Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wysyła decyzje do emerytów i rencistów. Chodzi o waloryzację
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 05.04.2024 13:02

ZUS wysyła decyzje do emerytów i rencistów. Chodzi o waloryzację

ZUS, listy
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W kwietniu emeryci i renciści dostaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pisma z decyzjami, o waloryzacji ich świadczeń oraz przyznaniu 13. emerytury. Zakład zwaloryzował niemal 9,5 mln rent i emerytur. Seniorzy dowiedzą się z listów, o ile wzrosną wypłacane im środki.

ZUS wysyła decyzje. Trafią do milionów Polaków

Efekty tegorocznej waloryzacji emeryci i renciści odczuli już w marcu. Wówczas to bowiem na ich konta trafiły pierwsze objęte nią środki. Decyzje wskazujące zarówno podstawę nowych wypłat, jak i wysokość, ZUS wysyłać miał jednak dopiero w kwietniu. Można więc domniemywać, że proces dostarczania ich seniorom ruszył i trafiły już do pierwszych adresatów. 

ZUS zwaloryzował blisko 9,4 mln świadczeń. Do tych danych należy dodać świadczenia przedemerytalne, które również podlegają waloryzacji - informuje rzecznik zakładu Paweł Żebrowski. 

Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury Zbliża się odmrożenie cen prądu. Czy Polaków czekają spore podwyżki?

O ile wzrosną świadczenia?

Wskaźnik waloryzacji powiązany jest z wysokością inflacji. W tym roku wyniesie on 12,12 proc. Zatem od marca najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renta socjalna, zwiększy się z kwoty 1588,44 zł do kwoty 1780,96 zł. 

Zmianie ulegnie również najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która po waloryzacji wyniesie 1335,72 zł. 

Wypłaty odbywają się automatycznie, nie ma zatem potrzeby składania specjalnego wniosku, co niewątpliwie jest dla seniorów sporym ułatwieniem. 

ZUS informuje również, jaka będzie kwota świadczenia dla stulatków. Seniorzy, którzy po 29 lutego ukończyli sto lat, otrzymają 6246,13 zł

W liście również informacja o 13. emeryturze

W wysyłanych przez ZUS listach emeryci dostaną również decyzję o przyznaniu 13. emerytury. Środki mają zostać wypłacone jeszcze w kwietniu. 

Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle decyzje o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego, czyli tzw. trzynastki. Wcześniej informację wysokości świadczenia po waloryzacji można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) - czytamy na portalu Infor.pl.

13. emerytura jest jednorazowym wsparciem dla osób, którym przysługują świadczenia emerytalne i rentowe, zarówno w ZUS, jak i KRUS

Źródło: Infor/Radio Zet/Money.pl