Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot ws. cen energii. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.04.2024 17:23

Zwrot ws. cen energii. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie

licznik prądu, pieniądze
Fot. Pixabay/geralt, Królestwo_Nauki

Zapowiedziane w marcu reformy w sprawie cen energii doczekały się nowych szczegółów. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu, a ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zdradziła, czego możemy się spodziewać.

Wyższe ceny od lipca?

Od początku roku temat odmrożenia cen energii pozostaje w centrum zainteresowań Polaków. Ceny prądu, utrzymywane na niższym poziomie od czasów poprzedniej kadencji rządu, w lipcu mają zostać przywrócone zasadom rynku. Wiele osób obawia się idących w parze z końcem tarczy antyinflacyjnej podwyżek opłat za energię. Jeszcze w marcu ministra klimatu i środowiska zapowiedziała jednak, że wprowadzony zostanie szereg rozwiązań, dzięki którym wyższe ceny będą mniej odczuwalne przez indywidualnych odbiorców. Wśród nich znajdzie się nie tylko bon energetyczny.

Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

”To przykładowe elementy naszych rozwiązań”

Paulina Hennig-Kloska od samego początku mówiła o wprowadzeniu bonu energetycznego dla tych gospodarstw domowych, które najbardziej odczują negatywne skutki odmrożenia cen. Według aktualnych danych resortu ma być ich aż 3,5 miliona.

W ostatnim wpisie na platformie X poinformowała, że oprócz bonu rząd pracuje nad jeszcze dwoma rozwiązaniami. Jak zaznaczyła, ”taryfy dla odbiorców indywidualnych będą niższe”, a dodatkowo ”cena maksymalna energii także zostanie obniżona”. Wszystkie trzy elementy mają się wzajemnie uzupełniać, gwarantując akceptowalny dla wszystkich poziom cen.

"To przykładowe elementy naszych rozwiązań! Ustawa rządowa jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu!” - dodała szefowa resortu.

Ceny akceptowalne dla wszystkich

Jeszcze w marcu ministra klimatu i środowiska podkreślała, że ”ceny będą akceptowalne dla wszystkich, a dla tych, dla których te ceny nie będą akceptowalne, będzie bon energetyczny”. Dodała, że podstawowymi adresatami tego projektu są seniorzy, jednak nie tylko oni będą mogli skorzystać z bonu:

Przy rozdzielaniu bonu będzie kryterium dochodowe; będziemy to przeliczać na osobę w rodzinie, premiując jednoosobowe gospodarstwa, bo u seniorów wydatki na ciepło i energię stanowią nawet 70 proc. budżetu.

Aktualne ceny energii zostaną utrzymane do 1 lipca, w wyniku ustawy uchwalonej pod koniec 2023 roku. W I połowie roku wciąż obowiązuje tarcza antyinflacyjna gwarantująca niższe ceny prądu, gazu, a także ciepła. Obecnie maksymalna cena energii elektrycznej to 412 zł za MWh netto.

źródło: Radio Zet