Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie segregujesz śmieci? Wysoka kara to nie wszystko
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 09:23

Nie segregujesz śmieci? Wysoka kara to nie wszystko

Kosze do segregacji śmieci
Arkadiusz Ziolek/East New

Segregacja odpadów jest nie tylko kluczowym elementem dbania o środowisko, ale także obowiązkiem dla Polaków. Większość osób się do niego stosuje, choć nadal jest sporo przypadków, w których obywatele nie przestrzegają tych zasad. Okazuje się, że przewidziane są dla nich dotkliwe kary, a wysokie mandaty to tylko początek.

Segregowanie śmieci jest kluczowe w dbaniu o środowisko

Wszyscy Polacy powinni pamiętać o konieczności odpowiedniego segregowania odpadów, co jest kluczowe w dbaniu o środowisko, ale również jest naszym obowiązkiem. W tym roku poziom ponownie wykorzystywanych śmieci ma wynieść 45 procent.

Podstawowe zasady segregacji są niezwykle istotne, jeśli nie chcemy zapłacić kary finansowe. Wart przypomnieć, że w Polsce odpady segregujemy w pięciu pojemnikach: żółtym - na metale i tworzywa sztuczne, niebieskim - na papier, zielonym - na szkło, brązowym - na odpady biodegradowalne oraz szarym - na odpady zmieszane.

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Źle segregujesz śmieci? Zapłacisz potężny mandat

Bardzo ważne jest przede wszystkim to, czy śmieci są segregowane prawidłowo. Jeśli na przykład w standardowym pojemniku znajdą się odpady niebezpieczne lub elektrośmieci. W takiej sytuacji bowiem można zapłacić mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Straż Miejska również może nałożyć mandat na osoby, które w ogóle nie dopełniają obowiązku związanego z segregacją śmieci lub robią to nieprawidłowo. Zapłacą wówczas do 500 złotych.

Zobacz także: Będzie podwyżka ważnego świadczenia. ZUS wypłaci pokaźną sumę

Co jeszcze grozi za nieprawidłową segregację śmieci?

Jeśli Polacy nie będą prawidłowo segregować odpadów lub zupełnie zignorują ten obowiązek, to firma zajmująca się wywozem śmieci może głosić ten fakt do gminy. W takiej sytuacji zostanie nałożona kara finansowa na właściciela posesji, a w przypadku bloków, nieprzyjemne konsekwencję czekają wszystkich mieszkańców. Takie osoby zostaną ukarane podniesieniem składki za wywóz śmieci i może być to nawet od 2 do 4-krotności opłaty podstawowej.