BiznesINFO.pl > Tarcza Antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa

Tarcza kryzysowa to projekt rządu mający na celu zapewnienie płynności finansowej i bezpieczeństwa pracowników podczas pandemii koronawirusa w Polsce.

PIeniądze
13.02.2023 08:37 Urzędnicy nie zdążyli wypłacić dodatków osłonowych. Rząd przedłużył termin o rok

Do 31 grudnia 2022 roku gminy miały wypłacić dodatki osłonowe, czyli środki, które miały zrekompensować mniej zamożnym gospodarstwom domowym skutki inflacji. Wciąż jednak nie wszyscy otrzymali rządowe wsparcie. Dlatego w już uchwalonej 8 lutego ustawie znalazł się zapis dot. przedłużenia terminu wypłat i to o okrągły rok.

Restauracja
08.02.2023 10:31 Krakowskiej restauracji grozi upadłość. Musi zwrócić otrzymaną dotację

Fakty TVN24 opisują historię restauracji, której dzięki tarczy covidowej udało się przetrwać pandemię. Okazuje się jednak, że wegańska restauracja musi zwrócić otrzymane pieniądze, ponieważ wykazała zbyt małą stratę.

mięso-sklep mięsny-ceny mięsa-biznesinfo
14.12.2022 21:47 Zerowy VAT na żywność może zostać na dłużej

Obecnie zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe obowiązuje do końca czerwca przyszłego roku. Są jednak plany rządu, aby tę sytuację zmienić.Zerową stawkę VAT wprowadzono w ramach tarczy antyinflacyjnej. Dotyczy ona produktów żywnościowych opodatkowanych na 5 proc. przed jej wprowadzeniem.

portfel-pieniądze-biznesinfo
16.09.2022 13:23 2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tarczy solidarnościowej. Olga Semieniuk wyjaśniła, skąd wziął się akurat taki limit zużycia prądu.

EN 01380752 0026
22.03.2022 09:31 "Lex Hoc" jednak trafi do kosza. Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt "lex Hoc". Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że będzie on procedowany jeszcze na tym posiedzeniu, czyli dziś lub jutro. Nieznane są na razie zapisy nowego projektu. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu powiedział dziennikarzom, że zamiast projektu ustawy Hoca, czyli regulacji dotyczącej weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID-19 wpłynie projekt, który go zastąpi. – Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów – przekazał Terlecki. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie zmiany będzie zawierał nowy projekt.Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Sam Hoc był zaskoczony, że projekt ma być zastąpiony.

EN 01504150 2264 (1)
22.03.2022 09:31 Rząd zdradza szczegóły, co dalej z weryfikacją szczepień

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał we wtorek 25 stycznia, że rząd lub klub PiS przygotuje projekt uzupełniający przepisy tak zwanej ustawy Hoca, która pozwala m.in. pracodawcom sprawdzić certyfikaty covidowe. – Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił przed spotkaniem, że wierzy, iż pozwoli ono podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków. Jak dodał rzecznik rządu, ustawa Hoca będzie nadal procedowana. – Natomiast chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania – dodał rzecznik rządu. Projekt, który prezentował w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.Opozycja nie wyszła ze spotkania z premierem w dobrych nastrojach.– Wychodzimy ze spotkania w KPRM, oni nie mają żadnej strategii i żadnego planu, a dobrych (naszych) rozwiązań nie chcą realizować, bo się boją szurów antyszczepionkowych, których mają u siebie. Ten rząd już nic nie zrobi, ten rząd musi odejść i to szybko – napisał na Twitterze Tomasz Trela.

z osttaniej chwili polska 2
22.03.2022 09:31 Wiele podmiotów strategicznych otrzymało ostrzeżenia od rządu. Chodzi o piątą falę koronawirusa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało komunikat do operatorów infrastruktury strategicznej. Ostrzega w nim, że jeżeli zrealizuje się najgorszy scenariusz, to nawet niemal co trzeci pracownik nie będzie mógł się pojawić w miejscu pracy. Ostrzegają, że piata fala Covid-19 może być tsunami.RCB rozesłało komunikat do strategicznych spółek Skarbu Państwa, odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną. Wiadomość otrzymali m.in.: PKN Orlen, PGNiG czy PKP. Alert miała też dostać policja i NBP. O tym, że część firm otrzymała od RCB jako pierwsze poinformowało TVN24. Dziennikarze dotarli do wiadomości, że rząd postanowił ostrzec firmy infrastruktury krytycznej przed rozpędzającą się V falą koronawirusa.– Przypominam Państwu o rekomendacjach, które zostały przekazane za pismem z 11 marca 2020, numer KW.341.202. Zalecenia zawarte w tych rekomendacjach pozostają nadal aktualne, natomiast przygotowując się do ich realizacji sugeruję by przyjąć jako najgorszy możliwy wariant w którym ze względu na zachorowania, izolację i kwarantannę czasowo nie będzie dostępnych 25-30 procent personelu – napisano w cytowanym komunikacie.

EN 01508155 0016
22.03.2022 09:31 Czy rząd wprowadzi lockdown? Minister zabrał głos

Z tygodnia na tydzień podwaja się liczba infekcji, dynamicznie rośnie liczba zleceń na badania w POZ. W przyszłym tygodniu liczba zakażeń wyniesie nawet powyżej 50 tysięcy – powiedział w czasie konferencji prasowej Adam Niedzielski. Czy w takiej sytuacji czeka nas lockdown? Minister odpowiedział.– Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister podkreślił, że patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać "odejście od czegoś, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynik testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie".

pexels-frank-meriño-8488619
22.03.2022 09:31 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Rząd podał szczegóły

Ustawa, zgodnie z którą pracodawca ma mieć możliwość weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony, jest nadal przygotowywana przez posłów PiS. We wtorek projekt ustawy, trafił na posiedzenie rządu. Zasugerowano też, aby uzupełnić projekt o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846), przedłożone przez ministra zdrowia.– Rząd pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy. Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć bowiem możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy –napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

ZUS-pieniadze
22.03.2022 09:31 Jeśli firma nie złoży rozliczenia subwencji z tarczy PFR 2.0 zostanie wezwana o zwrot tej kwoty

Jeżeli małe bądź średnie przedsiębiorstwo nie złoży wniosku o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0, wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty – powiedział prezes PFR Paweł Borys. Zaznaczył, że jeśli firma poprosi o rozłożenie tej kwoty na raty, to PFR taką prośbę rozpatrzy. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie w TVN24 przypomniał, że 15 stycznia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mija termin składania wniosków o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Zaapelował do wszystkich przedsiębiorstw, które nie złożyły jeszcze wniosku, o dopełnienie formalności. Jak dodał, widząc, że przedsiębiorcy nie składają tych wniosków, zdecydowano, by dać im jeszcze tydzień. – Naprawdę apelujemy o to, aby trzymać się tych terminów i złożyć ten wniosek, bo przysługuje prawie 100 proc. umorzenia tych subwencji, które przedsiębiorstwa otrzymają – powiedział Borys.

IMG 20211116 150941
22.03.2022 09:30 Jest dodatkowy termin dla firm rozliczających tarczę finansową 2.0

Zostanie uruchomiony dodatkowy termin na korekty i spóźnione wnioski dla małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące rozliczeń w ramach tarczy finansowej 2.0 – poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. 15 stycznia br. mija termin rozliczenia subwencji finansowej dla małych i średnich firm (MŚP) w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju w toku weryfikacji złożonych do tej pory formularzy okazało się, że niektóre firmy popełniły w nich błędy, np. załączając niepoprawne pliki JPK, albo nie załączając ich wcale.

pieniądze (3)
22.03.2022 09:30 Bon turystyczny będzie ważny dłużej. Rodzice mają czas do końca września

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że bon przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym z końca marca 2022 r. aż do 30 września 2022 r.Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. – Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty – zaznacza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. Nie wszyscy wykorzystali bon. Rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego aktywowali do tej pory 232,7 tys. bonów z 323,3 tys. im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę 145,2 mln zł. W całości wykorzystali 202,1 tys. bonów.

prąd-gniazdko-ceny prądu-drogi prąd-iberion
22.03.2022 09:30 Dodatek osłonowy wchodzi w życie. Wiele gospodarstw wiąże z nim duże nadzieje

Ustawa o dodatku osłonowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek 3 grudnia. Dodatek ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Nowa regulacja wejdzie w życie we wtorek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w ubiegły wtorek. Jak wówczas informowała Kancelaria Prezydenta RP, głównym celem ustawy jest wprowadzenie nowego świadczenia, czyli dodatku osłonowego, który będzie stanowił wsparcie państwa polskiego dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Wyjaśniono, że dodatek będzie wypłacany dwa razy do roku. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca 2022 r., a drugiej - do 2 grudnia 2022 r. – Dodatek ten będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody - określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych - nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób) – podaje Kancelaria Prezydenta RP.

prąd
22.03.2022 09:30 Kolejna edycja programu "Mój Prąd". Budżet w wysokości miliarda złotych do rozdania

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowano budżet w wysokości miliarda złotych. – Wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazała, że nowa edycja programu wspierającego rozwój fotowoltaiki "Mój prąd" wpisuje się w kierunek wyznaczony przez wprowadzone niedawno nowe przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów. Od kwietnia 2022 r. nowi prosumenci będą rozliczani na postawie wartości energii, jaką wprowadzą do sieci, a nie ilości, jak było dotąd. – Wprowadzenie nowych rozwiązań wynikało z konieczności zmian na rynku. Program "Mój prąd" okazał się ogromnym bodźcem dla rozwoju systemu prosumenckiego w Polsce. Zgodnie z pierwotnymi założeniami w 2030 roku w Polsce miałoby funkcjonować 1 mln prosumentów. Już teraz jest ich ponad 740 tys., a milionowa instalacja będzie uruchomiona już w przyszłym roku. Dynamika przyrostu prosumentów powoduje jednak, że sieć obecnie nie jest gotowa na przyjęcie takiej ilości energii wyprodukowanej przez domowe instalacje i już teraz zdarza się, że mikroinstalacje są automatycznie wyłączane. Problematyczny był system rozliczeń, który powodował, że sieć stawała się darmowym magazynem energii, z którego w każdym momencie można było pobrać energię, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów – wskazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.Moskwa wyjaśniła, że w nowej edycji programu prosumenci będą mogli otrzymać dotacje, których wysokość będzie uzależniona od inwestycji. Jeśli będą to tylko panele PV, to dotacja wyniesie – tak jak obecnie – do 3 tys. zł. Jeśli jednak zdecydują się także na systemy zarządzania energią, magazyn energii, ładowarki do samochodów elektrycznych, to – jak zaznaczyła szefowa MKiŚ – wsparcie ma być wyższe. Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE ci, którzy do 31 marca 2022 r. staną się prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego, będą rozliczani na starych zasadach w systemie opustów, jeszcze przez 15 lat. Po tej dacie prosumenci wejdą do nowego systemu.

Ważne
22.03.2022 09:30 W styczniu rusza kolejna tarcza antykryzysowa. ZUS potwierdził, kto skorzysta

Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu pandemii Covid-19 będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r. a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. Wnioski mogą złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. – Od początku pandemii koronawirusa ZUS pozostaje jedną z najważniejszych instytucji, która realizuje program wsparcia dla przedsiębiorców – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek wejdą w życie 17 stycznia 2022 r. Te rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów. – Aby skorzystać z pomocy, należy spełnić określone warunki, które są dokładnie wyszczególnione na naszej stronie internetowej zus.pl – wyjaśnia.

EN 01486748 0006
22.03.2022 09:29 ZUS na tropie oszustów. Sypią się pozwy, wiele osób będzie musiało oddać pieniądze

Od początku obowiązywania przepisów pomocowych organ rentowy skierował 440 zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie nienależnie pobranych świadczeń – dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".Chodziło głównie o postojowe, ale nie brakowało też nieprawidłowości związanych ze zwolnieniem ze składek.Jak podaje dziennik, jedna z toczących się spraw dotyczy nienależnie pobranych świadczeń postojowych przez 18 płatników składek (reprezentowanych przez tę samą osobę) i 140 ubezpieczonych. ZUS walczy o ponad 760 tys. zł. ZUS twierdzi, że dochodziło m.in. do zawierania pozornych umów cywilnoprawnych z datą wsteczną, często ze studentami i uczniami, werbowanymi przez serwisy społecznościowe. Skierowanie sprawy do sądu przez ZUS nie zawsze kończy się wygraną zakładu. Dziennik Gazeta Prawna opisał sytuację, w której organ przegrał sprawę o 3942 zł postojowego. ZUS ma pięć lat na wydanie decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia z tarczy.

pieniądze
22.03.2022 09:29 Dodatek osłonowy zrekompensuje wzrost cen? Rząd przyjął projekt

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o dodatku osłonowym – podała kancelaria premiera. Wcześniej został opublikowany na stronach Sejmu. W 2022 roku koszt dodatków osłonowych proponowanych przez rząd ma wynieść 4,1 miliarda złotych.Dodatek osłonowy to świadczenie społeczne mające pomóc najbiedniejszym w walce z inflacją i jest częścią tzw. tarczy inflacyjnej, wyniesie od 400 do 1150 zł na gospodarstwo domowe. Ma wspomóc budżety gospodarstw domowych oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. – Proponowane wsparcie finansowe w postaci dodatku osłonowego wspomoże ich budżety oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Dodatek osłonowy jest częścią przedstawionej w listopadzie 2021 br. przez Prezesa Rady Ministrów tarczy antyinflacyjnej – rozwiązaniem przygotowanym jako narzędzie pomocowe gospodarstwom domowym w 2022 roku – napisano w założeniach projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

pieniądze (2)
22.03.2022 09:29 Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Coraz więcej szkół przechodzi na system nauki zdalnej. Wielu rodziców wróci ze swoimi dziećmi do pracy w domu. Tym opiekunom, którzy nie mogą pracować zdalnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS.Na podstawie danych przekazanych 26 listopada przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w trybie zdalnym naucza 127 podstawówek, 116 szkół ponadpodstawowych i 79 przedszkoli.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
22.03.2022 09:28 600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce finansowych zachęt do szczepień. Zaproponował kilka pomysłów, a wśród nich m.in.: ulgi podatkowe i bonus pieniężny w wysokości 600 zł. – Proponujemy zachętę w postaci wypłacenia 600 złotych za zaszczepienie się przeciw COVID-19 - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed spotkaniem z marszałek Elżbietą Witek. W środę 24 listopada w Sejmie rozpoczęło się spotkanie marszałek Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Poruszono temat wypracowania projektu ws. weryfikacji szczepień. Poza posłami i senatorami w spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz przedstawiciele Rady Medycznej.

biznesinfo-1
22.03.2022 09:28 ZUS dostanie znacznie mniej pieniędzy od państwa. Decyzja zapadła

ZUS dostanie znacznie mniej pieniędzy z budżetowej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oficjalnie wszystko dzięki skuteczności tarczy antykryzysowej - powiedziała prezes ZUS. O zmniejszenie dotacji od państwa wystąpił sam ZUS, pisze dziesiejsza "DGP". Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że weźmie mniej pieniędzy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co miały spowodować jego nadspodziewane dobre wyniki.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:28 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Sejm ma zająć się poselskim projektem nowelizacji umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Biznes przekonuje, że nowe uprawnienie dotyczące szczepień ułatwi zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy.Jak przekazał podczas sobotniej konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller "projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony, jest już podpisany na posiedzeniu klubu i lada dzień powinien być skierowany do Sejmu".Zdaniem Piotra Müllera projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.Projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć początkowo miała to być ustawa rządowa.

portfel-pieniądze-biznesinfo
22.03.2022 09:27 Coraz więcej szkół w trybie zdalnym. Rodzice mogą dostać zasiłek

Z dnia na dzień przybywa uczniów, którzy znów uczą się przez internet. Sytuacja robi się poważna, a wielu rodziców znów wróci ze swoimi dziećmi do pracy w domu. Tym rodzicom, którzy nie mogą pracować zdalnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Sytuacja epidemiczna wpływa na funkcjonowanie szkół. Resort edukacji podał najnowsze dane dotyczące nauki stacjonarnej i zdalnej w poszczególnych placówkach.Ok. 10 proc. szkół w Polsce pracuje obecnie w trybie zdalnym. Stacjonarnie pracuje zaś 90,7 proc. szkół ponadpodstawowych i 90,2 proc. podstawówek. Jednak każdego dnia liczba szkół, które przechodzą na tryb zdalny wzrasta o 2 pkt proc."W sumie zdalnie lub hybrydowo działa już 2131 placówek. Większość, bo 2037, działa w trybie mieszanym" – podaje dane Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rzeczpospolita". – "Niepokoi jednak dynamika zmian" - zauważa dziennik. Jak wylicza, codziennie liczba szkół, które przestają pracować stacjonarnie, wzrasta o 2 pkt proc. Kwarantanną obejmowani są również nauczyciele."Rzeczpospolita" przypomina, że niezaszczepiony nauczyciel po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem obejmowany jest kwarantanną. W takiej sytuacji dyrektor szkoły ma duży problem. "Trudności są wtedy, gdy klasa, w której naucza, nie jest objęta nauczaniem zdalnym. Przez internet nauczyciel nie zapewni uczniom opieki" - pisze "Rz".– Trzeba wówczas płacić dwóm nauczycielom – mówi gazecie Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. I dodaje, że dyrektorzy szkół często w takich przypadkach nie proponują pracy zdalnej nauczycielom. Uczniowie mają zastępstwa.

Iberion podpis
22.03.2022 09:27 Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy coraz bliżej

Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że proces prac nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy jest zaawansowany. Nad przepisami rząd pracuje od 2020 roku. Obecnie praca zdalna jest możliwa na mocy przepisów ustaw covidowych. – Chcemy uporządkować, wprowadzić na stałe pracę zdalną do Kodeksu Pracy. Toczyły się prace legislacyjne, wypracowane zostały rozwiązania wspólne ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców. I ten proces legislacyjny (...) teraz intensywnie ruszy i do Kodeksu Pracy praca zdalna zostanie wpisana" – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że rząd zakłada, że wpisanie do Kodeksu Pracy będzie obowiązywało po zakończeniu epidemii plus trzy miesiące. Będzie dłuższe vacatio legis, żeby zarówno strona społeczna, a przede wszystkim pracodawcy, mogli się przygotować.

 Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policj
22.03.2022 09:25 ZUS: Od 23 lipca pomoc z tarczy antykryzysowej m.in. dla prowadzących sklepiki szkolne

ZUS będzie wypłacał pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej. O świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek do ZUS będą mogły ubiegać się wybrane grupy przedsiębiorców. Z tego artykułu dowiesz się:Komu przysługuje wsparcie z tarczy antykryzysowejJakie warunki trzeba spełnić

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:25 Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Dotacje bezzwrotne na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z ostatnich form koronawirusowej pomocy. Przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski i otrzymać 5 tys. zł. Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega dotacja i komu przysługujeW jakiej kwocie można otrzymać dotacjęDo kiedy i w jaki sposób można składać wnioski

pixabay, Tumisu
22.03.2022 09:24 ZUS: wnioski o pomoc z nowej tarczy można składać od 23 lipca

Sklepiki szkolne, przedsiębiorcy, a nawet piloci wycieczek - wszystkie te grupy mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS alarmuje, że wnioski o pomoc można składać od 23 lipca.Z tego artykułu dowiesz się:Kto będzie mógł skorzystać z tarczyJaka będzie forma wsparciaDo kiedy należy złożyć wnioski

Biznes Info
22.03.2022 09:23 Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. To już ostatni moment na złożenie wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Odpowiedni formularz można wysłać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.Z tego artykułu dowiesz się:Kto może ubiegać się o wsparcieJaka jest forma pomocyIle do tej pory przeznaczono pieniędzy na wsparcie

Biznes Info
22.03.2022 09:22 PFR wymusza zwrot pieniędzy z tarczy. Firmy nie chcą o tym słyszeć, będą się odwoływać

Polski Fundusz Rozwoju rozdysponował pieniędzmi z tarczy antykryzysowej, a teraz chce, żeby firmy je zwracały. PFR zasłania się dostrzeżeniem błędów, natomiast prawnicy mówią wprost: formularz od PFR-u mógł być skonstruowany wadliwie.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego PFR żąda zwrotu pieniędzyCzy wina leży po stronie przedsiębiorcówCo doradzają prawnicy i jak sprawę chce rozwiązać PFR