Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia. Przy tej okazji warto nie tylko pamiętać o osobach zatrudnionych w tym sektorze, ale też przyjrzeć się tendencjom i wynagrodzeniom. Pamiętajmy, że zgodnie z transformacją energetyczną Polska ma odchodzić od wydobycia węgla, a tym samym zmniejszać będzie się liczba osób zatrudnionych w górnictwie.
Niskie temperatury na zewnątrz, w niektórych miejscach w Polsce już również opady śniegu – sezon grzewczy rozpoczął się u nas na dobre. Zaopatrując się w opał, musimy mieć na uwadze, że przestępcy i tu znaleźli sposób, by wyłudzić pieniądze. Polska Grupa Górnicza ostrzega, że docierają do niej kolejne sygnały o próbach oszustw związanych z węglem.
Sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej przygotował dla klientów wyjątkową ofertę z okazji Black Weeks. Od 20 listopada do 8 grudnia 2023 roku sporo będzie można zaoszczędzić podczas zakupu węgla. Przedstawiamy szczegóły.
Ceny węgla energetycznego we wrześniu wzrosły o 5,4 proc, a dla rynku ciepła wzrosły aż o 12,9 proc. Właśnie w ten sposób węgiel ze Śląska stał się najdroższy w historii i w dodatku dużo droższy od importowanego.
Sezon grzewczy w Polsce powoli się rozkręca, a to oznacza, że wiele gospodarstw domowych musi zaopatrzyć się w opał. Ile trzeba zapłacić za węgiel w tym roku i gdzie można go kupić? Czy rząd planuje wprowadzić pomoc finansową dla osób opalających swoje domy paliwem stałym? Sprawdzamy.
Narzekania na polski system podatkowy mogą się jeszcze bardziej nasilić. Na horyzoncie rysuje się bowiem kolejna danina, którą będzie musiało płacić wielu Polaków. Co więcej, szczegóły nowego podatku nie napawają zbytnim optymizmem.
Dodatek węglowy wprowadzono w Polsce w 2022 roku. Jednorazowa pomoc w wys. 3 tys. zł była wypłacana tym gospodarstwom domowym, dla których główne źródło ogrzewania stanowił: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – opalane węglem kamiennym, brykietem bądź peletem, zawierającymi minimum 85 proc. węgla kamiennego. Choć w wielu miejscach w naszym kraju wciąż utrzymują się dość wysokie temperatury, jak na październik, to wiele osób zastanawia się już, czy i w tym roku może liczyć na wsparcie finansowe w ogrzewaniu domu węglem.
Jak zauważa „Fakt" gminy wciąż borykają się z nadmiarem węgla. Samorządowcy zwrócili się w tej sprawie do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jednak zaproponowana opcja wcale nie rozwiązuje problemu.
Po kilku miesiącach deklaracji i zapowiedzi w końcu pojawiły się informacje dotyczące dodatku węglowego. Rząd podjął bowiem ostateczną decyzję w tej kwestii.
Początek października to jednoznaczna wskazówka, że już niedługo dojdzie do ważnych zmian w kontekście grzewczym. Warto zatem zwrócić uwagę na lokalne przepisy. Wiele miast wprowadziło bowiem zakaz, za którego złamanie grożą spore kary.
Zbliża się sezon grzewczy. Wielu Polaków nurtuje, czy i w tym roku będą przysługiwać dopłaty do węgla. Niedawno ten temat poruszyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Wprowadzony w zeszłym roku dodatek węglowy obowiązywał na poprzedni sezon grzewczy. I chociaż do następnego sezonu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już pojawiają się pytania o to, czy świadczenie powróci w tym roku.
Kontrole zasadności przyznania dodatku węglowego lub grzewczego (na pellet, gaz LPG, drewno bądź olej opałowy) trwają już w wielu polskich miastach. Urzędnicy w terenie weryfikują prawdziwość informacji wpisanych w deklaracjach złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za próbę wyłudzenia dodatku grozi od pół roku do ośmiu lat więzienia. W praktyce jednak niewiele osób może ponieść tego konsekwencje – mówi radca prawny zapytany przez „Rzeczpospolitą”.
W zeszłym roku można było składać wnioski o uzyskanie dodatku węglowego. Było to jednorazowe świadczenie dla gospodarstw domowych ogrzewanych tym surowcem. Sprawdzamy, jakie plany w tym kontekście ma rząd na ten rok.
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) SA poinformowała kilka dni temu o fali rezygnacji z zakupu węgla z kopalni KWK Budryk. W związku z tym zaapelowała do klientów, którzy posiadają numerki od 1800 wzwyż i w dalszym ciągu chcą zakupić surowiec, by ci zgłosili się w celu ustalenia przyspieszonego terminu odbioru węgla.
Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje znieść limity zakupu węgla od gmin, a także wydłużyć czas, do którego będzie można nabyć go w preferencyjnej cenie.
Właściciel składu opału zorientował się, że został okradziony. Były pracownik ukradł łącznie 26 ton węgla.
- Jeszcze rok temu przedstawiciele branży byli optymistami, że wkrótce będą mogli obejść się bez rosyjskiego węgla kamiennego – piszę niemiecki dziennik ”Bild”. Nie jest to jednak tak proste, jak się początkowo wydawało. Proces odchodzenia od rosyjskiego węgla będzie trwał nieco dłużej.
Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF24, pojawią się spore zmiany w programie dystrybucji węgla. Oprócz przedłużenia terminu aż do końca czerwca, wnioski będzie można składać także na przyszły sezon grzewczy.
Osoby, które nie wykupiły jeszcze przysługującego węgla od gmin, muszą się pośpieszyć. Wniosek należy złożyć do 15 kwietnia 2023 roku.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało, że gminy będą mogły odkupić węgiel, który nie kupili mieszkańcy, po cenie rynkowej.
„Rzeczpospolita” informuje, że spadek cen węgla w portach ARA może stanowić problem dla samorządów, które miały dostarczyć mieszkańcom to paliwo. Jeszcze w czerwcu 2022 roku tona węgla na zagranicznych rynkach kosztowała 380 dol., obecnie jest to trochę ponad 141 dol.
Agencja Rozwoju Przemysłu przedstawiła dane za grudzień 2022 dotyczące poziomu krajowych cen węgla.
PGE podaje na swojej stronie ceny węgla. Aby go zamówić, wystarczy uzupełnić odpowiedni formularz na stronie.
Gazu mamy w nadmiarze, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zdaniem minister Polska dobrze radzi sobie także z dostawami węgla.
Sytuacja w Unii Europejskiej oraz dominacja inwestycji odtworzeniowych powodują, że Polska w dłuższej perspektywie będzie uzależniona od importu węgla. Brak alternatywnych źródeł nie pozostawia nam bowiem innego wyjścia.Złą sytuację energetyczną Polski pod kątem węgla ukazał kryzys energetyczny. Nasz kraj jest bardzo uzależniony od węgla, i jak się okazuje, niedługo będziemy skazani na jego import.
Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza dystrybucji węgla kolejnej zimy. Jego zdaniem kolejny proces dostarczania węgla przez gmina będzie już prostszy niż tej zimy.
Straż Miejska wciąż przyłapuje Polaków na spalaniu odpadów w piecach. W takich przypadkach karze gospodarzy mandatem w wys. do 500 zł, a jeśli ci nie chcą ich przyjąć, kieruje sprawę do sądu. Do złej jakości powietrza w skali kraju przyczynia się m.in ogrzewanie domów węglem złej jakości i brunatnym, a nieraz nawet i plastikiem — informuje serwis prawo.pl.