Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ZUS. Zmiany dla emerytów już od 1 czerwca
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 28.05.2024 17:12

Ważny komunikat ZUS. Zmiany dla emerytów już od 1 czerwca

ZUS
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada nadchodzące wraz z początkiem czerwca zmiany. Chodzi przede wszystkim o nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i rencistów. To jednak nie wszystko. Co jeszcze szykuje ZUS?

Zmiany dla emerytów od 1 czerwca

Od pierwszego czerwca obowiązywać będą nowe limity przychodów dla osób będących na wcześniejszej emeryturze. Kwestia dotyczy również osób, które pobierają z ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinne. 

Muszą one uważać na graniczne kwoty swojego przychodu z uwagi na to, że po ich przekroczeniu Zakład może zmniejszyć lub nawet zawiesić wypłacane świadczenie. Warto zatem być z nimi na bieżąco. 

ZOBACZ: ZUS przypomina o ważnym obowiązku. Komunikat jest jasny 

Od 1 czerwca pierwszy próg (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) zwiększy się o ok. 425 zł, a drugi (130 proc. tego wynagrodzenia) o blisko 790 zł brutto - poinformował rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Płacisz abonament RTV? Jesteś w zdecydowanej mniejszości

Limity zmieniają się kilka razy w roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienia obowiązujące limity przychodów cztery razy w roku. W czasie od czerwca do sierpnia 2024 r. granicę będzie stanowić kwota 5703,20 zł brutto. Osiąganie takich miesięcznych zarobków nie wpłynie na wypłacane przez ZUS świadczenia. 

Jeżeli natomiast przychód będzie wyższy niż kwota 5703,20 zł brutto, niższy jednak niż 10 591,60 zł brutto, wówczas Zakład może zmniejszyć świadczenie o kwotę przekroczenia. Maksymalne kwoty zmniejszenia, to: 

  • 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 
  • 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 
  • 757,08 zł dla rent rodzinnych

Jeśli miesięczny przychód, np. z umowy o pracę, przekroczy 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1 czerwca 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłacane świadczenie - dodał rzecznik. 

Waloryzacja zgromadzonego kapitału emerytalnego

Dobre wiadomości płyną z ZUS dla przyszłych emerytów. W tym roku bowiem czeka nas rekordowa waloryzacja zgromadzonego na kontach Zakładu kapitału emerytalnego. Z początkiem czerwca wzrośnie on aż o 14,9 proc. Oznacza to, że będzie to najwyższa waloryzacja od 2008 r., czyli od 15 lat. 

W odróżnieniu od marcowej waloryzacji, która dotyczy osób już będących na emeryturze, termin czerwcowy istotny jest dla osób, które dopiero osiągną wiek emerytalny w danym roku. ZUS waloryzuje wówczas zgromadzony na swoich kontach kapitał emerytalny, a więc środki, które dopiero będą wypłacane przyszłym emerytom. Stąd też zaleca się przesunąć składanie wniosku emerytalnego na okres po maju danego roku. Dzięki temu można później dostać emeryturę większą o nawet 500 zł.

Źródło: Business Insider/Forsal/Goniec.pl