Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci dodatkowe 620 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.03.2024 09:10

ZUS wypłaci dodatkowe 620 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić warunki

List z ZUS-u, pieniądze
Fot. materiały własne

Część Polaków może ubiegać się o specjalne świadczenie. W ramach tego dodatku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 620 złotych przez 12 miesięcy. Pieniądze należą się jednak tylko wybranej grupie osób, które muszą spełniać określone warunki. Komu konkretnie należy się wsparcie? Wyjaśniamy.

Polacy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie z ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń, takich jak 800 plus, renty czy emerytury. Sporo osób może ubiegać się także o specjalny dodatek dla sieroty zupełnej. Należy się on tym, którzy nie mogą liczyć na opiekę rodzica. Warto pamiętać, że ZUS wypłaci pieniądze osobom, które spełnią określone warunki. 

Jakiś czas temu odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń finansowych, która objęła także dodatek dla sieroty zupełnej. Wcześniej był wypłacany w wysokości 553,30 zł, a od 1 marca beneficjenci mogą liczyć na 620,36 zł miesięcznie, czyli około 7440 zł w skali roku.

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Aby otrzymać dodatek, trzeba spełniać odpowiednie warunki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe pieniądze tylko i wyłącznie tym osobom, które posiadają prawo do pobierania renty rodzinnej. Wsparcie otrzymają ci, którzy nie mają obojga rodziców lub ich matka zmarła, a ojciec był nieznany. Na świadczenie mogą liczyć Polacy do 16 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli kontynuują naukę i mogą okazać się odpowiednimi dokumentami, które to potwierdzają.

Zobacz także: Ulga podatkowa dla seniorów. Skorzystają tylko wybrani, można sporo zyskać

Co zrobić, by ZUS wypłacił dodatkowe pieniądze?

Aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej, należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć tam odpowiedni wniosek. Do formularza należy dołączyć także dokumenty potwierdzające śmierć rodziców lub dokument, który poświadcza datę zgonu matki i akt urodzenia zawierający informację, że od momentu narodzin ojciec był nieznany. Możemy dostarczyć je osobiście do odpowiedniej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wysłać pocztą lub zrobić to za pośrednictwem pełnomocnika.