Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.02.2024 20:27

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

pieniądze
Pixabay/adnovak

Najniższa emerytura w Polsce wynosi ponad 1,5 tysiąca złotych. Przynajmniej na papierze. To, ile pieniędzy z ZUS otrzymują niektórzy seniorzy, potrafi zaszokować. Jeden z emerytów z Podlasia należy do rekordzistów.

To najniższa emerytura w Polsce!

Kto wierzył, że 1588,44 zł brutto to faktycznie najniższa emerytura w Polsce, ten, niestety, był w błędzie. W rzeczywistości tysiącom emerytów wypłacane jest znacznie niższe świadczenie od minimalnej emerytury krajowej. Wśród rekordzistów jest między innymi mieszkaniec Podlasia, który na emeryturę przeszedł mając 65 lat. W trakcie swojego życia przepracował 26 dni i w efekcie ZUS wypłaca mu teraz… 13 groszy miesięcznie.

To jednak wciąż nie najniższa emerytura w kraju. W województwie kujawsko-pomorskim kobieta, która składki odprowadzała tylko przez 3 miesiące, otrzymuje jedynie 5 groszy świadczenia.

Rekord należy jednak do kobiety, która przepracowała 1 dzień, i to na umowie zlecenie. Odłożony w ten sposób kapitał emerytalny wyniósł 2,98 zł, a świadczenie, które wpływa na jej konto to dokładnie 1 grosz.
 

Skarbówka przeprowadzi kontrole. Olbrzymie kary dla właścicieli mieszkań

Groszowych emerytur jest coraz więcej

Eksperci biją na alarm. Liczba tzw. groszowych emerytur wciąż wzrasta, a już teraz trafiają one do niemal 397 tysięcy osób. Według danych Centrum Analiz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, na które powołała się "Gazeta Pomorska", w 2025 roku problem ten dotyczyć będzie już 500 tysięcy emerytów, a w 2030 —  640 tysięcy.
Przedstawiciele ZUS podkreślają, że jest to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać.
 

Jak uniknąć niskiej emerytury?

Istnieje kilka sposób, które pozwolą nam uniknąć zaniżania własnego, wypłacanego w przyszłości świadczenia. Przede wszystkim należy pamiętać o okresach składkowych, które powinny być jak najdłuższe, by tym samym emerytura była jak najwyższa. Należy również mieć na uwadze czas, kiedy te nie są odprowadzane — np. kiedy pracujemy na umowę zlecenie. Nie bez znaczenia pozostaje również moment, w którym przejdziemy na emeryturę. Ponownie, im później zaprzestaniemy aktywności zawodowej, tym wyższe świadczenie będzie nam przysługiwać.

źródło: o2.pl