które zostaną zebrane w postaci Białej Księgi i przekazane na COP29 w Baku. Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy będą mogli wziąć udział w blisko 30 panelach dyskusyjnych poświęconych najważniejszym tematom klimatycznym. Główne zagadnienia obejmą transformację energetyczną, zrównoważony biznes, zielone finansowanie, gospodarkę o obiegu zamkniętym, dekarbonizację przemysłu, ESG, adaptację do zmiany klimatu, bioróżnorodność, zielone miasta oraz edukację klimatyczną.
Konferencja rozpocznie się sesją inaugurującą zatytułowaną „Przywództwo na rzecz klimatu”, podczas której paneliści omówią rolę liderów politycznych i biznesowych w mobilizowaniu działań na rzecz ochrony klimatu. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele różnych sektorów, w tym politycy, samorządowcy oraz aktywiści, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z zakresu zrównoważonego rozwoju i współpracy międzysektorowej.
Szczególnym elementem tegorocznej konferencji będą również Climate Talks – cykl dynamicznych sesji, które poruszą takie tematy, jak: Agenda 2030 – gdzie jesteśmy, alternatywne systemy gospodarcze, zarządzanie ryzykiem klimatycznym, negocjacje klimatyczne oraz wpływ wojny na zmiany klimatu. W jednej z dyskusji zostanie szczegółowo omówiony wpływ konfliktu w Ukrainie na zasoby naturalne i bioróżnorodność, co stanowi nowy i palący problem w globalnej agendzie klimatycznej.
 

Trwający właśnie Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ wyraźnie pokazuje, że aby osiągnąć cele zapisane w Agendzie 2030, w tym te dotyczące klimatu i środowiska, niezbędne jest przyspieszenie globalnej współpracy, włączającej do wspólnych działań rządy, biznes i społeczeństwa. Taki charakter ma właśnie współorganizowany przez nas PRECOP, który jako jedyna w Polsce konferencja przygotowująca do Szczytu Klimatycznego ONZ jest przestrzenią dialogu wszystkich osób nieobojętnych na los planety. Gorąco zapraszam do wsłuchania się w ich głos 

mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.   
 

Liderzy zmian

W konferencji wezmą udział eksperci ze świata polityki, biznesu i nauki, zarówno z Polski, jak i zagranicy. W gronie prelegentów znajdą się m.in. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości; Borys Budka, poseł do Parlamentu Europejskiego; Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Michał Kołodziejczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska; Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej; Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a także posłanki i poseł na Sejm Gabriela Lenartowicz, Monika Rosa i Mirosław Suchoń. Swój udział potwierdzili także Mirosław Proppé, prezes zarządu Fundacji WWF Polska oraz Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. 
Prezentację globalnej perspektywy zapewnią międzynarodowi eksperci, w tym Aline des Cloizeaux, dyrektor Wydziału Energii Jądrowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej; Simon Porter, Director a.i. Multi-country office Ukraine UNOPS oraz Erin Nickerson, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie; Robert Rudich, Energy Atachee Ambasady USA; Jennifer Tyldesley, Radczyni Minister ds. Gospodarczych, Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i Fabrizio Zucca, Green Assist Expert CINEA.
Sektor biznesu i otoczenia biznesowego reprezentować będą między innymi: Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Orlenu; Agata Czachórska, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail; Krzysztof Dresler, wiceprezes zarządu banku nadzorujący obszar finansów i rachunkowości PKO Banku Polskiego; Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy; Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP; Wojciech Koszuta, dyrektor generalny, członek zarządu ArcelorMittal Poland; Bartosz Kublik, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska; Piotr Matczuk, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju;  Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia; Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego czy Mariusz Wawer, dyrektor ds. rządowych i ESG na Region Europy Wschodniej 3M.
Gośćmi będą także Maciej Nowicki, były minister środowiska, laureat prestiżowej nagrody Der Deutsche Umweltpreis oraz przewodniczący COP14; Tomasz Rożek, założyciel, prezes Fundacji Nauka. To Lubię; Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021; Agnieszka Oleksyn-Wajda, ekspertka UN Global Compact Network Poland, dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, Uczelnia Łazarskiego, Paulina Sobiesiak-Penszko, dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej, starsza analityczka w Instytutucie Spraw Publicznych, inicjatorka projektu “Kobiety w Polsce dla klimatu”, a także Natalia Przybysz, polska piosenkarka, autorka tekstów, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.


Już po raz trzeci zgromadzimy w ramach konferencji PRECOP przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i sztuki, którzy zabiorą głos i włączą się w szeroką debatę na temat zmiany klimatu, i to w tak znaczącym momencie, kiedy naprawdę cały świat, ale także polscy decydenci i praktycy, muszą podjąć decyzje ważne z punktu widzenia przyszłości naszego kraju i naszej planety

mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, współorganizator konferencji PRECOP i dodaje: – W agendzie konferencji PRECOP nie zabraknie tematów związanych z łagodzeniem skutków katastrofy klimatycznej oraz adaptacją do zmiany klimatu, tak aktualnych wobec ostatnich tygodni i tragicznych doświadczeń południowej Polski.
 

Nowe spojrzenia na technologie i innowacje

Konferencja PRECOP to nie tylko miejsce refleksji nad obecną sytuacją klimatyczną, ale także przestrzeń do dyskusji o przyszłości technologii. Panel dotyczący technologii i innowacji dla klimatu skupi się na przełomowych rozwiązaniach, które mają szansę przyspieszyć transformację energetyczną i przemysłową. Uczestnicy dowiedzą się, jak najnowsze technologie mogą przyczynić się do osiągnięcia celów net-zero oraz jak zerwać zależność między wzrostem gospodarczym a wpływem na środowisko.
Ważnym tematem będzie również rola zrównoważonego budownictwa, gdzie eksperci zaprezentują innowacyjne podejścia do projektowania obiektów o minimalnym wpływie na środowisko. Dyskusje będą dotyczyć także efektywności energetycznej budynków oraz wykorzystania niskoemisyjnych materiałów i technologii.
 

Green Changer i artystyczne wydarzenia towarzyszące

Tradycyjnie, podczas PRECOP wręczone zostaną prestiżowe nagrody „Green Changer”, wyróżniające osoby i instytucje promujące aktywność na rzecz klimatu oraz zrównoważonego stylu życia. Nagrody te mają na celu uhonorowanie działań, które w praktyczny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska.
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji będzie niezwykły koncert „Earth 2.0. Był sobie człowiek”, który odbędzie się w katowickim Spodku. Wystąpią m.in. Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz oraz Błażej Król, oferując publiczności artystyczną interpretację największych wyzwań współczesnego świata w kontekście ochrony planety.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w tym unikalnym wydarzeniu, które będzie okazją do pogłębionej refleksji nad przyszłością naszej planety. Otwarta rejestracja na konferencję jest dostępna na stronie wydarzenia: https://www.precop.pl/pl/.