Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gus

Praca
05.06.2024 17:50 Kolejne zwolnienia grupowe w Polsce. Firmy redukują zatrudnienie

Zwolnienia grupowe, trwające w Polsce od początku 2024 r., były już przedmiotem analizy ministerstw i Głównego Urzędu Statystycznego. W skali makro wciąż notujemy spadek przeciętnego zatrudnienia; etatów jest coraz mniej. Mimo tego, stopa bezrobocia za kwiecień wyniosła nieco ponad 5 proc. i była niższa w zestawieniu z minionym miesiącem i rokiem. Jak sytuacja na rynku pracy wygląda względem lat minionych i kto zwalnia?

Sklep, pieniądze
29.05.2024 14:44 Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS mogą zaskoczyć

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Odczyty za maj wskazują 2,5 proc. wzrost, co pozytywnie zaskoczyło ekspertów, którzy prognozowali 2,8 proc. To jednak koniec dobrych informacji.

ludzie, praca, biuro
27.05.2024 16:33 GUS opublikował nowe dane na temat bezrobocia. Takiego wyniku nie było od lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane ws. rynku pracy w Polsce. Potwierdziły się szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według których stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 proc., czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż w marcu br. i kwietniu 2023 r. Taki wynik nie był notowany od lat.

pieniądze
22.05.2024 11:28 Ujawniono najnowsze dane GUS. Wiadomo, ile zarabiają Polacy

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego za kwiecień 2024 r. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło, ale mniej, niż spodziewali się tego ekonomiści. Symultanicznie spada liczba etatów. Najnowsze dane GUS; ile zarabiamy i dlaczego wektor zarobków od marca skierowany jest w dół?

sklep, pieniądze
15.05.2024 16:10 GUS wydał komunikat. Tyle wyniosła inflacja w kwietniu

Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu inflacji w kwietniu. Okazuje się, że w poprzednim miesiącu ceny nieco wzrosły. Wiadomo też, co zdrożało najbardziej, a co było tańsze. Przedstawiamy szczegóły.

mężczyzna, drzwi
30.04.2024 08:37 Będą pukać do drzwi Polaków i pytać o jedną rzecz. Na liście GUS wielu Polaków

Polacy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wizyty pracowników Głównego Urzędu Statystycznego. Jak się okazuje, ankieterzy będą pukać do drzwi tysięcy osób i przeprowadzać z nimi ankiety na temat warunków mieszkaniowych czy sytuacji finansowej. Kogo konkretnie odwiedzą ankieterzy?

skrzynki na listy
29.04.2024 15:39 Polacy dostają listy w sprawie zarobków. Wiemy, o co chodzi

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy. 

Praca, biuro
24.04.2024 17:43 GUS reaguje na masowe zwolnienia w Polsce. Pokazano nowe dane

Główny Urząd Statystyczny publikuje nowe dane o bezrobociu, reagując na zwielokrotnione doniesienia o grupowych zwolnieniach w wielu spółkach w Polsce, zarówno tych z kapitałem polskim, jak zagranicznym. Co wynika z najnowszych danych GUS? Urząd tonuje alarmistyczne nastroje.

pieniądze
12.04.2024 14:06 Gigantyczne opodatkowanie pracy. Tyle płacą Polacy

Od wynagrodzeń Polaków pobierane są liczne opłaty, takie jak podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne. Główny Urząd Statystyczny raz w roku przedstawia dane, które wskazują, jakie kwoty są potrącane od zarobków. Okazuje się, że sumy te są naprawdę pokaźne. 

List z ZUS-u
27.03.2024 10:36 ZUS wprowadza kluczowe zmiany od 1 kwietnia. Chodzi o obliczanie emerytur

Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenia między innymi na podstawie dalszego trwania życia. GUS przedstawił nowe wskaźniki, a zmiany wejdą w życie już od 1 kwietnia. 

Seniorki
29.02.2024 15:26 Duża zmiana w wyliczaniu emerytur. Seniorzy powinni się pospieszyć

Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Polacy przed zakończeniem pracy i rozpoczęciem pobierania świadczenia, powinni zastanowić się, kiedy najlepiej złożyć wniosek. Okazuje się, że duże znaczenie ma także pewien dokument, który co roku publikuje GUS. O co dokładnie chodzi? 

Kobieta, portfel
09.02.2024 13:05 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS przekazał zaskakujące dane

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku. Jak się okazuje, odnotowany został wzrost, a w tym roku Polacy również mogą spodziewać się podwyżek pensji. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze w portfelu
23.01.2024 10:24 Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał dane dotyczące tego, w których polskich miastach można liczyć na najwyższe zarobki. Ranking ten może być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, bo wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie znalazła się Warszawa.

Praca na budowie
10.01.2024 20:05 Coraz więcej wypadków przy pracy. GUS ujawnia najczęstszą przyczynę

Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane, które dotyczą liczby wypadków przy pracy. Jak się okazuje, jest ich coraz więcej, a GUS podał najczęstszą przyczynę. Są jednak też dobre wiadomości. 

Lotnisko Chopina w Warszawie
23.12.2023 10:27 Tłumy Polaków powracają do domu. Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości

Ostatnie 6 lat upłynęło pod znakiem tłumnych powrotów Polaków z emigracji. Dane GUS wskazują również, z którego kraju powróciło do Polski najwięcej emigrantów. Przyczyny nie trzeba się domyślać.

rodzina w sklepie
30.11.2023 18:42 Najnowsze dane GUS o inflacji. Prognozy były inne

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek 30 listopada najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Dla wielu osób mogą być one sporym zaskoczeniem, bo nieco różnią się od przewidywań ekspertów.

Seniorka
22.11.2023 17:37 Ile wynosiła przeciętna emerytura w 2022 roku? Oficjalne dane z GUS

Główny Urząd Statystyczny w środę opublikował dane dotyczące świadczeń emerytalnych w 2022 roku. Wiemy, ile wynosiła przeciętna emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

telefon-senior-mieszkanie-rozmowa-telefoniczna
08.11.2023 19:44 Będą dzwonić i zadawać kilka osobistych pytań. Czy jest się czego obawiać?

Tym razem nie chodzi o żadne ostrzeżenia przed przestępcami, którzy podczas rozmowy telefonicznej próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Główny Urząd Statystyczny będzie telefonował do Polaków, by dowiedzieć się… jak spędzają czas w domu. Czemu to ma służyć?

Pieniądze na kalendarzu
31.10.2023 13:46 Tysiące Polaków w szarej strefie. GUS oficjalnie potwierdza

Ponad ćwierć miliona Polaków pracowało w 2022 roku w szarej strefie - tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jak się okazuje, zdecydowana większość zatrudnionych w tym segmencie to pracownicy fizyczni.

pieniądze
19.10.2023 14:48 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS podał zaskakujące dane

GUS podał, ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest ono minimalnie wyższe. GUS podał również dane o liczbie etatów.

Mężczyzna wyciągający pieniądze z portfela
15.09.2023 12:37 GUS właśnie ogłosił. Są nowe dane o inflacji

W piątek 15 września Główny Urząd Statystyczny zaprezentował najnowsze dane dotyczące inflacji. Sierpniowa inflacja jest nadal dwucyfrowa. Wiemy również, co najbardziej zdrożało.

inflacja-ceny-sklep
15.05.2023 15:17 Inflacja w kwietniu najniższa od niemal roku. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu br. o 14,7 proc. w ujęciu rdr, a w porównaniu z marcem – o 0,7 proc. Odczyt poniżej 15 proc. to najniższy wynik od niemal roku, ale to nie oznacza, że ceny towarów i usług przestały wzrastać. Dalej rosną, tylko trochę wolniej.

Koperta z ZUS
03.04.2023 11:12 ZUS przekazał wieści o emeryturach. Od kwietnia trzeba liczyć się z niższymi świadczeniami

Od początku kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych korzysta z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, zaktualizowanej przez Główny Urząd Statystyczny, czytamy na stronie torun.wyborcza.pl. 

sklep-zakupy-ludzie
31.03.2023 17:10 GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. w ujęciu r/r. Analitycy mBanku zwracają uwagę na mocny skok cen żywności – o 2,3 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Retorycznie pytają na Twitterze, czy to już dezinflacja i szybko odpowiadają, cytując viralowy filmik sprzed lat: No średnio byśmy powiedzieli, no tak średnio.

pieniądze-gotówka
28.03.2023 08:30 GUS opublikował kluczowy wskaźnik. Od kwietnia nowi emeryci dostaną niższe świadczenia

Główny Urząd Statystyczny pokazał nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Choć wskazują one dobre wiadomości – Polacy statystycznie żyją dłużej, to dla seniorów, którzy przejdą na emeryturę od kwietnia, będzie to oznaczać otrzymanie niższego świadczenia – i to o 6-6,6 proc., w zależności od wieku danej osoby. Wskaźnikiem tym nie muszą przejmować się ci, którzy już są na emeryturze bądź osiągnęli wiek emerytalny.

Pieniądze z ZUS na stole
09.03.2023 14:31 Nowe tablice średniego trwania życia za pasem. Obniżą emeryturę, lepiej się pospiesz

Tradycyjny czas podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę już za pasem - zbliża się początek wiosny. Osoby rozważające taką decyzję muszą się jednak pospieszyć - publikacja nowych tablic średniego dalszego trwania życia przez GUS obniży planowane emerytury.

puste półki-rossmann-papier toaletowy-biznesinfo
10.02.2023 11:49 Wysokie ceny drewna. Konsumenci szybko odczują wzrost cen produktów pierwszej potrzeby

Prawie w każdym polskim domu składowane jest drzewo na opał. Drewno jest paliwem odnawialnym, nieuciążliwym dla ludzi i środowiska oraz dostępnym lokalnie. Jeszcze jakiś czas temu było towarem, który można było zamówić bez większego problemu, ponadto w przyzwoitej cenie. Ostatnio wiele się zmieniło, a drewno stało się surowcem trudno dostępnym i przede wszystkim drogim.Zasadnicza różnica między węglem i drewnem to nieodnawialność tego pierwszego. Las odrasta, pokłady węgla – (w rozsądnym czasie) nie. Drewno kojarzy się nam głównie z tym, że jest ładne i przyjemnie pachnie.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
09.02.2023 13:25 Średnio 6346,15 zł za pracę w 2022 r. GUS przedstawia zaskakujące dane

W najnowszym komunikacie opublikowanym w czwartek, 9 lutego, Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące wynagrodzeń Polaków, jakie otrzymywali w 2022 r. Nie ma co ukrywać, są one zaskakujące.GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto. Jest to więcej niż w 2021 r. - wówczas przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 5662,53 zł brutto.Co ciekawe, wynagrodzenia Polaków rosły najszybciej od 23 lat, ale nie było to tak odczuwalne z powodu szalejącej inflacji - informuje na swoim Twitterze „Polski Instytut Ekonomiczny”.