Nowa, największa elektrownia gazowa w Polsce jest jednocześnie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Do eksploatacji oddała ją właśnie PGE Polska Grupa Energetyczna. Obiekt znajduje się w Gryfinie i zapewni niemal 1,4 GW mocy. W energię elektryczną zaopatrzy 3 miliony gospodarstw domowych. Czy to oznacza, że prąd będzie tańszy?
Kiedy zbliża się listopad, a prognozy pogody mówią o gwałtownym ochłodzeniu, wzrost cen węgla jest bardziej niż oczywisty. W wielu miejscach problemem pozostaje także jakość surowca, która w wersji importowanej często pozostawia wiele do życzenia. Kilkukrotnie tańszy w skupie, sprowadzany węgiel może się okazać wielokrotnie droższy w eksploatacji – jest bowiem znacznie mniej wydajny od polskiego odpowiednika. Gdzie zatem najlepiej dokonywać zakupu, by nie natknąć się na czarny bubel?
Nie tylko właściciele domów jednorodzinnych chcą dołączyć do transformacji energetycznej i instalują fotowoltaikę - rośnie zainteresowanie montowaniem paneli fotowoltaicznych w mieszkaniach, a konkretniej - na balkonach. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to obłożone szeregiem regulacji, których zbagatelizowanie może się skończyć nawet nakazem demontażu i grzywną.
TAURON Dystrybucja podsumowuje kontrole mikroinstalacji i magazynów energii, które przyniosły zaskakujące wyniki. Przekroczenia mocy, niezarejestrowane instalacje i niebezpieczne układy — to tylko niektóre z wykrytych nieprawidłowości.
Tylko do końca roku obowiązuje maksymalna wysokość stawki za megawatogodzinę energii oraz możliwość skorzystania z bonu energetycznego. Oznacza to, że rządowi zostało jeszcze tylko 70 dni na decyzję co do dalszych planów wsparcia gospodarstw domowych w opłacaniu rachunków za prąd. Tymczasem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadal nie wypracowano rozwiązania.
Nowe informacje w sprawie rozwoju polskiej energetyki jądrowej. W odpowiedzi na interpelację posłanki Pauliny Matysiak ministerstwo przemysłu wyjaśnia m.in. co z przyszłością elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie, którą miała powstać we współpracy z koreańskim koncernem KHNP i spółką ZE PAK Zygmunta Solorza. Resort odpowiedział też na pytanie o lokalizację drugiej państwowej elektrowni jądrowej.
Czwarta rewolucja przemysłowa przynosi zmianę oblicza współczesnej gospodarki. O tym, jak rozwój produkcji przemysłowej wygląda w Polsce, czy potrafimy korzystać z najlepszych wzorców oraz czy jesteśmy przygotowani na nowe wyzwania związane z postępującą transformacją, debatować będą uczestnicy Konferencji Nowy Przemysł 4.0. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się w terminie15-16 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będą jej towarzyszyły, organizowane w tym samym czasie, Międzynarodowe Targi Obrabiarek Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX oraz przeznaczone dla branży spawalniczej ExpoWELDING.
Kiedy temperatura dniem i nocą coraz częściej spada poniżej 10 st. C, rozpoczyna się sezon działających pieców i grzejników. Nie powinno więc dziwić, że w nadchodzącym okresie największego popytu, ceny węgla na składach rosną i już teraz są zdecydowanie wyższe, niż przed kilkoma tygodniami. Może jednak zastanawiać dostępność surowca dobrej jakości, który zapewni wystarczają ilość ciepła.
Rosnące ceny gazu LPG stają się coraz bardziej odczuwalne, zarówno dla kierowców, jak i dla milionów gospodarstw domowych w Polsce. Wyższe ceny uderzają w użytkowników już teraz, mimo że embargo na rosyjski gaz wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy. Czy Polacy muszą przygotować się na jeszcze większe wydatki w nadchodzącym sezonie grzewczym?
Drożejący prąd to w ostatnim czasie zmora mieszkańców wielu gospodarstw domowych. Jest jednak nadzieja, że przez pewien czas uda nam się uniknąć jeszcze wyższych cen. O przedłużeniu osłon energetycznych mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa resortu dodała, że „pieniądze, które zostały zabezpieczone na ten cel w projekcie budżetu państwa, są dalej bezpieczne”.
Program "Mój Prąd" od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków inwestujących w odnawialne źródła energii (OZE). Szósta edycja tego programu, która ruszyła we wrześniu 2023 roku, przyniosła szereg nowości, a także istotne zwiększenie budżetu, dzięki czemu Polacy mają jeszcze większą szansę na wsparcie swoich inwestycji w fotowoltaikę i inne urządzenia związane z magazynowaniem energii.
Bezzałogowy samolot solarny, recykling grafitu z zużytych baterii i akumulatorów oraz pomysł na zastosowanie wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych to zwycięskie projekty III edycji programu grantowego SOFIA. W inicjatywie organizowanej przez ONDE wzięło udział kilkudziesięciu młodych naukowców. Granty otrzymały trzy studentki – pasjonatki wykorzystywania i rozpowszechniania odnawialnych źródeł energii.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że już niedługo odnawialne źródła energii będą zaspokajać nawet połowę globalnego zapotrzebowania. Dominować w tej kategorii będzie fotowoltaika, która również w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Problem w tym, że transformacja energetyczna w naszym kraju już teraz ujawniła pewien bardzo istotny szkopuł. A wyzwania rosną.
Mieszkańcy północnej Polski na to właśnie czekali. Dwie duże firmy: Polenergia i Equinor przyspieszają budowę największej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Farma Bałtyk 1, położona 81 km od wybrzeża, zasili 2 miliony gospodarstw domowych zieloną energią. Kiedy do Polski popłynie prąd i kto na tym skorzysta? Znamy szczegóły.
2 i 3 października Katowice staną się areną kluczowych dyskusji o przyszłości naszej planety. Trzecia edycja konferencji PRECOP, organizowana przed Szczytem Klimatycznym ONZ COP29, zgromadzi międzynarodowych ekspertów, liderów politycznych, przedstawicieli biznesu i aktywistów. W ciągu dwóch dni debat w Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestnicy będą szukać odpowiedzi na najpilniejsze pytania dotyczące transformacji energetycznej, zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się miejscem kluczowych rozmów na temat przyszłości polskiej energetyki. Debiutujące wydarzenie – Energy Days – zgromadzi prezesów spółek Skarbu Państwa, liderów prywatnych firm, przedstawicieli rządu, samorządowców, ekspertów i inwestorów. W tym gronie będą analizowane najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi sektor energetyczny, ze szczególnym naciskiem na innowacje, przyszłość branży oraz kluczowe zmiany w obliczu globalnej transformacji.
Wraz z nadejściem jesieni właściciele gospodarstw domowych, którzy wciąż ogrzewają swoje mieszkania węglem, zaopatrują się w zapasy tego surowca na zimę. I choć wszyscy pamiętają ostatnie sezony, w których ceny węgla drastycznie wzrosły z powodu wojny w Ukrainie, obecnie sytuacja na rynku wróciła do normy. Ile zapłacimy za tonę? Oto ceny węgla w sklepach i składach.
Na tę informację czekali nie tylko mieszkańcy Wielkopolski. Wiadomo, kiedy ruszy budowa elektrowni jądrowej w Koninie Pątnowie. Padła także data planowanego oddania do użytku pierwszego reaktora, który ma wybudować koreański koncern KHNP. Czy sądowy spór między Koreańczykami i Amerykanami może zatrzymać te plany? Są nowe informacje.
Polska spółka Rafako złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Po dużych problemach finansowych gigant energetyczny musiał podjąć radykalną decyzję. Podano informację, dlaczego główny śląski pracodawca podjął taką decyzję.
Podhale słynie z wód termalnych, które co roku przyciągają setki turystów. Mieszkańcy Szaflar i Nowego Targu z nadzieją czekali na kolejny, tym razem najgłębszy w Polsce odwiert. Woda o temperaturze 150 stopni ze źródła geotermalnego miała zapewnić im ogrzewanie. Projekt z miesiąca na miesiąc przynosi kolejne kłopoty. Teraz prace całkowicie stanęły. Władze gminy żądają od wykonawcy wyjaśnień.
Konferencja PRECOP, jak co roku, zgromadzi czołowych przedstawicieli biznesu, polityki i nauki, aby wspólnie omówić najważniejsze wyzwania związane z ochroną klimatu oraz zrównoważonym rozwojem. Wydarzenie sceną dyskusji na temat globalnej transformacji energetycznej i jej roli w realizacji celów klimatycznych. W tym roku eksperci spotkają się w dniach 2-3 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Grono prestiżowych ekspertów, naukowców, przedsiębiorców, prezesów spółek energetycznych, regulatorów, samorządowców i polityków już za dwa tygodnie spotka się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by dyskutować o przebiegu transformacji energetycznej i wyzwaniach dla sektora energii w Polsce. Dwudniowe wydarzenie konferencyjno-targowe o nazwie Energy Days odbędzie się po raz pierwszy już z początkiem października i stanie się okazją zarówno do wielu inspirujacych debat, jak i zaprezentowania innowacyjnych, branżowych produktów i usług.
Już za dwa tygodnie, w terminie 2-3 października 2024 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się centrum debaty na temat przyszłości energetyki w Polsce. O najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą będą dyskutować najważniejsze osoby z sektora – prezesi spółek Skarbu Państwa i prywatnych firm działających w obszarze energetyki, ale także politycy, samorządowcy, eksperci, inwestorzy czy dostawcy technologii.
W dniach 2-3 października Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się sceną najważniejszej debaty klimatycznej w tej części Europy. PRECOP ma przygotować uczestników do listopadowego szczytu klimatycznego ONZ – COP29 w Azerbejdżanie. Wydarzenie, organizowane corocznie przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP, jest okazją do omówienia kluczowych obszarów globalnej polityki klimatycznej.
Paliwa w Polsce tanieją i na razie nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Od poniedziałku kierowców odwiedzających stacje benzynowe po raz kolejny mogą zaskoczyć liczby wyświetlane na pylonach. Zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego będą niższe, niż obecnie.
Dopiero od tego roku regulatorzy wprowadzili w programach dopłat mechanizmy zabezpieczeń przed niebezpieczeństwami czyhającymi na konsumentów na rynku OZE. Chodzi m.in. o uruchomienie tzw. zielonej listy, gdzie znajdują się certyfikowane pompy ciepła, które na wyłączność otrzymają dopłaty. Teraz nad problemem pochyla się UOKiK.
Emocje sięgnęły zenitu. We wtorek 10 września górnicy i energetycy z zakładów Lubelski Węgiel Bogdanka oraz elektrowni Kozienice i Połaniec ruszyli pod siedzibę Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Niektórzy mieli ze sobą race i petardy. O co tak naprawdę chodzi związkowcom? Ekspert nie kryje zaskoczenia. - To bardzo dziwny protest - mówi nam Jakub Wiech.
Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w całej Polsce doszło do co najmniej kilku pożarów spowodowanych fotowoltaiką. Nic dziwnego, że pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego sposobu pozyskiwania energii oraz poszukiwane są przyczyny. Badana jest też trwałość PV. Państwowa Straż Pożarna wyjaśnia, czy jest się czego obawiać.