Każdy kolejny miesiąc 2024 r. był najcieplejszy w historii pomiarów. Nie sposób jako przyczyny wskazywać wyłącznie zjawiska El Nino, bo to w podobnej intensywności miało miejsce i w latach 70. XX wieku i przed ćwierćwieczem, a mimo to właśnie teraz doświadczamy najwyższych długotrwałych średnich temperatur. Kryzys klimatyczny nie jest prognozą czy zapowiedzią, lecz sprawą bieżącą, której skutki można obserwować także w Polsce. Przykładem jest susza, która w ocenie hydrologów będzie tylko coraz większym wyzwaniem.
Przy polskim wybrzeżu staną farmy wiatrowe, które choć ekologiczne, trwale zmienią tamtejszą panoramę. Grupe PGE ogłosiła, że odpowiedzialna za budowę wiatraków PGE Baltica podpisała umowę na opracowanie projektu inwestycji Baltica 1. Koncepcję projektu opracuje Enegroprojekt-Katowice. Wiadomo, gdzie dokładnie powstaną skupiska wiatraków.Z tego tekstu dowiesz się:● W jakiej miejscowości staną wiatraki,● Co obejmuje inwestycja i kiedy będzie gotowa,● Ile miliardów pochłonie budowa farm wiatrowych,● Jaką moc wygenerują wiatraki na Bałtyku.Więcej wiadomości znajdziesz na biznesinfo.pl
Wiele osób obawia się wysokich podwyżek rachunków za prąd, które będą efektem odmrażania cen energii elektrycznej. Warto ograniczyć zużycie, by nieco złagodzić skutki tych zmian. Okazuje się, że niektóre urządzenia domowe są prawdziwymi pożeraczami prądu. Koniecznie sprawdź, które z nich warto odłączyć, by obniżyć rachunki.
Wszyscy Polacy powinni być na to przygotowani. Zmiany planowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii będą dotyczyć zarówno właścicieli, jak i wynajmujących domy i mieszkania. W życie wejdą nowe przepisy, później przyjdzie czas na kontrole.
Tauron Dystrybucja, jeden z czołowych dostawców energii elektrycznej w Polsce, zainicjował kolejną rundę kontroli fotowoltaicznych, która obejmie również magazyny energii. W ramach tegorocznych działań firma planuje przeprowadzić ponad 1600 inspekcji mikroinstalacji pracujących w jej sieci dystrybucyjnej.
W Polsce obserwujemy wzrost popytu na energię elektryczną. To dobra wiadomość, ponieważ zazwyczaj wiąże się on ze wzrostem gospodarczym. Jednocześnie produkcja energii przez elektrownie węglowe spada i spadać wciąż będzie. Problem leży jednak gdzieś indziej i dotyczy energii słonecznej, której jest… za dużo. Jak to możliwe?
Odruchowe odłączenie od prądu nieużywanych urządzeń elektrycznych może nas sporo kosztować. Choć w większości przypadków taki gest, motywowany oszczędnością lub ekologią, może mieć sens - w tych kilku nie ma.
Kopalnia węgla Bobrek w Bytomiu miała pracować do 2040 roku, jednak zostanie zamknięta już pod koniec 2025. Dalsze wydobycie jest zbyt niebezpieczne, w marcu na terenie kopalni doszło do tragicznego wstrząsu. Rząd przygotował specjalne rozwiązania dla górników i zapewnia, że nikt nie zostanie na lodzie.
Wczoraj około godziny 21:00 cena jednej megawatogodziny przekroczyła 2 tys. zł. Oznacza to, że prąd kosztował najwięcej od niemal dwóch lat. Na tak duży wzrost wpływ miały w dużej mierze wysokie temperatury i brak elastycznej infrastruktury.
Coraz więcej wiadomo o nadchodzącej kolejnej odsłonie programu Mój Prąd. Wcześniej jasne stało się, jakie inwestycje w termomodernizacje będą mogły zostać dofinansowane, teraz poznajemy bardziej szczegółowe warunki, a także kwoty, na jakie można liczyć w ramach Mój Prąd 6.0.
Spółka Tauron Dystrybucja otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rekordowe dofinansowanie w wysokości 173 mln zł. Śródki te zostaną przeznaczone na montaż liczników umożliwiających zdalny odczyt pomiarów. Kiedy można spodziewać się wymiany?
Ceny prądu rosną, a Polacy rozpaczliwie poszukują sposobów, by oszczędzać energię. Co ciekawe, chociaż w domach jest wiele urządzeń, na których można by zaoszczędzić nawet ponad 40 procent rocznych wydatków, wiele osób wciąż decyduje się tego nie robić. O co chodzi?
Gościem redakcji Biznes Info i Goniec był redaktor naczelny serwisu Energetyka 24 Jakub Wiech. Dziennikarz komentował pomysł na energetyczne wspieranie zmagającej się z wojną Ukrainy oraz jednoznacznie oceniał szereg zmarnowanych szans, czego skutki Polska odczuwa po dziś dzień. Jednocześnie bez litości oceniał działania polskich polityków w kontekście transformacji energetycznej i nie tylko.
Pierwsza polska elektrownia atomowa to nie tylko korzyści z zielonej energii i szereg jej konsekwencji. Inwestycja realizowana z amerykańskim Westinghouse zmieni nawet polską szkołę, o czym zdążyliśmy już napisać. Tymczasem Polski Instytut Ekonomiczny zadba o to, żeby podczas budowy bezpośrednio zarobili też Polacy.
Program Mój Prąd w poprzednich odsłonach stanowił koło zamachowe inwestycji w odnawialne źródła energii. Dostępne są już nowe informacje dotyczące warunków udziału w programie Mój Prąd 6.0. W kolejnej edycji można się spodziewać dużych zmian.
Nie tylko nowe maksymalne ceny energii powinny nas skłaniać do poszukiwania oszczędności i takiej optymalizacji korzystania z domowych urządzeń, aby zużywać jak najmniej energii. Powodów jest wiele, podobnie jak środków - także tych, które nie wymagają zmiany przyzwyczajeń.
Mniejsza minimalna odległość wiatraków od zabudowy i form ochrony przyrody (np. Natura 2000); nowy projekt nowelizacji, który ma w Polsce rozpędzić OZE został właśnie opublikowany z planowaną datą przyjęcia jeszcze w III kwartale 2024 r. Znamy już szczegóły ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Doświadczyliśmy już fali ogromnych upałów, które odczuć można było w całym kraju. Każdorazowo jest to okazja do tego, by szukać ochłody dzięki urządzeniom elektrycznym, co część z nas odczuje wkrótce także w portfelu. Jakich rachunków się spodziewać i ile kosztuje działanie domowych wentylatorów i klimatyzacji?
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko przekazał nowe informacje na temat programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Szczegóły poznamy najpewniej wkrótce, jednak już teraz wiadomo jakich kwot można się spodziewać.
Spółka Tauron Dystrybucja zapowiada nową falę kontroli instalacji fotowoltaicznych. W stosunku do zeszłorocznej rundy, podczas której wykazano liczne nieprawidłowości jak przekroczenie mocy w aż 50 proc. kontrolowanych instalacji, w tym roku przeprowadzone zostaną kontrole obejmujące magazyny energii.
Już 1 lipca w życie wchodzą nowe maksymalne ceny energii oraz bon energetyczny. Cześć dostawców energii już wcześniej wystawiła jednak rachunki bazujące na prognozach, które nie uwzględniały nowych regulacji. Minister klimatu i środowiska potwierdziła, że zostaną one skorygowane.
Polacy muszą przygotować się na znaczne podwyżki cen energii. Już za kilka dni, 1 lipca, w życie mają wejść nowe stawki. Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska zapowiedziała, że spółki energetyczne mają jednak skorygować prognozy, które otrzymało wielu odbiorców.
Już w poniedziałek zaczną obowiązywać nowe maksymalne ceny za energię elektryczną. Po tym, jak podpis pod ustawą złożył prezydent, zniesiona została tzw. opłata mocowa oraz zatwierdzone stawki bonu energetycznego. Ile zapłacimy za prąd od 1 lipca?
Lato to okres, w którym burze stają się częstym zjawiskiem. Nic dziwnego, że właściciele domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i osoby rozważające ich montaż często zastanawiają się, czy urządzenia te przyciągają pioruny. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać i jak zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną.
Bolesławscy policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali mężczyznę, który postanowił zbudować swój domowy magazyn energii. W tym celu ukradł wcześniej akumulatory ze stacji bazowych sieci komórkowej, które następnie przechowywały nadwyżki energii z fotowoltaiki
OZE nie załatwi sprawy, rząd złoży wniosek notyfikacyjny w lipcu, a ostateczna cena dla klienta końcowego będzie “konkurencyjna wobec cen na dzisiejszym rynku" - choć to mętne szczegóły, dają coraz wyraźniejszy obraz pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Padła też wyraźna data. Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury atomowej zapowiada: pierwszy “jądrowy beton” już w 2028 r.
Tauron inauguruje kolejny program z zakresu OZE, wykorzystując tym samym swoją rozległą sieć elektrowni wiatrowych. Polskie przedsiębiorstwo opublikowało właśnie pierwszą ofertę dla klientów indywidualnych i firm w 100 proc. OZE ze stałą stawką na nawet 9 lat. Do 2040 r. już 100 proc. energii dostarczanej przez Tauron ma być czysta.
Już 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która chroniła odbiorców energii przed drastycznymi podwyżkami. Znamy już nowe stawki, które wejdą w życie już wkrótce. O ile wzrosną rachunki za prąd Polaków?