BiznesINFO.pl
KWK Halemba, Ruda Śląska

Wikimedia Commons, Ludek, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Jest porozumienie, górnicy będą pracować tak długo, jak się da. Czy słusznie?

27 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Przedstawiciele rządu oraz górnicy zgodnie informują o wypracowaniu porozumienia w sprawie sposobu przeprowadzenia i tempa transformacji energetycznej, która doprowadzi do wygaszenia górnictwa. Rząd poszedł na ogromne ustępstwa wobec górników, którzy mają

Górnicy zapowiedzieli podpisanie porozumienia z rządem

Jak podaje Interia, obie strony negocjacji w sprawie kształtu i harmonogramu transformacji energetycznej i restrukturyzacji górnictwa - czyli związki zawodowe górników oraz przedstawiciele rządu - informują o dojściu do porozumienia. Jest szansa na podpisanie go jeszcze dziś po południu. W wyniku trwających od wtorku negocjacji ustalono wstępnie warunki przeprowadzenia transformacji, lecz wciąż nieznany jest harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń. Póki co wiadomo, że wygaszanie górnictwa rozłożone będzie na dłuższy okres. Górnicy dostali też od rządu gwarancję, z której wynika, że o szybkim wygaszeniu tego sektora gospodarki możemy zapomnieć.

Górnicy mają na transformację energetyczną czas do emerytury

Według przywoływanego przez portal Interia wiceprzewodniczącego "Solidarności" w PGG Artura Braszkiewicza porozumienie, które górnicy mają podpisać z rządem, doprowadzi do zakończenia trwającego od poniedziałku protestu w kopalniach, w który zaangażowało się ponad 200 osób. "W związku z zamiarem podpisania porozumienia ze stroną rządowa, a przede wszystkim uratowaniem KWK Ruda, odwołujemy zaplanowaną na 25 września manifestację w Rudzie Śląskiej" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Braszkiewicza na Facebooku. Zarazem jednak dowiadujemy się, że w zamian za zaprzestanie protestów rząd zagwarantował górnikom możliwość pracy w kopalniach aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, co każe wątpić, czy transformację energetyczną uda się przeprowadzić w tempie przewidywanym wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Czy Waszym zdaniem transformacja energetyczna powinna zostać tak przeciągnięta w czasie? Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

Tagi:

węgielrządgórnictwoenergetyka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >