Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ministerstwo zapowiada zmiany dotyczące zakupu węgla. Będziesz mógł kupić, ile tylko chcesz
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.03.2023 14:52

Ministerstwo zapowiada zmiany dotyczące zakupu węgla. Będziesz mógł kupić, ile tylko chcesz

węgiel
East News

Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje znieść limity zakupu węgla od gmin, a także wydłużyć czas, do którego będzie można nabyć go w preferencyjnej cenie. 

Brak limitów zakupu węgla

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda zapowiedział poprawki do ustawy z 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. poz. 2236). Ma ona umożliwić gminom sprzedaż węgla uprawnionym mieszkańcom do 31 lipca br. i bez ograniczeń co do jego ilości

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, z zakupu nadal będą mogły skorzystać wyłącznie osoby uprawnione, ale będą mogły kupić węgiel w dowolnej gminie. 

Informacja o niesprzedanym węglu

W przypadku, gdy gminom zostanie niesprzedany opał na składach, gmina zamieści informację na ten temat w Biuletynie Informacji Publicznej, dotyczącą ilości oraz ceny.

Cena nie będzie mogła być wyższa niż 2 tys. zł za 1 tonę węgla, tak jak jest to obecnie.

Nadmiar węgla w gminach

Początkowo ustalony był limit zakupu wynoszący 3 tony. 

Władze gmin zamówiły węgiel, jednak teraz obawiają się, że nie uda im się go sprzedać, zmniejszyła się bowiem liczba osób zainteresowanych zakupem węgla od gmin.

Tagi: węgiel