Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zielone paliwa szansą dla energetyki wiatrowej
i polskiej gospodarki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 10.06.2024 19:30

Zielone paliwa szansą dla energetyki wiatrowej
i polskiej gospodarki

dystrybutor, wiatraki
Fot. Pixabay/planet_fox, makunin

Ograniczony dostęp do dotychczasowych źródeł energii, a także wymogi stawiane Polsce przez Unię Europejską, skłaniają do przemyśleń o alternatywnych paliwach. A tych Polska może mieć aż nadto. Eksperci podkreślają nie tylko konieczność rozwoju w kierunku zielonej gospodarki, ale również znaczący potencjał odnawialnych źródeł energii.

Rozwój zielonych paliw jest kluczowy dla Polski

Właśnie takie zdanie wyrazili eksperci podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej 2024 w Świnoujściu. Tym razem jednak dyskusja nie toczyła się wyłącznie wokół tego, jakie wyzwania stawiane są przed polskim rynkiem energetycznym, ale również jaki potencjał możemy wykorzystać. 

Wśród wymienionych atutów znalazła się m.in. morska energetyka wiatrowa, która ma realną szansę na zastąpienie aktualnych podstaw infrastruktury energetycznej. Warto podkreślić, że rozwój w tym zakresie przełożyłby się także na inne sektory gospodarki, w tym niskoemisyjność dzięki zastąpieniu paliw kopalnych e-metanolem.

Każdy pojazd można łatwo dostosować do e-metanolu zastępującego paliwo kopalne, bez zmiany silnika i bez utraty jego pojemności. European Energy jest na drodze do ukończenia największego na świecie zakładu produkcji e-metanolu w Kassø w Danii. Kolejne projekty rozwijamy już w krajach europejskich, a także w Ameryce Łacińskiej i Australii — zaznaczył Robert Adamczewski, Head of the Development, ekspert European Energy Polska

Dopłaty dla właścicieli domów. Wkrótce dostaną nawet 30 tys. złotych

Zielona gospodarka rozwija skrzydła

Mimo że reforma polskiego rynku energetycznego nie przebiega w niesamowitym tempie, warto podkreślić, że wciąż następują kolejne zmiany. Następnym krokiem w stronę zielonej gospodarki jest podpisanie przez gminy Barwice i Grzmiąca na Pomorzu Zachodnim memorandum z European Energy. Zainteresowanie e-metanolem rośnie również ze strony globalnych spółek, takich jak Circle K., Novo Nordisk czy Maersk.

To właśnie oni będą korzystać z e-metanolu wyprodukowanego w naszym budującym się zakładzie w Kassø w Danii, który będzie mieć imponującą zdolność produkcyjną ponad 40 000 ton rocznie, podkreśla biuro prasowe European Energy.

Zielona gospodarka rozwija skrzydła

Warto zaznaczyć, że zielone paliwa to nie tylko e-metanol. European Energy podkreśla również znaczenie wodoru oraz zrównoważonego paliwa lotnicze (eSAF). Zdaniem ekspertów, wszystkie te źródła energii pozwolą na ”pełne wykorzystanie mocy z wiatru”. Mają one zostać wykorzystane w ramach programu rozwoju polskiej Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Postrzegamy produkcję zielonego wodoru i e-metanolu jako korzystne uzupełnienie dla dużych projektów energii odnawialnej oraz sposób na zagospodarowanie nadwyżek produkcji energii elektrycznej zwłaszcza z morskiej energetyki wiatrowej. Jesteśmy otwarci na nowe partnerstwa w Polsce w tym zakresie — poinformował Robert Adamczewski.