BiznesINFO.pl
ważne

Biznes Info

Kolejna edycja programu "Mój Prąd". Budżet w wysokości miliarda złotych do rozdania

2 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowano budżet w wysokości miliarda złotych.

– Wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Nowy rejestr już działa

Na zgłoszenie wymiany pieca w domu tylko dwa tygodnie. Potem nawet 5 tys. zł kary

CZYTAJ DALEJ

Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazała, że nowa edycja programu wspierającego rozwój fotowoltaiki "Mój prąd" wpisuje się w kierunek wyznaczony przez wprowadzone niedawno nowe przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów. Od kwietnia 2022 r. nowi prosumenci będą rozliczani na postawie wartości energii, jaką wprowadzą do sieci, a nie ilości, jak było dotąd.

– Wprowadzenie nowych rozwiązań wynikało z konieczności zmian na rynku. Program "Mój prąd" okazał się ogromnym bodźcem dla rozwoju systemu prosumenckiego w Polsce. Zgodnie z pierwotnymi założeniami w 2030 roku w Polsce miałoby funkcjonować 1 mln prosumentów. Już teraz jest ich ponad 740 tys., a milionowa instalacja będzie uruchomiona już w przyszłym roku. Dynamika przyrostu prosumentów powoduje jednak, że sieć obecnie nie jest gotowa na przyjęcie takiej ilości energii wyprodukowanej przez domowe instalacje i już teraz zdarza się, że mikroinstalacje są automatycznie wyłączane. Problematyczny był system rozliczeń, który powodował, że sieć stawała się darmowym magazynem energii, z którego w każdym momencie można było pobrać energię, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów – wskazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moskwa wyjaśniła, że w nowej edycji programu prosumenci będą mogli otrzymać dotacje, których wysokość będzie uzależniona od inwestycji. Jeśli będą to tylko panele PV, to dotacja wyniesie – tak jak obecnie – do 3 tys. zł. Jeśli jednak zdecydują się także na systemy zarządzania energią, magazyn energii, ładowarki do samochodów elektrycznych, to – jak zaznaczyła szefowa MKiŚ – wsparcie ma być wyższe.

Co zdrożeje, a co stanieje w 2022 roku?

Slajd 1 z 7

Inflacja na rekorodowym poziomie

Inflacja poszybowała do poziomu, którego nie było od dwudziestu lat. Ceny na sklepowych półkach rosną z dnia na dzień. Banki informują swoich klientów, że teraz będą musieli płacić większe raty swoich kredytów. Dziś na horyzoncie nie widać złotego środka na to, aby sytuacja w 2022 roku się poprawiła.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE ci, którzy do 31 marca 2022 r. staną się prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego, będą rozliczani na starych zasadach w systemie opustów, jeszcze przez 15 lat. Po tej dacie prosumenci wejdą do nowego systemu.

444 tys. wniosków o dofinansowanie paneli PV

W trzech edycjach programu „Mój Prąd” złożonych zostało 444 413 wniosków o dofinansowanie zakupu instalacji fototowoltaicznej. Jak wynika z dotychczasowego podsumowania programu, wypłacono prawie 1,3 mld zł na realizację prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

W pierwszych dwóch naborach wysokość możliwej do otrzymania dotacji wynosiła 5 tys. zł. W przypadku trzeciej edycji wysokość budżetu wynosiła 534 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania to 3 tys. zł.

Nowa edycja programu "Mój Prąd" ma wystartować w pierwszym kwartale 2022 roku.

Projekty parasolowe

Anna Moskwa zapewniła, że w parlamencie trwają prace nad poprawką do nowelizacji ustawy OZE ws. tzw. projektów parasolowych, które realizowane są przez samorządy. Gminy, które prowadzą takie inwestycje, zwracały uwagę, że w wielu przypadkach nie da się ich zakończyć przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli przed 1 kwietnia 2022 r.

biznesinfo-1

Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

Wskazywano, że po informacjach nt. zmian w systemie rozliczeń prosumentów wiele osób wycofało swój akces z programów parasolowych i montowania paneli PV. Gminy obawiają się też, że niedokończenie tych inwestycji może prowadzić do konieczności zwrotu znacznych środków europejskich.

Minister wyjaśniła, że projekt ma zabezpieczyć uczestników tzw. projektów parasolowych, co pozwoli na wydłużony czas rozliczania na podstawie "starych" zasad, czyli opustów. Dzięki temu zaplanowane inwestycje będą mogły wejść w życie.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >