Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wynagrodzenia

Wynagrodzenia

Lekarz
04.02.2024 15:16 Szykują się rewolucyjne zmiany w L4. Kto skorzysta?

Jakiś czas temu ogłoszono ogromne zmiany w wypłacaniu zasiłków chorobowych. Już niebawem to ZUS ma wziąć na siebie obowiązek wypłaty środków dla pracowników przebywających na zwolnieniu. Jak się okazuje, planowane są kolejne modyfikacje. Tym razem będzie chodziło o wysokość wynagrodzenia na L4. O co dokładnie chodzi?

Podpisywanie umowy
18.01.2024 13:35 Wypowiadasz umowę o pracę? Twoja wypłata może być znacznie niższa

Już od jakiegoś czasu obowiązują przepisy, które wprowadzają znaczące zmiany dla pracowników. Sprawiają one, że osoby składające wypowiedzenie umowy o pracę, mogą otrzymać ostatnie wynagrodzenie w mniejszej wysokości. Przedstawiamy szczegóły. 

Kobieta, portfel
18.01.2024 09:59 Pracownicy będą dostawać niższe pensje? Wszystko przez reformę chorobowego

Jakiś czas temu zostały zapowiedziane rewolucyjne zmiany w zasiłkach chorobowych. Niebawem to ZUS przejmie obowiązek wypłaty pieniędzy osobom przebywającym na zwolnieniu już od pierwszego dnia. Wydawałoby się, że dla pracowników nie przyniesie to zbyt wielu zmian. Nic bardziej mylnego. 

Donald Tusk
12.01.2024 12:30 Rewolucyjne zmiany w chorobowym. Przez rządową reformę pensje będą niższe?

Jakiś czas temu premier Donald Tusk ogłosił, że będą zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego. Teraz jednak ekspert zauważa, że ta reforma może przynieść sporo zamieszania dla pracowników, a w efekcie także zmniejszyć ich pensję. 

Pieniądze
29.12.2023 14:20 Ich pensje mogą sięgnąć 9500 zł brutto. Będą podwyżki dla dużej grupy zawodowej

W ustawie okołobudżetowej przygotowanej przez rząd Donalda Tuska znalazły się środki na podwyżki dla sporej części Polaków. Prezydent Andrzej Duda postanowił ją zawetować, ale premier zapewnił, że podwyżki i tak zostaną wprowadzone. “Fakt” ustalił, na jakie kwoty będą mogli liczyć pracownicy. 

Portfel, pieniądze
20.12.2023 14:18 Pilne informacje dotyczące wynagrodzeń Polaków. Takich pensji jeszcze nie było

Główny Urząd Statystyczny przekazał dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ubiegłym miesiącu. Okazuje się, że kwoty wzrosły, a przyczyniło się do tego między innymi duże zapotrzebowanie pracowników. 

biedronka-sklep-zakupy
18.12.2023 17:56 Od 1 stycznia znaczne podwyżki dla pracowników Biedronki. Wiemy, ile można zarobić

Sieć Biedronka, określająca się mianem największego pracodawcy w naszym kraju, przeznaczy na przyszłoroczne podwyżki dla osób zatrudnionych na podstawowych stanowiskach ponad 600 mln zł. Wyższe pensje trafią na konta przeszło 65 tys. pracowników. O jakich kwotach mówimy?

komputer noc
12.12.2023 16:11 Nawet kilkaset złotych dodatku do wynagrodzenia. Komu przysługuje i ile wynosi?

Osoby, które wykonują swoją pracę w nocy, powinny otrzymywać z tego tytułu specjalny dodatek do wynagrodzenia. Okazuje się, że może wynosić on nawet kilkaset złotych. Na jakich zasadach jest przyznawany i kto konkretnie może na niego liczyć?

sejm-X-kadencji-poslowie-polityka
05.12.2023 12:45 Którzy posłowie dorabiają do emerytury? Wiadomo, ile dostają na miesiąc

Dorabianie do emerytury jest możliwe i legalne, więc Polacy chętnie z tego korzystają. Nie ma się zatem co dziwić, że w gronie tym znajdziemy również posłów. “Fakt” wyliczył, na podstawie oświadczeń majątkowych, ile miesięcznie dostają wybrani parlamentarzyści-emeryci.

pieniadze-wegiel-gornicy-praca
04.12.2023 14:16 GUS przekazał, ile zarabiają górnicy. Jakie są benefity za pracę w kopalni?

Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia. Przy tej okazji warto nie tylko pamiętać o osobach zatrudnionych w tym sektorze, ale też przyjrzeć się tendencjom i wynagrodzeniom. Pamiętajmy, że zgodnie z transformacją energetyczną Polska ma odchodzić od wydobycia węgla, a tym samym zmniejszać będzie się liczba osób zatrudnionych w górnictwie.

pieniadze-portfel-gotowka
24.11.2023 18:10 240 zł dla ponad 3 mln Polaków. Trzeba spełnić jeden prosty warunek

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym, prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania. Tworzą go pracownik, pracodawca oraz państwo. Osoby, które odkładają oszczędności właśnie za pośrednictwem PPK, mogą otrzymać tzw. dopłatę roczną w wys. 240 zł. Żeby dostać te pieniądze, trzeba spełnić jeden warunek.

lidl-praca-na-kasie-sklep
17.11.2023 12:41 Lidl szuka pracowników. Wiemy, ile można zarobić

W naszym kraju funkcjonuje już 800 sklepów i 11 centrów dystrybucyjnych pod szyldem Lidl. Tylko w Polsce sieć zatrudnia 25 tys. pracowników i wciąż poszukuje nowych osób. Na jakie stanowiska i ile można zarobić? Sprawdzamy!

portfel-pieniadze-czlowiek-wynagrodzenie
09.11.2023 15:01 Nadchodzą duże zmiany dotyczące zarobków. Znamy datę

Z początkiem czerwca w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę potocznie określaną jako “dyrektywa równości płac”. Choć państwa członkowskie Unii Europejskiej dostaną dość sporo czasu, by wdrożyć ujęte w tym dokumencie zasady, pracodawcy i eksperci rynkowi już teraz zastanawiają się nad jej skutkami. “Jawność wynagrodzeń to krok w zniesieniu dysproporcji pomiędzy pracownikami na takich samych stanowiskach i z takim samym zakresem obowiązków. Z drugiej strony to też może być kością niezgody w zakładach pracy” – mówi nam Główny Doradca Podatkowy firmy inFakt, Piotr Juszczyk. Na co zatem musimy się przygotować?

lotnisko-lodz-praca-wynagrodzenie
08.11.2023 22:56 Polskie lotnisko szuka pracowników. Można zarobić ok. 6,4 tys. zł miesięcznie

Polacy bardzo chętnie podróżują samolotami. Trudno się temu dziwić przy tak dużej dostępności tanich, bezpośrednich połączeń do wielu europejskich miast. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy są, chociażby wyniki łódzkiego lotniska, które od stycznia do sierpnia br. obsłużyło już 200 tys. pasażerów. Sukces polskiego lotniska wyróżniło Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych. Teraz “Gazeta Wyborcza” informuje, że port ten będzie poszerzał swoją załogę.

Sędzia, wyrok
24.10.2023 09:18 Zapadł przełomowy wyrok. Będzie lawina pozwów

Takiej sytuacji nie spodziewało się wielu pracowników i pracodawców. W Trybunale Sprawiedliwości UE zapadł wyrok w sprawie osób zatrudnionych na część etatu. Teraz pracodawcy będą musieli zmierzyć się z pozwami - a te są więcej niż pewne.

Daniel Obajtek-polska-flaga-konferencja
21.10.2023 15:27 Odprawa Daniela Obajtka może być wysoka. Nie wiadomo jednak, czy prezes Orlenu ją dostanie

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych nie milkną głosy zwiastujące nowy porządek i w rządzie, i w różnorakich państwowych spółkach. Koalicja Obywatelska, która zdobyła 30,7 proc. głosów (najwięcej z partii opozycyjnych), zapowiedziała, że gdy przejmie władzę, jednym z jej pierwszych kroków będzie dymisja prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Ten, jak informuje money.pl, może liczyć na sowitą odprawę, jednak otrzymanie tych pieniędzy niekoniecznie jest takie oczywiste.

pieniądze
20.10.2023 11:39 Od stycznia ich pensje mają wzrosnąć o około 1500 zł. "To się ludziom po prostu należy"

Nauczyciele mają otrzymać podwyżki wynagrodzeń. Ich pensje, według zapowiedzi polityków Koalicji Obywatelskiej, wzrosną o 30 proc. od stycznia 2024 r. Ile dokładnie wzrosną wynagrodzenia w szkołach? 

praca, pieniądze
14.10.2023 16:53 Dlaczego najlepsi pracownicy nie dostają takich wynagrodzeń, na jakie zasługują?

Firmy w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych często stawiają wysokie wymagania wobec kandydatów, poszukując prawdziwych asów w swojej dziedzinie. Lecz nierzadko zdarza się, że doskonały kandydat oczekuje wynagrodzenia przewyższającego możliwości finansowe pracodawcy. W takich sytuacjach zaledwie 11% firm decyduje się zainwestować w tego topowego kandydata oraz spełnić jego oczekiwania finansowe.

pieniadze-kalendarz-koszty-gotowka-biznes
20.09.2023 14:07 Od 1 stycznia wejdą w życie ważne zmiany. Wielu Polaków czeka znaczny wzrost kosztów

Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku. W rezultacie wielu Polaków dostanie więcej pieniędzy – z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 roku liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła ok. 3,6 mln osób. Nie możemy jednak zapomnieć, że dla innej grupy Polaków wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów idących łącznie w dziesiątki miliardów złotych.

pieniadze-portfel-iberion
01.09.2023 08:20 Nawet 4809 zł netto “na start” i różne benefity. W tym zawodzie szukają pracowników

Podstawowe uposażenie w kwocie 4809 zł netto (szacunkowo) po ukończeniu szkolenia zawodowego (jeśli jesteś w wieku do 26 lat), uprawnienia emerytalne już po 25 latach służby i różne dodatki socjalne w postaci trzynastej pensji czy nagród jubileuszowych. Kto może liczyć na takie warunki?

Pieniądze w portfelu
20.07.2023 15:08 Średnie wynagrodzenia w górę. Wzrosły szybciej niż ceny

Pojawiły się dobre wieści w kontekście średniego wynagrodzenia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost wynagrodzeń był szybszy od wzrostu cen.

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
14.06.2023 16:05 Wzrost wynagrodzeń i inflacja. Prognozy na 2024 rok

Ministerstwo Finansów informuje, że w 2024 roku polityka gospodarcza rządu będzie nakierowana na wzmacnianie potencjału polskiej gospodarki po kryzysie energetycznym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę, przy zachowaniu dbałości o stabilność zadłużenia publicznego oraz uwzględnieniu wytycznych instytucji UE.

TVP
17.05.2023 15:52 Wielki protest w Telewizji Polskiej. Przyczyna jest zaskakująca

Dwa związki zawodowe działające w Telewizji Polskiej zaprotestowały przeciwko polityce władz spółki. Jak się jednak okazuje, nie chodzi o stronniczość czy programy emitowane w TVP, a o pieniądze.

pieniądze
19.04.2023 20:33 Zarobki Ukraińców w Polsce. Dane mogą zaskakiwać

W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się najważniejszym kierunkiem migracji zarobkowej dla Ukraińców. Coraz więcej obywateli Ukrainy decyduje się na pracę w Polsce, gdzie znajdują zatrudnienie w różnych sektorach, takich jak przemysł, budownictwo, opieka zdrowotna, rolnictwo czy gastronomia.

Hurkacz w Marsylii
26.02.2023 18:57 Hurkacz wygrał w Marsylii 6 w karierze turniej ATP. Otrzyma ogromną wypłatę

Hubert Hurkacz, młody polski tenisista, właśnie odniósł swoje szóste zwycięstwo w turnieju ATP. To niewątpliwie ogromny krok naprzód w karierze tego bardzo utalentowanego gracza, który z roku na rok pokazuje coraz lepszą grę.

Policja zrobiła nalot
22.02.2023 12:56 Rząd daje dodatkowe pieniądze funkcjonariuszom. Specjalny dodatek wprowadzono w konkretnym celu

Władzy zależy na tym, żeby zatrudnieni pracowali jak najdłużej. Ostatnimi czasy rząd procedował nad dodatkiem „antyemerytalnym”. We wtorek, 21 lutego, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi nowy dodatek dla funkcjonariuszy i żołnierzy, przysługujący im po 15 latach służby. 

Pieniądze
16.02.2023 18:07 Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi co najmniej 4100 zł

W ciągu ostatnich lat płaca minimalna dynamicznie rosła. W roku 2023 roku oczekiwany jest rekordowy skok wynagrodzenia minimalnego, które wzrośnie z 3010 zł brutto do aż 3600 zł brutto. 2024 rok również przyniesie wysoki wzrost najniższych pensji.

Lidl
15.02.2023 21:16 Wynagrodzenia w Lidlu w 2023 roku znacząco wzrosły

Po roku pracy, płaca wzrośnie do poziomu od 7000 zł brutto do 7400 zł brutto, a po dwóch latach do 7800 zł brutto do 8300 zł brutto. Aby ułatwić pracę menadżerom, firma Lidl Polska zapewni również samochody służbowe.Po dwóch latach stażu pracy, pracownicy otrzymają jeszcze większe podwyżki, a ich płaca wyniesie od 4600 zł brutto do 5600 zł brutto.W przypadku nowych menadżerów sklepu, wynagrodzenie będzie wynosić od 6700 zł brutto do 7000 zł brutto.Po roku pracy, płaca wzrośnie do poziomu od 5050 zł brutto do 5500 zł brutto, a po dwóch latach do 5300 zł brutto do 5800 zł brutto. Po trzech latach pracy, pracownicy z magazynów będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 5650 zł brutto do 6050 zł brutto.Firma Lidl Polska zgodnie ze swoimi zapowiedziami z listopada 2022 roku, od 1 stycznia 2023 roku wprowadziła w życie spore podwyżki płac dla swoich pracowników.Lidl zamierza przeznaczyć ponad 230 mln zł na podwyżki i tworzenie kolejnych miejsc pracy w 2023 roku.Firma postanowiła znacząco podnieść poziom wynagrodzeń swoich pracowników. Zgodnie z zapowiedziami, początkujący pracownicy sklepu, otrzymają od 4200 zł brutto do 5150 zł brutto. Dla pracowników zatrudnionych w Lidl Polska, wynagrodzenie wzrośnie już po roku pracy. Widełki wynagrodzenia w takim przypadku będą wynosić od 4400 zł brutto do 5350 zł brutto.Warto również wspomnieć o warunkach zatrudnienia w magazynach firmy Lidl. Pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku otrzymają wynagrodzenie od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto na początku zatrudnienia.