Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Szykuje się zielona ewolucja na polskich wsiach. Jest zapowiedź rządu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 17.01.2023 15:08

Szykuje się zielona ewolucja na polskich wsiach. Jest zapowiedź rządu

Wicepremier Henryk Kowalczyk
Jakub Kaminski/East News

Rozpowszechnienie OZE i fotowoltaiki na obszarach wiejskich, wsparcie dla działających w ich obrębie biogazowni i rozwój wiejskich spółdzielni energetycznych — takie plany przedstawił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Cel? Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich

Planujemy liczne programy wspierające rozwój OZE na terenach wiejskich i w rolnictwie. Chodzi o wsparcie dla rozwoju biogazowni, fotowoltaiki, magazynów energii i energii wiatrowej — tłumaczy Henryk Kowalczyk w rozmowie z DGP.

Dodaje, że prawdopodobnie największym zainteresowaniem mieszkańców wsi będzie cieszyła się fotowoltaika. Na pomoc państwa mogą liczyć również tamtejsze spółdzielnie energetyczne.

Natomiast jeśli chodzi o sam rozwój biogazowni na obszarach rolniczych, to zdaniem wiceministra Janusza Kowalskiego przyspieszyć ma to ustawa, która trafi do sejmu w najbliższych dniach — nie wiadomo jeszcze, czy jako inicjatywa rządowa, czy poselska. Jest to o tyle istotne, iż w drugim przypadku nie ma konieczności przeprowadzania konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Wiceminister podkreślił jednak, że inicjatywa uzyskała nie tylko porozumienie obozu rządzącego, ale też poparcie opozycji. 

Nadchodzi nowelizacja ustawy o OZE

Wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała w rozmowie z DGP, że w II kwartale br. rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o OZE. Efektem zmian ma być skuteczniejsze wykorzystywanie biogazu, biometanu i OZE.

Jednak zdaniem zapytanej przez serwis Anny Frączek, prawniczki z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, ten projekt to za mało.

Zaproponowane regulacje zapewnią jedynie częściową transpozycję dyrektywy RED II (tzw. dyrektywa biopaliwowa, określająca działania wspierające i cele zużycia odnawialnych źródeł energii w latach 2021-2030 — dop. red.), dla której termin wdrożenia upłynął 31 czerwca 2021 roku. Zabrakło m.in. rozwiązań dotyczących społeczności energetycznych wytwarzających energię z OZE oraz rozwiązań upraszczających inwestycje w OZE — wyjaśnia prawniczka z rozmowie z DGP.

Dodaje, że aby przyspieszyć inwestycje w OZE, należy m.in. odblokować lądową energetykę wiatrową.