BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons, Ludek, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Jest porozumienie, górnicy będą pracować tak długo, jak się da. Czy słusznie?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Górnicy zapowiedzieli podpisanie porozumienia z rządem

Jak podaje Interia, obie strony negocjacji w sprawie kształtu i harmonogramu transformacji energetycznej i restrukturyzacji górnictwa - czyli związki zawodowe górników oraz przedstawiciele rządu - informują o dojściu do porozumienia. Jest szansa na podpisanie go jeszcze dziś po południu. W wyniku trwających od wtorku negocjacji ustalono wstępnie warunki przeprowadzenia transformacji, lecz wciąż nieznany jest harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń. Póki co wiadomo, że wygaszanie górnictwa rozłożone będzie na dłuższy okres. Górnicy dostali też od rządu gwarancję, z której wynika, że o szybkim wygaszeniu tego sektora gospodarki możemy zapomnieć.

Górnicy mają na transformację energetyczną czas do emerytury

Według przywoływanego przez portal Interia wiceprzewodniczącego "Solidarności" w PGG Artura Braszkiewicza porozumienie, które górnicy mają podpisać z rządem, doprowadzi do zakończenia trwającego od poniedziałku protestu w kopalniach, w który zaangażowało się ponad 200 osób. "W związku z zamiarem podpisania porozumienia ze stroną rządowa, a przede wszystkim uratowaniem KWK Ruda, odwołujemy zaplanowaną na 25 września manifestację w Rudzie Śląskiej" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Braszkiewicza na Facebooku. Zarazem jednak dowiadujemy się, że w zamian za zaprzestanie protestów rząd zagwarantował górnikom możliwość pracy w kopalniach aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, co każe wątpić, czy transformację energetyczną uda się przeprowadzić w tempie przewidywanym wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Czy Waszym zdaniem transformacja energetyczna powinna zostać tak przeciągnięta w czasie? Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

Tagi:

węgielrządgórnictwo

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]esinfo.pl