Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ceny Energii

Ceny Energii

Ceny energii – co na nie wpływa?

Ceny energii to temat, który w ostatnich latach niemalże nie schodzi z ust Polaków – z przerażeniem obserwujemy bowiem, jak dramatycznie rosną ceny prądu, nierzadko doprowadzając do bankructwa mikro i małych przedsiębiorstw. Dlaczego tak się dzieje? Czynników wpływających na ceny energii jest wiele. Sporo zależy od źródła energii i sposobu jej przetwarzania – w skład cen może wchodzić na przykład transport i wydobycie węgla.

Co ciekawe, wcale nie są to najważniejsze czynniki – najistotniejsza bowiem jest polityka fiskalna państwa i to ona ma główny wpływ na ceny energii. Do głównych czynników odpowiedzialnych za ceny energii zalicza się: rozmaite obciążenia fiskalne (takie jak podatek VAT czy akcyza), proinflacyjną politykę, pomniejsze podatki i opłaty IZE, marżę dystrybutora, koszty przemysłowe, czy koszty logistyczne. Do tego doliczyć można koszty zakupu uprawnień do emisji CO2.

Czy ceny energii wzrosną w 2024?

Biorąc pod wzgląd nawet najbardziej optymistyczne prognozy, w roku 2024 trzeba spodziewać się tego, że ceny energii wzrosną. Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, wzrost cen energii może wynieść nawet 70%. Ma to związek ze stopniowym odmrażaniem cen energii, które zostały zamrożone przez rząd rok wcześniej w ramach walki z inflacją i negatywnymi dla gospodarki skutkami pandemii COVID-19.

Eksperci zauważają, że wzrost cen energii wcale nie musi przybierać szokowego wymiaru i odmrażanie cen może odbywać się powoli. Niektórzy sugerują nawet, że powinno się utrzymać w mocy decyzję o ich zamrożeniu, bo korzystnie wpłynie to na obniżenie poziomu inflacji, a sytuacja na rynku energetycznym (tak lokalnym jak i światowym) i tak się stabilizuje.

Ceny energii a transformacja energetyczna

Coraz odważniej w wielu państwach na popularności zdobywa wszelkiego rodzaju transformacja energetyczna. Jest to szereg działań podejmowanych przez rząd, przedsiębiorstwa i osoby prywatne, w ramach których gospodarka kraju ma docelowo przestawić się ekologiczne pozyskiwanie energii, o znacznie zredukowanym lub zerowym poziomie emisyjności. Przykład stanowić mogą odnawialne źródła energii (OZE), takie jak elektronie wiatrowe, słoneczne czy wodne, jak również energia atomowa.

W dłuższej perspektywie „zielona energia” powinna być znacznie tańsza – zarówno dla producenta, jak i odbiorcy końcowego, czyli obywateli. Niestety, na niższe ceny energii pozyskiwanej w ekologiczny sposób przyjdzie nam jeszcze poczekać. Transformacja energetyczna to ogromne koszty, które przecież ktoś musi ponosić – przynajmniej do czasu finalizacji określonych w tej materii założeń.

Pokaż więcej

dystrybutor, wiatraki
10.06.2024 19:30 Zielone paliwa szansą dla energetyki wiatrowej
i polskiej gospodarki

Ograniczony dostęp do dotychczasowych źródeł energii, a także wymogi stawiane Polsce przez Unię Europejską, skłaniają do przemyśleń o alternatywnych paliwach. A tych Polska może mieć aż nadto. Eksperci podkreślają nie tylko konieczność rozwoju w kierunku zielonej gospodarki, ale również znaczący potencjał odnawialnych źródeł energii.

przedłużacz, prąd, gniazdko
31.05.2024 09:13 Koniec kluczowego dodatku. Tyle wyniesie ostatnia wypłata

Z dodatku osłonowego Polacy korzystali przez całe dwa lata. Niektórzy zdążyli już do niego przywyknąć. Niestety — już wkrótce dodatek zostanie wypłacony po raz ostatni. W jakiej kwocie? Beneficjenci będą zaskoczeni.

licznik prądu
30.05.2024 11:11 Rachunki za prąd będą niższe? Rząd ma nowe rozwiązanie

Został już tylko miesiąc, zanim ceny prądu zostaną odmrożone, a rachunki za energię pójdą w górę. Dotychczasowe plany rządu zakładały, że większość Polaków zapłaci więcej. Teraz jednak może się to zmienić.

gniazdka kable
29.05.2024 19:58 To nie pralka, ani lodówka. To urządzenie zużywa najwięcej prądu

Wielu Polaków już teraz przygotowuje się na wzrost rachunków za prąd. Nic więc dziwnego, że niektórzy poszukują sposobów na oszczędności. Pomocne w tej kwestii może być znajomość najbardziej prądochłonnych sprzętów w naszym domu. Jak się okazuje, to nie pralka, lodówka, czy telewizor najwięcej pobierają z naszego portfela.

palniki
28.05.2024 15:24 Gigantyczne podwyżki cen gazu. Zacznie się już 1 lipca

1 lipca bieżącego roku wejdą w życie spore podwyżki. Po 30 kwietnia rachunki Polaków będą wyższe. Trzeba będzie zapłacić więcej między innymi za gaz. Wiadomo już, jakie kwoty będą obowiązywały. Przedstawiamy szczegóły.

Attila Szabó
26.05.2024 15:33 Prezes Forda wprost o elektryfikacji: "kierunek jest jeden"

Attila Szabó, od 2022 r. prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska, zaprezentował nowe modele elektrycznych vanów. W kontekście postępującej elektryfikacji Europy przyznaje: “też mamy rodziny, dzieci, tysiące pracowników. Chcemy być pewni, że i oni mają przyszłość”.

prezes Westinghouse Polska - Mirosław Kowalik
24.05.2024 12:34 Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: "wyselekcjonowaliśmy 7 firm"

Polska elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię AP 1000, którą dostarczy Westinghouse, firma która od trzech lat ma już biuro w Krakowie i z południa Polski snuje plany o skoku edukacyjnym, inwestycyjnym i klimatycznym. 

pobór prądu
23.05.2024 11:29 Te urządzenia pożerają najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.

pieniądze
07.05.2024 13:14 Bon energetyczny. Ważne informacje na temat daty składania wniosków

Rząd proponuje nowy termin na składanie wniosków o wypłatę bonu energetycznego. Celem ustawy ma być przedłużenie osłon związanych z cenami energii, na druga połowę roku. Co trzeba wiedzieć?

liczniki
07.05.2024 12:40 Rachunki za prąd w górę. Czeka nas wzrost inflacji

Jeszcze w tym roku wzrosną rachunki za prąd i gaz. Będzie to efekt odmrożenia ich cen przez rząd. Dla większości odbiorców podwyżki za prąd mogą wynieść nawet 29 proc., a za gaz 15 proc. Eksperci ING informują, że w widocznym stopniu może to wpłynąć na inflację. 

Kaloryfer
03.05.2024 17:15 Przez ten błąd tracimy pieniądze. "Popełnia go 90 proc. Polaków"

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, spółka zajmująca się dystrybucją ciepła, publikuje interesujące dane, z których wynika, mniej więcej, że zdecydowana większość z nas źle obsługuje kaloryfery. Ten błąd popełnia 90 proc. osób, narażając się na dodatkowe koszty.

gaz
02.05.2024 19:01 Miliony Polaków dostają pisma z PGNiG. Tak się zmienią ceny gazu

Czerwiec będzie ostatnim miesiącem z obowiązującymi rządowymi osłonami na ceny energii. Od lipca ceny za gaz istotnie wzrosną, a Polacy będą musieli skonfrontować się z “rachunkami grozy”. PGNiG informowało już swoich klientów o podwyżkach, teraz tłumaczy wysłane milionom pisma i zapowiada dalsze zmiany.

przedłużacz, budynek mieszkalny
25.04.2024 11:53 Ceny prądu spowodują inne podwyżki. Wielu Polaków zapłaci więcej

Zapowiadana od początku roku podwyżka cen prądu coraz bliżej. Już wkrótce w życie ma wejść również program bonów energetycznych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zauważa jednak, że bon nie rozwiąże wszystkich problemów. Więcej zapłacimy nie tylko za energię, ale również za czynsz.

pieniądze, kable
22.04.2024 22:09 Zmiany w cenach prądu. Kluczowa decyzja jeszcze w kwietniu

Zamrożenie cen prądu będzie obowiązywało tylko do końca czerwca bieżącego roku. Później rachunki za energię elektryczną będą wyższe. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska wyznała, że do końca kwietnia rząd podejmie kluczową decyzję ws. cen prądu. 

Nowe ceny prądu 2024. Ekonomiści komentują projekt ustawy
17.04.2024 16:51 Ekonomiści wprost o nowych cenach prądu. O tyle wzrosną rachunki

Nowe ceny prądu 2024. Na stronach legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy o bonie energetycznym i cenach prądu na drugą połowę 2024 r. Rząd odmraża ceny energii, ale robi to stopniowo, z zachowaniem aparatu wsparcia ze strony państwa. Ekonomiści komentują nowy projekt i wyliczają, jakie kwoty zobaczymy na nowych rachunkach.

pieniądze
16.04.2024 21:44 Tak będą wyglądały ceny prądu w 2024 roku. Podano maksymalną stawkę

Ceny prądu 2024. We wtorkowy wieczór rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Są nowe stawki, bon energetyczny i.. wnioski. “Wracamy do rynku sprzed kryzysu” - czytamy. Ile zapłacimy za prąd w drugiej połowie 2024 r. i jak będzie wyglądał bon energetyczny? 

Pieniądze
12.04.2024 22:02 Nawet 822 zł dodatku osłonowego. Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku

Jedynie do końca kwietnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma stanowić wsparcie dla polskich gospodarstw domowych i częściowo pokryć koszty związane z energią elektryczną, gazem i żywnością. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dodatkowe pieniądze?

przedłużacz
09.04.2024 18:25 Od 1 lipca wyższe ceny za prąd. Będzie pakiet pomocowy

Do odmrożenia cen prądu zostało coraz mniej czasu. Rachunki mają wzrosnąć już za niecałe trzy miesiące. Ministra klimatu i środowiska zapowiada jednak trzy kroki mające zagwarantować akceptowalny poziom cen dla wszystkich. Wszyscy mogą liczyć na wsparcie?

licznik prądu, pieniądze
07.04.2024 17:23 Zwrot ws. cen energii. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie

Zapowiedziane w marcu reformy w sprawie cen energii doczekały się nowych szczegółów. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu, a ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zdradziła, czego możemy się spodziewać.

Pieniądze
04.04.2024 22:34 Nawet 822 zł wsparcia na rachunki. Czas tylko do 30 kwietnia

Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które jest wsparciem w opłaceniu rachunków za energię. Polacy powinni pamiętać, że wkrótce kończy się czas na złożenie wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy. 

emeryci
28.03.2024 14:59 Bon energetyczny specjalnie dla seniorów? Resort odpowiada

Wyczekiwany bon energetyczny wciąż jest na etapie przygotowań. Wiemy już jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów. Minister Klimatu zdradziła jednak, która grupa najbardziej może liczyć na wsparcie — jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego.

pieniądze, kalendarz
25.03.2024 09:07 Dostaniesz nawet 822 zł. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Ceny energii wciąż idą w górę, a Polacy szukają sposobu na oszczędności. Wśród nich: dodatek osłonowy. Aby skorzystać z tego świadczenia, trzeba jednak spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Kiedy mija termin?

licznik prądu, pieniądze
18.03.2024 20:19 Bon energetyczny 2024. Wiemy, kto będzie mógł skorzystać

Już wkrótce ceny prądu i gazu pójdą w górę. Jak wysoka podwyżka nas czeka? Kto uniknie wysokich rachunków? Minister Klimatu i Środowiska zdradza, kto może liczyć na bon energetyczny.

emeryci, seniorzy
15.03.2024 11:11 Dodatkowe 299 zł dla wielu emerytów. Trzeba spełnić pewne warunki

Z początkiem miesiąca wzrosły świadczenia dla seniorów w związku z waloryzacją. Już wkrótce w górę pójdą też ceny prądu. ZUS ma z tej okazji dobrą wiadomość dla emerytów. Wielu osobom przysługuje dodatek.

wniosek
14.03.2024 12:29 Kto dostanie dodatek osłonowy? Mało czasu na złożenie wniosku

Na złożenie wniosku o przyznanie dodatku osłonowego zostało coraz mniej czasu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie? Niektórym osobom przysługuje dodatek w zwiększonej wysokości. Sprawdzamy szczegóły.

ręce, emeryt, senior
12.03.2024 19:04 Seniorka chciała oszczędzić. Dostała gigantyczny rachunek

Przed nami jeszcze 1,5 miesiąca sezonu grzewczego. Ten jednak zdążył już dać po kieszeniach wielu Polakom, zwłaszcza emerytom. O zaskakująco wysokich cenach ogrzewania opowiedziała 97-letnia mieszkanka Olsztyna. Mimo oszczędzania musi zapłacić olbrzymią niedopłatę. Jak to możliwe?

gaz, palnik, kuchenka, pieniądze
12.03.2024 16:56 Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Zmiany od lipca

Odmrożenie cen prądu zbliża się wielkimi krokami. Stawki mają pójść w górę już z 1 lipca. Ile dokładnie zapłacimy za prąd? Ile za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki zdradza pomysły na rozwiązanie problemu. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?

pukanie do drzwi
22.02.2024 14:13 Pukają do drzwi i pytają o jeden dokument. Ruszyły kontrole

Posiadanie tzw. świadectwa energetycznego wymagane jest już od 28 kwietnia 2023 roku. Wiele osób jednak o nim nie pamięta lub nie wie, kiedy powinno je załatwić. A kontrola może stanąć w naszych drzwiach już wkrótce. Kto musi się na nią przygotować? Sprawdzamy, co mówią przepisy o kontrolach systemów grzewczych.