BiznesINFO.pl
Unsplash/Scottsdale Mint

Unsplash/Scottsdale Mint

Gdzie jest największa kopalnia srebra na świecie? W Polsce i należy do KGHM

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

KGHM, potentat miedzi, ma na swoim koncie także inne sukcesy. Zgodnie z najnowszym rankingiem „World Silver Survey” to właśnie do tej spółki należy największa kopalnia srebra na świecie. W ubiegłym roku grupa wyprodukowała łącznie 1352 tony srebra.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie KGHM produkuje srebro

  • Jak wygląda proces wytwórczy

  • Do czego aktualnie wykorzystuje się srebro

KGHM to nie tylko miedź. Srebro z Polski rośnie w siłę

KGHM to jedna z największych spółek kontrolowana przez Skarb Państwa, która uchodzi za czołowego producenta miedzi na świecie (trzecie miejsce na świecie). Jednak KGHM nie ogranicza swoich aktywności wyłącznie do tego surowca. Spółka z siedzibą w Lubinie produkuje również srebro rafinowane.

Działalność KGHM na tym polu po raz kolejny została doceniona. Portal money.pl donosi, że spółkę uznano za największą kopalnię srebra na świecie w ramach rankingu „World Silver Survey”.

Nie jest to jednak równoznaczne z największą produkcją. W tym kontekście KGHM plasuje się na drugim miejscu. Liderem pozostaje spółka amerykańsko-meksykańska spółka Fresnillo.

W ubiegłym roku grupa KGHM wyprodukowała w sumie 1352 tony srebra. Dla porównania spółka wydobywa aż 66 tys. ton miedzi miesięcznie i to właśnie z tego źródła czerpie większość swoich dochodów.

To już drugi rok z rzędu, kiedy KGHM zajmuje tak wysokie lokaty w rankingu. W ubiegłym roku spółka uplasowała się na identycznych pozycjach. W tym roku produkcja srebra spadła o 5 proc.

Srebro powszechnie stosowane. KGHM wspiera rozwój wielu branż

KGHM sprzedaje srebro w postaci sztabek głównie do instytucji finansowych. Metal szlachetny w takiej postaci jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i zdobył certyfikat rejestracji na Giełdzie Handlowej COMEX w Nowym Yorku. Posiada także certyfikaty Dobrej Dostawy wystawione przez London Bullion Market Association.

Z kolei srebro w formie granulatu, o maksymalnej średnicy 20 milimetrów, trafia do fabryk, które zajmują się produkcją materiałów do zakładów jubilerskich. Metal w takiej postaci jest sprzedawany również do fabryk metalowych, które wytwarzają stopy z zawartością srebra.

Gdzie KGHM produkuje srebro? W Hucie Miedzi Głogów, w której od 1993 r. mieści się Wydział Metali Szlachetnych. Cel, który przyświecał utworzeniu tej jednostki, to chęć pozyskiwania metali szlachetnych obecnych w rudzie miedzi - srebra i złota.

Metale są umieszczone w szlamie andowym, popularnie nazywanym „czarnym błotem”, który powstaje podczas elektrorafinacji miedzi. Srebro jako czysty metal jest bardzo trudno dostępne w przyrodzie. Zazwyczaj występuje bowiem w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota.

Do czego obecnie wykorzystywane jest srebro? Ten metal stanowi niezbędny element produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Srebro służy także do wytwarzania taśm i paneli filmowych, a nawet instrumentów muzycznych.

Co ciekawe, srebro ma także właściwości bakteriobójcze. Tę niecodzienną cechę postanowili wykorzystać niektórzy producenci zajmujący się wyrobem narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >