Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Górnikom się nie spodoba, minister wydał ważne oświadczenie. Kopalnie wstrzymają wydobycie
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 08:59

Górnikom się nie spodoba, minister wydał ważne oświadczenie. Kopalnie wstrzymają wydobycie

PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS JASTRZEBIE ZDROJ POROZUMIENIE MIEDZY SOLIDARNOSCIA A DYREKCJA KOPALNI ZOFIOWKA STRAJKU NIE BEDZIE N/Z KOPALNIA ZOFIOWKA 23 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
PIOTR GAJEK/East News

Górnicy nie wrócą na razie do kopalni

W niedzielę odbyło się spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, na którym ustalono, że górnicy nie wrócą na razie do pracy. Kopalnie wstrzymują wydobycie. Jak podaje "Puls Biznesu", oprócz Sasina w rozmowach uczestniczyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, szef GIS Jarosław Pinkas, szefowa MRPiPS Marlena Maląg oraz wiceszef tego resortu Stanisław Szwed, a także zarządy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele związków zawodowych w tych spółkach.

Górnicy dostaną postojowe. 100 procent wynagrodzenia

Jacek Sasin przekazał, że zarządom kopalń przedstawiono propozycje kolejnych działań. Zdecydowano o czasowym wyłączeniu pracy w kopalniach, w których odnotowuje się dalej zakażenia koronawirusem i gdzie nie wszyscy górnicy zostali już przebadani.

Wicepremier podkreślił, że wszyscy górnicy - poza “szczątkowym personelem”, który będzie służył utrzymaniu kopalń w czasie zawieszenia wydobycia - udadzą się na tzw. postojowe na okres trzech tygodni.

- Co ważne, ustaliliśmy również, że wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych. Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji - powiedział Jacek Sasin cytowany przez Onet.pl.

Sasin tłumaczy się z zakażeń w kopalniach

Szef MAP przypomniał też o wcześniejszym wprowadzeniu różnych działań, które miały zabezpieczyć górników przez zakażeniem koronawirusem. - To była przede wszystkim separacja poszczególnych zmian w kopalniach, to było wprowadzenie zasad bezpieczeństwa związanych z pomiarami temperatury, z zapewnieniem dostępności środków dezynfekcyjnych, maseczek, rozgęszczenie również w takich miejscach, w których górnicy przebywają razem jak łaźnie jak windy - przekazał cytowany przez Onet.pl Sasin.

I dodał, że charakter pracy w kopalniach sprawił, że te środki nie mogły okazać się w pełni skuteczne. - Doszło do zakażeń i wtedy zareagowaliśmy bardzo szybko, zostały wprowadzone masowe badania - powiedział Sasin.

W sumie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się prawie 5 tys. górników z trzech spółek węglowych.