BiznesINFO.pl

Jakub Kaminski/East News

Szykuje się zielona ewolucja na polskich wsiach. Jest zapowiedź rządu

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Rozpowszechnienie OZE i fotowoltaiki na obszarach wiejskich, wsparcie dla działających w ich obrębie biogazowni i rozwój wiejskich spółdzielni energetycznych — takie plany przedstawił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Cel? Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

Planujemy liczne programy wspierające rozwój OZE na terenach wiejskich i w rolnictwie. Chodzi o wsparcie dla rozwoju biogazowni, fotowoltaiki, magazynów energii i energii wiatrowej — tłumaczy Henryk Kowalczyk w rozmowie z DGP.

Dodaje, że prawdopodobnie największym zainteresowaniem mieszkańców wsi będzie cieszyła się fotowoltaika. Na pomoc państwa mogą liczyć również tamtejsze spółdzielnie energetyczne.

Natomiast jeśli chodzi o sam rozwój biogazowni na obszarach rolniczych, to zdaniem wiceministra Janusza Kowalskiego przyspieszyć ma to ustawa, która trafi do sejmu w najbliższych dniach — nie wiadomo jeszcze, czy jako inicjatywa rządowa, czy poselska. Jest to o tyle istotne, iż w drugim przypadku nie ma konieczności przeprowadzania konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Wiceminister podkreślił jednak, że inicjatywa uzyskała nie tylko porozumienie obozu rządzącego, ale też poparcie opozycji. 

Nadchodzi nowelizacja ustawy o OZE

Wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała w rozmowie z DGP, że w II kwartale br. rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE. Efektem zmian ma być skuteczniejsze wykorzystywanie biogazu, biometanu i OZE.

Jednak zdaniem zapytanej przez serwis Anny Frączek, prawniczki z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, ten projekt to za mało.

Zaproponowane regulacje zapewnią jedynie częściową transpozycję dyrektywy RED II (tzw. dyrektywa biopaliwowa, określająca działania wspierające i cele zużycia odnawialnych źródeł energii w latach 2021-2030 — dop. red.), dla której termin wdrożenia upłynął 31 czerwca 2021 roku. Zabrakło m.in. rozwiązań dotyczących społeczności energetycznych wytwarzających energię z OZE oraz rozwiązań upraszczających inwestycje w OZE — wyjaśnia prawniczka z rozmowie z DGP.

Dodaje, że aby przyspieszyć inwestycje w OZE, należy m.in. odblokować lądową energetykę wiatrową.

Tagi:

energetykarolnictwo

Podobne artykuły

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Energetyka

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]