BiznesINFO.pl > Emeryci

Emeryci

Emeryci – kim są? Kto może przejść na emeryturę?

Emeryci, zgodnie ze swoją nazwą, to osoby, które przeszły na emeryturę. Emerytura z kolei stanowi dożywotnie świadczenie pieniężne, wypłacane osobom, które ze względu na wiek lub czynniki towarzyszące, nie są w stanie podejmować się pełnoetatowej działalności zarobkowej. Wysokość emerytury, jak i samo prawo do jej pobierania, wynika z konieczności opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.

Prawo w zakresie emerytury może się znacznie różnić w zależności od kraju. W Polsce na emeryturę mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 65 lat. Ponadto, każdy przyszły emeryt musi posiadać odpowiedni staż pracy. W przypadku mężczyzn czas ten wynosi 25 lat, a w przypadku kobiet – 20 lat. 

Oczywiście istnieją pewne wyjątki, w ramach których można przejść na wcześniejszą emeryturę. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które pracują w trudnych warunkach. Wówczas wiek emerytalny obniżony jest o pięć lat dla każdej płci. Osobne ustawy w przypadku niektórych zawodów mogą regulować możliwość jeszcze prędszego przejścia na emeryturę, na przykład w przypadku policjantów.

Podwyżka emerytur – od kiedy i w jakiej wysokości?

Podwyżka emerytur zajmuje ważne miejsce w niemal każdym programie wyborczym. Wyliczenia dotyczące wysokości podwyżki zwykle swój fundament znajdują w aktualnym poziomie inflacji – tak było chociażby w roku 2023, gdzie emeryci mogli liczyć na podwyżki na poziomie 14,4%. 

Waloryzacja emerytur w roku 2024 nie będzie jednak aż tak wysoka, choć nadal będzie to wzrost imponujący. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o około 200 złotych brutto, zaś średnia wysokość waloryzacji emerytur wyniesie 12,3%.

Podkreślić trzeba, że emeryci mogą liczyć na szereg dodatkowych subwencji w ramach wypłacanych im świadczeń. Przykładem może być trzynasta emerytura, czternasta emerytura, a wobec coraz śmielej pojawiających się głosów nawet piętnasta emerytura. 

Emerytury stażowe – czym są i kiedy zostaną wprowadzone?

Emerytury stażowe to nowy projekt częściowej reformy systemu emerytalnego, który ma zostać wprowadzony przez nowy rząd w 2024 roku. Emerytura stażowa zakłada, że przejście na emeryturę powinno być możliwe bezwzględnie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, bez konieczności wyczekiwania na osiągnięcie wieku emerytalnego.

Szczegóły dotyczące wprowadzenia emerytur stażowych nie są jeszcze do końca znane. Dotychczasowe projekty zakładają jednak, że prawo do emerytury stażowej uzyska każda kobieta, której staż pracy wynosi 38 lat, oraz każdy mężczyzna, którego staż pracy wynosi 43 lata.

Pokaż więcej

emeryci-seniorzy-ulgi-dom
04.12.2023 07:42 Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie

Z roku na rok seniorzy stanowią coraz to liczniejszą część polskiego społeczeństwa. W wielu przypadkach emerytom trudno jest związać koniec z końcem. Tymczasem osoby starsze mogą korzystać z różnych ulg finansowych, które są w stanie przynajmniej w pewnym stopniu odciążyć ich domowe budżety – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

pieniadze-emeryt-gotowka-senior
28.11.2023 21:08 Dodatkowa emerytura może przekroczyć 6 tys. zł. Nie trzeba przepracować ani jednego dnia

Świadczenie honorowe z ZUS wynosi aktualnie 5540,25 zł, jednak po marcowej waloryzacji z pewnością będzie wyższe – Interia Biznes wylicza, że powinno przekroczyć 6 tys. zł. Dodatkową emeryturę można otrzymać nawet wtedy, gdy w ciągu całego swojego życia nie przepracowało się ani jednego dnia. Ale najpierw trzeba spełnić jeden warunek. Jaki?

Szymon Hołownia Mateusz Morawiecki
28.11.2023 20:13 Premier zaapelował do marszałka Hołowni, chodzi o nowe emerytury. To ważne dla milionów Polaków

Od dwóch tygodni Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050, sprawuje funkcję marszałka Sejmu X Kadencji. Dziś ze specjalnym apelem dotyczącym emerytur zwrócił się do niego premier Mateusz Morawiecki: “Panie marszałku, nie ma na co czekać, słowo się rzekło, ustawa u płota, proszę realizować swoje zapowiedzi”. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

pieniadze-gotowka-kalkulator
28.11.2023 19:25 Skarbówka będzie oddawała pieniądze. Do zwrotu nawet 2663,04 zł

W 2012 roku katalog opcji związanych z dobrowolnym oszczędzaniem na emeryturę został poszerzony o nowy produkt – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, w skrócie: IKZE. Osoba, która w ciągu roku wpłaca na konto określoną sumę, ma szansę otrzymać zwrot w wys. nawet 2663,04 zł – czytamy na portalu superbiz.se.pl.

Seniorzy
25.11.2023 22:48 Zniżka na zakupy dla seniorów, skorzystały już miliony. Ten sklep warto odwiedzić

Sieć sklepów Carrefour już od wielu lat oferuje specjalne zniżki dla seniorów. Jakiś czas temu zasady promocji zostały rozszerzone. Aby z nich skorzystać, należy odebrać specjalną kartę seniora. Podpowiadamy, jak to zrobić.

pieniadze-emeryci-seniorzy-liczenie
24.11.2023 22:56 Ci emeryci dostaną w grudniu dwa przelewy. Wszystko z jednego powodu

10 lat temu w Polsce żyło prawie 5 mln emerytów otrzymujących swoje świadczenie z ZUS-u. W 2022 roku liczba ta wzrosła już do ponad 6 mln. Aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w sześciu różnych terminach. Interia Biznes zwraca uwagę, że w grudniu część seniorów otrzyma aż dwa przelewy. Dlaczego?

emerytki-spacer-wdowy
23.11.2023 09:16 Nawet 7600 zł specjalnej emerytury. Chcą wprowadzić nowe świadczenie

W Polsce mieszka ok. 10 mln seniorów. Dominują wśród nich kobiety, często wdowy. “Polityka” donosi, że jest już ich 3,5 mln, siedem razy więcej niż wdowców. Nieraz owdowiałym seniorom ciężko jest związać z końcem, dlatego zapowiedzi finansowych zapomóg dla tej grupy społecznej regularnie padają z ust polityków różnych partii. Specjalistyczny portal infor.pl donosi, że ustawa o rentach wdowich ma być jedną z pierwszych, którą uchwali nowy Sejm. Niemalże od razu skorzystać na tym rozwiązaniu miałoby nawet 1,5 mln seniorów.

telewizor-pilot-mieszkanie-abonament
22.11.2023 14:15 Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Ta grupa jest zwolniona z obowiązku

Abonament radiowo-telewizyjny jest najpopularniejszym modelem finansowania mediów publicznych w Europie. Obowiązek uiszczania opłat z tego tytułu często staje się tematem burzliwych internetowych dyskusji. Tymczasem abonamentu nie musi płacić każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Sprawdź, czy znajdujesz się na liście osób zwolnionych z opłat.

emerytki-seniorki-spacer
22.11.2023 12:57 Czeka nas wielka rewolucja w emeryturach? Chcą zmian w waloryzacji i rentach

Wybory parlamentarne to już przeszłość, ale przed nami wciąż pozostaje wiele pytań i spraw, które trzeba rozwiązać. Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. To jednak od Sejmu zależy, kto przez najbliższe lata będzie sprawował władzę w Polsce. Ostatnie głosowania dowodzą, że większość sejmowa należy do Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wyborcza.biz ustaliła, jakich zmian w emeryturach możemy się spodziewać, jeśli to właśnie te partie utworzą nowy rząd.

emeryt-pieniadze-gotowka-koszty
22.11.2023 10:15 Nawet 230 zł dodatku dla konkretnej grupy emerytów. Można go dostawać dożywotnio

Sytuacja finansowa wielu polskich emerytów nie należy do najlepszych. Niskie świadczenia pozwalają pokryć koszty jedynie podstawowych potrzeb, a nieraz i z tym bywa ciężko. Wybrani seniorzy mogą jednak ubiegać się o wypłatę różnych dodatków. Jest też grupa emerytów, która ma prawo otrzymać dodatkowe 230 zł miesięcznie z tytułu pracy w dwóch konkretnych zawodach. Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać te pieniądze.

pieniadze-emeryci-seniorzy-liczenie
17.11.2023 09:20 ZUS właśnie przekazał. Od 1 grudnia kolejne zmiany dla wielu emerytów

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieje jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę i dorabiania sobie do comiesięcznego świadczenia. Takie osoby muszą jednak uważać, by nie przekroczyć ustalonych przez ZUS limitów. Jeśli bowiem nie będą ich przestrzegać, mogą otrzymać niższą emeryturę lub rentę, a w najgorszym wypadku organ rentowy może nawet zawiesić im wypłatę świadczenia.

Kobieta w parku, dłonie i portfel
15.11.2023 13:03 Właśnie ogłosili, seniorzy mają powody do świętowania. Wielu z nich dostanie rekompensaty

W środę 15 listopada Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który wpłynie na wysokość świadczeń wielu polskich emerytów. Chodzi o tzw. emerytury czerwcowe, a dokładniej o sposób waloryzacji tych świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019. To trudne i finansowo wymagające zadanie spocznie na barkach przyszłego rządu.

Starsza kobieta trzymająca laptopa
14.11.2023 21:20 Nie unikniemy podwyższenia wieku emerytalnego? Za polską granicą już się zaczęło

Jednym z tematów, który pobudza praktycznie wszystkich Polaków do dyskusji, jest kwestia podniesienia wieku emerytalnego. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują m.in. na starzenie się polskiego społeczeństwa, coraz większe wydatki na seniorów i niższe emerytury. Z podobnym problemem mierzą się obecnie nasi zachodni sąsiedzi.

emerytura-senior-pieniadze-gotowka
10.11.2023 10:13 Waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku. NBP przekazał kluczowe informacje

Narodowy Bank Polski przedstawił prognozy dotyczące inflacji. Polacy mają powód do radości – wzrost cen ma być mniej odczuwalny. Jest to jednak równoznaczne z mniejszą waloryzacją świadczeń dla emerytów i rencistów. Co więcej, scenariusz dwóch waloryzacji w 2024 roku, staje się coraz mniej realny – donosi piątkowy “Fakt”.

Seniorka w parku, pieniądze
06.11.2023 21:33 Zapomnisz o tym i nici z wyższej emerytury. Trzeba wiedzieć, możesz dostać więcej pieniędzy

Nie jest tajemnicą, że świadczenia emerytalne otrzymywane przez polskich seniorów nie należą do najwyższych. Jak informuje fakt.pl, warto pamiętać o rozwiązaniu, z którego w Polsce korzysta co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. O co konkretnie chodzi?

Emerytka, pieniądze
05.11.2023 22:31 Emeryci mają powody do radości. W 2024 roku dostaną rekordowo wysokie świadczenia

Choć poza świadczeniami emerytalnymi najstarsi Polacy otrzymują także inne dodatki, jak np. trzynaste i czternaste emerytury, wielu z nich nadal musi ograniczać wydatki. Ich trudna sytuacja spowodowana jest m.in. wysokimi cenami żywności, drogimi lekami, rosnącymi opłatami związanymi z utrzymaniem domu czy drogimi wizytami u lekarzy specjalistów. Jak podaje “Fakt”, już w przyszłym roku sytuacja finansowa wielu emerytów ma ulec poprawie. Wszystko za sprawą wysokiej waloryzacji emerytur i rent.

Emeryci, pieniądze, kalendarz
04.11.2023 16:29 Dodatkowe 4 tys. zł od ZUS. O tych świadczeniach mogłeś nie wiedzieć

Wielu polskich seniorów otrzymuje dość niskie świadczenia emerytalne. Wielkimi krokami zbliża się zima, co oznacza wysokie rachunki za ogrzewanie i nie tylko. Jednakże niewielu emerytów zdaje sobie sprawę z tego, iż przysługują im różnorodne dodatki finansowe, które mogą wpłynąć na poprawę ich sytuacji. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można otrzymać nawet 4 tys. zł od ZUS.

Pieniądze
02.11.2023 13:46 Emeryci załamują ręce. Zrozpaczeni ujawnili, ile zostaje im na życie

Wyniki badania przeprowadzonego przez “Fakt” wśród seniorów są zatrważające. Wielu emerytów po opłaceniu wszystkich wydatków dysponuje budżetem wynoszącym zaledwie 500 złotych. Bogatszych seniorów jest niewiele więcej.

autobus-komunikacja-miejska-ulica
01.11.2023 21:13 Darmowa komunikacja miejska dla milionów Polaków. Wiemy, co zrobić, żeby skorzystać

Emeryci stanowią niezwykle liczną grupę naszego społeczeństwa – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w naszym kraju mieszkało prawie 9 mln osób w wieku 60+. W wielu miastach Polski już samo przekroczenie powszechnego wieku emerytalnego daje możliwość korzystania z darmowej komunikacji miejskiej (ogólnie taka zniżka obowiązuje od 70. roku życia). Okazuje się, że do bezpłatnych przejazdów uprawniona jest też inna grupa osób i wcale nie musi pochwalić się wyższym wiekiem.

Pieniądze z ZUS
01.11.2023 08:48 ZUS już potwierdził. Zmieniają terminy wypłat emerytur

Wielu emerytów przywykło do stałych terminów wypłat świadczenia przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsze doniesienia mogą jednak sprawić, że będą mocno zaskoczeni - podjęto bowiem decyzję o wprowadzeniu nowych terminów wypłat świadczeń.

Mężczyzna pukający do drzwi, pieniądze, banknoty
31.10.2023 18:38 Wystarczyła chwila, żeby seniorka straciła oszczędności życia. Trzeba uważać

Co jakiś czas w mediach poruszany jest temat nowych metod, jakimi posługują się oszuści, żeby wyłudzić pieniądze czy dane osobowe. Choć schemat działań przestępców się zmienia, a oni sami używają coraz to nowocześniejszej technologii, nadal nie brakuje oszustów działających metodą “na wnuczka” lub jak w opisywanym niżej przypadku - “na policjanta”. Nadkom. Kamil Gołębiowski z KMP Lublin informuje o historii, która powinna być ostrzeżeniem dla innych.

seniorzy
30.10.2023 13:11 Dom opieki dla seniora. Wiemy, jakie są koszty pobytu

W 2007 roku osób w wieku 18-29 lat było w Polsce 7,5 mln, a osób 60+ – 6,9 mln. W ciągu kilkunastu lat struktura wiekowa w naszym kraju bardzo się zmieniła. W połowie 2021 roku osób mających ponad 60 lat było już 9,8 mln – prawie dwa razy więcej niż młodych dorosłych w wieku 18-29 lat (5 mln). Wraz z wiekiem człowiek podupada na zdrowiu, a rodzina może nie być w stanie zapewnić osobie starszej całodobowej opieki. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas pobyt w domu opieki dla seniora. Ile to kosztuje i jakie dokumenty są wymagane?

pieniadze-portfel-kalendarz-gotowka
30.10.2023 08:40 Podnieśli ważne świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wyższe przelewy już na kontach

W ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosła liczba emerytów. W 2013 roku ZUS wypłacał świadczenia emerytalne niecałym 5 mln osób, a pod koniec 2022 roku było to już 6 mln 65 tys. W zależności od wieku i sytuacji życiowej polskim seniorom przysługują różne dodatki do rent i emerytur. W lipcu rząd zdecydował o podniesieniu kwoty jednego z takich świadczeń o ponad 1000 zł. Pierwsze korzystniejsze przelewy pojawiły się na kontach beneficjentów już we wrześniu – informuje Interia Biznes. O jakie dodatkowe świadczenie chodzi?

Kobieta trzymająca pieniądze
27.10.2023 12:13 Europejska emerytura już w Polsce. Jak to działa?

Polacy już niedługo będą mogli korzystać z tzw. emerytury europejskiej, czyli ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Licencję na prowadzenie OIPE w Polsce jako pierwszy uzyskał słowacki Finax, który podjął już takie działania na Słowacji, w Chorwacji i Czechach.

Pieniądze, koperta z ZUS, seniorka na ławce w parku
26.10.2023 20:42 W listopadzie seniorów czekają spore zmiany. Chodzi o emerytury

Już niedługo najstarsi Polacy zaczną otrzymywać listopadowe emerytury. Tak jak w październiku, muszą mieć na uwadze, że tym razem wypłaty również będą niższe, bowiem nie uwzględniają 14. emerytur. Co więcej, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, przez co część emerytów otrzyma pieniądze jeszcze w październiku. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram.

Kobieta licząca pieniądze, gotówka
26.10.2023 15:28 Renta wdowia. Nawet 7635 zł dla wielu seniorów w Polsce

Seniorom w Polsce nie żyje się lekko - wysokość świadczeń emerytalnych nie należy do najwyższych, do lekarzy specjalistów trzeba czekać w długich kolejkach, a leki są drogie. Do tego trzeba dodać wszechobecną drożyznę. W jeszcze gorszej sytuacji są emeryci, którzy stracili małżonka. W takiej sytuacji koszty utrzymania domu i opłacenia rachunków w całości spoczywają na jednej osobie, która do tej pory mogła liczyć na wsparcie finansowe drugiej połówki. Już niedługo sytuacja takich osób może ulec poprawie, a to za sprawą renty wdowiej.

zus-list-wysylka-koperta
26.10.2023 11:06 Miliony Polaków dostaną list z ZUS-u. W środku ważna decyzja

W październiku 7,8 mln osób może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W środku znajdują się decyzje dotyczące świadczenia pieniężnego.

seniorzy-droga-zakupy
26.10.2023 10:30 Duże ulgi dla seniorów w całej Polsce. Zniżki na zakupy, tańsze przejazdy i bezpłatne leki. To wciąż nie wszystko

Pod koniec zeszłego roku Polskę zamieszkiwało prawie 9 mln osób w wieku 60+ – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Seniorzy stanowią spory odsetek naszego społeczeństwa, dlatego nie ma się co dziwić, że rząd, firmy i instytucje starają się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, oferując różnorakie ulgi i zniżki. Tłumaczymy, gdzie i jak można z nich skorzystać.