W najbliższych latach zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych. Niedługo Polacy nie będą mogli kupić wybranych rodzajów węgla. Taki zakaz jest efektem Krajowego Planu Odbudowy oraz zobowiązań, które nałożyła na Polskę Unia Europejska. Wiemy, kiedy te rewolucyjne zmiany mają wejść w życie. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić nowe rozporządzenie, które może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Zmiany będą dotyczyły wymagań jakościowych dla paliw stałych. Okazuje się, że te nowości mogą spowodować znaczące podwyżki cen węgla w krótkim czasie. Przedstawiamy szczegóły.
W Polsce obserwujemy wzrost popytu na energię elektryczną. To dobra wiadomość, ponieważ zazwyczaj wiąże się on ze wzrostem gospodarczym. Jednocześnie produkcja energii przez elektrownie węglowe spada i spadać wciąż będzie. Problem leży jednak gdzieś indziej i dotyczy energii słonecznej, której jest… za dużo. Jak to możliwe?
Kopalnia węgla Bobrek w Bytomiu miała pracować do 2040 roku, jednak zostanie zamknięta już pod koniec 2025. Dalsze wydobycie jest zbyt niebezpieczne, w marcu na terenie kopalni doszło do tragicznego wstrząsu. Rząd przygotował specjalne rozwiązania dla górników i zapewnia, że nikt nie zostanie na lodzie.
Następne masowe zwolnienia nastąpią w górnictwie? Niestety dla osób zatrudnionych w tym sektorze, to całkiem prawdopodobny scenariusz. Górnicy boją się o miejsca pracy, związkowcy oczekują podwyżek wynagrodzenia. Co dalej z przyszłością węgla w Polsce?
Agencja Rozwoju Przemysłu właśnie opublikowała najnowsze dane dotyczące polskiego górnictwa węgla kamiennego. Okazuje się, że branża w pierwszym kwartale 2024 roku poniosła gigantyczne straty finansowe. Przedstawiamy szczegóły.
Polski węgiel nie udźwignie nowych wymagań dotyczących ograniczenia poziomu zawartości siarki, których chce Ministerstwo Klimatu i Środowiska - ocenia Ministerstwo Przemysłu i postuluje zmiany, zapowiadając braki na wschodniej ścianie Polski i wywołaną nimi panikę. Dołącza branża. Nastroje są minorowe, transformacja łapie zadyszkę?
Już wkrótce Polacy będą musieli zmierzyć się z nowym podatkiem od ogrzewania. Wprowadzenie takiej opłaty jest powiązane z działaniami Unii Europejskiej, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wiadomo już, kto będzie musiał ponieść dodatkowe koszty. Ile wyniesie nowy podatek?
Na początku roku Polską wstrząsnęła informacja o nadchodzącym zakazie palenia węglem w całej Unii Europejskiej. Wiemy już, na jakie zmiany i kiedy powinny przygotować się osoby, które właśnie węglem ogrzewają swoje domy. Resort klimatu wskazał już konkretne daty.
Sklep Polskiej Grupy Górniczej przygotował dla swoich klientów wyjątkową promocję. Teraz mogą kupić węgiel w atrakcyjnych cenach, ale należy pamiętać, że oferta nie jest dostępna dla wszystkich. Można zaoszczędzić pokaźną sumę.
Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły.
Unia Europejska cały czas pracuje nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, wprowadzając nowe regulacje. Już od 2027 r. obowiązywać będzie system ETS 2, który obejmie podatkiem gaz, węgiel czy olej opałowy. Nowa taryfa może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie?
Już od początku marca Polska Grupa Górnicza (PGG) przygotowała kolejną rewolucję dla swoich klientów. Tym razem chodzi o atrakcyjną promocję. Kto zyska nawet 250 zł? Ekspert ma wątpliwości.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o nałożeniu niemal 2,5 miliona złotych kary na jednego ze sprzedawców węgla w związku z praktykami ograniczającymi konkurencję. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex miało narzucać partnerom handlowym wyższe ceny węgla.
Sklep Polskiej Grupy Górniczej postanowił wprowadzić spore zmiany, które będą miłym zaskoczeniem dla Polaków ogrzewających swoje domy węglem. Modyfikacje z pewnością będą bardzo korzystne dla wielu klientów. O co dokładnie chodzi?
Połowa lutego oznacza, że koniec sezonu grzewczego zbliża się małymi krokami. Niektórzy kupują jeszcze węgiel, aby być zaopatrzonymi w razie niespodziewanych spadków temperatury czy ataków zimy. Ile konkretnie trzeba zapłacić za tonę w ostatnich dniach?
Nadchodzą podwyżki dla wszystkich ogrzewających domy węglem i gazem. Już w 2027 roku zaczną obowiązywać unijne opłaty za emisję. Wciąż jednak można uniknąć wyższych kosztów. Zdradzamy jak to zrobić.
Pojawiające się w zeszłym roku doniesienia dotyczące dodatku węglowego rozbudzają ciekawość co do obecnie obowiązujących cen węgla na rynku. Ile konkretnie trzeba dziś zapłacić za tonę?
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.
Na rynkach światowych ceny węgla nieznaczenie spadły. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Ile musimy teraz zapłacić za tonę tego surowca? Wiele osób w Polsce, które właśnie teraz zamierzają uzupełnić zapasy opału, może się zdziwić. Kto liczył na spektakularne obniżki cen, niestety się przeliczył.
Ceny węgla spadają i - zdaniem ekspertów - będą spadać dalej. Węgiel tanieje na całym świecie, również w Polsce. To jednak jeszcze nie znaczy, że faktycznie zapłacimy za niego mniej. Jak obecnie prezentują się stawki za ten surowiec?
Główny Urząd Statystyczny właśnie przedstawił oficjalne dane dotyczące tego, ile płaciliśmy za węgiel w ubiegłym roku. Wiemy, ile średnio w 2023 r. kosztowała tona węgla kamiennego i okazuje się, że obecny poziom cen napawa optymizmem. Przedstawiamy szczegóły.
Fundacja Instrat przedstawiła najnowsze dane, z których wynika, że do Polski trafia coraz więcej importowanego węgla. Jak się okazuje, jego ceny są bardzo atrakcyjne. Podpowiadamy, gdzie można go kupić i za ile.
Sezon zimowy 2024 rozkręcił się na dobre. To oznacza z kolei powrót pytania, które pojawiało się już kilka miesięcy temu - czy i w tym roku będzie można skorzystać z dodatku węglowego?
Wprowadzony w zeszłym roku program wsparcia dla osób ogrzewających domy węglem przyznawał środki dla każdego, kto potrzebował wsparcia przy zakupie tego surowca. Okazało się jednak, że nie wszyscy mogli pieniądze otrzymać.
Bardzo złe wieści napływają z krajowego rynku węglowego. Likwidowanych jest coraz więcej niezależnych składów opału, a kolejne znajdują się na granicy rentowności. Ich właściciele załamują ręce, a za obecną sytuację obwiniają poprzedni rząd.
Już niebawem w nowych budynkach nie będziemy mogli zamontować pieca na gaz ani na węgiel. Wszystko za sprawą nowej dyrektywy, którą chce wprowadzić Unia Europejska. Szykują się spore zmiany dla mieszkańców, a także dla właścicieli budynków.