Emeryci, zgodnie ze swoją nazwą, to osoby, które przeszły na emeryturę. Emerytura z kolei stanowi dożywotnie świadczenie pieniężne, wypłacane osobom, które ze względu na wiek lub czynniki towarzyszące, nie są w stanie podejmować się pełnoetatowej działalności zarobkowej. Wysokość emerytury, jak i samo prawo do jej pobierania, wynika z konieczności opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.
Prawo w zakresie emerytury może się znacznie różnić w zależności od kraju. W Polsce na emeryturę mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 65 lat. Ponadto, każdy przyszły emeryt musi posiadać odpowiedni staż pracy. W przypadku mężczyzn czas ten wynosi 25 lat, a w przypadku kobiet – 20 lat.
Oczywiście istnieją pewne wyjątki, w ramach których można przejść na wcześniejszą emeryturę. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób, które pracują w trudnych warunkach. Wówczas wiek emerytalny obniżony jest o pięć lat dla każdej płci. Osobne ustawy w przypadku niektórych zawodów mogą regulować możliwość jeszcze prędszego przejścia na emeryturę, na przykład w przypadku policjantów.
Podwyżka emerytur zajmuje ważne miejsce w niemal każdym programie wyborczym. Wyliczenia dotyczące wysokości podwyżki zwykle swój fundament znajdują w aktualnym poziomie inflacji – tak było chociażby w roku 2023, gdzie emeryci mogli liczyć na podwyżki na poziomie 14,4%.
Waloryzacja emerytur w roku 2024 nie będzie jednak aż tak wysoka, choć nadal będzie to wzrost imponujący. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o około 200 złotych brutto, zaś średnia wysokość waloryzacji emerytur wyniesie 12,3%.
Podkreślić trzeba, że emeryci mogą liczyć na szereg dodatkowych subwencji w ramach wypłacanych im świadczeń. Przykładem może być trzynasta emerytura, czternasta emerytura, a wobec coraz śmielej pojawiających się głosów nawet piętnasta emerytura.
Emerytury stażowe to nowy projekt częściowej reformy systemu emerytalnego, który ma zostać wprowadzony przez nowy rząd w 2024 roku. Emerytura stażowa zakłada, że przejście na emeryturę powinno być możliwe bezwzględnie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, bez konieczności wyczekiwania na osiągnięcie wieku emerytalnego.
Szczegóły dotyczące wprowadzenia emerytur stażowych nie są jeszcze do końca znane. Dotychczasowe projekty zakładają jednak, że prawo do emerytury stażowej uzyska każda kobieta, której staż pracy wynosi 38 lat, oraz każdy mężczyzna, którego staż pracy wynosi 43 lata.
Pokaż więcej
Naukowcy nie mają wątpliwości: odpowiednia dieta zapewnia zdrowie, poprawia komfort życia, a nawet przedłuża je o kilka lat. Nie wszyscy są jednak w stanie zapewnić sobie dobrej jakości posiłki. Z myślą o zdrowym i pełnowartościowym odżywianiu seniorów powyżej 60. roku życia ruszy wkrótce kolejna edycja programu “Poczta Obiadowa”.
ZUS potwierdza: to się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Polacy składają kolejne wnioski o wypłatę świadczenia, a tymczasem pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mierzą się z historycznym problemem — i problemem historycznym. Kłopoty mają również sami wnioskodawcy. Nie wszyscy będą mogli dostać pieniądze, część zapomniała o kluczowym warunku. A to prowadzi do kolejnych komplikacji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nawet na szczeblu ministerialnym był już porównywany do piramidy finansowej, a ci sami eksperci, którzy uważają, że budżet państwa z własną walutą działa tak samo, jak budżet domowy, notorycznie wieszczą mu rychłe bankructwo. Wartość podobnych opinii negatywnie weryfikuje najnowszy raport o sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Część świadczeniobiorców otrzyma dodatki od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rekordowej wysokości. Systematycznie rośnie liczba uprawnionych do otrzymywania tych funduszy. Co ważne pieniądze są przyznawane z urzędu, więc poza jednym wyjątkiem nie trzeba składać żadnych dodatkowych podań i dokumentów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dobre wiadomości dla seniorów. Jeszcze przed świętami konta emerytów zasili wyczekiwany zastrzyk gotówki. Ostatnie wypłaty nastąpią już na chwilę przed Wielkanocą. Łączna wartość wypłacanego świadczenia przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto — informuje ZUS.
Emeryci mają szansę na otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych, które zasilą ich domowy budżet. Taki zastrzyk gotówki to wielka szansa szczególnie dla tych, których świadczenie jest niskie. Aby je uzyskać, trzeba spełnić istotne warunki. Są przypadki, w których nie trzeba nic robić, aby wyższa kwota wpływała na konto.
Tym razem seniorzy będą mieli znaczący powód do radości. Ci, którzy nie mogli doczekać się wypłat emerytur, odetchną z ulgą. Już w kwietniu ZUS wyśle należne pieniądze, jednak co ciekawe, w jednym dniu dojdzie do podwójnej wypłaty. Kto będzie mógł liczyć na nią liczyć i dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią. Na tym jednak nie koniec, w tym miesiącu zostanie też wypłacona 13. emerytura.
13. emerytura to dodatkowe wsparcie dla milionów seniorów, jednak nie każdy będzie mógł się nim cieszyć. Choć dla wielu emerytów jest to nieoceniona pomoc, okazuje się, że niektórzy mogą stracić do niej prawo. Co więcej, część osób, które już ją otrzymały, może zostać zobowiązana do zwrotu pieniędzy. Kogo to dotyczy i na co należy uważać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?
Trzynasta emerytura trafi do emerytów już za chwilę. Otrzyma ją 889 tys. osób. Komu przysługuje wypłata tego świadczenia i ile „trzynastek” można otrzymać? Niektórzy mogą liczyć na przelewy nawet przed oficjalnym terminem.
Wrocławska komenda policji wydawała ważny komunikat. Kiedy chodzi o pieniądze, zawsze powinniśmy zachować ostrożność, ale funkcjonariusze przestrzegają przed szczególnym przypadkiem. W nadchodzących dniach polscy seniorzy mogą spodziewać się telefonu w sprawie swojej emerytury. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Uważać powinna zwłaszcza jedna grupa emerytów.
Pracodawcy czekają na podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Na wejście nowych przepisów w życie szczególnie czekają przedstawiciele firm, które chcą skorzystać z dofinansowań do zatrudniania osób po 50. i 60. roku życia. Czy przedstawiciele starszego pokolenia wkrótce staną się konkurencją dla najmłodszych pracowników? Eksperci stawiają sprawę jasno.
Czy wyższa płaca minimalna to szansa na lepsze życie dla pracujących seniorów? Okazuje się, że od stycznia 2025 roku zmiany w wynagrodzeniach przynoszą konkretne korzyści nie tylko młodszym pracownikom, ale także osobom, które zbliżają się do emerytury. Jakie efekty ma podwyżka pensji minimalnej dla emerytów, którzy nie rezygnują z pracy zawodowej?
Dane demograficzne jasno wskazują na to, że liczba emerytów w Polsce stale rośnie. Obecnie świadczenia z tego tytułu pobiera nawet 6,3 mln osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wciąż umożliwia im wybór ścieżki pozyskiwania środków, nie każda z nich jest jednak w pełni bezpieczna. W tych przypadkach seniorzy są narażeni na wiele błędów.
Złożenie wniosku do ZUS po latach ciężkiej pracy nie wydaje się już żadnym wyzwaniem. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak ważny może być nie tylko rok, ale nawet miesiąc, w którym zdecydujemy się przejść na emeryturę. Wysokość świadczenia może się zmienić o nawet kilkaset złotych.
Emerytura w wieku 40 lub 45 lat po 20 latach pracy w zawodzie, który wielu osobom kojarzy się wyłącznie z przyjemnością? Wkrótce może być to realne. Senat właśnie wniósł do Sejmu projekt, który wyróżnia w ten sposób jedną grupę zawodową. Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie byli zachwyceni. Ich zdaniem projekt może spowodować, że podobne zawody zaczną domagać się tych samych przywilejów.
Seniorzy mają szansę korzystać z wielu ulg finansowych, w tym również na tańsze bilety na pociąg. Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z udogodnienia należy posiadać nie tylko legitymację emeryta-rencisty, ale także specjalne zaświadczenie. Wiadomo, jak uzyskać taki dokument, aby móc zawsze cieszyć się zniżkami.
Projekt Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że około 200 tysięcy emerytów będzie miało ponownie przeliczoną wysokość swojego świadczenia z urzędu. Kto będzie miał szansę otrzymać podwyżkę i w jaki sposób zostaną przeliczane nowe wysokości świadczeń?
Miała być historyczna umowa, było historyczne fiasko. Awantura w Białym Domu wstrząsnęła światem. Emerytury są, jakie są, a w przyszłości lepsze raczej nie będą, dlatego warto zabezpieczyć się na starość. Rząd zapowiada zmiany w oszczędzaniu. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, rząd ma problem. Chodzi o około 200 tysięcy seniorów, którzy mogliby liczyć na podwyżki świadczeń emerytalnych.
Poruszanie się po mieście może być dużym wyzwaniem dla osób starszych, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością. Dlatego też w niektórych polskich miastach wprowadzono specjalne programy darmowego transportu dla seniorów. Kto może skorzystać z tej usługi i jakie są jej warunki? Sprawdźmy!
Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT płacą osoby, które w danym roku uzyskały przychody między innymi z pracy, działalności gospodarczej, najmu, spadków itd. W jakiej sytuacji prawnej w takim wypadku znajdują się emeryci? To zależy od kilku czynników, o których nie wszyscy zdają sobie sprawę.
W marcu bieżącego roku wchodzą w życie nowe przepisy, przez co wzrosną limity dorabiania dla osób, które wcześniej przeszły na emeryturę. To niezbyt dobre informacje dla seniorów, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu. Niektórzy będą musieli mieć się na baczności, bo ZUS może obniżyć im świadczenia nawet o 900 złotych, a w niektórych przypadkach całkiem ją zawiesić.
W 2025 r. emerytury stażowe wciąż pozostają niespełnioną obietnicą wyborczą, a z emerytur pomostowych mogą skorzystać nieliczni. Jest jednak grupa, która może ubiegać się o wypłacenie świadczenia o podobnym charakterze w wys. ok. 4 tys. zł. Oto warunki, jakie trzeba spełnić.
O tym, ile emerytury czy renty pobierają w Polsce seniorzy, nie trzeba wiele mówić. Jedni, aby podreperować swój budżet, dorabiają np. jako pomoc kuchenna czy opiekun do dzieci. Są i tacy, którzy podejmują ryzykowny krok i decydują się na odwróconą hipotekę. Ile można wówczas zyskać? Niestety to rozwiązanie niesie też ze sobą wiele zagrożeń, o których należy pamiętać.
Rząd szuka rozwiązania, aby poprawić sytuację ze świadczeniami, których wypłacane wartości niejednokrotnie były bardzo niskie. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zdradził, że pojawiło się kilka propozycji na rozwiązanie tego problemu. Być może jest to początek dużych reform w systemie emerytalnym.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Okazuje się jednak, że spora część seniorów nie musi go opłacać. Konieczne jest jednak spełnienie kluczowego warunku. Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Wszyscy emeryci powinni o tym wiedzieć.
W Polsce funkcjonuje wiele programów zapewniających seniorom wysokie ulgi. Jeden z nich funkcjonuje na terenie całego kraju i upoważnia do szeregu zniżek obejmujących różnorodne instytucje. Chodzi zarówno o dostęp do zdrowia, kultury, sportu, jak i zakupów. Niektórzy emeryci mogą dostać dokument za darmo.
Aby móc pobierać emeryturę, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Partia Donalda Tuska wystosowała zaskakujący apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który dotknąłby około 10 tysięcy Polaków. Chodzi o to, by więcej osób mogło przejść na emeryturę wcześniej. Kogo dotyczy ten pomysł i jak na niego zareagował resort? Wyjaśniamy.
Z tajnego raportu Zakładu Ubezpieczeń społecznych wynika, że przyszli emeryci mogą mieć poważne problemy finansowe. Dane są naprawdę niepokojące, a jeśli wyliczenia się sprawdzą, grozi im nawet emerytalne ubóstwo.