Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 29.03.2024 16:11

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

paragony
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci dawno już stała się elementem naszej codzienności. Mimo to wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucać część odpadów. Kłopotliwe okazują się w tej kwestii również paragony. Do którego pojemnika naprawdę powinny trafiać? Spoiler: nie do niebieskiego.

Polacy płacą wysokie kary za nieprawidłową segregację

Niestety, wiele osób wciąż traktuje obowiązek selektywnego wyrzucania odpadów jako nieprzyjemne czy nawet bezsensowne utrapienie. Z tego powodu Polacy często płacą mandaty za nieodpowiednią segregację. Ta jednak nie zawsze wynika z niechęci, a z niewiedzy. Nie wszystkie odpady są bowiem w oczywisty sposób przypisane do odpowiedniego pojemnika. Co np. powinniśmy zrobić z papierowym kartonem, który w środku jest pokryty plastikiem? Co zaskakujące, takim nieoczywistym odpadem jest również paragon. Wiele osób nie ma pojęcia, co z nim zrobić.
 

Pracownica Biedronki pokazała prawdę o kasjerach. Film hitem sieci

Nie wyrzucaj paragonów do pojemnika na papier!

System segregacji odpadów nadal nie jest idealny i w wielu obszarach przydałyby się drobne poprawki. Do niektórych słabych stron przykładamy się jednak my sami, m.in. poprzez wyrzucanie śmieci ”byle jak”. Często nie zastanawiamy się nad tym, gdzie powinniśmy wyrzucać odpady.

Oczywiście, nawet dziecko wie, że aby umożliwić recykling i zmniejszyć ilość odpadów wykorzystujemy pojemniki w pięciu kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym i czarnym. Kolejno wrzucamy do  nich metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady bio i zmieszane. Nawet w tym kryje się jednak haczyk — nie każdy papier powinien trafić do niebieskiego pojemnika. Odpady takie jak np. stare paragony powinny zamiast tego zostać wyrzucone… z odpadami zmieszanymi!
 

Dlaczego paragon to nie ”papier”?

Paragony jako takie, rzecz jasna, są zrobione z papieru. Podobnie jednak jak zabrudzone ręczniki papierowe czy zużyte chusteczki higieniczne nie kwalifikują się do tej kategorii, kiedy rozmawiamy o segregacji śmieci. Do niebieskich pojemników i worków powinny bowiem trafiać wyłącznie suche i czyste odpady papierowe, do których nie zaliczają się również paragony. Dlaczego?

Każdy rodzaj zabrudzenia, wilgoci czy tłuszczu na papierze sprawia, że zebrane odpady nie mogą już zostać wykorzystane do recyklingu. Zamiast tego nawet cały worek może trafić na wysypisko. Warto więc pamiętać, by odróżniać odpady ”oczywiste” od ”nieoczywiście zmieszanych”.

źródło: o2.pl