Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Górnictwo

Górnictwo

kopalnia
10.07.2024 09:31 Górnicy żądają podwyżek, mogą się posypać zwolnienia. ”Rząd jeszcze nie wie”

Następne masowe zwolnienia nastąpią w górnictwie? Niestety dla osób zatrudnionych w tym sektorze, to całkiem prawdopodobny scenariusz. Górnicy boją się o miejsca pracy, związkowcy oczekują podwyżek wynagrodzenia. Co dalej z przyszłością węgla w Polsce?

węgiel
26.06.2024 09:56 Polskie górnictwo na dnie. Straty finansowe są gigantyczne

Agencja Rozwoju Przemysłu właśnie opublikowała najnowsze dane dotyczące polskiego górnictwa węgla kamiennego. Okazuje się, że branża w pierwszym kwartale 2024 roku poniosła gigantyczne straty finansowe. Przedstawiamy szczegóły.

Kask
29.05.2024 15:27 "Droga do zatrudnienia po węglu". Wielkopolska inwestuje 257 mln w aktywizację górników

Stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz alternatywnych źródeł energii, takich jak OZE czy atom, choć z przyczyn środowiskowych niezbędne, w Polsce największe piętno odbija na pracownikach branży górniczej oraz energetycznej. To oni mają największe problemy z przebranżowieniem lub ponowną aktywizacją zawodową po utracie pracy. Tymczasem Wielkopolska proponuje rozwiązanie - Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, spółka DGA oraz inne podmioty zainicjowały właśnie projekt ”Droga do zatrudnienia po węglu”. W puli jest ponad 257 mln złotych. 

Kadr z otwarcia Ministerstwa Przemysłu
01.03.2024 15:22 Nowe ministerstwo w Polsce. Wiadomo, czym będzie się zajmowało

Od 1 marca w Polsce będzie działał nowy resort. Odbyła się oficjalna inauguracja, a podczas konferencji nowa ministra opowiedziała o planach resortu. Co ciekawe, ministerstwo ma swoją siedzibę nie w Warszawie, a w Katowicach. Przedstawiamy szczegóły.

pieniadze-wegiel-gornicy-praca
04.12.2023 14:16 GUS przekazał, ile zarabiają górnicy. Jakie są benefity za pracę w kopalni?

Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia. Przy tej okazji warto nie tylko pamiętać o osobach zatrudnionych w tym sektorze, ale też przyjrzeć się tendencjom i wynagrodzeniom. Pamiętajmy, że zgodnie z transformacją energetyczną Polska ma odchodzić od wydobycia węgla, a tym samym zmniejszać będzie się liczba osób zatrudnionych w górnictwie.

pieniądze-gotówka
12.07.2023 09:40 Od 7,5 do 11,5 tys. zł specjalnej nagrody. Jeszcze w lipcu konkretna grupa pracowników otrzyma premię

Jeszcze w tym miesiącu pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymają jednorazowe nagrody motywacyjne. Premia dla górników dołowych wyniesie nawet 11,5 tys. zł brutto. JSW przeznaczy na cel wypłaty nagród 230 mln zł – informuje portal slaskibiznes.pl.

kopalnia
11.07.2023 11:15 Nowe urlopy i dodatkowe pieniądze dla górników. Rząd przyjął projekt ustawy

Nowe urlopy i jednorazowe odprawy pieniężne - takie rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy o osłonach socjalnych dla górników. Osłony dla pracowników likwidowanych branż to element tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Budowa domu
29.06.2023 16:24 Rząd będzie mógł zablokować budowę domu na działce. To efekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego

W ostatnim czasie rząd przyjął nowelizację Prawa geologicznego i górniczego. Jak wskazuje serwis Prawo.pl niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości samorządów, ekologów oraz właścicieli nieruchomości. Nowela krytykowana jest przede wszystkim za ograniczenie prawa własności bez odszkodowania i ingerencję w kompetencje samorządów. Kontrowersyjna nowelizacja oczekuje na podpisanie prezydenta, co może wydarzyć się lada dzień.

czechy-flaga
08.06.2023 12:20 Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł

Czeski koncern górniczy OKD poszukuje pracowników. Zatrudnienie od zaraz jest oferowane przodkowym, ścianowym, ślusarzom itp. Ostatnia działająca na terenie tego kraju kopalnia miała być już wygaszana, ale z powodu kryzysu energetycznego rząd postanowił przedłużyć wydobycie przynajmniej do końca 2025 roku. Przeciętne wynagrodzenie górnika przodowego, w przeliczeniu na PLN, wynosi od ok. 9,5 tys. zł do ponad 13 tys. zł – informuje portal slaskibiznes.pl.

None
26.04.2023 14:03 Rząd majstruje przy ustawie o gruntach. Możesz praktycznie stracić decyzyjność w sprawie swojej ziemi

Rząd przyjął projekt noweli Prawa geologicznego, który ma zapewnić złożom surowców w Polsce szczególną ochronę. Największą nowością jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego”, jednakże niektóre z procedowanych rozwiązań prawnych budzą spore wątpliwości.

Dwa wybuchy metanu w kopalni Pniówek, nie żyje trzech górników
08.02.2023 18:59 Górnicy porozumieli się z zarządem JSW. Będą podwyżki pensji

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszli do porozumienia z zarządem przedsiębiorstwa w sprawie podwyżek pensji. Koszty będą wysokie, jednak firma unika w ten sposób strajku.Informację o porozumieniu opublikowano w środowym raporcie bieżącym. Według przedstawicieli JSW, jest to istotne ze względu na udział kosztów pracy w kosztach funkcjonowania spółki.

Rząd wesprze górników?
03.02.2023 10:41 Brak porozumienia między górnikami a JSW. Będzie protest w Warszawie

Podczas rozmów z władzami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, związkowcy nie porozumieli się z władzami przedsiębiorstwa ws. podwyżek płac. Protest górników w stolicy jest zatem nieunikniony.Z informacji przekazanych przez związkowców, protest górników ma odbyć się 10 lutego w Warszawie. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, ponieważ zarząd zaproponował zbyt niskie podwyżki.Demonstracja odbędzie się przed gmachem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Związkowcy już otworzyły zapisy dla osób chętnych do wyjazdu.

węgiel-skład węgla-ceny węgla-biznesinfo
02.02.2023 15:47 Zmniejszenie produkcji węgla. PGG przedstawia plany i konkretną datę

Największa górnicza firma w Polsce, Polska Grupa Górnicza, zwiększy wydobycie węgla w ciągu najbliższych dwóch lat. To jednak nie koniec rewelacji. Później ma w planach znaczne obniżenie produkcji.PGG planuje przejściowy wzrost wydobycia węgla - z ok. 22,6 mln ton węgla w 2022 r. - do ponad 23 mln ton w 2023 r. Prezes PGG, Tomasz Rogala, podczas wywiadu dla Radia Katowice zaznaczył, że zeszłoroczny plan produkcyjny został wykonany w 97 proc., a wynik ten jest jednym z najlepszych, jakie osiągnęły krajowe spółki węglowe. Zdaniem prezesa PGG, za przejściowym zwiększeniem wydobycia przemawiają obecne ceny węglowodorów na obecnych rynkach.

Rząd wesprze górników?
28.01.2023 09:49 Górnicy domagają się podwyżek wynagrodzeń o 25 procent

Zarobki w górnictwie należą do najwyższych w kraju. Górnicy JSW chcą zarabiać więcej o 25 proc.

Rząd wesprze górników?
21.12.2022 17:56 Górnicy chcą znacznych podwyżek

W środę podpisano porozumienie między władzami Jastrzębskiej Spółki Węglowej a związkowcami. Dotyczy ono wartości posiłków profilaktycznych. Jednakże to nie jest koniec żądań górników.Informację o zawarciu porozumienia podał Business Insider. Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW wynegocjowały wzrost wartości posiłku profilaktycznego do 52,35 zł.Poprzednia podwyżka miała miejsce na początku tego roku. Z zawartego porozumienia wynika, że przyczyną są rosnące ceny w polskiej gospodarce.

Rząd wesprze górników?
26.11.2022 13:43 Nadchodzą następne wypłaty inflacyjne dla górników

Piątkowe porozumienie między Polską Grupą Górniczą i górnikami zakłada wypłacenie kolejnej transzy premii do końca listopada.Jak podaje portal money.pl, będzie to trzecia rekompensata w tym roku. Poprzednie wypłacono w sierpniu i wrześniu.Górnicy otrzymają pieniądze maksymalnie do 30 listopada. Tego samego dnia będą też wypłacane premie “barbórkowe”.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Sprzeciw górników wobec odwołania prezesa JSW. Jutro w Warszawie protest

11 Czerwca w Warszawie ma się odbyć posiedzenie Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na której - według nieoficjalnych informacji - ma zostać odwołany prezes spółki Daniel Ozon. W odpowiedzi na te doniesienie górnicy zapowiedzieli strajk.

Pilne
04.01.2022 01:00 Związkowcy rozpoczęli blokadę wysyłki węgla z kopalń PGG

Rozpoczęła się blokada wysyłki węgla z kopalń do elektrowni przez związkowców z Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy prowadzą spór z zarządem spółki między innymi o rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz wielkość tegorocznego funduszu płac.O rozpoczęciu blokady związkowy poinformowali we wtorek podczas porannego briefingu prasowego w Rudzie Śląskiej, który odbył się na zablokowanym torowisku w pobliżu kopalni Halemba.– Rozmowy prowadzone są w trybie sporu zbiorowego - obecnie został wyznaczony mediator, którym jest radca prawny Malwina Strecker. Kolejny etap to rozmowy z udziałem mediatora – powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Blokady prowadzone są na torach należących do kopalń, którymi jeżdżą wyłącznie pociągi z węglem - akcja nie utrudnia ruchu innych pociągów. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele PGG przyznają, że protest w takiej formie jest nielegalny, jednak Grupa nie zwróciła się o interwencję do policji.

portfel-pieniądze-biznesinfo
13.11.2021 01:00 Wysokie premie wpłyną na konta górników. Czeka ich też kolejny rok bez świętowania

Coroczne uroczystości barbórkowe są w tym roku odwoływane przez największe spółki węglowe. Powodem jest pandemia. Jednak górnicy nie mają na co narzekać, ponieważ zostaną im wypłacone nagrody z okazji Dnia Górnika.W grudniu górnicy otrzymują dwie pensje: miesięczną oraz nagrodę z okazji Dnia Górnika. Jak podał portal Business Insider: Polska Grupa Górnicza, choć już w przyszłym roku grozi jej utrata płynności finansowej, wyda na nagrody dla górników około 350 mln zł. Zaś w tle całej sytuacji toczą się negocjacje o podwyżki płac w najlepszej polskiej kopalni – Bogdance.

Zamknięcie kopalni Turów katastrofalne dla mieszkańców Bogatyni
25.05.2021 02:00 Zamknięcie kopalni Turów będzie miało katastrofalne skutki. Ucierpi cały region

Zamknięcie kopalni Turów będzie miało katastrofalne skutki dla mieszkańców Bogatyni, utrzymujących się głównie z kopalni i zasilanej przez nią elektrowni. “Kopalnia i elektrownia ma istnieć, bo ludzie tutaj będą umierać z głodu - mówią w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” wieloletnia pracownica kopalni. Z tego artykułu dowiesz się:TSUE nakazał wstrzymanie prac nad wydobyciem węgla w kopalni TurówCo zamknięcie kopalni oznacza dla okolicznych mieszkańcówZa co mieszkańcy winią rząd

Flickr/Greenpeace Polska, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
02.05.2021 02:00 Kopalnie z Polski im więcej wydobywają, tym więcej tracą. Worek bez dna

Kopalnie z roku na rok stają się coraz mniej opłacalne. Według najnowszych wyliczeń Ministerstwa Aktywów Państwowych każda tona sprzedanego węgla przynosi stratę rzędu 54 zł. W ubiegłym roku ubytki sektora górniczego zdecydowanie przekroczyły próg 2 mld zł. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie straty w ubiegłym roku odnotowały kopalnieJak doniesienia z MAP wpływają na notowania spółek energetycznychPrzed jakimi wyzwaniami stoi polskie górnictwo

Piotr Gajek/EAST NEWS
28.04.2021 02:00 Górnicy od lipca z podwyżkami. JSW musi dopisać do rachunków 110 mln zł

Pensje górników zanotują podwyżkę już od lipca 2021 r. Wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wzrosną o 3,4 proc. Koszt tego przedsięwzięcia to 110 mln zł. W wypłacie wyższych pensji nie przeszkodzi fakt, że JSW odnotowała w ubiegłym roku gigantyczną stratę.Z tego artykułu dowiesz się:Co składa się na pensje górnikówO jaką podwyżkę wnioskowali związkowcyJaką stratę przyniosła w 2020 r. działalność JSW

Gigantyczne odprawy dla górników
27.04.2021 02:00 Restrukturyzacja górnictwa pochłonie prawie 10 mld zł. Odprawy dla górników zrobią swoje

Blisko 10 mld zł wyniesie w latach 2021-2027 łączny koszt restrukturyzacji górnictwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje o skierowaniu do uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Nowela zwiększa wysokość jednorazowych odpraw dla odchodzących z pracy górników. Będą one naprawdę gigantyczne. Do uzgodnień międzyresortowych trafiła nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennegoElementem noweli są gigantyczne odprawy dla górnikówNa jakie inne przywileje będą mogli liczyć górnicy

Unsplash/Scottsdale Mint
24.04.2021 02:00 Gdzie jest największa kopalnia srebra na świecie? W Polsce i należy do KGHM

KGHM, potentat miedzi, ma na swoim koncie także inne sukcesy. Zgodnie z najnowszym rankingiem „World Silver Survey” to właśnie do tej spółki należy największa kopalnia srebra na świecie. W ubiegłym roku grupa wyprodukowała łącznie 1352 tony srebra.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie KGHM produkuje srebroJak wygląda proces wytwórczyDo czego aktualnie wykorzystuje się srebro

Górnicy dogafali się z rządem
23.04.2021 02:00 Górnicy dogadali się z rządem. Plan wygaszania kopalni uzgodniony

Po wielu miesiącach negocjacji górnicy osiągnęli porozumienie z rządem na temat umowy społecznej dla górnictwa. Uzgodniono m.in. stopniową likwidację górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku. Parafowanie umowy zaplanowano na przyszły tydzień, ale jej podpisania nie należy spodziewać się od razu. Górnicy porozumieli się z rządem ws. umowy dla górnictwaKiedy zostanie zamknięta ostatnia kopalniaCo z gwarancjami zatrudnienia dla górników Górnicy porozumieli się z rządem W czwartek miała miejsce ostatnia tura negocjacji górników z rządem w sprawie przyszłości górnictwa. Dyskusje te trwały od miesięcy, gdyż poszczególne punkty umowy społecznej dla górnictwa budziły spór. O uzgodnieniu przez górników i przedstawicieli rządu treści umowy społecznej poinformował wczoraj przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz. O tym, że umowa społeczna to dobry dokument dla pracowników sektora węgla kamiennego i bezpieczeństwa energetycznego przekonywał z kolei wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za sprawy górnictwa Artur Soboń. Przed ogłoszeniem porozumienia jak podaje Business Insider Polska uzgodniono ostatni sporny punkt dotyczący indeksacji wynagrodzeń w kopalniach na najbliższe cztery lata. Od dłuższego czasu nie było natomiast sporu odnośnie innego istotnego elementu umowy społecznej, jakim jest stopniowa likwidacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku. W perspektywie najbliższych 30 lat ma zostać zamknięta ostatnia kopalnia węgla kamiennego. Elementem umowy społecznej jak zauważa Polska Agencja Prasowa mają być również zasady transformacji gospodarczej Górnego Śląska. O ile kwestia likwidacji górnictwa węgla kamiennego większych sporów nie budziła, to długo toczyły się dyskusje w sprawie gwarancji zatrudnienia dla górników. Kwestia ta ma znaleźć się w znowelizowanej ustawie dotyczącej funkcjonowania górnictwa. Wstępne plany zakładają, że jeśli utrzymanie miejsca pracy bądź przeniesienie do innej kopalni nie będzie możliwe, wówczas górnicy mają mieć zagwarantowane ustawowo gwarancje osłon socjalnych, jak np. jednorazowa odprawa, czy urlop przedemerytalny. Wiceszef aktywów państwowych poinformował, że umowa społeczna będzie zawierała cztery załączniki dotyczące zasad pomocy publicznej, inwestycji, rozwoju terenów pogórniczych i instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych, a także dla gmin górniczych. Soboń podkreślał również, że uzgodniona umowa społeczna pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, a jednocześnie pozwala proces ten „zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych”.Parafowanie uzgodnionej wczoraj umowy zaplanowano na środę 28 kwietnia. Następnym etapem ma być jej podpisanie, ale wcześniej jak zauważa Business Insider Polska konieczna będzie akceptacja zapisów przez wszystkie związki zawodowe, co zajmie ok. dwa tygodnie od momentu parafowania umowy. Następnie dokument będzie musiała zaakceptować Komisja Europejska ze względu na pomoc publiczną dla górnictwa. Według wiceministra aktywów państwowych umowa społeczna trafi do Komisji w maju. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

PGG otrzyma miliard zł pożyczki
01.04.2021 02:00 PGG dostanie miliard złotych od rządu. Decyzja już zapadła

Z tego artykułu dowiesz się:Na co PGG spożytkuje pożyczkęCo stanie się w przyszłości z górnictwemIle zarabiają górnicy

Górnicy zarobili w lutym ponad 11 tys. zł
24.03.2021 01:00 Górnicy na wypłaty narzekać nie mogą. Mimo słabego miesiąca średnio po 11 tys. zł na głowę

Z tego artykułu dowiesz się:Ile zarabia górnikJak radzi sobie sektor górnictwaCo z odprawami dla górników

Górnicy dostaną gigantyczne odprawy
15.03.2021 01:00 Odprawy dla górników. Najbliższe tygodnie będą kluczowe

Z tego artykułu dowiesz się:W czwartek zostaną wznownione rozmowy rządu ze związkowcami na temat przyszłości górnictwaJakie kwestie budzą spórJaką szokującą kwotę odpraw mogą otrzymać górnicy

  • 1
  • 2