Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przyszli emeryci dostaną niższe świadczenia. Wszystko przez jeden szczegół
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.04.2024 15:34

Przyszli emeryci dostaną niższe świadczenia. Wszystko przez jeden szczegół

Seniorki
Fot. Pixabay/silviarita

Fatalne wieści dla wszystkich osób, które będą przechodziły na emeryturę w tym roku. Wszystko przez nowe tablice opublikowanie przez Główny Urząd Statystyczny. Przez to seniorzy dostaną niższe świadczenia emerytalne. Przedstawiamy szczegóły.

GUS opublikował kluczowe dane ws. emerytur

Wysokość emerytury wypłacanej co miesiąc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich są tablice średniego dalszego trwania życia, które są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. 

Najnowsze dane obowiązują od 1 kwietnia do końca marca następnego roku. W związku z pojawieniem się tablic, ZUS zmieni sposób wyliczania emerytur i będzie ustalał wysokość świadczeń w oparciu o nowe dane. 

13. i 14. emerytura do zwrotu. Te osoby będą musiały oddać pieniądze

Złe wieści dla seniorów, dostaną niższe emerytury

Zmiany są kluczowe dla seniorów, którzy będą przechodzili na emeryturę. Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny jasno wskazują, że średnia prognozowana długość życia w Polsce wzrosła. Są to dobre informacje, ale wiążą się z tym, że świadczenia emerytalne przyznawane od kwietnia będą niższe. 

Portal “Interia” podaje przykład, w którym pewien mężczyzna ma zgromadzone 700 tys. zł kapitału. Jeśli przejdzie teraz na emeryturę w wieku 65 lat, to dostanie 3198 złotych. Według starych tablic, świadczenie byłoby wyższe o 136 złotych. 

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Warto pamiętać o tym, że ogromne znaczenie w kwestii wysokości emerytury ma termin złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Seniorzy, którzy zgłoszą się po świadczenie w lipcu, otrzymają nieco wyższą kwotę. Wszystko to przez waloryzację roczną i składek, które odbywają się w czerwcu. Jest to sposób na to, by podwyższyć swoje comiesięczne wypłaty. Warto więc rozważyć tę kwestię przed przejściem na emeryturę i wstrzymać się ze złożeniem dokumentów do lipca. 

Zobacz także: List z ZUS w Legnicy może oznaczać kłopoty. Wiadomo, czego będzie dotyczył