BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Przemasban/CC3.0

Górnicy chcą od państwa pieniędzy. JSW czeka na reakcję rządu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Górnicy z JSW publikują raport o stanie swojej firmy i apelują do rządu o pilną pomoc. Różnica między planem, a realnym wykonaniem założeń tylko w okresie od 23 marca do 20 czerwca wyniosła 1,23 mln tony surowców. Z czego, aż 0,93 mln tony dotyczy węgla koksowego - czytamy w komunikacie spółki. Zarząd JSW skarży się także na dużo wyższe koszta kadrowe, jakie musiały zostać poniesione. Spółka wskazuje, że aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem zmieniła model pracy - z cztrerozmianowej na trzyzmianową - Business Insider.

Rząd obiecuje, górnicy czekają

JSW poinformowała, że wciąż czeka na przelew z tytułu tarczy antykryzysowej. Firma wskazała, że do tej pory skorzystała z możliwości odroczenia opłat. Chodzi między innymi o składki na ZUS i podatki. Łączna suma przesuniętych zobowiązań wynosi ponad 281 mln zł. Spółka uzgodniła, że ureguluje swoje zadłużenie w ostatnim kwartale 2020, czyli okresie październik-grudzień 2020.

Górnicy oczekują na pieniądze z tarczy antykryzysowej, które obiecał rząd. Spółka zawnioskowała o najwyższą możliwą kwotę pomocy. Suma o jakiej mowa robi wrażenie, chodzi aż o 1,75 mld zł. Pieniędzy wciąż nie ma kontach JSW, a firma publikuje komunikat w którym żali się na beznadziejną sytuacje, w jakiej się znalazła. W związku z restrykcjami i ograniczeniami jakie zostały wprowadzone w czasach pandemii sprzedaż węgla znacząco spadła. W II kwartale 2020 roku była niższa o prawie 11 proc. w stosunku do okresu styczeń-marzec 2020 oraz o ok. 7,5 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Górnicy żalą się, że musieli ponieść dodatkowe koszty związane z chorobami wśród pracowników - chodzi o zakażenia COVID-19. Dodatkowymi źródłami kosztów dla spółki były kwarantanny górników oraz wprowadzenie nowej organizacji pracy, tak by zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jak podaje JSW całkowite koszty pracy w okresie II kwartału wyniosły 61,7 mln zł. Dodatkowo do 30 czerwca spółka poniosła dodatkowo 6,2 mln kosztów w związku z profilaktyką przeciwwirusową.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaKoronawirusrząd

Podobne artykuły

Finanse

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Czytaj więcej >

Finanse

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >

Finanse

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Są informacje na temat powrotu bonu turystycznego. Wiceminister wyjawił zamiary
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Coraz więcej emerytów dostaje ponad 7 tys. zł miesięcznie. Wysoka inflacja najbardziej zaszkodziła tym, którzy mają najmniej
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Chcą ukraść wszystko, co masz na koncie
Czytaj więcej >