Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Dokumenty

Dokumenty

dokumenty
10.05.2023 10:18 Rząd przyjął ważny projekt. W 2024 roku wielu przedsiębiorców czeka nowy obowiązek

We wtorek 9 maja rząd przyjął projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Polscy przedsiębiorcy już teraz mogą wystawiać dokumenty poprzez KSeF, ale sam obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku. Ten termin nie obejmuje jedynie podatników zwolnionych z VAT – w ich przypadku KSeF będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 roku.

zus-list
09.05.2023 08:14 Coraz mniej czasu na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Ponad 177 tys. osób złożyło już konkretne dokumenty

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok – przypomina ZUS. Trzeba je dostarczyć w dokumencie za kwiecień. Na dzień 8 maja roczne rozliczenia wpłynęły już od ponad 177 tys. osób.

nieruchomości-mieszkania
15.04.2023 11:27 Świadectwo energetyczne – kto musi je wyrobić, ile to kosztuje i czy za jego brak grozi kara? Ważne zmiany już od 28 kwietnia

Świadectwa energetyczne, czyli certyfikaty określające zapotrzebowanie na wydajność energetyczną mieszkania lub domu, od 28 kwietnia staną się obowiązkowe dla szerszego grona właścicieli nieruchomości. Koszt wyrobienia świadectwa dla mieszkań wynosi od 400 zł do 600 zł a dla domów – od 700 zł do 1500 zł. Poniżej rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące nadchodzących zmian.

dom-nieruchomości
07.04.2023 18:13 Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym. Postawienie domu będzie prostsze, ale jest też pewne ryzyko

29 marca rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie budowlanym. Od tego roku cała biurokracja związana z procesem budowlanym będzie przebiegać w formie cyfrowej, pozwolenia nie zawsze będą wymagane, a w niektórych przypadkach zniesiony zostanie obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Takie regulacje sprawią, że budowa będzie szybsza i prostsza. Istnieje jednak ryzyko, że powstanie więcej wadliwych budynków – informuje ekspert z firmy Eaton, zajmującej się inteligentnym zarządzaniem energią. Uchwalone przez rząd zmiany wejdą w życie po 14 dniach, licząc od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Mężczyzna trzymający smartfona
28.03.2023 09:07 Tradycyjne dokumenty odchodzą do lamusa. Rząd podał termin wprowadzenia rewolucyjnych zmian

mObywatel jest dostępny od kilku lat, a przez ten czas zyskał spore grono zwolenników. W końcu przyszedł czas na unowocześnienie rządowej aplikacji i rozszerzenie oferowanych przez nią usług, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

dowód osobisty
28.02.2023 14:51 Rząd przyjął rewolucyjną ustawę. Zamiast tradycyjnego dokumentu tożsamości pokażesz ekran smartfona

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przyjął projekt ustawy dzięki której dowód elektroniczny będzie traktowany tak jak plastikowy dokument.  

Uważnie spójrz na swój dowód osobisty. Problem ponad 2 mln Polaków, 5 tys. zł kary, jeśli tego nie d
09.02.2023 20:49 W 2023 roku dwa miliony Polaków muszą wymienić dowody osobiste. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę

W 2023 roku dwa miliony Polaków muszą udać się do urzędów i wymienić dowody osobiste. Dotyczy to osób urodzonych m.in. w 1995 roku — 10 lat temu ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczna data ich obowiązywania. Formalności lepiej dokonać na czas, gdyż jeśli podczas kontroli wylegitymujemy się nieważnym dowodem osobistym, możemy dostać karę finansową w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna to za mało.

Pieniądze dla matek za urodzenie i wychowanie dzieci. Rząd oferuje lepszą emeryturę?
09.02.2023 12:43 Problem z uzyskaniem świadectwa pracy. Przez brak dokumentu Polacy otrzymują niższą emeryturę

Niektórzy Polacy latami walczą o otrzymanie świadectw pracy od pracodawcy. Przez brak pełnego kompletu dokumentu Polacy otrzymują niższą emeryturę i rentę, niż im przysługuje.

Poczta Polska (2)
04.02.2023 21:50 Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Poczta Polska poszerzyła swoją ofertę o usługę Q-Doręczenia — dzięki temu, za opłatę w wys. 2,20 zł, będzie można wysłać list przez internet. Klient, który chce skorzystać z tej opcji, musi założyć Adres Doręczeń Elektronicznych.

dowód osobisty-biznesinfo (1)
21.01.2023 17:49 Tradycyjny dokument tożsamości zastąpi aplikacja mobilna. Nadchodzi rewolucyjna zmiana

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel znajduje się obecnie na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zakłada on zrównanie dokumentów cyfrowych i tradycyjnych, w efekcie czego na terenie kraju będzie można posługiwać się tylko „elektronicznym portfelem”.

dowód osobisty-biznesinfo
03.01.2023 09:03 Kilka milionów Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Kara za niedopełnienie obowiązku jest dotkliwa

W tym roku ważność traci ponad 2,1 mln dowodów osobistych. Dokumenty będą musieli wymienić obywatele urodzeni m.in. w 1995 roku — w 2013 roku ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczne 10 lat ich ważności. Lepiej nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę, gdyż za brak ważnego dowodu osobistego grozi kara finansowa w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna okazuje się niewystarczająca.

emeryci
09.11.2022 13:44 Zmiany w legitymacjach dla emerytów i rencistów. Dokument w telefonie

Od stycznia 2023 roku będą wydawane legitymacje dla seniorów i rencistów w wersji elektronicznej. Wymiana dokumentu jest dobrowolna.

paszport-biznesinfo
25.10.2022 13:33 Ważna wiadomość dla podróżnych. W tych dniach nie złożą wniosku o paszport

Przez kilka dni w listopadzie nie będzie można złożyć wniosku i odebrać gotowego paszportu. Utrudnienia mają związek z wejściem nowej ustawy o dokumentach paszportowych.

Ważne
08.11.2021 01:00 Ruszył nabór wniosków na dowody osobiste. Zdalnie nic nie załatwisz

Od poniedziałku (8.11) można składać wnioski o nowe dowody osobiste, zawierające dane biometryczne. Oprócz zdjęcia i wzoru podpisu nowe dokumenty będą zawierać dwa odciski palców. Niestety, aby wyrobić nowy dowód musimy udać się do urzędu osobiście.Już od dziś (8.11) można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, na którym nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.– Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy - wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

EN 01393747 0004
07.11.2021 01:00 Od poniedziałku znaczne zmiany w dowodach osobistych. Szykuj odcisk palca

Od 8 listopada będzie można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu nowych dokumentów, jak i procedury ich uzyskiwania. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia - bez odcisków i podpisu - można wnioskować przez internet już od niedzieli (7.11).Nowe dowody osobiste mają zawierać odciski palców i podpis posiadacza. W niedzielę, 7 listopada mają zostać wdrożone rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych.

Pexels/cottonbro
10.07.2021 02:00 Przylatując do Polski, będziesz wypełniał nowy dokument. Część przepisów wchodzi od dzisiaj

Nowy dokument czeka na Polaków podróżujących samolotami. Z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że turyści jeszcze przed odprawą muszą wypełnić kartę lokalizacji podróżnego. W razie trudności mogą liczyć na pomoc personelu pokładowego.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego osoby podróżujące samolotem muszą wypełniać nowy dokumentJak ta procedura ma wyglądać w praktyceJakie inne zmiany zakłada nowelizacja rozporządzenia

EAST NEWS
09.07.2021 02:00 Paszport covidowy konieczny w restauracji. Portugalia wprowadza nowy obowiązek

Paszport covidowy stał się niezbędnym dokumentem dla turystów w Portugalii. Bez odpowiednich dokumentów wizyta w restauracji czy pobyt w hotelu będą niemożliwe. Wszystko z powodu nowych obostrzeń, które wprowadził tamtejszy rząd.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie wymagany jest paszport covidowyJakimi innymi dokumentami można go zastąpićDlaczego Portugalia zaostrzyła reżim sanitarny

Wikimedia Commons, Andrejavus, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12201681
03.07.2021 02:00 Stan wyjątkowy na Litwie. Pierwsza taka decyzja z powodu Białorusi

Stan wyjątkowy został ponownie wprowadzony na Litwie. Jednak tym razem decyzja nie jest związana z pandemią. Premier Ingrida Szimonyte tłumaczyła, że ograniczenia pozwalają na wdrożenie rozwiązań logistycznych niezbędnych z uwagi na coraz większy napływ nielegalnych migrantów z Białorusi.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy Litwa wprowadziła stan wyjątkowyJak tę decyzję argumentują rządzącyZ jakim problemem boryka się sąsiad

pixabay, RainerPrang
30.06.2021 02:00 Liczba wniosków o wydanie paszportów olbrzymia, Polacy chcą wyjechać z kraju

Paszporty okazują się być najbardziej pożądanym dokumentem przez Polaków. Nasi rodacy nie boją się nawet nowej, groźniejszej odmiany koronawirusa.Z tego artykułu dowiesz się:Ile paszportów wydano dotychczasNa co wskazuje duża liczba wniosków

Piotr Molecki/East News
25.06.2021 02:00 Tłumy w urzędach, Polacy masowo składają wnioski paszportowe. Urzędy musiały zmienić godziny pracy

O paszport wnioskują w ostatnim czasie całe rzesze Polaków. Ogromne zainteresowanie sprawia, że urzędy nie nadążają z obsługą wszystkich osób. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) postanowiło zmienić godziny otwarcia placówek.Z tego artykułu dowiesz się:Jak dużym zainteresowaniem cieszy się w ostatnich tygodniach wyrobienie paszportuKtóre punkty będą działały w innym trybieJakich formalności trzeba dopełnić, aby uzyskać paszport

agree-1238964 1920
10.06.2021 02:00 Straty z wadliwie wystawionej faktury może ponieść zarówno jedna, jak i druga strona transakcji. Notę korygującą może wystawić także nabywca

Każdemu zdarzają się błędy. Naprawie usterek w administracji obrotu gospodarczego prowadzonego przez firmę służy nota korygująca, którą może wystawić także nabywca. Jej sporządzenie, niestety, też wymaga staranności i kooperacji. Usterkę na fakturze może skorygować nie tylko sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej, ale także nabywca. Służy do tego nota korygująca, której zasady wystawienia określa ustawa o podatku od towarów i usług. Dokument taki powinien być zatytułowany „Nota korygująca” i zawierać takie dane jak kolejny numer i data wystawienia noty, dane sprzedawcy oraz nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery NIP), informacje zawarte na fakturze, której dotyczy nota, określone w ustawie, a więc:- data wystawienia faktury;- numer faktury korygowanej jednoznacznie ją identyfikujący; - imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy sprzedawcy i nabywcy;- NIP-y sprzedawcy i nabywcy;- data sprzedaży lub otrzymania zapłaty;- treść korygowanej informacji oraz prawidłową.

women-1209678 1920
01.06.2021 02:00 Zmiana nazwy firmy. Jak załatwić formalności związane z renamingiem?

Każde przedsiębiorstwo, aby zostać zarejestrowane, musi posiadać nazwę, która firmuje jego działalność na rynku. Nazwa zależy między innymi od rodzaju prowadzonego przedsiębiorstwa – jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga podania imienia i nazwiska właściciela, spółka natomiast informacji o jej formie prawnej, np. spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Miano nie jest jednak nadane raz na zawsze i nazwę firmy można zmienić. Dzieje się tak często w sytuacji przebranżowienia, kiedy stare określenie nie współgra z rodzajem nowej działalności, albo w przypadku, kiedy okazuje się, że na rynku już istnieje firma o wybranej przez nas nazwie. Zmiana nazwy firmy pociąga za sobą konieczność spełnienia szeregu obowiązków formalnych.

document-428338 1920
22.05.2021 02:00 Kogo obowiązują ceny transferowe i kto musi sporządzać ich dokumentację?

Jeśli chcemy potwierdzić prawidłowość cen stosowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, musimy zadbać o prawidłową dokumentację cen transferowych, która jest również kluczowym elementem rozliczenia podatku dochodowego. Kogo zatem dotyczy obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych i jak powinna być ona sporządzona? Z artykułu dowiesz się:Co to są ceny transferowe?Kto musi sporządzać dokumentację cen transferowych?Co powinna zawierać dokumentacja cen transferowych?Co grozi za brak dokumentacji cen transferowych?Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych określa, które podmioty zobowiązane są do stosowania cen transferowych, a także nakłada na nie obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych i przekazywania do urzędu skarbowego oświadczenia o sporządzeniu takiej dokumentacji. Obowiązującym kryterium, które określa, kiedy dokumentacja cen transferowych staje się koniecznością, jest łączna wartość transakcji z podmiotem powiązanym w danym roku podatkowym. Przy czym zgodnie ze wspomnianą ustawą ceny transferowe oznaczają rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy. W zakres transakcji kontrolowanych wchodzą między innymi działania restrukturyzacyjne, umowy o podziale kosztów, umowy spółek osobowych czy też umowy o współpracy. Wartość transakcji ustala się na podstawie faktur, umów lub innych dokumentów oraz dokonanych i otrzymanych płatności.

mapa polska (1)
13.05.2021 02:00 Polska przystąpi do systemu paszportów szczepionkowych. Nagła zmiana decyzji

Paszporty szczepionkowe mają umożliwić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie. Do tego niezbędny jest nowy system informatyczny, którego testowanie rozpoczęło się w tym tygodniu. Polska miała nie uczestniczyć w programie pilotażowym, ale ostatecznie rząd zmienił zdanie.Z tego artykułu dowiesz się:Ile państw dołączyło do programu, który testuje paszporty szczepionkoweKiedy system ma być gotowyJakie certyfikaty ma obejmować nowe unijne rozwiązanie

  • 1
  • 2