Emeryci, zgodnie ze swoją nazwą, to osoby, które przeszły na emeryturę. Emerytura z kolei stanowi dożywotnie świadczenie pieniężne, wypłacane osobom, które ze względu na wiek lub czynniki towarzyszące, nie są w stanie podejmować się pełnoetatowej działalności zarobkowej. Wysokość emerytury, jak i samo prawo do jej pobierania, wynika z konieczności opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.
Prawo w zakresie emerytury może się znacznie różnić w zależności od kraju. W Polsce na emeryturę mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 65 lat. Ponadto, każdy przyszły emeryt musi posiadać odpowiedni staż pracy. W przypadku mężczyzn czas ten wynosi 25 lat, a w przypadku kobiet – 20 lat.
Oczywiście istnieją pewne wyjątki, w ramach których można przejść na wcześniejszą emeryturę. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które pracują w trudnych warunkach. Wówczas wiek emerytalny obniżony jest o pięć lat dla każdej płci. Osobne ustawy w przypadku niektórych zawodów mogą regulować możliwość jeszcze prędszego przejścia na emeryturę, na przykład w przypadku policjantów.
Podwyżka emerytur zajmuje ważne miejsce w niemal każdym programie wyborczym. Wyliczenia dotyczące wysokości podwyżki zwykle swój fundament znajdują w aktualnym poziomie inflacji – tak było chociażby w roku 2023, gdzie emeryci mogli liczyć na podwyżki na poziomie 14,4%.
Waloryzacja emerytur w roku 2024 nie będzie jednak aż tak wysoka, choć nadal będzie to wzrost imponujący. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o około 200 złotych brutto, zaś średnia wysokość waloryzacji emerytur wyniesie 12,3%.
Podkreślić trzeba, że emeryci mogą liczyć na szereg dodatkowych subwencji w ramach wypłacanych im świadczeń. Przykładem może być trzynasta emerytura, czternasta emerytura, a wobec coraz śmielej pojawiających się głosów nawet piętnasta emerytura.
Emerytury stażowe to nowy projekt częściowej reformy systemu emerytalnego, który ma zostać wprowadzony przez nowy rząd w 2024 roku. Emerytura stażowa zakłada, że przejście na emeryturę powinno być możliwe bezwzględnie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, bez konieczności wyczekiwania na osiągnięcie wieku emerytalnego.
Szczegóły dotyczące wprowadzenia emerytur stażowych nie są jeszcze do końca znane. Dotychczasowe projekty zakładają jednak, że prawo do emerytury stażowej uzyska każda kobieta, której staż pracy wynosi 38 lat, oraz każdy mężczyzna, którego staż pracy wynosi 43 lata.
Pokaż więcej
Już wkrótce wielu Polaków otrzyma długo wyczekiwany przelew. We wtorek, 10 września ich konta wpłyną pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do kogo dotrze dodatkowy zastrzyk gotówki? Jak poinformował rzecznik ZUS - Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP, to to właśnie wtedy ruszy kolejna transza 14. emerytur. Kto w tym roku może liczyć na 14-stkę i jaka kwota mu się należy?
W kolejnych latach grupa uprawnionych do tzw. 14. emerytury będzie się zmniejszała. Obejmuje to osoby, które otrzymają świadczenie zarówno w pełnej, jak i pomniejszonej wysokości — mówił w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny. Kogo 14. świadczenie ominie?
Jesteś emerytem, ale wciąż pracujesz? Sprawdź, czy przysługuje Ci ta ulga. Wystarczy wypełnić oświadczenie. Podpowiadamy, m. in. czy można łączyć ulgę ze świadczeniem, jaki jest próg wysokości przychodów i na podstawie jakiej umowy trzeba być zatrudnionym. A także, jakie jeszcze wymogi trzeba spełniać?
Można by rzec, że kilka milionów złotych zostało wyrzuconych w błoto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie miał bowiem uprawnień do wydania w ten sposób pieniędzy ze środków publicznych. Sprawa wzbudza oburzenie z jeszcze jednego powodu. Teraz zajmie się nią prokuratura.
Wypłaty czternastej emerytury już ruszyły. Pieniądze trafią na konta klientów ZUS, KRUS i zakładów emerytalnych służb mundurowych wraz z wrześniową emeryturą podstawową. Świadczenie zostanie jednak pomniejszone o podatek dochodowy. Kto i kiedy może liczyć na jego zwrot?
Długie lata pracy za nami, a przyszłość wciąż owiana tajemnicą. Jakie będą realia emerytury po trzech dekadach spędzonych na rynku pracy? Czy to, co nas czeka, spełni nasze oczekiwania, czy raczej stanie się cieniem przeszłości? Przedstawiamy nieoczywiste fakty, które mogą zaskoczyć każdego, kto zastanawia się, co naprawdę przyniesie mu jesień życia.
Jednym z kluczowych elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej była propozycja wprowadzenia bonu senioralnego, który miałby wspierać osoby starsze oraz ich rodziny. Projekt ustawy dotyczącej bonu dla seniorów miał być przedstawiony w pierwszych stu dniach nowego rządu. Oto szczegóły.
To już pewne! Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, zmieniając tym samym zasady wypłaty świadczenia. Do bardzo dobra wiadomość szczególnie dla jednej grupy emerytów. Polacy zyskają dodatkowe 300 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić? Pieniądze nie trafią do większej ilości osób, ale nie do wszystkich.
Polscy seniorzy, ze względu na niską emeryturę, mogą liczyć na wiele dodatkowych świadczeń. Wśród form wsparcia znajdziemy także zniżki w opłatach — i to niezależnie od naszej sytuacji finansowej. Koniecznym do spełnienia warunkiem pozostaje jednak wiek. Z wielu ulg skorzystamy już od 60. roku życia. Niektóre są naprawdę zaskakujące.
Darmowa komunikacja miejska to znaczący przywilej dla osób starszych w Polsce. W różnych miastach zasady korzystania z tego benefitu mogą się różnić, jednak istnieje jeden kluczowy warunek, który trzeba spełnić, aby móc podróżować bez opłat. O czym należy pamiętać, nim wsiądziemy do komunikacji miejskiej bez biletu?
Praca nawet na emeryturze? Niestety, w Polsce to żadna nowość. Co więcej, dane pokazują, że coraz więcej seniorów decyduje się na takie rozwiązanie. ZUS zdradza, jakie miejsca pracy najczęściej wybierają Polacy. Tendencja jest silna, a powód zastanawiający.
Rolnicy są grupą wysoce uprzywilejowaną w kwestii wysokości odprowadzanych składek emerytalnych. Dzięki możliwości ubezpieczania się w KRUS w III kwartale br. składka emerytalno-rentowa wyniesie ich zaledwie 160 zł, co oczywiście znajduje później w wysokości wypłacanych świadczeń emerytalnych. Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że wyższe jest świadczenie wypłacane osobom chorym, które w jej opinii ma być “wysoce demoralizujące”.
Seniorzy mogą korzystać z różnych ulg, które zapewnia im legitymacja emeryta. Jak się jednak okazuje, jest jeszcze jeden dokument, dzięki któremu emeryci mają dostęp do kolejnych zniżek. Chodzi o Ogólnopolską Kartę Seniora. Podpowiadamy, jak ją wyrobić.
W tym roku osoby na emeryturze mogą liczyć na aż dwa specjalne dofinansowania do wakacji. Pieniądze otrzymają nie tylko na wczasy, ale także na turnusy rehabilitacyjne. Aby skorzystać z funduszu, muszą jednak złożyć wniosek. Wiemy, jakie trzeba spełnić warunki.
Emerytom i rencistom przysługują rozmaite ulgi i zniżki. Mogą z nich korzystać dzięki swojej legitymacji emeryta-rencisty. Dokument jest dostępny także w wersji elektronicznej i właśnie w takiej formie korzysta z niego już ponad 770 tys. Polaków. Jakie przywileje płyną z posiadania mLegitymacji? Wyjaśniamy.
Wyjazd do sanatorium potrafi być bardzo drogą, ale często również konieczną ”przyjemnością”. Już wkrótce stawki ponownie pójdą w górę. Część pacjentów może jednak liczyć na zwolnienie z opłat. Komu przysługuje ulga? NFZ nie pokryje wszystkich kosztów.
ZUS wydał ważny komunikat dotyczący przechodzenia na emeryturę. Od 1 września 2024 r. nauczyciele będą mogli skorzystać z nowych przepisów dotyczących wcześniejszej emerytury. Ta zmiana legislacyjna ma na celu umożliwienie nauczycielom zakończenie kariery zawodowej przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Wielu seniorów może korzystać z komunikacji miejskiej. Warto jednak pamiętać, że taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Za bilety nie muszą płacić osoby, które spełniają kluczowy warunek. Przedstawiamy szczegóły.
Rząd chce uchylić ustawę o utworzeniu Centralnej Informacji Emerytalnej. Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, powodem są nie tylko koszty związane z obsługą nowej platformy, ale również obawa o wykluczenie części Polaków z dostępu do informacji. Decyzja dotycząca dalszych losów CIE została opublikowana na początku tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające do emerytury mogą pobierać osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Chodzi o przypadki, kiedy rodzinne obowiązki wynikające z opieki nad dziećmi uniemożliwiły wypracowanie normalnej emerytury. O taki dodatek mogą starać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Limity dorabiania do emerytury zmieniają się aż cztery razy w roku. Zasada ta nieraz bywa korzystna dla samych beneficjentów, budzi jednak szereg wątpliwości. Z początkiem czerwca kwoty te ponownie zostały zmienione. Ile obecnie mogą dorobić emeryci?
Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przedstawił planowany wskaźnik waloryzacji emerytur na przyszły rok. Chociaż wiadomo było, że nie będzie można oczekiwać takich podwyżek jak w roku obecnym, kwoty jakie w 2025 roku trafią na konta emerytów pozostawały zagadką. Aż do teraz.
Metody, jakimi oszuści usiłują wyłudzić pieniądze od Polaków, potrafią być naprawdę kreatywne. Wiele osób, zwłaszcza seniorów, wciąż nie wie, jak bronić się przed taką formą kradzieży. Z pomocą przychodzą banki i policja.
Wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kwestia podwyższenia tego wieku co jakiś czas staje przedmiotem dyskusji. Czy taka zmiana powinna zostać wprowadzona? Ekspertka nie pozostawia wątpliwości.
14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów, które już wkrótce trafi na konta beneficjentów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci będą mogli otrzymać to świadczenie. Komu ZUS nie wypłaci pieniędzy? Wyjaśniamy.
Dodatkowe świadczenia, które otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryci, to nie tylko często przywoływana 13. i 14. emerytura. Istnieje jeszcze jeden specjalny dodatek przyznawany seniorom. Jest się o co starać, bowiem mowa tu o ponad 6200 zł. Trzeba jednak spełnić konkretny warunek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje dane dotyczące ostatniej waloryzacji kapitału.W wyniku czerwcowej waloryzacji stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 miliarda złotych - przekazał prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk.
Wyjazd do sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale również wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się jednak okazuje, sporo osób może skorzystać z darmowego pobytu w uzdrowisku. Komu konkretnie przysługuje taki przywilej? Wyjaśniamy.