Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny węgla w portach ARA spadły. Dla samorządów nie są to dobre wieści
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.02.2023 18:49

Ceny węgla w portach ARA spadły. Dla samorządów nie są to dobre wieści

east news węgiel
East News

„Rzeczpospolita” informuje, że spadek cen węgla w portach ARA może stanowić problem dla samorządów, które miały dostarczyć mieszkańcom to paliwo. Jeszcze w czerwcu 2022 roku tona węgla na zagranicznych rynkach kosztowała 380 dol., obecnie jest to trochę ponad 141 dol.

Ceny węgla na światowych rynkach spadają

„Rzeczpospolita” wyjaśnia, że niższe ceny węgla na zagranicznych rynkach, w tym również w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia jest najważniejszym węzłem w regionie w sektorze działalności morskiej), mogą być problemem dla samorządów dystrybuujących ten surowiec. 

W czerwcu 2022 roku węgiel był wyceniany za 380 dol. za tonę, a teraz jest to już niewiele ponad 141 dol. Dziennik dodaje, że na obniżkę cen w tym przypadku wpłynął też spadek notowań dolara.

Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wyjaśnia na łamach „Rz”, że efektem tej sytuacji było oczekiwanie niższych cen za węgiel przez osoby kupujące go od samorządów. To spowodowało, że składy były zmuszone stracić na sprzedaży surowca, aby choć minimalnie konkurować z węglem gminnym.

Rząd w dobrej wierze przygotował program dostaw węgla z dotacją, zakładając, że surowca będzie brakować. Przez ciepłą zimę popyt nie jest duży. Gdyby więc nie ten program w mojej opinii – ceny mogłyby być jeszcze niższe niż w systemie sprzedaży gminnej. Jednak nikt nie mógł przewidzieć, że rynkowa cena tak szybko spadnie – wyjaśnia Łukasz Horbacz w rozmowie z „Rz”.

Przypomnijmy, że zgodnie z rządową ustawą węglową gminy kupują węgiel od importerów za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a potem sprzedają mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Osoby uprawnione do otrzymania dodatku węglowego mogą zakupić surowiec po cenie preferencyjnej.