BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Konflikt w Polskiej Grupie Górniczej przybiera na sile. Górnicy o cięciach płac: Nie pozwolimy na szantaż

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Cięcia płac to punkt sporny między związkowcami a rządem i zarządcami z Polskiej Grupy Górniczej. Pracownicy domagają się przedstawienia programu naprawczego dla spółki zanim podpiszą porozumienie antykryzysowe, które zakłada czasową redukcję wynagrodzeń

Cięcia płac w górnictwie

Cięcia płac i redukcja czasu pracy o 20 proc. to główne założenia porozumienia oszczędnościowego w Polskiej Grupie Górniczej. Pracownicy nie zgadzają się na podpisanie dokumentu, powołując się na obietnicę ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który 21 kwietnia oznajmił, że zostanie przedstawiony plan naprawczy dla spółki – podaje bankier.pl.

Związkowcy wyznali, że są świadomi „powagi sytuacji i konieczności pilnego prowadzenia działań antykryzysowych w spółce, dlatego są skłonni podpisać z pracodawcą porozumienie, którego celem jest ratowanie firmy i miejsc pracy", ale nie uczynią tego zanim zarządcy nie zaproponują rozwiązań, które zagwarantują im ciągłość zatrudnienia.

Obawa o przyszłość

Wątpliwości pracowników koncentrują się wokół braku dodatkowych gwarancji, że ich wyrzeczenia dotyczące czasu pracy i pensji przyniosą efekty.

„Nie wiemy, czy po trzech miesiącach obowiązywania porozumienia, pracodawca nie wysunie propozycji dalszego obniżania wynagrodzeń i skracania tygodnia pracy czy też redukcji zatrudnienia, uzasadniając to koniecznością ratowania pozostałych miejsc pracy w spółce" – wyznali związkowcy w piśmie do zarządu PGG.

Z dokumentu wynika, że jedynie kompleksowe działania, połączone z programem naprawczym, mogą zyskać aprobatę załogi.

Czego domagają się związkowcy?

Szef górniczej Solidarności wyznał, że pakiet naprawczy PGG powinien być spójny z ministerialnym programem dla górnictwa i energetyki oraz rządowym „Programem dla Śląska”. Chodzi przede wszystkim o uwzględnienie takich zapisów jak rozwój nowego podmiotu produkującego ciepło - tzw. Śląskiego Ciepła, oraz rozpoczęcie zadeklarowanych, nowych proekologicznych inwestycji w energetyce.

Związki żądają również przedstawienia rzetelnego bilansu energetycznego, z którego ma wynikać, jakie będzie zapotrzebowanie na węgiel dla polskiej energetyki w ciągu najbliższych lat. Na tej podstawie będzie można bowiem oszacować, czy uda się przetrwać PGG i innym spółkom górniczym.

Twarde stanowisko

„Strona społeczna nie może przyzwolić na szantaż i dalszy brak wizji funkcjonowania największej w Polsce spółki węglowej” – poinformował związek Sierpień’80.

Załoga domaga się od rządu Mateusza Morawieckiego i zarządu PGG przedstawienia programu naprawczego do końca kwietnia 2020 r. Dopiero po zapoznaniu się z nim związki podejmą decyzję, ponieważ „nie może być wyrzeczeń bez programu i przyrzeczeń”.

Zastrzyk oszczędności

Ograniczenie czasu pracy i wynagrodzeń przełożyłoby się na zaoszczędzenie 50 mln zł w skali miesiąca, redukcja wydatków operacyjnych i inwestycyjnych – 70 mln zł, a dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – kolejne 70 mln zł. Łączny efekt szacowany jest na ok. 195 mln zł każdego miesiąca i 585 mln zł po kwartale.

Z wyliczeń zarządu wynika, że jeżeli nie zostaną wdrożenie proponowane działania dotyczące redukcji liczby godzin i pensji, a zapotrzebowanie na węgiel spadnie, to straty wyniosą 240 mln zł miesięcznie.

W trakcie spotkania z Sasinem związkowcy zaproponowali alternatywę względem pakietu antykryzysowego – ogłoszenie upadłości PGG. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odniosło się do tego postulatu.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >