Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 13. i 14. emerytura do zwrotu. Te osoby będą musiały oddać pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.04.2024 10:42

13. i 14. emerytura do zwrotu. Te osoby będą musiały oddać pieniądze

Seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Pierwsze wypłaty trzynastej emerytury już trafiły na konta Polaków, a wkrótce mają zostać wypłacone także czternastki. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w niektórych przypadkach świadczenia trzeba będzie zwrócić. Kto będzie musiał oddać pieniądze? Wyjaśniamy. 

Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe świadczenia do emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oprócz emerytury podstawowej wypłaca także dodatkowe świadczenia dla seniorów. Mowa tu o trzynastkach i czternastkach, które należą się sporej grupie Polaków. 

Jeśli chodzi o 13. emeryturę, to jest ona wypłacana niemal wszystkim. Czternastka natomiast przysługuje osobom, których miesięczne świadczenia nie przekraczają 2900 złotych brutto. Jeśli limit zostanie przekroczony, to dodatek zostanie wypłacony, ale ZUS zmniejszy kwotę na zasadzie “złotówka za złotówkę”. 14. emerytura nie może być jednak niższa niż 50 zł.  

Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Niektórzy muszą uważać na obowiązujące limity

Należy wspomnieć, że niektórych seniorów obowiązują limity dorabiania do emerytury. Chodzi tutaj o osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. W przypadku, gdy emeryt pobiera już świadczenie, a decyduje się na dorabianie, powinien niezwłocznie powiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przekroczenie progów dochodowych będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Zobacz także: W kwietniu mija kluczowy termin dla rodziców. Chodzi o 800 plus

Te osoby będą musiały zwrócić 13. i 14. emeryturę

Limity dorabiania do emerytury ulegają zmianie raz na kwartał. Jeśli chodzi o obecne przepisy, to przekroczenie 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (5278,30 zł brutto) spowoduje zmniejszenie świadczenia. W przypadku osiągnięcia dochodów wyższych niż 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (9802,50 zł brutto), ZUS zawiesi wypłatę.

Kwestia dorabiania do emerytury dotyczy także dodatkowych świadczeń. Jeśli więc na dzień 31 marca wypłaty będą zawieszone z uwagi na przekroczenie limitów, to trzynasta i czternasta emerytura będą podlegały zwrotowi.