BiznesINFO.pl

Unsplash/Scottsdale Mint

Gdzie jest największa kopalnia srebra na świecie? W Polsce i należy do KGHM

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

KGHM, potentat miedzi, ma na swoim koncie także inne sukcesy. Zgodnie z najnowszym rankingiem „World Silver Survey” to właśnie do tej spółki należy największa kopalnia srebra na świecie. W ubiegłym roku grupa wyprodukowała łącznie 1352 tony srebra.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie KGHM produkuje srebro

  • Jak wygląda proces wytwórczy

  • Do czego aktualnie wykorzystuje się srebro

KGHM to nie tylko miedź. Srebro z Polski rośnie w siłę

KGHM to jedna z największych spółek kontrolowana przez Skarb Państwa, która uchodzi za czołowego producenta miedzi na świecie (trzecie miejsce na świecie). Jednak KGHM nie ogranicza swoich aktywności wyłącznie do tego surowca. Spółka z siedzibą w Lubinie produkuje również srebro rafinowane.

Działalność KGHM na tym polu po raz kolejny została doceniona. Portal money.pl donosi, że spółkę uznano za największą kopalnię srebra na świecie w ramach rankingu „World Silver Survey”.

Nie jest to jednak równoznaczne z największą produkcją. W tym kontekście KGHM plasuje się na drugim miejscu. Liderem pozostaje spółka amerykańsko-meksykańska spółka Fresnillo.

W ubiegłym roku grupa KGHM wyprodukowała w sumie 1352 tony srebra. Dla porównania spółka wydobywa aż 66 tys. ton miedzi miesięcznie i to właśnie z tego źródła czerpie większość swoich dochodów.

To już drugi rok z rzędu, kiedy KGHM zajmuje tak wysokie lokaty w rankingu. W ubiegłym roku spółka uplasowała się na identycznych pozycjach. W tym roku produkcja srebra spadła o 5 proc.

Srebro powszechnie stosowane. KGHM wspiera rozwój wielu branż

KGHM sprzedaje srebro w postaci sztabek głównie do instytucji finansowych. Metal szlachetny w takiej postaci jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i zdobył certyfikat rejestracji na Giełdzie Handlowej COMEX w Nowym Yorku. Posiada także certyfikaty Dobrej Dostawy wystawione przez London Bullion Market Association.

Z kolei srebro w formie granulatu, o maksymalnej średnicy 20 milimetrów, trafia do fabryk, które zajmują się produkcją materiałów do zakładów jubilerskich. Metal w takiej postaci jest sprzedawany również do fabryk metalowych, które wytwarzają stopy z zawartością srebra.

Gdzie KGHM produkuje srebro? W Hucie Miedzi Głogów, w której od 1993 r. mieści się Wydział Metali Szlachetnych. Cel, który przyświecał utworzeniu tej jednostki, to chęć pozyskiwania metali szlachetnych obecnych w rudzie miedzi - srebra i złota.

Metale są umieszczone w szlamie andowym, popularnie nazywanym „czarnym błotem”, który powstaje podczas elektrorafinacji miedzi. Srebro jako czysty metal jest bardzo trudno dostępne w przyrodzie. Zazwyczaj występuje bowiem w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota.

Do czego obecnie wykorzystywane jest srebro? Ten metal stanowi niezbędny element produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Srebro służy także do wytwarzania taśm i paneli filmowych, a nawet instrumentów muzycznych.

Co ciekawe, srebro ma także właściwości bakteriobójcze. Tę niecodzienną cechę postanowili wykorzystać niektórzy producenci zajmujący się wyrobem narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

KGHMświatgórnictwo

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]