Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Dokumenty

Dokumenty

seniorka, pieniądze
04.04.2024 17:12 Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury

Polscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci trzynastki. Pieniądze są wypłacane w formie przelewu lub przekazywane przez listonosza. W tym drugim przypadku emeryci muszą pamiętać, że bez kluczowego dokumentu pocztowiec nie będzie mógł wypłacić im 13. emerytury.

Legitymacja emeryta-rencisty
01.04.2024 14:38 Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Polacy otrzymują legitymacje emerytów w momencie, gdy uzyskują prawo do pobierania emerytury. Istnieje także elektroniczna wersja tego dokumentu, z którego korzysta wiele osób. Teraz wprowadzono kilka ważnych zmian. Przedstawiamy szczegóły.

Prawo jazdy, portfel
22.03.2024 13:16 Kierowcy ruszyli do urzędów. Chodzi o obowiązkową wymianę prawa jazdy

Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.

Seniorka
20.03.2024 10:30 Wcześniejsza emerytura. Bez tego dokumentu ZUS nie wypłaci pieniędzy

Część Polaków ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Świadczenie przysługuje osobom, które pracowały w określonych zawodach i osiągnęły odpowiedni wiek. Jak się jednak okazuje, konieczne jest także posiadanie ważnego dokumentu, bez którego ZUS nie wypłaci pieniędzy. 

legitymacja emeryta
16.03.2024 21:22 Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni

Już niedługo legitymacje emeryta-rencisty może czekać poważna zmiana. Zgodnie z dopiero co opublikowanym projektem rozporządzenia, dokumenty te m.in. zyskają nowy wzór w postaci mobilnej. Nowe regulacje mają ponadto współgrać z tymi, dotyczącymi aplikacji mObywatel. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jeden detal, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwe osoby do oszustwa.

Legitymacja emeryta-rencisty
13.03.2024 20:19 Ważne wieści dla seniorów. Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

Legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana wraz z uzyskaniem prawa do emerytury, ale także w przypadku pobierania rent, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych czy emerytur pomostowych. Dokument ma także swoją elektroniczną wersję, a już wkrótce zostaną w niej przeprowadzone spore zmiany. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć.

Orlen
08.03.2024 22:13 Przeszukania w biurach Orlenu. Prokuratura ujawnia nowe fakty

Prokuratura prowadzi śledztwa, których przedmiotem jest Orlen. W biurach koncernu prowadzone są przeszukania, a teraz światło dzienne ujrzały nowe fakty. Wiadomo już, czego dokładnie dotyczyła kontrola oraz jakie nieprawidłowości ujawniła. 

Pieniądze na stole
28.01.2024 21:32 Można dostać blisko 140 tysięcy na remont domu. Są jednak haczyki

Osoby zamierzające przeprowadzić w najbliższym czasie remont swojego domu mogą się cieszyć. W tym celu mogą bowiem uzyskać dofinansowanie z rządowego programu. Do otrzymania jest nawet 136 tysięcy złotych - trzeba jednak spełnić restrykcyjne warunki.

Dokumenty w portfelu
26.01.2024 14:04 Ważne zmiany w jednym z dokumentów. Posiadacze tych kart będą zaskoczeni

Spore zaskoczenie mogą poczuć ci, którzy będą chcieli skorzystać z jednego z posiadanych dokumentów. Weszła bowiem w życie ważna zmiana, która może zaważyć na możliwości skorzystania z uprawnień przez właściciela.

zus-list-koperta-dokumenty
14.12.2023 08:53 ZUS zaapelował do Polaków. Kończy się czas na złożenie tych dokumentów

Od 2022 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy składania korekt deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych. To bardzo ważna informacja dla płatników składek i przedsiębiorców. Nas dostarczenie tych dokumentów zostały im niespełna trzy tygodnie. Co potem?

pit-zeznanie-roczne-dokumenty
09.12.2023 14:16 Nie każdy musi składać PIT. Czasami skarbówka zrobi to za Ciebie

Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego PIT jest czasochłonny i stresujący, dlatego wolą to zlecić komuś innemu. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że w obecnych czasach mamy już do czynienia z dużą automatyzacją, a poza tym występują przypadki, w których to Urząd Skarbowy rozlicza PIT za podatnika. Od czego to zależy?

zus-list-koperta-dokumenty
30.11.2023 08:40 Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy

Od ubiegłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazać urzędnikom dokumenty rozliczeniowe (deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne). Okazuje się, że z końcem roku coraz więcej osób, firm oraz instytucji zwraca się do ZUS-u z prośbą o pomoc. Dlaczego 1 stycznia jest takim ważnym terminem i czy jego przekroczenie jest zagrożone sankcjami?

klawiatura-dokumenty-KSeF
27.11.2023 11:19 Za kilka miesięcy wielu Polaków czeka nowy obowiązek. Od 2025 roku będą grozić wysokie kary

Od 1 lipca 2024 roku wszystkie firmy będące czynnym podatnikiem VAT zostaną objęte Krajowym Systemem e-Faktur (w skrócie: KSeF). W praktyce oznacza to wystawianie faktur tylko w formie elektronicznej. Natomiast od 1 stycznia 2025 roku osobom, które nie będą stosowały się do nowych przepisów, mają grozić kary w wys. nawet 100 proc. podatku wykazanego na fakturze.

zus-list
24.11.2023 16:38 Ważny komunikat ZUS. Czas na dostarczenie tych dokumentów mija 1 stycznia

W gąszczu różnych obowiązków, terminów i formularzy przedsiębiorca może się łatwo pogubić. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od zeszłego roku obowiązują nowe terminy przekazywania konkretnych dokumentów. O co dokładnie chodzi?

kalendarz-długopis-terminy-telefon
23.11.2023 10:48 Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Końcówka roku to dla wielu intensywny czas, nie tylko w pracy – rozliczenia, analizy i cele na kolejny rok, ale i w życiu prywatnym – przedświąteczne przygotowania, uporządkowywanie bieżących spraw i snucie planów na przyszłość. W gąszczu różnych obowiązków można się łatwo pogubić, dlatego “Fakt” przypomina, że już za kilka dni mija termin złożenia konkretnych deklaracji podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Co więcej, urzędnicy czekają też na wpłatę kilku podatków.

kolejka-ludzie-urzad-miasta
15.11.2023 19:17 Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada

Zdarzyło Ci się wziąć wolne w pracy lub “urwać się” wcześniej tylko dlatego, że musiałeś załatwić coś w urzędzie? Takie sytuacje mogą już niebawem pójść w niepamięć. Od 17 listopada zacznie obowiązywać zarządzenie nr 525 prezesa rady ministrów z 26 października br. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów. Zwykły Kowalski powinien z tego wiedzieć przede wszystkim tyle, że placówki te będą dłużej otwarte.

ZUS
09.11.2023 11:17 ZUS wydał pilny komunikat. Kończy się czas na złożenie dokumentów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zbliża się ważna data dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia 2024 roku mogą oni dostarczyć urzędnikom konkretne dokumenty. Po tej dacie ich złożenie nie będzie już możliwe.

zus-koperta-list-dokumenty
03.11.2023 09:16 Zbliża się nieprzekraczalna data dla wielu Polaków. Później ZUS już nie przyjmie tych dokumentów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zbliża się nieprzekraczalna data dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia mogą oni przekazać urzędnikom konkretne dokumenty. O co dokładnie chodzi?

Wnętrze samochodu
23.10.2023 11:24 Dokumenty do wymiany. Kierowcy nie mają wyboru

Nadchodzą spore zmiany dla kierowców w zakresie dokumentów. Nowelizacje ustaw wprowadzone w ostatnich latach nie pozostawiają kierującym pojazdami jakiegokolwiek wyboru. Padł również ostateczny termin, który obowiązuje kierowców.

pieniadze-senior-portfel-dokument
23.09.2023 11:04 Zapomniany dokument z PRL-u jest wart spore pieniądze. Wciąż mają go setki tysięcy Polaków

Oferty sprzedaży różnorakich przedmiotów z czasów PRL-u często pojawiają się na portalach ogłoszeniowych. Za wyjątkowe pamiątki z tego okresu kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie. Tym razem nie mówimy jednak o żadnych monetach, porcelanowych zastawach, meblach i kryształach, ale o pewnym dokumencie, który wciąż jest w posiadaniu niemal miliona Polaków. Jeśli też masz go w swoim domu, możesz odzyskać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

pieniadze-ksiazeczka-mieszkaniowa
12.08.2023 19:22 Lepiej sprawdź, czy ten dokument z PRL-u nie leży w twojej szufladzie. Możesz odzyskać tysiące złotych

Monety, meble, lampy, szkło, porcelanowe zastawy – co rusz na portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty sprzedaży różnorakich przedmiotów z czasów PRL-u. Niektóre ich ceny bywają zawrotne. Tym razem nie mówimy jednak o tego typu rzeczach przeznaczonych na sprzedaż, tylko o cennym dokumencie, który wciąż może znajdować się w domach niemal miliona Polaków. Portal Business Insider przypomina, jak odzyskać zgromadzone w jego ramach pieniądze.

dokumenty
25.07.2023 09:17 Jeszcze w tym roku wchodzi nowy obowiązek dla wielu osób. Poczta Polska podała ważne terminy

Pod koniec maja br. Minister właściwy ds. informatyzacji wydał komunikat, w którym ustalono termin wprowadzenia obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych dla podmiotów publicznych, a także nowo zarejestrowanych przedsiębiorców. Poczta Polska informuje, że dla tych grup obowiązek ten wejdzie w życie 10 grudnia 2023 roku. Poniżej wskazujemy daty wprowadzenia Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych dla innych podmiotów.

dowód osobisty-biznesinfo
14.07.2023 17:20 Prawdziwa rewolucja w dokumentach. Dowód osobisty możesz zostawić w domu

Od 14 lipca era tradycyjnych dokumentów ma zacząć chylić się ku końcowi – na takie opinie możemy natknąć się w internecie. Wszystko przez mObywatel 2.0 – nowa wersja rządowej aplikacji jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store (choć od piątkowego poranka słychać było o błędach pojawiających się w aplikacji). W odświeżonej wersji znajdzie się m.in. mDowód, dzięki któremu nie będzie trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu. Dostępne będą też funkcje przydatne dla rodziców i świeżo upieczonych kierowców. Poniżej wyjaśniamy, czego mogą spodziewać się obywatele.

dokumenty
28.06.2023 14:22 W przyszłym roku wiele osób czeka nowy obowiązek. Poczta Polska apeluje: przygotuj się

Na 10 marca 2024 roku przypada obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń przez firmy (wpisane do KRS). Poczta Polska przypomina, że przedsiębiorcy mogą już wcześniej przygotować się do wymogu korzystania z doręczeń elektronicznych przy wykorzystaniu własnego systemu kancelaryjnego.

dokumenty
10.05.2023 10:18 Rząd przyjął ważny projekt. W 2024 roku wielu przedsiębiorców czeka nowy obowiązek

We wtorek 9 maja rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Polscy przedsiębiorcy już teraz mogą wystawiać dokumenty poprzez KSeF, ale sam obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku. Ten termin nie obejmuje jedynie podatników zwolnionych z VAT – w ich przypadku KSeF będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 roku.

zus-list
09.05.2023 08:14 Coraz mniej czasu na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Ponad 177 tys. osób złożyło już konkretne dokumenty

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok – przypomina ZUS. Trzeba je dostarczyć w dokumencie za kwiecień. Na dzień 8 maja roczne rozliczenia wpłynęły już od ponad 177 tys. osób.

nieruchomości-mieszkania
15.04.2023 11:27 Świadectwo energetyczne – kto musi je wyrobić, ile to kosztuje i czy za jego brak grozi kara? Ważne zmiany już od 28 kwietnia

Świadectwa energetyczne, czyli certyfikaty określające zapotrzebowanie na wydajność energetyczną mieszkania lub domu, od 28 kwietnia staną się obowiązkowe dla szerszego grona właścicieli nieruchomości. Koszt wyrobienia świadectwa dla mieszkań wynosi od 400 zł do 600 zł a dla domów – od 700 zł do 1500 zł. Poniżej rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące nadchodzących zmian.

dom-nieruchomości
07.04.2023 18:13 Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym. Postawienie domu będzie prostsze, ale jest też pewne ryzyko

29 marca rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie budowlanym. Od tego roku cała biurokracja związana z procesem budowlanym będzie przebiegać w formie cyfrowej, pozwolenia nie zawsze będą wymagane, a w niektórych przypadkach zniesiony zostanie obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Takie regulacje sprawią, że budowa będzie szybsza i prostsza. Istnieje jednak ryzyko, że powstanie więcej wadliwych budynków – informuje ekspert z firmy Eaton, zajmującej się inteligentnym zarządzaniem energią. Uchwalone przez rząd zmiany wejdą w życie po 14 dniach, licząc od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  • 1
  • 2