Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Górnicy znowu walczą o podwyżki, kwota na nie przeznaczona byłaby astronomiczna
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 29.08.2019 02:00

Górnicy znowu walczą o podwyżki, kwota na nie przeznaczona byłaby astronomiczna

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zarząd spółki PGG podobnie jak górnicy nie chciał komentować przebiegu spotkania, jednak z nieoficjalnych infomracji, na jakie powołuje się interia.pl wynika, że spełnienie postulatów płacowych górników kosztowałoby firmę 530 mln zł. PGG uznała taki postulat za niemożliwy do przyjęcia ze względów finansowych. Zysk spółki w 2018 r. wyniósł 493 mln zł, przy czym w 2017 r. jedynie 86 mln zł. Nie ma się więc co dziwić, że zarząd nie zamierza spełnić górniczych postulatów. 

PGG: Górnicy już dostali podwyżki 

Górnicy domagają się większych dopłat do dniówek, preferencyjnego naliczania dodatków do barbórek i 14. pensji. Chodzi także o dodatkowe rekompensaty za miesiące, w których jest mniej dni roboczych, przez co pensje wychodzą relatywnie niższe. Strona związkowa mówi, że wszystkie postulaty były zaakceptowane w porozumieniu między władzami spółki a związkowcami w ubiegłym roku. 

Przedstawiciele PGG informują jednak związkowców, że górnicy 1 sierpnia wszyscy pracownicy spółki dostali nieplanowane jednorazowe świadczenie, które kosztowało spółkę ponad 72 mln zł. Dodatkowo firma planuje porównać postulaty górników do możlwiości produkcyjnych, a co za tym idzie prognozowanych zysków w 2019 r.

Tagi: górnictwo