Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie Lekarskie

ZUS
08.02.2024 14:37 ZUS masowo kontroluje zwolnienia lekarskie. Sypią się kary

Często zdarza się, że pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie w niewłaściwy sposób. Problem ten stale rośnie, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych próbuje z nim walczyć. Robi to za pomocą masowych kontroli. 

lekarz
21.01.2024 12:14 Pracujesz na L4? ZUS wlepi nawet 30 000 złotych kary

L4 jest jednym z podstawowych praw przysługujących osobom pracującym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zwolnienie lekarskie wiąże się także z pewnymi obowiązkami i zakazami. Zasady te łamią zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. W przypadku kontroli, kara od ZUS może być bardzo wysoka.

ZUS
18.01.2024 15:11 Ruszyły masowe kontrole pracowników. ZUS sprawdzi, co robisz w domu

Jednym z obowiązków ZUS jest kontrolowanie, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wykorzystują je prawidłowo. Kontrolą podlegają również lekarze. Co może sprawdzić ZUS podczas kontroli?

Donald Tusk
10.01.2024 11:20 Szykują się wielkie zmiany w L4. Premier zabrał głos, jest potwierdzenie

Premier Donald Tusk potwierdził doniesienia dotyczące zapowiadanej rewolucji w zasiłku chorobowym. Ruszyły prace nad projektem odpowiedniej ustawy - znamy również termin jej wejścia w życie.

zus-list-koperta-dokumenty
17.12.2023 12:29 ZUS przypomina o ważnym obowiązku. W razie kontroli konsekwencje mogą być poważne

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Kontrolerzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych weryfikują m.in. prawidłowość wykorzystania takich zwolnień. Jeśli wykażą jakieś uchybienia, to oszukującym pracownikom grozi pozbawienie zasiłku chorobowego, jego zawieszenie bądź konieczność zwrotu. Urzędnicy przypominają, na łamach portalu money.pl, że udając się na L4, powinniśmy dopełnić pewnego obowiązku informacyjnego. O co dokładnie chodzi?

ZUS
11.12.2023 20:12 Masz tylko 3 dni na zmianę. Potem ZUS może nie wypłacić pieniędzy

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim często popełniają spory błąd. Może on nawet spowodować, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestanie wypłacać środki za zwolnienie. Co zrobić, żeby tego uniknąć? 

zus-logo-budynek
21.11.2023 12:34 Tak Polacy wykorzystują L4. Uważaj, kontrolerzy mogą zapukać też do Ciebie

Każdy pracownik objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety dane ZUS wskazują, że Polacy często wykorzystują L4 jako formę wolnego, które można zagospodarować w różnoraki sposób. Takie zachowania niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje.

zus-list-pieniadze-dlon
19.11.2023 16:32 ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu

Choroba nie wybiera, a sezon jesienno-zimowy wyjątkowo sprzyja rozwojowi mniejszych i większych infekcji. Nie ulega wątpliwości, że gdy już coś nas “dopadnie”, to najbezpieczniej jest się odizolować i w spokoju wyleczyć z choroby. Każdy pracownik, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma prawo skorzystać w takiej sytuacji ze zwolnienia lekarskiego. Zdarzają się jednak osoby, w przypadku których L4 bywa mocno naciągane. Wówczas do akcji wkraczają kontrolerzy ZUS.

ZUS
14.11.2023 17:33 ZUS może cofnąć świadczenia. Ruszyły masowe kontrole, wyniki są zatrważające

ZUS może sprawdzać pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Choć zdecydowana większość osób korzysta z tzw. L4 w sposób prawidłowy, nie brakuje również osób, które bezprawnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. W ciagu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzono 337 tys. podobnych kontroli. Ich wyniki są zaskakujące.

praca
11.11.2023 08:36 Umowa koalicyjna. Nadchodzą duże zmiany w zwolnieniach lekarskich, szef nie wypłaci już chorobowego

W piątek 10 listopada liderzy ugrupowań opozycyjnych podpisały umowę koalicyjną. Zostały w niej zawarte różne postulaty dotyczące ważnych kwestii dla wielu Polaków, a jeden z nich dotyczy zwolnień lekarskich. Co takiego się zmieni?

Mężczyzna otwierający drzwi
09.11.2023 22:45 Ruszyły kontrole w całej Polsce. Jeśli nie otworzysz, możesz gorzko pożałować

Jesień to okres wzmożonych zachorowań na grypę lub przeziębienie. W tym czasie bardzo łatwo zarazić się np. od współpracowników czy osób w komunikacji miejskiej. Choć wielu Polaków idzie na tzw. L4 dopiero wtedy, gdy choruje, istnieje ogromna grupa osób, które bezprawnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. Warto wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skontrolować takich pracowników, a w razie wykrycia nieprawidłowości odebrać zasiłek, a nawet więcej.

Pukanie do drzwi
23.08.2023 20:08 Zwiększają liczbę kontroli. Zapukają również do Ciebie

Jak wynika z doniesień medialnych, rośnie liczba przeprowadzanych kontroli w domach Polaków. Do starych poziomów sprzed lat wciąż daleko - a według niektórych ekspertów jest to wręcz niemożliwe.

pukanie do drzwi-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.08.2023 13:35 Trwają niezapowiedziane kontrole w naszych domach. Wielu Polaków narobiło sobie poważnych problemów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym kwartale tego roku skontrolował już 21,6 tys. osób. Dla ponad 2 tys. z nich kontrola wiązała się z poważnymi konsekwencjami – łącznie z koniecznością zwrotu już otrzymanych pieniędzy. Urzędnicy przypominają, że kontrole osób przebywających na zwolnieniu lekarskim są niezapowiedziane, a donos nieraz składają osoby z bliskiego otoczenia “chorego”.

zus-list
16.08.2023 14:12 Ważny komunikat ZUS. Jeśli nie dopełnisz pewnego obowiązku, możesz mieć kłopoty

Formalności, procedury, terminy – w sprawach urzędowych musimy pamiętać o wielu rzeczach. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o pewnym obowiązku informacyjnym, który leży po stronie każdego ubezpieczonego. O co dokładnie chodzi?

Taylor Swift
04.07.2023 11:14 Fanka Taylor Swift z kocem na głowie. Miała powód, by zakrywać twarz

Fanka Taylor Swift przyszła na otwarcie sklepu z gadżetami swojej idolki z kocem na głowie. Okazało się, że musiała ukrywać swoją tożsamość, ponieważ okłamała pracodawcę, że jest chora.

drzwi-pukanie-kontrola
03.07.2023 13:18 ZUS przeprowadza masowe kontrole. Jeśli nadużywasz tego prawa, możesz mieć spore kłopoty

ZUS zagiął parol na pracowników nadużywających absencji chorobowych i prowadzi obecnie zintensyfikowane, masowe kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich – informuje nas agencja Symetria PR w komunikacie prasowym. Tylko w I kwartale br. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje l4 niezgodnie z jego przeznaczeniem i czy każdy może się spodziewać takiej kontroli z ZUS-u?

pukanie-drzwi-kontrola
27.06.2023 12:15 Kontrolerzy z ZUS mogą przyjść do domu i Cię sprawdzić. Za nieprawidłowości nakładają kary

W I kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. ZUS przypomina, że każdy, kto jest na l4, powinien liczyć się z możliwością kontroli przeprowadzonej przez pracownika ZUS-u lub pracodawcę.

pukanie-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.06.2023 18:16 Kontrole w domach Polaków. Radca prawny wyjaśnia, jak działają mechanizmy sprawdzania obywateli

Nadzór różnych instytucji i służb nad obywatelami co rusz wywołuje wielkie emocje w społeczeństwie. Niektórzy powołują się na hasło “mój dom – moja twierdza” i uważają, że nikt nie ma prawa np. wejść do ich mieszkania i zweryfikować, czy mają sprawny, ale niezarejestrowany odbiornik telewizyjny, który obligowałby ich do płacenia abonamentu RTV. Co na ten temat mówi prawo, kiedy nie trzeba wpuszczać kontrolera do domu i jakie są konsekwencje lipnego L4? O kwestiach uprawnień kontrolnych w bardziej przyziemnych sprawach życia codziennego pisze radca prawny Michał Podolec.

Kontrola puka do drzwi
17.05.2023 21:55 Wielka fala zwolnień L4. Kontrole już nie tylko z ZUS

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy w roku wystawiono ponad 5 mln zwolnień lekarskich. Nadużycia związane z L4 stały się prawdziwą plagą, więc nic dziwnego, że nie tylko ZUS korzysta z prawa do kontroli pracowników na zwolnieniach.

przychodnia
01.05.2023 13:28 Na ciągniku, w trumnie. Polacy na kontroli L4 wpadają w zaskakujących sytuacjach

Celem zwolnienia lekarskiego jest podjęcie leczenia lub rehabilitacji zaleconych przez lekarza. Mimo to Polacy często wykorzystują ten czas jako dodatkowy urlop bądź podejmują dorywczą pracę. 

drzwi-kontrola-pukanie
28.03.2023 10:29 Kontrole zwolnień L4 coraz popularniejsze. „Chory” pracownik przyłapany na prowadzeniu ciągnika

W 2023 roku ZUS planuje przeprowadzić nawet 500 tys. kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Powodów zwiększonej częstotliwości wizyt urzędników w domach Polaków jest kilka, a samym „chorym” kreatywności nie brakuje. Podczas L4 wykonują prace zarobkowe w mieszkaniu, przeprowadzają remonty, idą na mecz piłkarski lub… prowadzą ciągnik – informuje Conperio, największa polska firma doradcza zajmująca się problematyką absencji chorobowych.

zus
24.03.2023 14:46 ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od piątku 24 marca nastąpi zmiana w przekazywaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Będą one automatycznie trafiały na profile płatników składek, nawet jeśli ich rejestracja na PUE ZUS nie dobiegła końca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.03.2023 12:28 Wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem. ZUS dopatrzył się błędów, kobieta straciła zasiłek

Wiele osób chętnie korzysta ze zwolnień lekarskich. L4 jest często używane przez rodziców, którzy potrzebują zająć się chorym dzieckiem. Jak się okazuje, niektórzy wykorzystują ten czas niezgodnie z przeznaczeniem. 

zwolnienie lekarskie
02.03.2023 09:57 ZUS ogłosił gigantyczne kontrole. Zwolnienia lekarskie na celowniku urzędników

ZUS zajmie się kontrolą placówek, które budzą wątpliwości z powodu większej niż przeciętnie liczby wystawianych e-zwolnień. 

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
13.02.2023 13:47 Nowy rodzaj zwolnienia chorobowego. Decyzja będzie należeć do pracownika, a nie do lekarza

Długi termin oczekiwania do lekarza, aby otrzymać zwolnienie chorobowe, spędza sen z powiek wielu ludzi. Nikogo nie dziwią przychodnie pełne pacjentów i długie kolejki do specjalistów w okresie zimowym. Wychodząc naprzeciw tym problemom, Naczelna Rada Lekarska analizuje wprowadzenie nowego rodzaju zwolnienia.

L4 w dobie jesiennej fali koronawirusa
06.01.2023 13:49 L4 na żądanie. Zdaniem ekspertów może to prowadzić do nadużyć

W ostatnich dniach pojawił się pomysł wprowadzenia L4 na żądanie. W takim wariancie pracownik nie musiałby iść do lekarza w przypadku choroby. Eksperci wskazują, że takie rozwiązanie będzie prowadzić do nadużyć.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
28.12.2022 12:05 Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Trwa sezon grypowy

Polacy masowo biorą zwolnienia z pracy, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Główną przyczyną są choroby wywołane wirusami grypy.

L4 do zmiany
27.12.2022 11:28 Zwolnienia lekarskie. ZUS prowadzi więcej kontroli

ZUS niemal dwa razy częściej sprawdza zwolnienia lekarskie w porównaniu z zeszłym rokiem. Największy wzrost kontroli odnotowano w województwie małopolskim.

  • 1
  • 2