Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci mają powody do radości. Tyle pieniędzy dostaną w kwietniu, są wyliczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.03.2024 08:20

Emeryci mają powody do radości. Tyle pieniędzy dostaną w kwietniu, są wyliczenia

Seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Seniorzy mają powody do radości. W kwietniu, jak co miesiąc, dostaną swoją emeryturę podstawową, a dodatkowo na ich konta wpłynie dodatkowe świadczenie - trzynastka. Wiadomo już, na jakie kwoty będą mogli liczyć emeryci. Znamy konkretne wyliczenia. 

Kwiecień to wyjątkowy miesiąc dla polskich seniorów

Polacy, którzy przeszli na emeryturę mogą liczyć na comiesięczne wypłaty świadczeń finansowych. Oprócz tego należą im się różne dodatki, takie jak trzynasta emerytura. Wsparcie jest wypłacane od 2019 roku i należy się niemal wszystkim emerytom i rencistom.  

Pieniądze zostaną wypłacone wraz z kwietniowymi świadczeniami. Pierwsze przelewy z tegorocznymi trzynastkami trafiły do Polaków jeszcze przed Wielkanocą. Chodzi dokładnie o osoby, które zwykle otrzymują emeryturę 1. dnia miesiąca. W kwietniu jest to święto, więc zgodnie z zasadami, pieniądze zostały przyznane wcześniej. 

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Niedawno emerytury i renty poszły w górę

Polacy mogą liczyć na podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych. Co roku odbywa się waloryzacja, która dostosowuje wysokość wypłat do aktualnej sytuacji gospodarczej. Poziom podwyżki zależy między innymi od inflacji. 

Od 1 marca świadczenia poszły w górę o 12,12 proc. W związku z tym, emerytura minimalna, renta socjalna, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. 

Zobacz także: Biedronka wydała komunikat do wszystkich klientów. Chodzi o Moją Biedronkę

Takie wypłaty trafią do seniorów w kwietniu

Co ważne, seniorzy nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci trzynastą emeryturę automatycznie. Trzynastka jest wypłacana w wysokości emerytury minimalnej, choć na konta Polaków ostatecznie trafiają nieco niższe sumy. Od kwoty brutto jest bowiem pobrana zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna.

Przykładowo, jeśli ktoś po waloryzacji otrzymuje emeryturę 1569,68 zł brutto, to jego trzynastka wyniesie 1518,67 zł netto. Kwietniowa wypłata będzie więc na poziomie 2947,08 zł na rękę. W przypadku, gdy podstawowe świadczenie wynosi 2000 zł, beneficjent otrzyma 1437,67 zł na rękę w ramach trzynastki. W związku z tym, w kwietniu trafi do niego łącznie 3478,26 zł netto.