Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS masowo kontroluje zwolnienia lekarskie. Sypią się kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.02.2024 14:37

ZUS masowo kontroluje zwolnienia lekarskie. Sypią się kary

ZUS
Arkadiusz Ziolek/East News

Często zdarza się, że pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie w niewłaściwy sposób. Problem ten stale rośnie, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych próbuje z nim walczyć. Robi to za pomocą masowych kontroli. 

ZUS przeprowadza masowe kontrole zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolowania pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim i pobierają świadczenia chorobowe. Coraz częściej zdarzają się przypadki, w których Polacy wykorzystują zwolnienia w niewłaściwy sposób, a ZUS próbuje z tym problemem walczyć. Jak informuje rzecznik Zakładu, tylko w ubiegłym roku przeprowadzono 461,2 tys. kontroli. Sprawdzano między innymi, czy osoba przebywająca na zwolnieniu nadal jest chora oraz czy prawidłowo je wykorzystuje. 

ZUS rozpoczął wielką wysyłkę. List lepiej zachować dla siebie

ZUS kwestionuje zwolnienia lekarskie

W efekcie przeprowadzonych kontroli Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował aż 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 292,73 mln złotych. Warto pamiętać, że nie tylko ZUS może przeprowadzić taką kontrolę, ale może to zrobić także pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia więcej niż 20 ubezpieczonych. 

W przypadku nieprawidłowego korzystania ze zwolnienia, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia. Jeśli dana osoba już je otrzymała, wówczas zostanie zobowiązana do zwrotu środków. W sytuacji, gdy pracownik już wyzdrowiał, zwolnienie zostanie skrócone.

Pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie w niewłaściwy sposób

Nie od dziś wiadomo, że niektórzy pracownicy korzystają z fałszywych zwolnień i w tym czasie wcale nie chorują, tylko wykorzystują go na rozmaite czynności. Rzecznik ZUS przytacza sytuację pewnej ubezpieczonej, która podczas zwolnienia lekarskiego wzięła ślub i bawiła się na swoim weselu. Na porządku dziennym jest także wyjeżdżanie w tym czasie na zagraniczne wycieczki czy też remontowanie mieszkania. 

Zobacz także: Nowe świadczenie dla seniorów już niebawem. Padł konkretny termin