BiznesINFO.pl

Flickr/United Nations Photo, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Górnicy szykują się do ruszenia na stolicę. Jest konkretna data, już w przyszłym tygodniu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Protest w obronie całej branży energetycznej

Ogólnopolski protest górników ma odbyć się w piątek 2 października w Warszawie. Business Insider Polska podaje, że demonstracja rozpocznie się pod siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej. Jej koniec jest zaplanowany przy Kancelarii Premiera. Mateusz Morawiecki, mimo wielu próśb i ultimatum górników , nie pojawił się na Śląsku, aby przedyskutować przyszłość polskiego górnictwa.

Zamiast niego w kopalniach pojawił się wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który od niedawna pełni funkcję pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa. W środę 23 września przyznał, że rząd jest gotowy, aby wznowić konstruktywne rozmowy ze związkowcami. - Wszystko jest zawsze możliwe, ale z całą pewnością dla nas to nie jest kwestia pierwszorzędna - oznajmił przedstawiciel rządu. Przy okazji zaapelował do górników o zaprzestanie podziemnych protestów, z uwagi na duże niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą ta forma demonstracji.

Protesty podziemne w kopalniach

Obecnie protest podziemny ma miejsce w siedmiu kopalniach: Ruda, Wujek, Piast-Ziemowit, Sośnica, Bolesław Śmiały, Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła. Do manifestacji przyłączyło się ok. 400 górników. Związek Sierpień '80 przekazał w środę, że jeden z uczestników protestu w kopalni Wujek zasłabł. Niezbędna była interwencja służb medycznych, które bezzwłocznie przewiozły go do pobliskiego szpitala.

Protest zapowiadany na przyszły tydzień w stolicy to nie jedyne plany, jakie mają manifestujący. Związkowcy zapowiadają, że już w najbliższy piątek (25 września) odbędzie się duży protest w Rudzie Śląskiej. Ma to być kolejny wyraz niezadowolenia z poczynań rządu w sprawie polskiego górnictwa.

Przeciwko czemu protestują górnicy?

- 2 października wybieramy się do Warszawy w wielkim proteście w obronie całej branży energetycznej, bo problemy dotykają wszystkich, którzy korzystają z energii na bazie węgla, a w Polsce 70 proc. energii pochodzi z węgla – oznajmił na antenie Polsat News Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników. Jego zdaniem plany rezygnacji z węgla są powodem ogromnego zaniepokojenia o przyszłość i stabilność finansową wśród wielu polskich górników.

Związkowcy są świadomi, że transformacja energetyczna jest nieunikniona, ale w ich ocenie procedury będą wdrażane zbyt gwałtownie. - Słyszymy o planach polskiej polityki energetycznej i klimatycznej zakładającej szybkie odejście od polityki węglowej, za szybkie - skomentował przedstawiciel górników. Uczestnicy protestu pozostają w dalszym ciągu zdezorientowani. Jeszcze niedawno minister aktywów państwowych Jacek Sasin deklarował, że polskie kopalnie będą działać do 2060 r., a z projektu Polityki Energetycznej Państwa autorstwa resortu klimatu wynika, że ograniczenie produkcji węgla ma nastąpić do 2040 r. Wyjaśnienia tych rozbieżności domagają się demonstrujący.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]