Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Bon energetyczny specjalnie dla seniorów? Resort odpowiada
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.03.2024 14:59

Bon energetyczny specjalnie dla seniorów? Resort odpowiada

emeryci
Fot. Pixabay/jhenning

Wyczekiwany bon energetyczny wciąż jest na etapie przygotowań. Wiemy już jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów. Minister Klimatu zdradziła jednak, która grupa najbardziej może liczyć na wsparcie — jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego.

”Szykujemy bon energetyczny”

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, po raz kolejny odniosła się do przygotowywanego przez rząd programu bonów energetycznych. Na antenie Polsat News podkreśliła, że rozwiązanie to jest przewidziane dla osób objętych ubóstwem energetycznym, które odmrożenie cen energii elektrycznej dotknie najmocniej.

Mogę obiecać, że ceny energii będą akceptowane prawie dla wszystkich, a dla tych, dla których nie będą, będzie bon energetyczny. Szykujemy bon energetyczny dla osób objętych ubóstwem energetycznym, by kumulować pomoc właśnie tam, gdzie jest potrzebna — wyjaśniła minister w programie "Graffiti" w Polsat News.
 

Poczta Polska potwierdza przerwę. Jest komunikat

Bon energetyczny — trzeba spełnić warunki

O przyznanie bonu energetycznego ubiegać się będą mogły osoby, które spełnią kryterium dochodowe. Jak jednak podkreśliła szefowa resortu, nie będzie ono jednolite.

Będzie kryterium dochodowe, inne dla gospodarstw jednoosobowych, inne dla gospodarstw wieloosobowych, bo będziemy to przeliczać na członków rodziny, ale też promując trochę bardziej te gospodarstwa jednoosobowe — tłumaczyła minister Hennig-Kloska.

Najwięcej uwagi ma zostać poświęcone jednoosobowym gospodarstwom prowadzonym przez seniorów. Minister zaznaczyła, że w ich przypadku koszty prądu i ogrzewania "pożerają nawet 70 proc. wydatków".
 

Ile wyniesie bon energetyczny?

Ceny mają wzrosnąć już od 1 lipca, do tej pory jednak nie wiadomo, jakie dokładnie dofinansowanie przewiduje rząd. Pakiet ustaw w tym zakresie ma trafić pod obrady tuż po wielkanocy, a proces legislacyjny ma zakończyć się do końca maja.

Liczymy jeszcze, na co nas stać, mamy dwa warianty. Minimalny wariant obejmie pomocą 3,5 miliona gospodarstw domowych — poinformowała minister klimatu.

Już teraz wiadomo jednak, że bon ma być wypłacany jednorazowo, nie zaś w ramach świadczenia miesięcznego.

O idei bonu energetycznego pisał niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. "Środki budżetowe przeznaczane dotąd na mrożenie cen energii planujemy skierować do tych gospodarstw domowych, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej i nie będą w stanie podołać nawet relatywnie niewielkiemu wzrostowi opłat — zapowiedział w piśmie z 25 marca Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

źródło: interia biznes