Mimo, że terminy wypłat świadczeń emerytalnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są z góry ustalone, zdarzają się okresy, w których muszą ulegać zmianom. Dzieje się tak na przykład, gdy wypada dzień ustawowo wolny od pracy. W listopadzie część świadczeniobiorców będzie musiała liczyć się z takimi zmianami.
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich. Przygotowania do tego dnia mogą być wyzwaniem, szczególnie dla osób starszych, które często nie mają siły na samodzielne sprzątanie nagrobków. W odpowiedzi na te potrzeby niektóre miasta w Polsce zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnej usługi sprzątania grobów dla seniorów. Jak z niej skorzystać?
Zniżki na bilety komunikacji miejskiej to nie wszystko. Część pasażerów może liczyć na całkowicie darmową podróż, jeśli tylko spełnią określone warunki. Wystarczy jeden z nich, by móc jeździć autobusem czy tramwajem bez biletu. Co ciekawe, za darmo z komunikacji miejskiej mogą korzystać nie tylko emeryci.
Polscy emeryci otrzymali już tegoroczne wypłaty 13. i 14. emerytury. Okazuje się, że dzięki tym świadczeniom beneficjenci będą mogli liczyć na zwrot podatku podczas kolejnego rozliczenia ze skarbówką. Wiadomo już, jakie kwoty mogą trafić do seniorów. Kiedy pieniądze wpłyną na konta Polaków. Wyjaśniamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłosił, że od przyszłego roku wprowadzone zostaną zmiany w systemie naliczania składek i świadczeń emerytalnych. Decyzja ta niekorzystnie odbije się na wielu emerytach, zwłaszcza tych, którzy korzystają z tzw. wcześniejszych emerytur. Jest jednak sposób, aby zminimalizować te straty, a nawet zwiększyć wysokość świadczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów, organizując trwające przez cały październik Dni Seniora 2024. W ramach tej inicjatywy seniorzy mają możliwość darmowej konsultacji - niektóre mogą doprowadzić do podniesienia emerytury.
Kiedy termin pożegnania z pracą zawodową zbliża się wielkimi krokami, przyszli emeryci zastanawiają się, który miesiąc to najlepszy moment na potwierdzenie takiej decyzji i złożenie wniosku o świadczenie. W 2025 roku data przejścia na emeryturę ma znaczenie. Od niej może zależeć bowiem wysokość świadczenia. Który miesiąc wybrać? Przedstawiamy kilka ciekawych porad.
Polscy emeryci i renciści powinni wkrótce zajrzeć do swoich skrzynek pocztowych. ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. W korespondencji znajdą się bardzo ważne informacje dotyczące tych świadczeń. Warto się z nimi zapoznać.
Seniorzy przeznaczają sporą część świadczeń emerytalnych na pokrycie podstawowych potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jedną z nich są zakupy spożywcze i to zdecydowanie one pochłaniają znaczną część pieniędzy. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób, by zaoszczędzić. Zakupy mogą być nawet o 15 proc. tańsze! Przedstawiamy szczegóły.
Reforma emerytalna z 2012 roku wprowadziła zmiany, które dotknęły setki tysięcy osób, a zwłaszcza tych, które zdecydowały się na przejście na wcześniejszą emeryturę, często nieświadome skutków swojej decyzji. Decyzja ta wywołała oburzenie społeczne, a sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w czerwcu 2024 roku orzekł na korzyść emerytów. Mimo to, do dzisiaj wyrok nie został opublikowany, co skomplikowało proces wypłaty należnych rekompensat.
W Polsce, osoby będące na emeryturze lub pobierające renty mogą skorzystać z wielu przywilejów, jakie oferuje legitymacja emeryta-rencisty. Ten dokument, wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), to nie tylko potwierdzenie tożsamości, ale także klucz do zniżek i ulg w różnych dziedzinach życia. Jakie daje korzyści?
Rząd blisko rok temu do polskiego systemu pomocy społecznej wprowadził nową inicjatywę. Ma ona na celu wspomóc osoby starsze w codziennych czynnościach, których — ze względu na słuszny wiek — wykonanie sprawia im trudność. Nie jest to jednak charytatywna pomoc. Wykonywanie codziennych czynności może — dla tych, którzy zadeklarują się wspomóc osobę starszą — stać się pracą, za którą otrzymają wynagrodzenie. Kto im zapłaci? A kto może z tej pomocy skorzystać?
Polskim seniorom przysługują rozmaite zniżki oraz ulgi. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest posiadanie jednego kluczowego dokumentu. Warto wspomnieć, że wyrobienie go jest całkowicie darmowe. Co więcej, nie trzeba nawet posiadać tego dokumentu w formie fizycznej. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Dyskusje wokół emerytur w Polsce zdają się nigdy nie cichnąć. Wciąż nie brakuje także kontrowersyjnych pomysłów. Seniorzy dostają z ZUS zbyt niskie świadczenia, ale z dodatkami, które są tylko dla wybranych. Polacy mają pracować mniej, ale dłużej… Czego mogą spodziewać się emeryci? Eksperci podkreślają, że jednej zmiany na pewno nie unikniemy.
Już tylko do jutra emeryci mają czas na uiszczenie ważnej, obowiązkowej opłaty. Jeśli tego nie zrobią, kwota może zostać potrącona z emerytury. Na zadłużenie zwróci uwagę urząd skarbowy. Brak uiszczenia zapłaty za abonament RTV może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Wrześniowe wypłaty czternastej emerytury już za nami. Dla wielu beneficjentów świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przelewy w październiku mogą jednak okazać się niemałym zaskoczeniem. ZUS zapowiedział również, że część emerytów nie otrzyma pieniędzy w listopadzie.
Polscy seniorzy mogą cieszyć się atrakcyjnymi zniżkami na przejazdy PKP Intercity, jednak nieświadomość drobnych, lecz kluczowych szczegółów może prowadzić do wysokich kar. Warto dokładnie poznać zasady korzystania z ulg, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdź, jak uniknąć mandatu nawet do 600 zł.
20 września to dzień, na który z niecierpliwością wyczekiwało wielu seniorów. To właśnie wtedy na ich konta wpłynie tzw. “czternastka”. Dodatkowe świadczenie na pewno przyda się w planowaniu domowego budżetu. Nie wszyscy będą mieli jednak powody do radości. Okazuje się, że u niektórych osób czternasta emerytura będzie niższa. Dlaczego?
Rząd nie zapowiada na razie podwyższenia wieku emerytalnego, ale będą nagrody dla tych, którzy dobrowolnie podejmą decyzję, żeby pracować dłużej. "Fakt" opisał szczegóły nowego programu Emerytura plus. Jeżeli będziemy pracować przez pięć lat dłużej, na nasze konto wpłynie pokaźna suma.
Wspominaliśmy już niejednokrotnie, jak ważne jest poczynienie zmian w systemie emerytalnym ze względu na strukturę demograficzną Polski. Jak dotąd, rządowe programy — dodatkowe świadczenia emerytalne i rentowe — skierowane były dla osób, które zdecydowały się zakończyć aktywność zawodową, po ukończeniu wieku emerytalnego. Teraz, rząd planuje wprowadzić nowe świadczenie. Ale uwaga, tylko dla tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.
Już wkrótce wielu Polaków otrzyma długo wyczekiwany przelew. We wtorek, 10 września ich konta wpłyną pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do kogo dotrze dodatkowy zastrzyk gotówki? Jak poinformował rzecznik ZUS - Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP, to to właśnie wtedy ruszy kolejna transza 14. emerytur. Kto w tym roku może liczyć na 14-stkę i jaka kwota mu się należy?
W kolejnych latach grupa uprawnionych do tzw. 14. emerytury będzie się zmniejszała. Obejmuje to osoby, które otrzymają świadczenie zarówno w pełnej, jak i pomniejszonej wysokości — mówił w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny. Kogo 14. świadczenie ominie?
Jesteś emerytem, ale wciąż pracujesz? Sprawdź, czy przysługuje Ci ta ulga. Wystarczy wypełnić oświadczenie. Podpowiadamy, m. in. czy można łączyć ulgę ze świadczeniem, jaki jest próg wysokości przychodów i na podstawie jakiej umowy trzeba być zatrudnionym. A także, jakie jeszcze wymogi trzeba spełniać?
Można by rzec, że kilka milionów złotych zostało wyrzuconych w błoto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie miał bowiem uprawnień do wydania w ten sposób pieniędzy ze środków publicznych. Sprawa wzbudza oburzenie z jeszcze jednego powodu. Teraz zajmie się nią prokuratura.
Wypłaty czternastej emerytury już ruszyły. Pieniądze trafią na konta klientów ZUS, KRUS i zakładów emerytalnych służb mundurowych wraz z wrześniową emeryturą podstawową. Świadczenie zostanie jednak pomniejszone o podatek dochodowy. Kto i kiedy może liczyć na jego zwrot?
Długie lata pracy za nami, a przyszłość wciąż owiana tajemnicą. Jakie będą realia emerytury po trzech dekadach spędzonych na rynku pracy? Czy to, co nas czeka, spełni nasze oczekiwania, czy raczej stanie się cieniem przeszłości? Przedstawiamy nieoczywiste fakty, które mogą zaskoczyć każdego, kto zastanawia się, co naprawdę przyniesie mu jesień życia.
Jednym z kluczowych elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej była propozycja wprowadzenia bonu senioralnego, który miałby wspierać osoby starsze oraz ich rodziny. Projekt ustawy dotyczącej bonu dla seniorów miał być przedstawiony w pierwszych stu dniach nowego rządu. Oto szczegóły.
To już pewne! Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, zmieniając tym samym zasady wypłaty świadczenia. Do bardzo dobra wiadomość szczególnie dla jednej grupy emerytów. Polacy zyskają dodatkowe 300 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić? Pieniądze nie trafią do większej ilości osób, ale nie do wszystkich.