Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Górnictwo

Górnictwo

Kopalnie dostaną pomoc
20.07.2020 02:00 Rząd ugiął się przed górnikami. Powstaje plan naprawczy kopalń

Kopalnie pod specjalnym nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort pracuje nad przygotowaniem specjalnej rezerwy celowej, która ma wspomóc polskie górnictwo. Jak dowiadujemy się z serwisu Biznes Alert, Agencja Rezerw Materiałowych ma utworzyć specjalny fundusz na rzecz górnictwa węgla kamiennego. Wartość wsparcia? Niebagatelna - 130 mln zł netto. Jest to odpowiedź na dramatyczny apel górników o którym pisaliśmy szerzej w tym artykule.

biznes-info-640x433
29.08.2019 02:00 Górnicy znowu walczą o podwyżki, kwota na nie przeznaczona byłaby astronomiczna

Zarząd spółki PGG podobnie jak górnicy nie chciał komentować przebiegu spotkania, jednak z nieoficjalnych infomracji, na jakie powołuje się interia.pl wynika, że spełnienie postulatów płacowych górników kosztowałoby firmę 530 mln zł. PGG uznała taki postulat za niemożliwy do przyjęcia ze względów finansowych. Zysk spółki w 2018 r. wyniósł 493 mln zł, przy czym w 2017 r. jedynie 86 mln zł. Nie ma się więc co dziwić, że zarząd nie zamierza spełnić górniczych postulatów.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Jest bardzo stara

Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Początki eksploatacji w tym miejscu sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. W miejscu, w którym obecnie jest kopalnia soli, już w neolicie wydobywano sól. Wówczas jednak nie było mowy o kopalni, a o pozyskiwaniu soli z solanki, której całkiem sporo wypływało na powierzchnię ziemi, gdzie tworzyły "źródła solne". Tak pozyskaną solankę później gotowano, by pozyskać zestaloną masę poprzez odparowanie wody.Prehistoryczne przyrządy do pozyskiwania solanki znaleziono podczas wykopalisk, które miały miejsce w Wieliczce po II Wojnie Światowej. Kariera samej Wieliczki, jako centrum solnego Polski, a później także i Europy, zaczęła się jednak w średniowieczu. Dokument z 1105 roku spisany przez legata papieskiego, biskupa tuskulańskiego, kardynała Egidiusza, potwierdza, że już za czasów Bolesława Chrobrego w Polsce istniało rozwinięte górnictwo solne, którego centrum była Wieliczka. Zaś w 1044 roku Kazimierz I wydał przywilej, w którym czytamy iż Wieliczkę nazwał "magnum sal alias Wieliczka".

biznes-info-640x433
28.05.2019 02:00 Coraz więcej węgla z Rosji w Polsce, padają rekordy

Z 4,58 mln ton zagranicznego węgla, aż 3,15 mln pochodzi z Rosji, co stanowi około 70% wszystkich dostaw do naszego kraju. W związku z tak dużym importem surowca zastanawia możlwiość wykonania unijnej dyrektywy, która zmusza wszystkie kraje członkowskie do zminejszania emisji dwutlentku węgla do atmosfery.

  • 1
  • 2