Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.04.2024 14:38

Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Legitymacja emeryta-rencisty
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Polacy otrzymują legitymacje emerytów w momencie, gdy uzyskują prawo do pobierania emerytury. Istnieje także elektroniczna wersja tego dokumentu, z którego korzysta wiele osób. Teraz wprowadzono kilka ważnych zmian. Przedstawiamy szczegóły.

Wielu seniorów korzysta z elektronicznej wersji legitymacji emeryta

Legitymacja emeryta-rencisty aktualnie jest wydawana w wersji elektronicznej. Jest to ogromnym ułatwieniem w dzisiejszych czasach, kiedy większość osób nie rozstaje się ze swoim smartfonem. ZUS wystawia mLegitymacje wszystkim seniorom, które uzyskają prawo do pobierania świadczenia emerytalnego. 

Jak podaje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naprawdę wiele osób używa elektronicznej wersji dokumentu.

W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już ponad 665 tys. osób - podaje Paweł Żebrowski cytowany przez PAP. 

13. i 14. emerytura do zwrotu. Te osoby będą musiały oddać pieniądze

Emeryci mogą korzystać z dwóch wersji legitymacji

Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań istnieje możliwość złożenia wniosku o wydanie plastikowej legitymacji emeryta-rencisty. Seniorzy nie muszą się ograniczać, bowiem mogą korzystać z obu wersji dokumentu. Warto dodać, że z mLegitymacji mogą korzystać osoby, które zainstalują na swoim smartfonie aplikację mObywatel.

Elektroniczny dokument działa dokładnie tak samo, jak jego fizyczna wersja. Uprawnia do rozmaitych ulg i zniżek, z których mogą korzystać emeryci. Wystarczy, że okażą się swoją mLegitymacją wyświetloną na ekranie telefonu. 

Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

W marcu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie dotyczące wprowadzenia zmian w elektronicznej wersji legitymacji dla emerytów. Jak się okazuje, dotyczą one wyglądu dokumentu. Ze wzoru zniknęła informacja o nieważności legitymacji.

W omówieniu rozporządzenia podkreślono, że wprowadzenie modyfikacji nie będzie miało wpływu na weryfikację, którą przeprowadzają podmioty oferujące zniżki dla polskich emerytów

Zobacz także: List z ZUS w Legnicy może oznaczać kłopoty. Wiadomo, czego będzie dotyczył