Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka przeprowadzi kontrole. Olbrzymie kary dla właścicieli mieszkań
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.02.2024 22:46

Skarbówka przeprowadzi kontrole. Olbrzymie kary dla właścicieli mieszkań

kontrola
East News/Arkadiusz Ziółek

Jeśli niedawno kupiłeś mieszkanie, lepiej przygotuj się na kontrolę. Urzędy Skarbowe już pukają do drzwi osób, które mieszkania kupiły… zbyt tanio. Dla tych, którzy zaniżyli wartość transakcji, przewidziano wysokie kary.
 

Kontrole ruszyły w całej Polsce

Urząd Skarbowy ma kolejny powód, by złożyć Polakom niezapowiedzianą wizytę — tym razem chodzi o zaniżone ceny mieszkań. W ten sposób wiele osób stara się uniknąć PCC, czyli Podatku od Czynności Cywilnoprawnych, nakładanego na transakcje cywilnoprawne, takie jak właśnie zakup mieszkania.

Zasada jest prosta. Im niższa cena mieszkania na umowie, tym niższy podatek. Właśnie dlatego kwota odbiegająca od przeciętnej ceny rynkowej, może wydać się Skarbówce podejrzana.

Problemy przy dziedziczeniu. Każdy spadkobierca powinien to wiedzieć

Kary są olbrzymie

Podatek od kupna nieruchomości wynosi przeważnie 2% jej wartości. Kwota ta zostaje pobrana przez notariusza od kupującego już w chwili podpisywania umowy. Wysokość kary w przypadku wykrycia zaniżenia wartości transakcji, zostanie natomiast ustalona indywidualnie, zależnie od oceny organów podatkowych. Istnieje jednak ryzyko, że wyniesie ona aż 100% nienależnie naliczonego podatku.

W ten sposób unikniesz kary

Istnieje oczywiście sposób na zabezpieczenie się przed niesłusznie nałożoną karą. By to zrobić, powinniśmy przede wszystkim udokumentować, iż cena zakupu była adekwatna do wartości rynkowej w momencie transakcji. W tej roli doskonale sprawdzi się operat szacunkowy. Dokument sporządzony przez rzeczoznawcę powinniśmy przechowywać do pięciu lat — zgodnie z terminem przedawnienia zobowiązań podatkowych.