Carrefour, we współpracy z firmą Eleport, wprowadza nową usługę ładowania samochodów elektrycznych, dostępną na razie tylko dla wybranych klientów. Plan zakłada stworzenie 170 punktów ładowania przy 70 obiektach handlowych, co ma promować ekologiczne formy transportu i ułatwić Polakom dostęp do ładowarek.
Mieli być filarem polskiej transformacji energetycznej - są okradani. Tak przynajmniej twierdzą prosumenci posiadający instalację fotowoltaiczne zgromadzeni na jednej z facebookowych grup. Problem jest poważny - stawki sprzedaży energii do sieci mogą wywołać ogólnopolski strajk.
Zmywarki pozostają sprzętem kuchennym zużywającym duże ilości zasobów, mimo wprowadzonych na przestrzeni lat optymalizacji. Stosowanie dobrych praktyk może jednak przełożyć się na znaczące oszczędności wody i prądu, a dzięki temu - pieniędzy.
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, w końcu mogą one znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika może być zamontowana także na balkonie. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ważnych wymogów.
Droga polskiej transformacji energetycznej jest wyboista, o czym mogą się przekonać także te osoby, które realizują inwestycję na niewielką skalę. Należy do nich Pan Krzysztof z Gdańska, który za montaż fotowoltaiki na swoim balkonie został pozwany przez swoją spółdzielnię mieszkaniową.
Polska elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię AP 1000, którą dostarczy Westinghouse, firma która od trzech lat ma już biuro w Krakowie i z południa Polski snuje plany o skoku edukacyjnym, inwestycyjnym i klimatycznym.
Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.
Budując dom, czy też remontując stoimy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się pompy ciepła. Jak wybrać tą odpowiednią i na co zwrócić uwagę?
Jeszcze w tym roku ma ruszyć nowe dofinansowanie, w ramach którego Polacy będą mogli dostać nawet 30 tysięcy złotych dopłaty. Niebawem rozpocznie się nabór wniosków w sprawie programu “Moja elektrownia wiatrowa”. Komu konkretnie będzie należało się dofinansowanie? Wyjaśniamy.
Od lipca 2024 roku polskie gospodarstwa domowe muszą przygotować się na podwyżki cen energii elektrycznej. Rząd zaprezentował projekt ustawy o bonie energetycznym, który ma na celu zrekompensowanie wzrostu kosztów. Sprawdź, ile więcej zapłacimy za prąd i kto może liczyć na wsparcie.
Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń domowych. Choć jej obsługa jest intuicyjna, niewielkie zmiany w sposobie prania mogą przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za prąd i wodę oraz pomóc chronić środowisko.
Gwałtowne burze stanowią poważne zagrożenie dla sprzętu elektrycznego w naszych domach. Jak chronić swoje urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz czy odłączanie ich od zasilania jest konieczne?
IKEA uruchomiła pilotażowy program testów modułu Energy Insights w swojej aplikacji mobilnej IKEA Home smart. Dzięki niej możliwe będzie zaoszczędzenie energii i obniżenie rachunków za prąd. Aplikacja będzie łączyć się z kompatybilnymi licznikami energii i sugerować sposoby na oszczędności.
Już wkrótce wejdą w życie zmiany, które umożliwią Polakom obniżenie rachunków za energię elektryczną. Reforma wprowadzi modyfikacje w sposobie rozliczeń za energię. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania? Przedstawiamy szczegóły.
W związku z okresem nasilonych burz, w Polsce powraca temat nie tylko naszego bezpieczeństwa, ale i naszych sprzętów. Wiele osób zastanawia się, czy elektroniczne urządzenia powinny być podłączone w tym czasie do prądu i czy może to stwarzać jakieś potencjalne zagrożenia. Co na ten temat mówią eksperci?
Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Sieci elektromagnetyczne, pojazdy, elektronika użytkowa - w coraz większej liczbie gałęzi rozwoju techniki stajemy przed pilną potrzebą innowacji w zakresie wydajności i pojemności akumulatorów. Naukowcy Korei opracowali ogniwa, które w wielu aspektach pokonują ograniczenia akumulatorów litowo-jonowych. Zamiast litu zastosowali sód.
Na podstawie projektu ustawy o bonie energetycznym, resort klimatu i środowiska oszacował, ile wzrosną rachunki za energię elektryczną. Przypominamy, że rząd planuje wprowadzić ceny sprzedaży energii na poziomie 500 zł za 1 MWh.
PGE dystrybucja, największy w Polsce operator systemu dystrybucyjnego, wymienia miliony liczników prądu w całej Polsce. “Wszyscy klienci spółki będą posiadać Liczniki Zdalnego Odczytu do lipca 2031 r.” - czytamy w komunikacie. Czym są Liczniki Zdalnego Odczytu i kiedy spółka je zainstaluje?
Pożar w domu może skończyć się utratą mienia, zdrowia, a w skrajnych przypadkach — nawet życia. Jak uchronić się przed pojawieniem się płomieni? Co zrobić, kiedy w domu wybuchnie pożar? Podpowiadamy.
Wraz z nadejściem wiosny wkraczamy w sezon burzowy — warto więc przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa i patenty, które mogą uchronić nas przed wypadkami i stratami podczas nawałnicy. Jeden z trików wymaga użycia zwykłej żarówki.
Potwierdziły się przypuszczenia dotyczące urządzenia elektrycznego, które wywołało pożar w bloku w Walencji. Płomienie strawiły 138 mieszkań, a życie straciło 10 osób. Śledczy wskazują, że powodem była awaria lodówki.
Wiele osób przed snem podłącza telefon do ładowarki. Okazuje się, że ten nawyk może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przedstawiciel straży pożarnej postawił sprawę jasno.
Piekarnik to jedno z najbardziej "prądożernych" urządzeń w domu. Z wyliczeń ekspertów wynika, że korzystanie z tego sprzętu kosztuje średnio 343,10 zł rocznie. Istnieje jednak sposób, by zaoszczędzić.
Sprzęty elektryczne, które posiadamy w naszych domach, mogą "pożerać" znacznie więcej prądu, niż nam się wydaje. Wiele osób, poszukując oszczędności, zastanawia się, co tak naprawdę generuje wysokie rachunki. Odpowiedź może zaskoczyć.
Raen, platforma łącząca inwestorów z projektami OZE, ogłosiła dziś podpisanie umowy joint venture z hiszpańską firmą Grupo Cobra. Współpraca obejmuje wspólną realizację projektu fotowoltaicznego o mocy ponad 150 MW w województwie zachodniopomorskim.
Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę, którą odczują wszyscy ogrzewający domy z użyciem urządzeń elektrycznych. Nowe przepisy zobowiązują producentów do wprowadzenia zmian, które przełożą się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.
Nie tylko rosnące ceny energii, ale też troska o środowisko powinny być zachętą do oszczędzania prądu. Zwłaszcza że lwia część praktyk, które mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, nie wymaga w zasadzie żadnych wyrzeczeń i nie powoduje niewygód. Swoje dobre praktyki zaprezentowała w ostatnim czasie Energa.