Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Wielkie zmiany w sklepach. System kaucyjny rusza już wkrótce
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.04.2024 16:42

Wielkie zmiany w sklepach. System kaucyjny rusza już wkrótce

sklep
Fot. Pixabay/Squirrel_photos

Już niebawem system kaucyjny, działający obecnie w 11 krajach Unii Europejskiej, wejdzie w życie również w Polsce. Zmiana ta dotknie klientów wszystkich sklepów. Ale czy będzie aż tak dotkliwa? Jakie koszty poniosą konsumenci? Sprawdzamy szczegóły.

System kaucyjny — po co i na co to komu?

System kaucyjny już wkrótce obowiązywać będzie w aż 16 krajach Unii Europejskiej. Podstawowym celem tego rozwiązania ma być zrównoważone wykorzystywanie surowców i droga do konsumpcji w stylu zero waste, którą popiera wielu Polaków — statystyki Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste pokazują, że mowa tu o nawet 90%.

Problemem pozostaje jednak faktyczne wdrożenie rozwiązania w życie. System kaucyjny, mimo entuzjastycznego przyjęcia, budzi również wiele obaw. Należy jednak pamiętać, że największe zmiany będzie to oznaczało dla producentów, natomiast klienci będą musieli wykazać się tylko niewielkim wysiłkiem. Wbrew pozorom nie wpłynie to również znacząco na ceny w sklepach.
 

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Które opakowania zostaną objęte kaucją?

System kaucyjny to przede wszystkim nowe obowiązki dla producentów, właścicieli marek czy importerów. To oni będą musieli prowadzić zbiórki opakowań objętych kaucją i to w wyznaczonej odgórnie ilości. Do odbioru opakowań przygotować muszą się również sklepy — zbiórki będą wymagały nie tylko punktów odbioru, ale również logistyki całego procesu.

Ze strony klienta natomiast zmiany będą niewielkie i nie powinny sprawić przesadnych trudności — oczywiście, kiedy już się do nich przyzwyczaimy. Zamiast wyrzucać objęte kaucją opakowania, powinniśmy po prostu zwrócić je do sklepu, dzięki czemu materiały, z których zostały one wytworzone, zostaną odzyskane, a do nas wrócą pieniądze z kaucji. . Co więcej, do dokonania zwrotu nie będzie nam potrzebny paragon. Butelki i puszki będziemy mogli zwrócić do dowolnego sklepu prowadzącego zbiórkę — nie tylko tego, w którym robiliśmy zakupy.

W systemie uwzględnione zostaną opakowania po napojach:

  • plastikowe butelki do 3 litrów;
  • metalowe puszki do 1 litra;
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra.

Ile wyniesie kaucja?

Podobne zbiórki opakowań funkcjonują już w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, w Norwegii i Szwecji. I chociaż szczegóły mogą być odmienne w poszczególnych krajach, statystyki pozwalają założyć, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce pozwoli na poprawę współczynnika recyklingu — liczba ”uratowanych” materiałów może zwiększyć z 40% do nawet ok. 90%.

Rozwiązanie ma wejść w życie w styczniu 2025 roku. Do zbiórki przyłączyć mają się również Austria, Francja, Łotwa i Wielka Brytania. Obecnie nie ma jeszcze pewności, ile dokładnie wyniesie kaucja, jednak aktualnie szacowany ”koszt” to 50 groszy za opakowanie.

źródło: interia biznes