Cięcia płac w górnictwie w czasie pandemii
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 24 Kwietnia 2020

Konflikt w Polskiej Grupie Górniczej przybiera na sile. Górnicy o cięciach płac: Nie pozwolimy na szantaż

Cięcia płac to punkt sporny między związkowcami a rządem i zarządcami z Polskiej Grupy Górniczej. Pracownicy domagają się przedstawienia programu naprawczego dla spółki zanim podpiszą porozumienie antykryzysowe, które zakłada czasową redukcję wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc.

Cięcia płac w górnictwie

Cięcia płac i redukcja czasu pracy o 20 proc. to główne założenia porozumienia oszczędnościowego w Polskiej Grupie Górniczej. Pracownicy nie zgadzają się na podpisanie dokumentu, powołując się na obietnicę ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który 21 kwietnia oznajmił, że zostanie przedstawiony plan naprawczy dla spółki – podaje bankier.pl.

Związkowcy wyznali, że są świadomi „powagi sytuacji i konieczności pilnego prowadzenia działań antykryzysowych w spółce, dlatego są skłonni podpisać z pracodawcą porozumienie, którego celem jest ratowanie firmy i miejsc pracy", ale nie uczynią tego zanim zarządcy nie zaproponują rozwiązań, które zagwarantują im ciągłość zatrudnienia.

Został niewiele ponad miesiąc na dopełnienie obowiązku. Inaczej zapłacisz odsetkiZostał niewiele ponad miesiąc na dopełnienie obowiązku. Inaczej zapłacisz odsetkiCzytaj dalej

Obawa o przyszłość

Wątpliwości pracowników koncentrują się wokół braku dodatkowych gwarancji, że ich wyrzeczenia dotyczące czasu pracy i pensji przyniosą efekty.

„Nie wiemy, czy po trzech miesiącach obowiązywania porozumienia, pracodawca nie wysunie propozycji dalszego obniżania wynagrodzeń i skracania tygodnia pracy czy też redukcji zatrudnienia, uzasadniając to koniecznością ratowania pozostałych miejsc pracy w spółce" – wyznali związkowcy w piśmie do zarządu PGG.

Z dokumentu wynika, że jedynie kompleksowe działania, połączone z programem naprawczym, mogą zyskać aprobatę załogi.

Czego domagają się związkowcy?

Szef górniczej Solidarności wyznał, że pakiet naprawczy PGG powinien być spójny z ministerialnym programem dla górnictwa i energetyki oraz rządowym „Programem dla Śląska”. Chodzi przede wszystkim o uwzględnienie takich zapisów jak rozwój nowego podmiotu produkującego ciepło - tzw. Śląskiego Ciepła, oraz rozpoczęcie zadeklarowanych, nowych proekologicznych inwestycji w energetyce.

Związki żądają również przedstawienia rzetelnego bilansu energetycznego, z którego ma wynikać, jakie będzie zapotrzebowanie na węgiel dla polskiej energetyki w ciągu najbliższych lat. Na tej podstawie będzie można bowiem oszacować, czy uda się przetrwać PGG i innym spółkom górniczym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Twarde stanowisko

„Strona społeczna nie może przyzwolić na szantaż i dalszy brak wizji funkcjonowania największej w Polsce spółki węglowej” – poinformował związek Sierpień’80.

Załoga domaga się od rządu Mateusza Morawieckiego i zarządu PGG przedstawienia programu naprawczego do końca kwietnia 2020 r. Dopiero po zapoznaniu się z nim związki podejmą decyzję, ponieważ „nie może być wyrzeczeń bez programu i przyrzeczeń”.

Lidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieLidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieCzytaj dalej

Zastrzyk oszczędności

Ograniczenie czasu pracy i wynagrodzeń przełożyłoby się na zaoszczędzenie 50 mln zł w skali miesiąca, redukcja wydatków operacyjnych i inwestycyjnych – 70 mln zł, a dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – kolejne 70 mln zł. Łączny efekt szacowany jest na ok. 195 mln zł każdego miesiąca i 585 mln zł po kwartale.

Z wyliczeń zarządu wynika, że jeżeli nie zostaną wdrożenie proponowane działania dotyczące redukcji liczby godzin i pensji, a zapotrzebowanie na węgiel spadnie, to straty wyniosą 240 mln zł miesięcznie.

W trakcie spotkania z Sasinem związkowcy zaproponowali alternatywę względem pakietu antykryzysowego – ogłoszenie upadłości PGG. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odniosło się do tego postulatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News