Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie przechodź na emeryturę w tych miesiącach. Możesz dużo stracić
Irmina Jach
Irmina Jach 31.03.2024 16:23

Nie przechodź na emeryturę w tych miesiącach. Możesz dużo stracić

pieniądze
Fot. BiznesINFO

1 kwietnia wchodzą w życie nowe tablice długości życia, które mają wpływ na wysokość świadczeń Polaków. Ogromne znaczenie ma także data przejścia na emeryturę. Kiedy najkorzystniej zakończyć karierę zawodową? Podpowiadamy.

Nie przechodź na emeryturę w tych miesiącach

W 2024 roku aż 300 tys. Polaków będzie mogło przejść na emeryturę. Wiele osób zastanawia się, kiedy podjąć decyzję, by ich świadczenie było jak najwyższe. Eksperci są zgodni — warto poczekać. Decyzja o zakończeniu kariery zawodowej jeszcze wiosną może niekorzystnie wpłynąć na wysokość świadczenia

Powód jest prosty — kwota ta nie zależy jedynie od kapitału emerytalnego zgromadzonego przez seniora, ale również od terminów waloryzacji składek i emerytur. Nie bez znaczenia są także ogłaszane przez GUS tablice dalszego trwania życia.

ZUS wypłaci dodatkowe 620 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić warunki

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?

Polacy, którzy planują przejście na emeryturę w najbliższych miesiącach, powinni mieć na uwadze zaplanowaną na czerwiec 2024 roku waloryzację emerytur. O tym, czy waloryzacje kwartalne zostaną uwzględnione w przypadku świeżo upieczonych emerytów, decyduje miesiąc, w którym zostanie złożony wniosek o przejście na emeryturę.

Co do zasady, najlepszymi miesiącami na przejście na emeryturę są luty lub lipiec. Osoby, które zakończą karierę w drugim miesiącu roku, skorzystają na marcowej waloryzacji. Gdy senior uda się na zasłużony odpoczynek w lipcu, ZUS wyliczy świadczenie, uwzględniając waloryzację kapitału z czerwca, co wpłynie na wysokość emerytury.

ZOBACZ TAKŻE: Emeryci mają powody do radości. Tyle pieniędzy dostaną w kwietniu, są wyliczenia

14. emerytura 2024. Kiedy Polacy dostaną "czternastkę"?

Podsumowując — najlepszym wyborem będzie przejście na emeryturę po waloryzacjach kapitału emerytalnego. Seniorzy, którzy zdecydują się na ten krok w lipcu 2024, mogą liczyć nie tylko na korzystniejsze świadczenie, ale także na 14. emeryturę. Termin jej wypłaty nie jest jeszcze znany. Rząd nie podjął decyzji w tej kwestii.

Zgodnie z prognozami, maksymalna wysokość 14. emerytury może sięgać około 2650 zł brutto. Po odliczeniu składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego, do rąk Polaków trafi więc około 2200 zł. Planowo wypłaty 14. emerytury odbędą się w drugiej połowie 2024 roku, prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku. Nie będzie trzeba składać dodatkowych wniosków.