Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Listonosze zapukają do drzwi emerytów. Wręczą ważne pismo z ZUS
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.04.2024 09:33

Listonosze zapukają do drzwi emerytów. Wręczą ważne pismo z ZUS

pukanie do drzwi
Fot. materiały własne

W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wypłacać seniorom zwaloryzowane emerytury, a teraz trafią do nich także dodatkowe świadczenia w postaci trzynastek. W związku z tym, ZUS będzie wysyłał do seniorów ważne listy. Co będą zawierały?

ZUS już wypłaca zwaloryzowane emerytury

Raz w roku seniorzy mogą liczyć na podwyżkę świadczeń emerytalnych. Waloryzacja, która odbyła się w marcu podwyższyła renty i emerytury o 12,12 procent. W związku z tym, emerytura minimalna, renta socjalna, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto. 

Świadczenia w zwaloryzowanej wysokości są przyznawane już od początku marca. Warto wspomnieć, że ZUS automatycznie zwiększa wypłaty i nie trzeba w związku z tym dopełniać żadnych dodatkowych formalności. 

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Pierwsze trzynastki już trafiły do seniorów

Oprócz dodatkowej gotówki w postaci waloryzacji, seniorzy mogą liczyć także na dodatkowe świadczenie - trzynastą emeryturę. Jest ona przyznawana w wysokości emerytury minimalnej, choć finalne kwoty wypłacane seniorom będą nieco niższe. Wszystko to przez pobranie zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. 

Trzynastka trafia do seniorów wraz z ich kwietniowym świadczeniem. Pierwsze wypłaty ruszyły jednak jeszcze przed Wielkanocą. Pierwszy termin wypłat to święto, więc zgodnie z zasadami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał pieniądze wcześniej. 

ZUS wyśle ważne listy do wszystkich emerytów

W związku z waloryzacją świadczeń i wypłatą trzynastej emerytury, do seniorów trafią bardzo ważne przesyłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pisma zostaną wysłane w kwietniu, a w listach Polacy znajdą decyzje dotyczące podwyżki emerytury oraz przyznania dodatkowego świadczenia. Co ważne, seniorzy nie muszą czekać, na list z ZUS-u, żeby upewnić się, czy ich podwyżka została prawidłowo wyliczona. Mogą bowiem sprawdzić treść pisma na swoim koncie w ZUS poprzez Platformę Usług Elektronicznych. 

Zobacz także: W kwietniu mija kluczowy termin dla rodziców. Chodzi o 800 plus