Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Emeryci

Emeryci

Emeryci – kim są? Kto może przejść na emeryturę?

Emeryci, zgodnie ze swoją nazwą, to osoby, które przeszły na emeryturę. Emerytura z kolei stanowi dożywotnie świadczenie pieniężne, wypłacane osobom, które ze względu na wiek lub czynniki towarzyszące, nie są w stanie podejmować się pełnoetatowej działalności zarobkowej. Wysokość emerytury, jak i samo prawo do jej pobierania, wynika z konieczności opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.

Prawo w zakresie emerytury może się znacznie różnić w zależności od kraju. W Polsce na emeryturę mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 65 lat. Ponadto, każdy przyszły emeryt musi posiadać odpowiedni staż pracy. W przypadku mężczyzn czas ten wynosi 25 lat, a w przypadku kobiet – 20 lat. 

Oczywiście istnieją pewne wyjątki, w ramach których można przejść na wcześniejszą emeryturę. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które pracują w trudnych warunkach. Wówczas wiek emerytalny obniżony jest o pięć lat dla każdej płci. Osobne ustawy w przypadku niektórych zawodów mogą regulować możliwość jeszcze prędszego przejścia na emeryturę, na przykład w przypadku policjantów.

Podwyżka emerytur – od kiedy i w jakiej wysokości?

Podwyżka emerytur zajmuje ważne miejsce w niemal każdym programie wyborczym. Wyliczenia dotyczące wysokości podwyżki zwykle swój fundament znajdują w aktualnym poziomie inflacji – tak było chociażby w roku 2023, gdzie emeryci mogli liczyć na podwyżki na poziomie 14,4%. 

Waloryzacja emerytur w roku 2024 nie będzie jednak aż tak wysoka, choć nadal będzie to wzrost imponujący. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o około 200 złotych brutto, zaś średnia wysokość waloryzacji emerytur wyniesie 12,3%.

Podkreślić trzeba, że emeryci mogą liczyć na szereg dodatkowych subwencji w ramach wypłacanych im świadczeń. Przykładem może być trzynasta emerytura, czternasta emerytura, a wobec coraz śmielej pojawiających się głosów nawet piętnasta emerytura. 

Emerytury stażowe – czym są i kiedy zostaną wprowadzone?

Emerytury stażowe to nowy projekt częściowej reformy systemu emerytalnego, który ma zostać wprowadzony przez nowy rząd w 2024 roku. Emerytura stażowa zakłada, że przejście na emeryturę powinno być możliwe bezwzględnie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, bez konieczności wyczekiwania na osiągnięcie wieku emerytalnego.

Szczegóły dotyczące wprowadzenia emerytur stażowych nie są jeszcze do końca znane. Dotychczasowe projekty zakładają jednak, że prawo do emerytury stażowej uzyska każda kobieta, której staż pracy wynosi 38 lat, oraz każdy mężczyzna, którego staż pracy wynosi 43 lata.

Pokaż więcej

seniorzy pieniądze
14.06.2024 12:48 Tak stracili oszczędności życia. Każdy senior powinien wiedzieć

Metody, jakimi oszuści usiłują wyłudzić pieniądze od Polaków, potrafią być naprawdę kreatywne. Wiele osób, zwłaszcza seniorów, wciąż nie wie, jak bronić się przed taką formą kradzieży. Z pomocą przychodzą banki i policja.

Emeryci
10.06.2024 11:52 Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Ekspertka nie pozostawia wątpliwości

Wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kwestia podwyższenia tego wieku co jakiś czas staje przedmiotem dyskusji. Czy taka zmiana powinna zostać wprowadzona? Ekspertka nie pozostawia wątpliwości.

seniorka
08.06.2024 22:03 14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów, które już wkrótce trafi na konta beneficjentów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci będą mogli otrzymać to świadczenie. Komu ZUS nie wypłaci pieniędzy? Wyjaśniamy.

pieniądze
08.06.2024 13:44 Nawet 6200 złotych miesięcznie z ZUS. Jest jeden warunek

Dodatkowe świadczenia, które otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryci, to nie tylko często przywoływana 13. i 14. emerytura. Istnieje jeszcze jeden specjalny dodatek przyznawany seniorom. Jest się o co starać, bowiem mowa tu o ponad 6200 zł. Trzeba jednak spełnić konkretny warunek. 

Seniorka, pieniądze
08.06.2024 08:50 Duże zmiany w emeryturach. ZUS przekazał szczegóły

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje dane dotyczące ostatniej waloryzacji kapitału.W wyniku czerwcowej waloryzacji stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 miliarda złotych - przekazał prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk.

seniorzy
07.06.2024 22:36 Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Wyjazd do sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale również wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się jednak okazuje, sporo osób może skorzystać z darmowego pobytu w uzdrowisku. Komu konkretnie przysługuje taki przywilej? Wyjaśniamy.

pieniądze, seniorka
04.06.2024 19:45 Ważna decyzja dla tysięcy emerytów. Dostaną ogromne odszkodowania

4 czerwca zapadła decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. Tadeusza K. Mężczyzna zakwestionował przepis, który zmniejszył nie tylko jego świadczenie, ale także 150 tysięcy innych emerytów. Czego mogą się spodziewać wszyscy poszkodowani?

emerytura
03.06.2024 18:19 Część seniorów musi zwrócić 14. emeryturę. Nie ma odwrotu

Wypłata 14. emerytury coraz bliżej. Wielu seniorów jej jednak nie dostanie. Część emerytów będzie musiało z kolei zwrócić czternastkę do ZUS. Dlaczego mimo to zostanie im wypłacona?

Pieniądze, ZUS
02.06.2024 21:38 Tyle należy zarabiać, aby otrzymać 3 tys. zł emerytury. Kwota może zaskoczyć

ZUS udostępnił narzędzie, które pozwala obliczyć przyszłą emeryturę na podstawie obecnych zarobków i wieku przejścia na emeryturę. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać 3000 zł emerytury.

Starsi ludzie
02.06.2024 09:02 Zasiłek pielęgnacyjny będzie większy? Padł kluczowy termin

Zasiłek pielęgnacyjny, to bardzo potrzeby dodatek, który przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Na chwilę obecną jego wysokość to jednak zaledwie 215,84 zł miesięcznie. Kwota niebawem może jednak ulec zmianie. 

pieniądze, zus
01.06.2024 12:20 14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów

Wypłaty czternastej emerytury coraz bliżej. Wszystko już ustalone, wygląda jednak na to, że pod znakiem zapytania znów staje najważniejsza kwestia — ile wyniesie czternastka? Projekt rozporządzenia trafił do premiera.

Emeryci, pieniądze
31.05.2024 18:02 Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie

O tych ulgach dla emerytów wielu zapomina. Przyzwyczailiśmy się do istnienia szeregu ulg i zniżek dla dzieci, czy studentów, jak choćby tańsze przejazdy komunikacją publiczną. W wielu sytuacjach zniżki przysługują jednak także seniorom. O czym warto wiedzieć?

seniorka
30.05.2024 15:50 Złe wieści dla seniorów. Chodzi o drugą waloryzację emerytur

Jakiś czas temu padła zapowiedź wprowadzenia drugiej waloryzacji dla emerytów. Teraz okazuje się, że najprawdopodobniej kolejna podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych się nie odbędzie. W związku z tym, seniorzy będą musieli trochę poczekać na następne podwyższenie wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Seniorzy
29.05.2024 19:20 Nawet 705,88 zł więcej dodatku do emerytury. ZUS wypłaci pieniądze tylko dwóm rocznikom

Istnieje szansa na dodatkowe świadczenie z ZUS. Mowa o 6246,13 zł, czyli kwocie większej niż w ubiegłym roku o 705,88 zł. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dodatkowe środki? 

Seniorzy
29.05.2024 13:51 Szansa na podwyżki dla emerytów. Nawet kilkaset złotych więcej, ale jest warunek

Dzięki przypadającej na 1 lipca podwyżce płacy minimalnej wielu emerytów, którzy wciąż są aktywni zawodowo, będzie mogło liczyć na dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. To już druga tego typu podwyżka w tym roku. 

ZUS
28.05.2024 17:12 Ważny komunikat ZUS. Zmiany dla emerytów już od 1 czerwca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada nadchodzące wraz z początkiem czerwca zmiany. Chodzi przede wszystkim o nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i rencistów. To jednak nie wszystko. Co jeszcze szykuje ZUS?

seniorka, pieniądze
28.05.2024 09:33 Złe wieści dla seniorów, zacznie się już we wrześniu. Przykre, ile zabiorą im z 14. emerytury

Już wkrótce emeryci otrzymają kolejne dodatkowe świadczenie finansowe - czternastą emeryturę. Okazuje się, że projekt rozporządzenia ws. czternastki nie przewiduje podwyższenia wypłat i zwolnienia ich z PIT i składki zdrowotnej. Przez to emeryci i renciści dostaną sporo niższe kwoty. Przedstawiamy szczegóły.

seniorzy, emeryci
26.05.2024 17:42 ZUS wypłaci emerytom dodatkowe 6246,13 zł. Jest jeden warunek

Wśród wielu dodatków do emerytury, ten zdecydowanie się wyróżnia. Wystarczy spełnić jeden warunek, by co miesiąc otrzymywać ponad 6 tys. zł z ZUS. Część Polaków nie musi nawet składać wniosku.

list z ZUS-u
24.05.2024 15:47 ZUS wysyła listy do emerytów. W środku bardzo ważne informacje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę bardzo ważnych listów. Emeryci i renciści z całej Polski otrzymują pisma, a w nich znajdują się dwie kluczowe informacje dotyczące ich świadczeń finansowych. Co konkretnie zawierają listy? Wyjaśniamy.

seniorzy
21.05.2024 16:31 Seniorzy nie mają o tym pojęcia. Dzięki tej uldze zapłacą mniej

Ta oferta to prawdziwa gratka dla emerytów. Wiele osób nie wie jednak, że czasie podróży może skorzystać z wyjątkowej zniżki. Nie chodzi wcale o popularne ulgi na bilety w komunikacji miejskiej, ale o oferty liniii lotniczych. Jest sposób, by zapłacić mniej.

seniorzy pieniądze
20.05.2024 15:58 ZUS wypłaci małżeństwom nawet 8000 zł. Nowe świadczenie na horyzoncie

Wiele wskazuje na to, że pary z wieloletnim stażem będą mogły otrzymać od państwa dodatkowe środki. Za odpowiednio długi okres związku małżeńskiego w portfelach seniorów może znaleźć się nawet kilka tysięcy złotych. Już niedługo Senat podejmie decyzję w tej sprawie. Co zakłada projekt nowego świadczenia?

pieniądze
18.05.2024 08:23 Polacy zadłużają się na potęgę. Tych pieniędzy komornik jednak nie zabierze

Nikt nie życzy sobie takiej sytuacji, ale czasem niespłacone zobowiązania finansowe prowadzą do nałożenia na dłużnika komorniczej egzekucji. Wówczas urzędnik może znacząco uszczuplić stan naszego posiadania, ale nie o wszystko, co do nas należy. “Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że komornik także ma pewne ograniczenia, wynikające wprost z przepisów prawa. Wyjaśniamy, które dobra są zabezpieczone.

seniorzy
13.05.2024 16:10 Specjalna ulga dla seniorów. Niektórzy nie muszą płacić podatku

Niska emerytura to powszechny problem Polaków. Nic dziwnego, że wielu z nich decyduje się pracować, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Takie osoby muszą jednak pamiętać zarówno o dodatkowych przywilejach, jak i obowiązkach. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi dla seniorów? 

ZUS, pieniądze
11.05.2024 13:09 14. emerytura. Kiedy wypłaty i o jakich kwotach mowa?

Dodatkowe emerytury wypłacane przez ZUS stanowią dla wielu seniorów niemałą pomoc. W 2024 r. pobierający świadczenia, mogą liczyć na wypłatę nie tylko trzynastej, ale i czternastej emerytury. O jakich kwotach mowa?

ZUS, koperta, pieniądze
11.05.2024 11:00 ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci powinni o tym wiedzieć

W najbliższych dniach emeryci i renciści powinni być czujni. Jak informuje ZUS, już wkrótce w ich ręce trafią ważne dokumenty. Listy zawierają jednak nie tylko kluczowe informacje. Część seniorów będzie musiała zrobić jedną rzecz.

ZUS, pieniądze
11.05.2024 10:44 ZUS może zmniejszyć wypłaty dla emerytów. Trzeba być czujnym

Ważna informacja dla rencistów i emerytów pobierających wcześniejsze świadczenia. Już niedługo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć limity dorabiania. Kiedy i na co zwrócić uwagę?

pieniądze
05.05.2024 13:34 Takie zniżki przysługują seniorom. Wiele osób nie ma o nich pojęcia

Seniorzy mogą skorzystać z szeregu zniżek i ulg, które pozwolą im zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wiele osób nie zna jednak swoich praw. Podsumowujemy, na co mogą liczyć emeryci.

legitymacja emeryta-rencisty
05.05.2024 08:53 Ważne informacje dla seniorów. Chodzi o legitymacje emerytów

Legitymacja emeryta-rencisty to ważny dokument dla każdego seniora. Jego posiadanie pozwala wiele zaoszczędzić, warto jednak pamiętać, by w tej sytuacji mieć legitymację przy sobie. Aby ją otrzymać, konieczne jest jedno działanie.