Oszustwa wykorzystujące element kradzieży tożsamości i podszywanie się pod znane markiza już tak powszechne, że ostrzegają przed nimi nawet dostawcy energii. Grupa Enea otwarcie nazywa zjawisko plagą phishingu i wydaje zalecenia, które pozwolą uniknąć problemów.
Już 1 lipca wchodzi w życie ustawa o czasowym ograniczeniu cen energii, gazu i ciepła systemowego oraz regulacje dotyczące bonu energetycznego. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców - ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed ich działalnością.
Choć producenci dwoją się i troją, aby ich laptopy były jak najlepiej zoptymalizowane pod kątem zużycia energii, to jednak ich wysiłki niweczy rosnąca funkcjonalność i zasobożerność stacji roboczych. Kwestia zużycia prądu przez mobilne komputery osobiste jest złożona, jednak możliwa do wyjaśnienia.
Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Inspekcją Handlową przeprowadziła kontrole importowanych na rynek polski pomp ciepła. Łącznie skontrolowano 463 przewożone przez granicę urządzenia. Wyniki są zatrważające - zaledwie 101 z nich zostało dopuszczonych do obrotu.
Ograniczony dostęp do dotychczasowych źródeł energii, a także wymogi stawiane Polsce przez Unię Europejską, skłaniają do przemyśleń o alternatywnych paliwach. A tych Polska może mieć aż nadto. Eksperci podkreślają nie tylko konieczność rozwoju w kierunku zielonej gospodarki, ale również znaczący potencjał odnawialnych źródeł energii.
Wiele osób ma nawyk wyłączania światła, gdy wychodzi z pomieszczenia. Czy takie działanie naprawdę ma sens i generuje realne oszczędności?
Temat alternatywy dla tradycyjnych paliw i gazu pozostaje niezmiennie aktualny od dawna, a rozwiązania jakby brak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jednak prawda. Jak zapewniali eksperci podczas 7. Kongresu Biometanu, rozwiązanie leży w naszym zasięgu. ”Potencjał rzeczywiście jest duży, tylko trzeba go uwolnić.”
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię? Rządowy bon energetyczny to doskonała okazja, by uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów energii elektrycznej. Dzięki ePUAP, złożenie wniosku jest prostsze niż kiedykolwiek. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Dowiedz się, jak skorzystać z tej możliwości i zyskać od 300 zł do 1200 zł na swoje gospodarstwo domowe.
Perspektywa wzrostu cen energii skłania do poszukiwania sposobów na oszczędności prądu. Nie zawsze wymaga to inwestycji, często wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń i uważność, by mniejsze zużycie energii elektrycznej odczuć także w portfelu.
Coraz większe niezadowolenie prosumentów oraz nadchodzące podwyżki cen prądu to dla rządu nie lada problem. Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad zmianami, które dotkną m.in. osoby chcące ubiegać się o dofinansowanie montażu fotowoltaiki.
Należące do Grupy Orlen PGNiG opublikowało nowe zalecenia dla konsumentów energii. Zawarto w nich spis AGD i RTV wymagających do działania największej ilości prądu oraz zaprezentowano sposoby na to, jak oszczędzać energię i płacić niższe rachunki.
Wielu Polaków już teraz przygotowuje się na wzrost rachunków za prąd. Nic więc dziwnego, że niektórzy poszukują sposobów na oszczędności. Pomocne w tej kwestii może być znajomość najbardziej prądochłonnych sprzętów w naszym domu. Jak się okazuje, to nie pralka, lodówka, czy telewizor najwięcej pobierają z naszego portfela.
Carrefour, we współpracy z firmą Eleport, wprowadza nową usługę ładowania samochodów elektrycznych, dostępną na razie tylko dla wybranych klientów. Plan zakłada stworzenie 170 punktów ładowania przy 70 obiektach handlowych, co ma promować ekologiczne formy transportu i ułatwić Polakom dostęp do ładowarek.
Mieli być filarem polskiej transformacji energetycznej - są okradani. Tak przynajmniej twierdzą prosumenci posiadający instalację fotowoltaiczne zgromadzeni na jednej z facebookowych grup. Problem jest poważny - stawki sprzedaży energii do sieci mogą wywołać ogólnopolski strajk.
Zmywarki pozostają sprzętem kuchennym zużywającym duże ilości zasobów, mimo wprowadzonych na przestrzeni lat optymalizacji. Stosowanie dobrych praktyk może jednak przełożyć się na znaczące oszczędności wody i prądu, a dzięki temu - pieniędzy.
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, w końcu mogą one znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika może być zamontowana także na balkonie. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ważnych wymogów.
Droga polskiej transformacji energetycznej jest wyboista, o czym mogą się przekonać także te osoby, które realizują inwestycję na niewielką skalę. Należy do nich Pan Krzysztof z Gdańska, który za montaż fotowoltaiki na swoim balkonie został pozwany przez swoją spółdzielnię mieszkaniową.
Polska elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię AP 1000, którą dostarczy Westinghouse, firma która od trzech lat ma już biuro w Krakowie i z południa Polski snuje plany o skoku edukacyjnym, inwestycyjnym i klimatycznym.
Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.
Budując dom, czy też remontując stoimy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się pompy ciepła. Jak wybrać tą odpowiednią i na co zwrócić uwagę?
Jeszcze w tym roku ma ruszyć nowe dofinansowanie, w ramach którego Polacy będą mogli dostać nawet 30 tysięcy złotych dopłaty. Niebawem rozpocznie się nabór wniosków w sprawie programu “Moja elektrownia wiatrowa”. Komu konkretnie będzie należało się dofinansowanie? Wyjaśniamy.
Od lipca 2024 roku polskie gospodarstwa domowe muszą przygotować się na podwyżki cen energii elektrycznej. Rząd zaprezentował projekt ustawy o bonie energetycznym, który ma na celu zrekompensowanie wzrostu kosztów. Sprawdź, ile więcej zapłacimy za prąd i kto może liczyć na wsparcie.
Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń domowych. Choć jej obsługa jest intuicyjna, niewielkie zmiany w sposobie prania mogą przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za prąd i wodę oraz pomóc chronić środowisko.
Gwałtowne burze stanowią poważne zagrożenie dla sprzętu elektrycznego w naszych domach. Jak chronić swoje urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz czy odłączanie ich od zasilania jest konieczne?
IKEA uruchomiła pilotażowy program testów modułu Energy Insights w swojej aplikacji mobilnej IKEA Home smart. Dzięki niej możliwe będzie zaoszczędzenie energii i obniżenie rachunków za prąd. Aplikacja będzie łączyć się z kompatybilnymi licznikami energii i sugerować sposoby na oszczędności.
Już wkrótce wejdą w życie zmiany, które umożliwią Polakom obniżenie rachunków za energię elektryczną. Reforma wprowadzi modyfikacje w sposobie rozliczeń za energię. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania? Przedstawiamy szczegóły.
W związku z okresem nasilonych burz, w Polsce powraca temat nie tylko naszego bezpieczeństwa, ale i naszych sprzętów. Wiele osób zastanawia się, czy elektroniczne urządzenia powinny być podłączone w tym czasie do prądu i czy może to stwarzać jakieś potencjalne zagrożenia. Co na ten temat mówią eksperci?
Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.