Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gus

Seniorki
29.02.2024 15:26 Duża zmiana w wyliczaniu emerytur. Seniorzy powinni się pospieszyć

Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Polacy przed zakończeniem pracy i rozpoczęciem pobierania świadczenia, powinni zastanowić się, kiedy najlepiej złożyć wniosek. Okazuje się, że duże znaczenie ma także pewien dokument, który co roku publikuje GUS. O co dokładnie chodzi? 

Kobieta, portfel
09.02.2024 13:05 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS przekazał zaskakujące dane

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku. Jak się okazuje, odnotowany został wzrost, a w tym roku Polacy również mogą spodziewać się podwyżek pensji. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze w portfelu
23.01.2024 10:24 Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał dane dotyczące tego, w których polskich miastach można liczyć na najwyższe zarobki. Ranking ten może być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, bo wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie znalazła się Warszawa.

Praca na budowie
10.01.2024 20:05 Coraz więcej wypadków przy pracy. GUS ujawnia najczęstszą przyczynę

Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane, które dotyczą liczby wypadków przy pracy. Jak się okazuje, jest ich coraz więcej, a GUS podał najczęstszą przyczynę. Są jednak też dobre wiadomości. 

Lotnisko Chopina w Warszawie
23.12.2023 10:27 Tłumy Polaków powracają do domu. Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości

Ostatnie 6 lat upłynęło pod znakiem tłumnych powrotów Polaków z emigracji. Dane GUS wskazują również, z którego kraju powróciło do Polski najwięcej emigrantów. Przyczyny nie trzeba się domyślać.

rodzina w sklepie
30.11.2023 18:42 Najnowsze dane GUS o inflacji. Prognozy były inne

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek 30 listopada najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Dla wielu osób mogą być one sporym zaskoczeniem, bo nieco różnią się od przewidywań ekspertów.

Seniorka
22.11.2023 17:37 Ile wynosiła przeciętna emerytura w 2022 roku? Oficjalne dane z GUS

Główny Urząd Statystyczny w środę opublikował dane dotyczące świadczeń emerytalnych w 2022 roku. Wiemy, ile wynosiła przeciętna emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

telefon-senior-mieszkanie-rozmowa-telefoniczna
08.11.2023 19:44 Będą dzwonić i zadawać kilka osobistych pytań. Czy jest się czego obawiać?

Tym razem nie chodzi o żadne ostrzeżenia przed przestępcami, którzy podczas rozmowy telefonicznej próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Główny Urząd Statystyczny będzie telefonował do Polaków, by dowiedzieć się… jak spędzają czas w domu. Czemu to ma służyć?

Pieniądze na kalendarzu
31.10.2023 13:46 Tysiące Polaków w szarej strefie. GUS oficjalnie potwierdza

Ponad ćwierć miliona Polaków pracowało w 2022 roku w szarej strefie - tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jak się okazuje, zdecydowana większość zatrudnionych w tym segmencie to pracownicy fizyczni.

pieniądze
19.10.2023 14:48 Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS podał zaskakujące dane

GUS podał, ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest ono minimalnie wyższe. GUS podał również dane o liczbie etatów.

Mężczyzna wyciągający pieniądze z portfela
15.09.2023 12:37 GUS właśnie ogłosił. Są nowe dane o inflacji

W piątek 15 września Główny Urząd Statystyczny zaprezentował najnowsze dane dotyczące inflacji. Sierpniowa inflacja jest nadal dwucyfrowa. Wiemy również, co najbardziej zdrożało.

inflacja-ceny-sklep
15.05.2023 15:17 Inflacja w kwietniu najniższa od niemal roku. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu br. o 14,7 proc. w ujęciu rdr, a w porównaniu z marcem – o 0,7 proc. Odczyt poniżej 15 proc. to najniższy wynik od niemal roku, ale to nie oznacza, że ceny towarów i usług przestały wzrastać. Dalej rosną, tylko trochę wolniej.

Koperta z ZUS
03.04.2023 11:12 ZUS przekazał wieści o emeryturach. Od kwietnia trzeba liczyć się z niższymi świadczeniami

Od początku kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych korzysta z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, zaktualizowanej przez Główny Urząd Statystyczny, czytamy na stronie torun.wyborcza.pl. 

sklep-zakupy-ludzie
31.03.2023 17:10 GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. w ujęciu r/r. Analitycy mBanku zwracają uwagę na mocny skok cen żywności – o 2,3 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Retorycznie pytają na Twitterze, czy to już dezinflacja i szybko odpowiadają, cytując viralowy filmik sprzed lat: No średnio byśmy powiedzieli, no tak średnio.

pieniądze-gotówka
28.03.2023 08:30 GUS opublikował kluczowy wskaźnik. Od kwietnia nowi emeryci dostaną niższe świadczenia

Główny Urząd Statystyczny pokazał nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Choć wskazują one dobre wiadomości – Polacy statystycznie żyją dłużej, to dla seniorów, którzy przejdą na emeryturę od kwietnia, będzie to oznaczać otrzymanie niższego świadczenia – i to o 6-6,6 proc., w zależności od wieku danej osoby. Wskaźnikiem tym nie muszą przejmować się ci, którzy już są na emeryturze bądź osiągnęli wiek emerytalny.

Pieniądze z ZUS na stole
09.03.2023 14:31 Nowe tablice średniego trwania życia za pasem. Obniżą emeryturę, lepiej się pospiesz

Tradycyjny czas podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę już za pasem - zbliża się początek wiosny. Osoby rozważające taką decyzję muszą się jednak pospieszyć - publikacja nowych tablic średniego dalszego trwania życia przez GUS obniży planowane emerytury.

puste półki-rossmann-papier toaletowy-biznesinfo
10.02.2023 11:49 Wysokie ceny drewna. Konsumenci szybko odczują wzrost cen produktów pierwszej potrzeby

Prawie w każdym polskim domu składowane jest drzewo na opał. Drewno jest paliwem odnawialnym, nieuciążliwym dla ludzi i środowiska oraz dostępnym lokalnie. Jeszcze jakiś czas temu było towarem, który można było zamówić bez większego problemu, ponadto w przyzwoitej cenie. Ostatnio wiele się zmieniło, a drewno stało się surowcem trudno dostępnym i przede wszystkim drogim.Zasadnicza różnica między węglem i drewnem to nieodnawialność tego pierwszego. Las odrasta, pokłady węgla – (w rozsądnym czasie) nie. Drewno kojarzy się nam głównie z tym, że jest ładne i przyjemnie pachnie.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
09.02.2023 13:25 Średnio 6346,15 zł za pracę w 2022 r. GUS przedstawia zaskakujące dane

W najnowszym komunikacie opublikowanym w czwartek, 9 lutego, Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące wynagrodzeń Polaków, jakie otrzymywali w 2022 r. Nie ma co ukrywać, są one zaskakujące.GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto. Jest to więcej niż w 2021 r. - wówczas przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 5662,53 zł brutto.Co ciekawe, wynagrodzenia Polaków rosły najszybciej od 23 lat, ale nie było to tak odczuwalne z powodu szalejącej inflacji - informuje na swoim Twitterze „Polski Instytut Ekonomiczny”.

pieniądze
20.01.2023 15:32 Najnowsze dane GUS. Wynagrodzenia Polaków rosną, ale wolniej niż inflacja

W grudniu 2022 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7329,96 zł brutto, co oznacza wzrost o 10,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku. Choć po raz pierwszy z przodu kwoty pojawiła się siódemka, to ekonomiści podkreślają: wzrost płac Polaków jest wolniejszy od wzrostu cen produktów i usług.

pieniądze w portfelu-portfel-banknoty-iberion (1)
21.12.2022 11:18 GUS: Polacy jeszcze nigdy nie mieli tak wysokich zarobków

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w listopadzie 6 857 zł brutto, co oznacza wzrost o prawie 14 proc. w skali roku — wynika z danych GUS. Największą podwyżkę w ubiegłym miesiącu — w odniesieniu do października — otrzymali pracownicy sekcji „górnictwo i wydobycie”. Natomiast w ciągu minionych jedenastu miesięcy 2022 roku najwyższą przeciętną pensją szczycili się zatrudnieni w sektorze „informacja i komunikacja”. Z kolei z problemem najniższego wynagrodzenia zmagają się pracownicy w branży gastronomii i zakwaterowania.

pieniądze-kalendarz-pieniądze kalendarz-biznesinfo
22.11.2022 20:07 1300 zł miesięcznie. Średnio tyle kosztuje nas utrzymanie mieszkania

HRE Investments szacuje (na podstawie danych GUS), że w ciągu roku wydatki związane z utrzymaniem i wyposażeniem mieszkania zwiększyły się o 25 proc. W wyniku tego statystyczna 3-osobowa rodzina mierzy się z opłatami rzędu prawie 1300 zł miesięcznie. Wciąż galopująca inflacja nie zapowiada obniżek w tym sektorze.

ING-bank-8-biznesinfo (1)
22.03.2022 09:28 ING podzielił się świetnymi wiadomościami. Nie tylko dla swoich klientów

Dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku wskazują, że polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż u sąsiadów – ocenił bank ING. GUS podał, że polska produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 7,8 proc. rok do roku. Jak wskazało ING, za 2,5 pkt proc. wzrostu odpowiada sama energetyka, ale przetwórstwo przemysłowe ze wzrostem 5,5 proc. również radzi sobie nieźle.Jak oceniają ekonomiści październikowe wyniki polskiego przemysłu wskazują na odporność całego sektora, co jest dobrym prognostykiem dla całej krajowej gospodarki. Wzrost produkcji przemysłowej przerósł oczekiwania rynku. Zdaniem ekonomistów, sektor produkcji przemysłowej pozostanie silny. Wskaźnik cen producentów (PPI) jest najwyższy od 24 lat. Główny ekonomista ING Rafał Benecki, zwrócił uwagę, że już dane za III kwartał pokazały, że Polska radzi sobie lepiej niż Czechy, gdzie brak mikroprocesorów unieruchomił fabryki Skody do końca roku, czy Rumunia, gdzie niskie zaszczepienia spowodowały olbrzymi skok zachorowań i koszty dla gospodarki. Polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż sąsiedzi w tych warunkach – podkreślił.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:28 Ankieter GUS znowu zadzwoni. Nie będzie można mu odmówić

12 listopada rozpoczęło się badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ankieterzy zadzwonią do losowo wybranej grupy 100 tys. osób. Tożsamość dzwoniących ankieterów będzie można sprawdzić na stronie GUS lub infolinii.Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie GUS, jego wyniki umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
22.03.2022 09:26 GUS będzie sprawdzał czy Polacy dobrze się spisali. Ruszą z kontrolami po zakończeniu spisu

W Narodowym Spisie Powszechnym wzięło udział już 90 proc. Polaków, podaje Dziennik Gazeta Prawna. GUS liczy jednak na natężenie ruchu w ostatnim tygodniu. Spisać możemy się do 30 września, a niespisanie się grozi karą. Prezes GUS Dominik Rozkrut w rozmowie z gazetą przyznaje, że wydłużenie spisu z planowanych 3 do 6 miesięcy było najlepszą decyzją urzędu. Decyzja o rozszerzeniu spisu na 6 miesięcy była podyktowana między innymi trwającą pandemią. GUS spodziewa się, że apogeum zainteresowania spisem nastąpi zapewne 30 września, czyli w ostatni dzień Spisu Powszechnego.

Spis powszechny 2021 - jak dotąd spisało się 50 proc. Polaków
22.03.2022 09:26 GUS przekazał nam, ile osób już się spisało. Dane zaskakują

Blisko cztery miesiące po rozpoczęciu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wzięło w nim udział ok. 50 proc. osób - informuje Biznes Info Główny Urząd Statystyczny (GUS). Instytucja w komentarzu dla naszej redakcji potwierdza medialne doniesienia o trudnościach, jakie napotykają w swojej pracy przeprowadzający na potrzeby spisu wywiady rachmistrzowie. Z tego artykułu dowiesz się:50 proc. Polaków wzięło udział w spisie powszechnymJakie trudności napotykają w swojej pracy rachmistrzowieKiedy zakończy się spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań idze jak po grudzie
22.03.2022 09:25 Narodowy Spis Powszechny idzie jak po grudzie. W 3 miesiące spisało się 16 mln Polaków, są już wnioski o kary

W ciągu trzech miesięcy trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wzięło w nim udział tylko nieco ponad 40 proc. uprawnionych. Czasu na spisanie się jest coraz mniej, a za brak udziału w akcji grożą surowe kary. Z tego artykułu dowiesz się:Tylko 42 proc. Polaków wzięło udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i MieszkańDlaczego praca rachmistrzów nie należy do łatwychCzy można odmówić udziału w spisie

Biznes Info
22.03.2022 09:25 Narodowy spis powszechny zmierza do finału. Jutro do wygrania 16 aut, ale część dostanie grzywnę 5 tys. zł

Narodowy spis powszechny jest obowiązkowy. Rząd przypomina Polakom o konieczności przekazania szczegółowych danych poprzez loterię i kary. Już jutro do wygrania będą ogromne nagrody. Z kolei na osoby, które nie wezmą udziału w spisie, czeka grzywna w wysokości 5 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Do kiedy trwa narodowy spis powszechnyJakie nagrody są przewidziane dla uczestnikówKto naraża się na grzywnę

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:25 Spis powszechny już obowiązuje, udział wziąć trzeba. Miliony Polaków wciąż jeszcze musi dopełnić obowiązku

Spis powszechny to najważniejszy obowiązek obywatelski w tym roku, z którego wywiązała się dopiero 1/3 społeczeństwa. Każdy Polak jest zobligowany odpowiedzieć na pytania GUS przez internet, telefon lub w trakcie wizyty rachmistrza. W przeciwnym razie naraża się na surowe kary.Z tego artykułu dowiesz się:Do kiedy trwa Spis powszechnyW jaki sposób można udzielić odpowiedzi na pytaniaJaka kara grozi osobom, które nie wezmą udziału w ankiecie