BiznesINFO.pl
Kopalnie dostaną pomoc

Wikimedia Commons/Lestat (Jan Mehlich)/GNU

Rząd ugiął się przed górnikami. Powstaje plan naprawczy kopalń

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Kopalnie będą ratowane przez rząd. Powstaje specjalna rezerwa celowa, które ma wesprzeć polskie górnictwo. Pieniądze w grze są ogromne. Górnicy mają powody do świętowania.

Kopalnie pod specjalnym nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort pracuje nad przygotowaniem specjalnej rezerwy celowej, która ma wspomóc polskie górnictwo. Jak dowiadujemy się z serwisu Biznes Alert, Agencja Rezerw Materiałowych ma utworzyć specjalny fundusz na rzecz górnictwa węgla kamiennego. Wartość wsparcia? Niebagatelna - 130 mln zł netto. Jest to odpowiedź na dramatyczny apel górników o którym pisaliśmy szerzej w tym artykule.

Kopalnie dostaną gigantyczne pieniądze

Kopalnie zobaczą plan rządu już 23 lipca - zostanie on wówczas poddany społecznym konsultacjom. Jak wskazuje ministerstwo w oficjalnym komunikacie, górnictwo zostało szczególnie dotknięte kryzysem przez pandemię koronawirusa - według szacunków MAP zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło o 10 proc. Wywołało to głęboką recesję w górnictwie, które notuje rekordowe straty. Resort informuje, że prowadzi analizy, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w sektorze górnictwa oraz energetyki. Podkreśla się, że prace mają być prowadzone wspólnie z zarządami spółek wydobywczych, koncernów energetycznych, ale także z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Nie możemy przecież zapominać, że transformacja energetyczna jest obowiązkiem, przed którym stoi dzisiaj Polska.

Ministerstwo wskazuje, że Polska Grupa Górnicza przygotowała plan naprawczy, który zdaniem resortu jest wiarygodny i realistyczny, a w dłuższej perspektywie ekonomicznie uzasadniony. Ministerstwo odpowiada tym samym na żądania górników, którzy zapowiedzieli, że jeżeli państwo nie wspomoże działalności PGG, która zdaniem związkowców jest w katastrofalnym stanie odbędą się protesty. Związki zawodowe wystosowały notę do premiera Mateusza Morawieckiego, w której wezwali go do pilnego spotkania. Brak debaty o górnictwie ma zakończyć się wznowieniem działalności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Czas na realizację ultimatum górnicy dali do końca lipca. W wystosowanej nocie związkowcy wskazali, że MAP jest bezradne wobec problemów kopalń i całego sektora.

Nikt nie chce inwestować w kopalnie

Kopalnie mogą mieć problem ze zdobyciem finansowania z innych źródeł niż państwowe. Kolejne banki oraz inne instytucje finansowe wycofują się z pożyczania pieniędzy dla podmiotów, które zajmują się wydobyciem i spalaniem węgla. Świadomość ekologiczna inwestorów powoduje, że mówią oni kategoryczne nie dla jakichkolwiek rozmów o wsparciu górnictwa. Kilka dni temu na cenzurowanym znalazły się największe europejskie banki,którym udowodniono, że wspierają swoimi działaniami "trucicieli", jak zaczęto określać emitentów CO2. Część banków zapowiedziała wycofanie się z inwestowania w tego typu przedsięwzięcia. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiedziało górnikom. Z jednej strony informuje, że nieprawdą jest aby było bezczynne wobec ich sytuacji i wskazuje na swoje osiągnięcia. A zdanie MAP-u, dzięki racjonalnej polityce i weryfikacji rynku udało się zmniejszyć import węgla do Polski z innych krajów. Jak wskazuje resort w okresie styczeń-maj 2020 miało do Polski wjechać niemalże 2,8 mln ton węgla mniej niż w 2019 roku. - Zmniejszenie importu nie wynika z sytuacji rynkowej, ale jest efektem działań, które rząd podjął m.in. w zakresie zintensyfikowania kontroli na granicach, a także przyjęcia przez spółki energetyczne zasady, zgodnie z którą wykorzystywany w energetyce zawodowej jest wyłącznie węgiel krajowy - napisano w oświadczeniu.

Kopalnie górą

Z drugiej jednak strony MAP ulega górniczemu ultimatum i przygotowuje pokaźny projekt wsparcia kopalń. - Ważnym elementem planu jest dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego zatrudnionych pracowników. Jego prezentacja i dyskusja ze związkami zawodowymi zaplanowana jest na najbliższy czwartek, tj. 23 lipca br. W tym celu skierowano stosowne zaproszenia do reprezentatywnych związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >