Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > GUS przekazał, ile zarabiają górnicy. Jakie są benefity za pracę w kopalni?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.12.2023 14:16

GUS przekazał, ile zarabiają górnicy. Jakie są benefity za pracę w kopalni?

pieniadze-wegiel-gornicy-praca
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia. Przy tej okazji warto nie tylko pamiętać o osobach zatrudnionych w tym sektorze, ale też przyjrzeć się tendencjom i wynagrodzeniom. Pamiętajmy, że zgodnie z transformacją energetyczną Polska ma odchodzić od wydobycia węgla, a tym samym zmniejszać będzie się liczba osób zatrudnionych w górnictwie.

Ile zarabiają górnicy? GUS wyjawił oficjalne dane

We wrześniu ubiegłego roku serwis Demagog.pl wyliczył, że w naszym krajowym sektorze górnictwa pracowało wówczas 74,9 tys. osób. Z danych GUS wynika, że średnie zarobki pracowników tej branży wynoszą 7 180 zł, przy czym ujęta jest tu też kadra kierownicza, a – jak wiadomo – zawsze poprawia ona wyniki finansowe. Należy mieć jednak na uwadze, że o wysokości płac decydują różne czynniki: spółka zatrudniająca danego górnika, województwo, staż pracy i dni jej świadczenia (weekendy są z reguły lepiej płatne), przedział wiekowy i charakter pracy – górnik przodowy powinien dostawać wyższą pensję. Strefa Biznesu opublikowała następujące wyliczenia dot. zarobków:

  • od 9000 do 12 000 zł brutto dla nadsztygara górniczego,
  • od 7500 od 10 000 zł brutto dla górnika przodowego,
  • od 4500 do 9000 zł brutto dla górnika strzałowego,
  • od 4500 do 6000 zł brutto dla górnika eksploracji podziemnej,
  • od 4500 do 8200 zł brutto dla ślusarza,
  • od 5000 do 10 000 zł brutto dla kierowcy kolejki podwieszanej.
Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie Prawie 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia? Niebawem zapadnie decyzja

Na końcową kwotę wypłat górników wpływają też dodatki finansowe

Pracownicy kopalń mają prawo do premii uznaniowych, dodatków stażowych, zmianowych (wypłacanych np. za nocki) czy za pracę w niebezpiecznych warunkach. Bonusowa kwota przysługuje im też za wykonywanie obowiązków zawodowych w warunkach szkodliwych. Górnicy otrzymują również nagrody jubileuszowe, 13. i 14. pensje oraz bony żywieniowe. Po 25 latach pracy mogą udać się na wcześniejszą emeryturę.

Portal superbiz.se.pl informuje, że w ciągu roku pracownik Polskiej Grupy Górniczej może otrzymać 8 ton węgla, a jeśli nie chce surowca, to dostaje ekwiwalent pieniężny w wysokości 765,55 zł za tonę. Większość osób decyduje się jednak wziąć węgiel i sprzedać go za wyższą kwotę.

Co dalej z górnictwem w Polsce?

Liczba górników ciągle spada – w 2015 roku zawód ten wykonywało 118 tys. osób, a w 2022 roku już niecałe 75 tys. Dwa lata temu z pracownikami kopalń wynegocjowano umowę społeczną, która zakłada stopniowe wygaszanie ich miejsc pracy do 2049 roku. 

Z szacunków ekspertów IBS wynika, że spadek zapotrzebowania na węgiel zmniejszy liczbę zatrudnienia w górnictwie o 47 proc. do 2030 roku, a do 2050 roku – o 77 proc. (w porównaniu do 2015 roku). Aktualni i potencjalni górnicy mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach takich jak pracownik budowlany, operator maszyn, spawacz czy ślusarz.

Barbórka_2023_infografika.png