Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Ceny Energii

Ceny Energii

Ceny energii – co na nie wpływa?

Ceny energii to temat, który w ostatnich latach niemalże nie schodzi z ust Polaków – z przerażeniem obserwujemy bowiem, jak dramatycznie rosną ceny prądu, nierzadko doprowadzając do bankructwa mikro i małych przedsiębiorstw. Dlaczego tak się dzieje? Czynników wpływających na ceny energii jest wiele. Sporo zależy od źródła energii i sposobu jej przetwarzania – w skład cen może wchodzić na przykład transport i wydobycie węgla.

Co ciekawe, wcale nie są to najważniejsze czynniki – najistotniejsza bowiem jest polityka fiskalna państwa i to ona ma główny wpływ na ceny energii. Do głównych czynników odpowiedzialnych za ceny energii zalicza się: rozmaite obciążenia fiskalne (takie jak podatek VAT czy akcyza), proinflacyjną politykę, pomniejsze podatki i opłaty IZE, marżę dystrybutora, koszty przemysłowe, czy koszty logistyczne. Do tego doliczyć można koszty zakupu uprawnień do emisji CO2.

Czy ceny energii wzrosną w 2024?

Biorąc pod wzgląd nawet najbardziej optymistyczne prognozy, w roku 2024 trzeba spodziewać się tego, że ceny energii wzrosną. Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, wzrost cen energii może wynieść nawet 70%. Ma to związek ze stopniowym odmrażaniem cen energii, które zostały zamrożone przez rząd rok wcześniej w ramach walki z inflacją i negatywnymi dla gospodarki skutkami pandemii COVID-19.

Eksperci zauważają, że wzrost cen energii wcale nie musi przybierać szokowego wymiaru i odmrażanie cen może odbywać się powoli. Niektórzy sugerują nawet, że powinno się utrzymać w mocy decyzję o ich zamrożeniu, bo korzystnie wpłynie to na obniżenie poziomu inflacji, a sytuacja na rynku energetycznym (tak lokalnym jak i światowym) i tak się stabilizuje.

Ceny energii a transformacja energetyczna

Coraz odważniej w wielu państwach na popularności zdobywa wszelkiego rodzaju transformacja energetyczna. Jest to szereg działań podejmowanych przez rząd, przedsiębiorstwa i osoby prywatne, w ramach których gospodarka kraju ma docelowo przestawić się ekologiczne pozyskiwanie energii, o znacznie zredukowanym lub zerowym poziomie emisyjności. Przykład stanowić mogą odnawialne źródła energii (OZE), takie jak elektronie wiatrowe, słoneczne czy wodne, jak również energia atomowa.

W dłuższej perspektywie „zielona energia” powinna być znacznie tańsza – zarówno dla producenta, jak i odbiorcy końcowego, czyli obywateli. Niestety, na niższe ceny energii pozyskiwanej w ekologiczny sposób przyjdzie nam jeszcze poczekać. Transformacja energetyczna to ogromne koszty, które przecież ktoś musi ponosić – przynajmniej do czasu finalizacji określonych w tej materii założeń.

Pokaż więcej

pukanie do drzwi
22.02.2024 14:13 Pukają do drzwi i pytają o jeden dokument. Ruszyły kontrole

Posiadanie tzw. świadectwa energetycznego wymagane jest już od 28 kwietnia 2023 roku. Wiele osób jednak o nim nie pamięta lub nie wie, kiedy powinno je załatwić. A kontrola może stanąć w naszych drzwiach już wkrótce. Kto musi się na nią przygotować? Sprawdzamy, co mówią przepisy o kontrolach systemów grzewczych.

kaloryfer
06.02.2024 09:58 Rachunki grozy za prąd. Zainstalowali pompę ciepła, teraz żałują

Coraz więcej właścicieli nowych pomp ciepła przeciera oczy ze zdumienia. Rachunki za energię zamiast w dół, w wielu przypadkach poleciały w górę. Znamy powód rachunków grozy. 

węgiel
19.01.2024 15:26 Ceny węgla lecą w dół. Tak tanio nie było do dawna

Ceny węgla spadają i - zdaniem ekspertów - będą spadać dalej. Węgiel tanieje na całym świecie, również w Polsce. To jednak jeszcze nie znaczy, że faktycznie zapłacimy za niego mniej. Jak obecnie prezentują się stawki za ten surowiec?

Prąd, pieniądze
09.01.2024 11:33 Powrócił popularny dodatek finansowy. Można dostać nawet 822 zł, ale trzeba złożyć wniosek

Dodatek osłonowy to popularne świadczenie, które zostało wprowadzone w 2021 roku. Teraz Polacy znów mogą skorzystać z tego wsparcia, ale muszą spełnić pewne warunki i złożyć wniosek. Wiemy już, ile pieniędzy można dostać w ramach tego dodatku.  

Gniazdko
29.12.2023 09:24 Od nowego roku zmiany w płaceniu za prąd, gaz i ciepło. Skorzysta wielu Polaków

Na samym początku nowego roku w życie ma wejść ustawa związana z zamrożeniem cen prądu, gazu i ciepła, która ma chronić odbiorców energii przed podwyżkami. Jednak to rozwiązanie będzie obowiązywało tylko przez określony czas. 

pieniądze
26.12.2023 13:44 Ważne informacje dotyczące dodatku osłonowego w 2024 r. Wiele osób się rozczaruje

Podczas gdy ceny prądu i ogrzewania wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, wiele osób z trudem dopina domowe budżety i już martwi się o kolejne miesiące. Mamy dla nich więc słodko-gorzką informację, zapowiadającą kontynuację wypłaty dodatków osłonowych. Na tym jednak koniec optymizmu, bowiem pieniądze nam wypłacone będą o wiele skromniejsze niż można się było tego spodziewać. Wszystko przez to, że choć zrewaloryzowane o wskaźnik inflacji za 2022 rok, obejmą swoim zasięgiem tylko okres do 30 czerwca.

Pieniądze, żarówka, wtyczka
22.12.2023 14:19 Do wzięcia nawet 822 zł. Już niebawem będzie można składać wnioski o dodatek

Dodatek osłonowy został wprowadzony w grudniu 2021 roku. Teraz słynne wsparcie finansowe w pokrywaniu kosztów energii powraca i już niebawem będzie można składać wnioski. Ile wyniesie w przyszłym roku dodatek osłonowy? 

ceny-pradu-pieniadze-energia
07.12.2023 22:00 Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Sejm podjął kluczową decyzję

Pytanie, o ile wzrosną ceny energii od stycznia 2024 roku, pojawiało się ostatnio w przestrzeni publicznej nader często. Nie ma się co dziwić. Dzięki wciąż obowiązującej Tarczy Solidarnościowej ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały w tym roku na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Niektórzy eksperci prognozowali, że jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to energia może podrożeć nawet o 70 proc. Dziś Sejm wreszcie podjął decyzję w tej sprawie.

Kuchenka gazowa
09.11.2023 11:04 Ceny gazu gwałtownie poszybują w górę? "Te pieniądze muszą się znaleźć"

Ceny gazu na 2024 rok to temat, który budzi niepokój wielu Polaków. Przedstawiciele potencjalnej koalicji składającej się z obecnej opozycji przedstawili wyliczenia kosztów programów osłonowych na przyszły rok. Zamrożenie cen gazu sięga miliardów złotych, jednak nie wszystkie osłony zostaną przedłużone na przyszły rok.

prad-ceny-pieniadze-rachunki
04.11.2023 11:22 Wyliczyli, o ile mogą wzrosnąć rachunki za prąd. Bez pomocy państwa będzie ciężko

Jeśli mechanizmy mrożenia cen energii zostaną wygaszone, od stycznia część gospodarstw domowych może czekać wzrost cen energii elektrycznej nawet o 68 proc. Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że koncerny energetyczne wnioskują do prezesa URE o ustalenie nowych taryf na poziomie stawek wyższych  o… 120 proc. Analitycy z Forum Energii sprawdzają, co pozwoli uniknąć pułapki cenowej dla gospodarstw domowych.

Panele fotowoltaiczne
31.10.2023 11:22 Założyli panele fotowoltaiczne aby oszczędzić. Byli zaskoczeni, gdy przyszedł rachunek

Jedna z rodzin mieszkających pod Lublinem postanowiła zaoszczędzić na rachunkach za prąd poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Rachunek, który przyszedł po kilku miesiącach od uruchomienia instalacji, całkowicie zaskoczył mieszkańców.

Ceny prądu mogą nie zostać zaakceptowane
30.10.2023 11:24 Rachunki za prąd w górę. Ekspert ujawnia możliwą reakcję społeczeństwa

Przyszły rok pod względem rachunków za prąd nie zapowiada się zachęcająco. Wygasające wraz z końcem roku zamrożenie cen energii może nie zostać przedłużone na rok 2024. Z kolei zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, mieszkańcy Polski mogą nie zaakceptować kilkudziesięcioprocentowych podwyżek.

Ceny prądu
17.10.2023 19:43 Rachunki za prąd pójdą w dół. Trzeba jednak spełnić warunki

Jeden z dostawców energii w Polsce ogłosił, że będzie musiał utworzyć rezerwę celową na pokrycie rządowego rozwiązania. Oznacza to, że rachunki za prąd pójdą w dół - i to znacznie. Trzeba jedynie spełnić pewne warunki.

fotowoltaika
27.07.2023 13:49 Panele fotowoltaiczne mogą się zapalić. Ekspert wyjaśnia dlaczego i jak można zapobiec zagrożeniu

Co pewien czas pojawiają się informacje o pożarach fotowoltaiki. Jednocześnie cały czas rośnie popularność paneli. Pożarów można uniknąć, jeśli zadba się o właściwą instalację i konserwację. 

rachunek
31.05.2023 16:39 Otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Myślał, że ma halucynacje

Pewien mieszkaniec południowej Belgii otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Koszt energii przekraczał 1 mln euro. Sytuacja była tak bardzo nierealna, że myślał, iż ma zwidy.

Przedłużacz z wtyczkami
08.05.2023 14:14 Uważaj na zużycie energii. Inaczej będziesz dopłacać pomimo zamrożenia cen

Od jakiegoś czasu obowiązuje zamrożenie cen prądu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zapłacą mniej, ponieważ za przekroczenie limitu trzeba dopłacić - i to niekiedy sporo.

flaga Polski
08.03.2023 14:17 Po 50 latach zamknięto kultowy bar mleczny. Drastyczne podwyżki cen gazu i prądu to nie jedyny powód

Bar “Jeżycki” w Poznaniu działał prawie 50 lat, decyzję o zamknięciu podjęto ze względu na drastyczne podwyżki cen prądu i gazu. 

kaloryfer
08.03.2023 12:49 Możesz otrzymać zwrot pieniędzy za ogrzewanie. 8 marca mija ostatni termin składania oświadczeń

Tylko do 8 marca odbiorcy wrażliwi mogą złożyć oświadczenie do swojego dostawcy ciepła i skorzystać ze zwrotu nadpłaty za ciepło.

kaloryfer
03.03.2023 12:12 Masz czas tylko do 8 marca na złożenie wniosku. Odzyskasz mnóstwo pieniędzy za ogrzewanie

PGE Energia Ciepła poinformowała, że odbiorcy wrażliwi mogą składać specjalne oświadczenia do 8 marca. Oświadczenie musi być złożone bezpośrednio o dystrybutora ogrzewania i uprawnia do odebrania zwrotu nadpłaty za ciepło.

Daniel Obajtek
01.03.2023 21:49 Obajtek ogłosił obniżkę cen diesla o 10 groszy

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił obniżkę cen diesla o 10 gr. Dzięki niej Polska awansowała z 10 na piąte miejsce w Unii Europejskiej w rankingu najniższych cen diesla w poszczególnych krajach.

gniazdko-prąd
01.03.2023 14:04 Lepiej przypatrz się swoim rachunkom za prąd. Od stycznia wzrosła opłata kogeneracyjna, mało kto zauważył

Opłata kogeneracyjna to jedna ze zmiennych, którą możemy znaleźć na swoich rachunkach za energię elektryczną. Za regulowanie tej stawki odpowiadają wszyscy, którzy płacą za zużycie prądu. Od 1 stycznia opłata ta jest wyższa o 90 groszy i wynosi obecnie 4,96 zł/MWh. Mimo to nie otrzymujemy wyższych rachunków za energię elektryczną. Jak to możliwe?

Polskie pieniądze canva PRO
22.02.2023 20:26 Rząd chce zrekompensować Polakom podwyżki czynszów w ramach programu Mieszkanie Plus

Podczas konferencji prasowej w Świdniku, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że rząd chciałby w ramach programu Mieszanie Plus zrekompensować podwyżki czynszów.

flaga-polska-biznesinfo
20.02.2023 14:59 Znamy największe hity eksportowe Polski. Kilka pozycji może nieźle zaskoczyć

Zeszłoroczna napaść Rosji na Ukrainę wstrząsnęła całym światem. Wojna w Ukrainie trwa już prawie rok, a zasady rządzące gospodarką międzynarodową diametralnie się zmieniły. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która odnotowuje rekordowy skok obrotów. 

kasa
15.02.2023 17:24 Tauron dopłaci prawie 5 000 zł do remontu domu

Paweł Szczeszek, prezes Taurona, ogłosił, że realizowany w ramach Zielonego Zwrotu atrakcyjny program dofinansowania wymiany systemów grzewczych umożliwił dotychczas klientom skorzystanie z dotacji o wartości miliona złotych. W tym roku firma szacuje, że wartość wypłaconych dotacji podwoi się.

radiator-ge1083a66f 1920
14.02.2023 16:59 Prezydent podpisał ustawę. Rachunki za ogrzewanie przestaną rosnąć

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy wprowadzającą maksymalną wysokość podwyżek cen ogrzewania. Górny pułap został ustalony na poziomie 40 proc.Według informacji portalu money.pl, obciążenia finansowe z tytułu opłat za ogrzewanie będą mniejsze dzięki nowelizacji. Zmiany obejmą gospodarstwa domowe i instytucje publiczne.

biznesinfo-1
11.02.2023 21:53 Ceny gazu pójdą w dół. Prezes URE zatwierdził nową taryfę

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę opłat za gaz dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to, że ceny gazu dla jednej z grup społeczeństwa zostaną obniżone, i to odczuwalnie.Według nowej taryfy o której informuje Gazeta.pl, ceny są niższe o 20,5 proc. Przed decyzją, koszt za MWh wynosił 649,92 zł, zaś po obniżce wyniesie 516,73 zł.

chleb
07.02.2023 18:54 Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą mogły skorzystać z obniżonej - względem ceny rynkowych - stawki na gaz.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
02.02.2023 20:14 Państwowy gigant będzie dawał 4400 zł na remont domu. Załapie się bardzo wielu Polaków

- Realizowany w ramach Zielonego Zwrotu Taurona atrakcyjny program dofinansowania wymiany ogrzewania umożliwił naszym klientom skorzystanie do tej pory z dotacji w wysokości 1 mln zł, a w tym roku szacujemy podwojenie wartości wypłaconych dotacji - poinformował prezes Taurona Paweł Szczeszek.