Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 kwietnia wzrosło ważne świadczenie. ZUS wypłaca teraz 1431 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.04.2024 09:49

Od 1 kwietnia wzrosło ważne świadczenie. ZUS wypłaca teraz 1431 zł

list z ZUS-u
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń. Oferuje także wsparcie finansowe dla osób, które uległy wypadkowi przy pracy. Stawka odszkodowania wzrosła od 1 kwietnia i teraz Polacy mogą liczyć na sporo wyższe wypłaty. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS wypłaca odszkodowania za wypadek przy pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się wypłatą jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy. Jest to najpopularniejsze świadczenie wypadkowe, a pieniądze są przyznawane na podstawie procentu uszczerbku na zdrowiu.  

Wartość ta jest określana przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Konieczne jest uzyskanie odpowiedniego oświadczenia w tej sprawie, ale może ono zostać wydane dopiero po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji. 

Zobacz także: Wielkie zmiany w sklepach. System kaucyjny rusza już wkrótce

Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Świadczenie poszło w górę. Tyle wypłaci ZUS

Z dniem 1 kwietnia odszkodowanie za wypadek przy pracy poszło w górę. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 1431 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo, jeśli uszczerbek za zdrowiu wyniesie 5 proc., to ZUS przyzna 7155 zł, a jeśli 10 proc., to beneficjent otrzyma 14 310 zł.

Warto dodać, że odszkodowanie z ZUS należy się także rodzinie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Od 1 kwietnia małżonek lub dziecko zmarłego otrzyma 128 799 zł. Jeśli jest więcej upoważnionych do świadczenia, to do powyższej kwoty trzeba doliczyć 22 212 zł na każde dziecko. Otrzymaną sumę następnie dzieli się między wszystkie osoby uprawnione do otrzymania odszkodowania. 

Kiedy odszkodowanie z ZUS się nie należy?

Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek przy pracy, należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest również dołączenie do niego dokumentów, takich jak protokół powypadkowy oraz wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza druk OL-9, który potwierdzi zakończenie rehabilitacji. 

Należy pamiętać, że są przypadki, w których ZUS nie wypłaci świadczenia. Odszkodowanie nie należy się, jeśli do wypadku doszło wskutek umyślnego niezastosowania się do przepisów BHP lub rażącego niedbalstwa. Pieniędzy nie otrzyma pracownik, który podczas zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.