BiznesINFO.pl

https://eastnews.pl/Piotr-Gajek

Pogotowie strajkowe w całym regionie. Górnicy postawili premierowi ultimatum

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Strajk i górnicy, czyli śląska rzeczywistość

Strajki górników to dla rządu jeden z najgorszych scenariuszy, który może się wydarzyć w dobie pandemii koronawirusa odciskającego ogromne piętno na polskiej gospodarce. Jednakże górnicy nie dają za wygraną i poniedziałek ogłosili, że prace Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zostają wznowione. Wznowienie prac komitetu strajkowego górników uzasadniane jest negatywną oceną dotychczasowych negocjacji dotyczącej przyszłości górnictwa i energetyki w Polsce. Czy rząd już zabrał głos w tej sprawie?

Strajki górników mogą wybuchnąć lada dzień, ale rząd na razie nie zabrał głosu w sprawie. Górnicy zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o to, aby ten osobiście przewodniczył toczącym się pracom specjalnego rządowo-związkowego zespołu, który ma zabezpieczyć energetyczną przyszłość Polski i znaleźć w niej miejsce dla górników. Związkowcy dali Morawieckiemu czas do 21 września, co jest ich ultimatum.

- Jeżeli do tego czasu nie rozpoczną się rozmowy z udziałem pana premiera, wtedy wszystko wskazuje na to, że - tak ja bywało to w roku 2015 i wcześniej - rozpoczniemy na terenie Śląska i Zagłębia akcje strajkowo-protestacyjne - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków 2. Najpierw przerażający huk, potem rozpaczliwe krzyki gości. Wielka tragedia na weselu, najpiękniejszy dzień w życiu zmienił się w koszmar

Strajk, strajkiem, a górnicy stawiają ultimatum

Strajki zdaniem górników spowodowane są brakiem efektów rozmów w sprawie przyszłości polskich kopalń.

- Wręcz podczas kolejnych spotkań cofaliśmy się i rozchodziliśmy się z niczym - powiedział związkowiec.

W zaprezentowanym przez siebie stanowisku, związkowcy przypomnieli o przedstawionym przez rząd Planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Co takie jest w tych dokumentach?

"Oba te dokumenty w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania przez stronę społeczną. Ich realizacja będzie równoznaczna z likwidacją większości przemysłu zlokalizowanego w woj. śląskim oraz utratą setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie, przemyśle hutniczym i stalowym, a także w dłuższej perspektywie m.in. w branży motoryzacyjnej, która już dzisiaj znajduje się w głębokim kryzysie, a także w innych sektorach przemysłu energochłonnego" - napisano w związkowym stanowisku. Związkowcy apelują o uwzględnienie energetyki węglowej w transformacji energetycznej Polski.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]