Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Dokumenty

Dokumenty

seniorka, pieniądze
21.06.2024 19:11 Emeryci muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

Już wkrótce do polskich seniorów trafi 14. emerytura. Większość z nich otrzyma świadczenie na konto, ale niektórym pieniądze przekaże listonosz Poczty Polskiej. Emeryci należący do drugiej grupy muszą pamiętać o pokazaniu ważnego dokumentu. Bez niego nie dostaną 14. emerytury. Przedstawiamy szczegóły.

list ZUS
19.06.2024 12:50 ZUS wysyła listy i apeluje do Polaków. "Istnieje ryzyko naruszenia Państwa praw"

ZUS nieustanie apeluje do Polaków w związku z wysyłanymi listami. Na stronie internetowej Zakładu widnieje komunikat dotyczący aktualizacji adresów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z zaniedbania tego aspektu. - Brak aktualnego adresu może spowodować, że z korespondencją potencjalnie może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona - ostrzega ZUS w komunikacie.

seniorka, pieniądze, ZUS
10.06.2024 13:37 ZUS podwyższy emeryturę. Wystarczy, że masz takie dokumenty

Fantastyczne wieści dla wielu seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podwyższyć im emeryturę. Wystarczy, że przedstawią odpowiednie dokumenty, a ich świadczenie zostanie ponownie przeliczone. Jest o co się starać, bo wzrost może wynieść nawet kilkaset złotych.

ZUS, pieniądze
31.05.2024 16:07 ZUS wypłaci wyższą emeryturę. Wystarczy pokazać ten dokument

Wielu seniorów otrzymuje niewysokie przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na to, by podwyższyć swoją emeryturę. Wystarczy, że będziemy posiadać odpowiednie dokumenty.

dokument, pieniądze
24.05.2024 18:07 Ważny obowiązek wielu Polaków, muszą dostarczyć ważny dokument. Czas do końca maja

Wielu Polaków powinno się mieć się na baczności. Mają czas tylko do końca maja, by dopełnić ważnego obowiązku. Osoby będące rolnikami ubezpieczonymi w KRUS muszą dostarczyć niezwykle ważny dokument. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić ubezpieczenie.

Alicja Sepioło
22.05.2024 11:57 6 milionów Polaków korzysta z mObywatel. Alicja Sepioło o możliwościach aplikacji

Aplikacja mObywatel zyskała ogromną popularność wśród Polaków i coraz więcej osób z niej korzysta. Alicja Sepioło, starsza badaczka UX mObywatel w rozmowie z redakcją serwisu BiznesINFO opowiedziała o ogromnych korzyściach i ułatwieniach wynikających z posiadania tej aplikacji.

dowód osobisty, portfel
12.05.2024 16:11 Wielu Polaków musi wymienić dowód. Można zapłacić nawet 5000 zł kary

Dowód osobisty to kluczowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Okazuje się, że w tym roku Polaków czeka masowa wymiana dowodów. Powinni pamiętać o tym obowiązku, bo za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe kary pieniężne. Przedstawiamy szczegóły. 

dowód osobisty, portfel
25.04.2024 21:18 Miliony Polaków muszą wymienić dowód osobisty. Trzeba pamiętać

Dowód osobisty jest kluczowym dokumentem, który potwierdza naszą tożsamość. Bardzo ważne jest, by wymienić swój dowód, jeśli straci ważność. Okazuje się, że w 2024 roku miliony Polaków czeka wyrobienie nowego dokumentu. Za niedopilnowanie tego obowiązku można zapłacić wysoką karę.

mężczyzna, drzwi
22.04.2024 18:26 Ruszyły kontrole domów w całej Polsce. Posypią się mandaty

Polacy powinni przygotować się na kontrole. Urzędnicy zapukają do domów na terenie całego kraju i będą sprawdzać jedną rzecz. Konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Jeśli właściciele nie będą ich mieć, zapłacą wysoką karę. Kontrole są związane z wywozem nieczystości. Przedstawiamy szczegóły.

seniorka
16.04.2024 12:33 W ten sposób podwyższysz swoją emeryturę. Wystarczy jeden dokument

Wielu seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne. Jak się okazuje, emeryci mają możliwość podwyższenia swoich comiesięcznych wypłat. Wystarczy tylko, że dostarczymy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeden dokument, który umożliwi ponowne przeliczenie emerytury. 

seniorka, pieniądze
04.04.2024 17:12 Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury

Polscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci trzynastki. Pieniądze są wypłacane w formie przelewu lub przekazywane przez listonosza. W tym drugim przypadku emeryci muszą pamiętać, że bez kluczowego dokumentu pocztowiec nie będzie mógł wypłacić im 13. emerytury.

Legitymacja emeryta-rencisty
01.04.2024 14:38 Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Polacy otrzymują legitymacje emerytów w momencie, gdy uzyskują prawo do pobierania emerytury. Istnieje także elektroniczna wersja tego dokumentu, z którego korzysta wiele osób. Teraz wprowadzono kilka ważnych zmian. Przedstawiamy szczegóły.

Prawo jazdy, portfel
22.03.2024 13:16 Kierowcy ruszyli do urzędów. Chodzi o obowiązkową wymianę prawa jazdy

Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.

Seniorka
20.03.2024 10:30 Wcześniejsza emerytura. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy

Część Polaków ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Świadczenie przysługuje osobom, które pracowały w określonych zawodach i osiągnęły odpowiedni wiek. Jak się jednak okazuje, konieczne jest także posiadanie ważnego dokumentu, bez którego ZUS nie wypłaci pieniędzy. 

legitymacja emeryta
16.03.2024 21:22 Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni

Już niedługo legitymacje emeryta-rencisty może czekać poważna zmiana. Zgodnie z dopiero co opublikowanym projektem rozporządzenia, dokumenty te m.in. zyskają nowy wzór w postaci mobilnej. Nowe regulacje mają ponadto współgrać z tymi, dotyczącymi aplikacji mObywatel. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jeden detal, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwe osoby do oszustwa.

Legitymacja emeryta-rencisty
13.03.2024 20:19 Ważne wieści dla seniorów. Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

Legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana wraz z uzyskaniem prawa do emerytury, ale także w przypadku pobierania rent, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych czy emerytur pomostowych. Dokument ma także swoją elektroniczną wersję, a już wkrótce zostaną w niej przeprowadzone spore zmiany. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć.

Orlen
08.03.2024 22:13 Przeszukania w biurach Orlenu. Prokuratura ujawnia nowe fakty

Prokuratura prowadzi śledztwa, których przedmiotem jest Orlen. W biurach koncernu prowadzone są przeszukania, a teraz światło dzienne ujrzały nowe fakty. Wiadomo już, czego dokładnie dotyczyła kontrola oraz jakie nieprawidłowości ujawniła. 

Pieniądze na stole
28.01.2024 21:32 Można dostać blisko 140 tysięcy na remont domu. Są jednak haczyki

Osoby zamierzające przeprowadzić w najbliższym czasie remont swojego domu mogą się cieszyć. W tym celu mogą bowiem uzyskać dofinansowanie z rządowego programu. Do otrzymania jest nawet 136 tysięcy złotych - trzeba jednak spełnić restrykcyjne warunki.

Dokumenty w portfelu
26.01.2024 14:04 Ważne zmiany w jednym z dokumentów. Posiadacze tych kart będą zaskoczeni

Spore zaskoczenie mogą poczuć ci, którzy będą chcieli skorzystać z jednego z posiadanych dokumentów. Weszła bowiem w życie ważna zmiana, która może zaważyć na możliwości skorzystania z uprawnień przez właściciela.

zus-list-koperta-dokumenty
14.12.2023 08:53 ZUS zaapelował do Polaków. Kończy się czas na złożenie tych dokumentów

Od 2022 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy składania korekt deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych. To bardzo ważna informacja dla płatników składek i przedsiębiorców. Nas dostarczenie tych dokumentów zostały im niespełna trzy tygodnie. Co potem?

pit-zeznanie-roczne-dokumenty
09.12.2023 14:16 Nie każdy musi składać PIT. Czasami skarbówka zrobi to za Ciebie

Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego PIT jest czasochłonny i stresujący, dlatego wolą to zlecić komuś innemu. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że w obecnych czasach mamy już do czynienia z dużą automatyzacją, a poza tym występują przypadki, w których to Urząd Skarbowy rozlicza PIT za podatnika. Od czego to zależy?

zus-list-koperta-dokumenty
30.11.2023 08:40 Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy

Od ubiegłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazać urzędnikom dokumenty rozliczeniowe (deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne). Okazuje się, że z końcem roku coraz więcej osób, firm oraz instytucji zwraca się do ZUS-u z prośbą o pomoc. Dlaczego 1 stycznia jest takim ważnym terminem i czy jego przekroczenie jest zagrożone sankcjami?

klawiatura-dokumenty-KSeF
27.11.2023 11:19 Za kilka miesięcy wielu Polaków czeka nowy obowiązek. Od 2025 roku będą grozić wysokie kary

Od 1 lipca 2024 roku wszystkie firmy będące czynnym podatnikiem VAT zostaną objęte Krajowym Systemem e-Faktur (w skrócie: KSeF). W praktyce oznacza to wystawianie faktur tylko w formie elektronicznej. Natomiast od 1 stycznia 2025 roku osobom, które nie będą stosowały się do nowych przepisów, mają grozić kary w wys. nawet 100 proc. podatku wykazanego na fakturze.

zus-list
24.11.2023 16:38 Ważny komunikat ZUS. Czas na dostarczenie tych dokumentów mija 1 stycznia

W gąszczu różnych obowiązków, terminów i formularzy przedsiębiorca może się łatwo pogubić. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od zeszłego roku obowiązują nowe terminy przekazywania konkretnych dokumentów. O co dokładnie chodzi?

kalendarz-długopis-terminy-telefon
23.11.2023 10:48 Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Końcówka roku to dla wielu intensywny czas, nie tylko w pracy – rozliczenia, analizy i cele na kolejny rok, ale i w życiu prywatnym – przedświąteczne przygotowania, uporządkowywanie bieżących spraw i snucie planów na przyszłość. W gąszczu różnych obowiązków można się łatwo pogubić, dlatego “Fakt” przypomina, że już za kilka dni mija termin złożenia konkretnych deklaracji podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Co więcej, urzędnicy czekają też na wpłatę kilku podatków.

kolejka-ludzie-urzad-miasta
15.11.2023 19:17 Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada

Zdarzyło Ci się wziąć wolne w pracy lub “urwać się” wcześniej tylko dlatego, że musiałeś załatwić coś w urzędzie? Takie sytuacje mogą już niebawem pójść w niepamięć. Od 17 listopada zacznie obowiązywać zarządzenie nr 525 prezesa rady ministrów z 26 października br. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów. Zwykły Kowalski powinien z tego wiedzieć przede wszystkim tyle, że placówki te będą dłużej otwarte.

ZUS
09.11.2023 11:17 ZUS wydał pilny komunikat. Kończy się czas na złożenie dokumentów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zbliża się ważna data dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia 2024 roku mogą oni dostarczyć urzędnikom konkretne dokumenty. Po tej dacie ich złożenie nie będzie już możliwe.

zus-koperta-list-dokumenty
03.11.2023 09:16 Zbliża się nieprzekraczalna data dla wielu Polaków. Później ZUS już nie przyjmie tych dokumentów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zbliża się nieprzekraczalna data dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia mogą oni przekazać urzędnikom konkretne dokumenty. O co dokładnie chodzi?