Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie Lekarskie

mężczyzna, drzwi, ZUS
15.07.2024 17:28 ZUS ruszył z masowymi kontrolami Polaków. Będą sprawdzać jedną rzecz

ZUS przeprowadza masowe kontrole w domach Polaków na terenie całego kraju. Wizyty urzędnika mogą spodziewać się tak naprawdę wszyscy pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim. Kontrole będą jednak dotyczyły także lekarzy, którzy te zwolnienia wypisują. Wykrycie nieprawidłowości będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

mężczyzna, drzwi
26.06.2024 13:43 Masowe kontrole Polaków w całym kraju. Można stracić ważne świadczenie

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą spodziewać się kontroli z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób wykorzystuje zwolnienia w niewłaściwy sposób. Okazuje się, że jeśli na jaw wyjdą nieprawidłowości, urzędnicy mogą wstrzymać wypłatę świadczenia lub zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy.

ZUS
12.06.2024 09:16 Nawet 91 dodatkowych dni na wyleczenie z ZUS. Wielu Polaków o tym nie wie

ZUS umożliwia dodatkowe 91 dni na wyleczenie poza obowiązującym i powszechnie znanym L4, z którego korzystamy w ramach zatrudnienia na umowie o pracę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ZUS przewiduje możliwość dodatkowych 91 dni podobnego zwolnienia. W jakich przypadkach?

ZUS, pieniądze
02.06.2024 14:22 Wyszedł z domu na L4, ZUS odebrał mu zasiłek. Finał sprawy zaskakuje

Przebywając na zwolnieniu lekarskim nie mamy pełnej swobody przemieszczania się. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy przebywać we wskazanym wcześniej miejscu pobytu. Mało kto wie, że ZUS może nas skontrolować. Tak się stało w przypadku pewnego mieszkańca Torunia, który na skutek nieobecności we wskazanym miejscu, został wezwany do zwrotu świadczenia.

None
27.05.2024 19:41 Kontrole zwolnień lekarskich: Trend polegający na zobowiązywaniu pracodawców do wchodzenia w kompetencje lekarzy jest bardzo niepokojący

W ostatnim czasie coraz częściej obserwuje się niepokojący trend w kwestii kontroli zwolnień lekarskich. Pracodawcy są zmuszani do oceny, czy czynności wykonywane przez pracownika na "L4" miały wpływ na jego stan zdrowia, co wkracza w kompetencje lekarzy. Na ten problem zwracają uwagę eksperci: Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej ds. zwolnień lekarskich, oraz mecenas Justyna Szczepańska-Grygiel z Kancelarii Radcowskiej ABITL Legal w Poznaniu.

mężczyzna, drzwi
11.05.2024 18:18 Pukają do domów w całej Polsce. Sprawdzają jedną rzecz

Polacy, którzy są na zwolnieniu lekarskim powinni spodziewać się wizyty urzędnika w swoim domu. Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej przeprowadza kontrole i sprawdza pracowników na L4. Co w przypadku, gdy urzędnik wykryje nieprawidłowości? 

zus
06.05.2024 10:09 ZUS zabierze pieniądze. Urzędnicy nie odpuszczą, dopóki się nie nauczymy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbiera pieniądze lub wstrzymuje ich wypłatę. ZUS co kwartał publikuje raporty statystyczne o wynikach kontroli zwolnień lekarskich i co kwartał kontroli przybywa, a wraz z nimi przykrych konsekwencji. “Jakoś to będzie, może nikt nie sprawdzi” - to coraz mniej realna predykcja, jeżeli decydujemy się na “lewe L4”.

list z ZUS-u
08.04.2024 15:43 ZUS przeprowadza kontrole. Chodzi o zwolnienia lekarskie

Pracownicy bardzo często wykorzystują zwolnienia lekarskie w niewłaściwy sposób i na przykład w tym czasie jadą na urlop. Zakład Ubezpieczeń Społecznych masowo kontroluje zwolnienia, a najczęstszą przyczyną wizyt urzędników są donosy. 

Pukanie do drzwi, koperta z logo ZUS-u
15.03.2024 17:25 ZUS masowo kontroluje Polaków. Wiemy, co sprawdzają urzędnicy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych masowo kontroluje Polaków, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Wszystko to dlatego, że ogromna część osób wykorzystuje L4 w niewłaściwy sposób i na przykład wybiera się w tym czasie na wakacje. Co konkretnie sprawdza ZUS podczas takich kontroli?

lekarz
13.03.2024 10:36 Nadchodzą zmiany w L4. Pracodawcy odetchną z ulgą

Rząd Donalda Tuska spełnia kolejne obietnice. Już niedługo Rada Ministrów rozpocznie prace nad zmianami przepisów dotyczących wypłacania pracownikom świadczeń chorobowych. Rewolucja z pewnością zostanie przywitana z radością przede wszystkim przez pracodawców. Jakie zapisy znajdą się w znowelizowanym prawie?

ZUS
08.02.2024 14:37 ZUS masowo kontroluje zwolnienia lekarskie. Sypią się kary

Często zdarza się, że pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie w niewłaściwy sposób. Problem ten stale rośnie, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych próbuje z nim walczyć. Robi to za pomocą masowych kontroli. 

lekarz
21.01.2024 12:14 Pracujesz na L4? ZUS wlepi nawet 30 000 złotych kary

L4 jest jednym z podstawowych praw przysługujących osobom pracującym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zwolnienie lekarskie wiąże się także z pewnymi obowiązkami i zakazami. Zasady te łamią zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. W przypadku kontroli, kara od ZUS może być bardzo wysoka.

ZUS
18.01.2024 15:11 Ruszyły masowe kontrole pracowników. ZUS sprawdzi, co robisz w domu

Jednym z obowiązków ZUS jest kontrolowanie, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wykorzystują je prawidłowo. Kontrolą podlegają również lekarze. Co może sprawdzić ZUS podczas kontroli?

Donald Tusk
10.01.2024 11:20 Szykują się wielkie zmiany w L4. Premier zabrał głos, jest potwierdzenie

Premier Donald Tusk potwierdził doniesienia dotyczące zapowiadanej rewolucji w zasiłku chorobowym. Ruszyły prace nad projektem odpowiedniej ustawy - znamy również termin jej wejścia w życie.

zus-list-koperta-dokumenty
17.12.2023 12:29 ZUS przypomina o ważnym obowiązku. W razie kontroli konsekwencje mogą być poważne

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Kontrolerzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych weryfikują m.in. prawidłowość wykorzystania takich zwolnień. Jeśli wykażą jakieś uchybienia, to oszukującym pracownikom grozi pozbawienie zasiłku chorobowego, jego zawieszenie bądź konieczność zwrotu. Urzędnicy przypominają, na łamach portalu money.pl, że udając się na L4, powinniśmy dopełnić pewnego obowiązku informacyjnego. O co dokładnie chodzi?

ZUS
11.12.2023 20:12 Masz tylko 3 dni na zmianę. Potem ZUS może nie wypłacić pieniędzy

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim często popełniają spory błąd. Może on nawet spowodować, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestanie wypłacać środki za zwolnienie. Co zrobić, żeby tego uniknąć? 

zus-logo-budynek
21.11.2023 12:34 Tak Polacy wykorzystują L4. Uważaj, kontrolerzy mogą zapukać też do Ciebie

Każdy pracownik objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety dane ZUS wskazują, że Polacy często wykorzystują L4 jako formę wolnego, które można zagospodarować w różnoraki sposób. Takie zachowania niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje.

zus-list-pieniadze-dlon
19.11.2023 16:32 ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu

Choroba nie wybiera, a sezon jesienno-zimowy wyjątkowo sprzyja rozwojowi mniejszych i większych infekcji. Nie ulega wątpliwości, że gdy już coś nas “dopadnie”, to najbezpieczniej jest się odizolować i w spokoju wyleczyć z choroby. Każdy pracownik, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma prawo skorzystać w takiej sytuacji ze zwolnienia lekarskiego. Zdarzają się jednak osoby, w przypadku których L4 bywa mocno naciągane. Wówczas do akcji wkraczają kontrolerzy ZUS.

ZUS
14.11.2023 17:33 ZUS może cofnąć świadczenia. Ruszyły masowe kontrole, wyniki są zatrważające

ZUS może sprawdzać pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Choć zdecydowana większość osób korzysta z tzw. L4 w sposób prawidłowy, nie brakuje również osób, które bezprawnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. W ciagu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzono 337 tys. podobnych kontroli. Ich wyniki są zaskakujące.

praca
11.11.2023 08:36 Umowa koalicyjna. Nadchodzą duże zmiany w zwolnieniach lekarskich, szef nie wypłaci już chorobowego

W piątek 10 listopada liderzy ugrupowań opozycyjnych podpisały umowę koalicyjną. Zostały w niej zawarte różne postulaty dotyczące ważnych kwestii dla wielu Polaków, a jeden z nich dotyczy zwolnień lekarskich. Co takiego się zmieni?

Mężczyzna otwierający drzwi
09.11.2023 22:45 Ruszyły kontrole w całej Polsce. Jeśli nie otworzysz, możesz gorzko pożałować

Jesień to okres wzmożonych zachorowań na grypę lub przeziębienie. W tym czasie bardzo łatwo zarazić się np. od współpracowników czy osób w komunikacji miejskiej. Choć wielu Polaków idzie na tzw. L4 dopiero wtedy, gdy choruje, istnieje ogromna grupa osób, które bezprawnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. Warto wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skontrolować takich pracowników, a w razie wykrycia nieprawidłowości odebrać zasiłek, a nawet więcej.

Pukanie do drzwi
23.08.2023 20:08 Zwiększają liczbę kontroli. Zapukają również do Ciebie

Jak wynika z doniesień medialnych, rośnie liczba przeprowadzanych kontroli w domach Polaków. Do starych poziomów sprzed lat wciąż daleko - a według niektórych ekspertów jest to wręcz niemożliwe.

pukanie do drzwi-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.08.2023 13:35 Trwają niezapowiedziane kontrole w naszych domach. Wielu Polaków narobiło sobie poważnych problemów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym kwartale tego roku skontrolował już 21,6 tys. osób. Dla ponad 2 tys. z nich kontrola wiązała się z poważnymi konsekwencjami – łącznie z koniecznością zwrotu już otrzymanych pieniędzy. Urzędnicy przypominają, że kontrole osób przebywających na zwolnieniu lekarskim są niezapowiedziane, a donos nieraz składają osoby z bliskiego otoczenia “chorego”.

zus-list
16.08.2023 14:12 Ważny komunikat ZUS. Jeśli nie dopełnisz pewnego obowiązku, możesz mieć kłopoty

Formalności, procedury, terminy – w sprawach urzędowych musimy pamiętać o wielu rzeczach. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o pewnym obowiązku informacyjnym, który leży po stronie każdego ubezpieczonego. O co dokładnie chodzi?

Taylor Swift
04.07.2023 11:14 Fanka Taylor Swift z kocem na głowie. Miała powód, by zakrywać twarz

Fanka Taylor Swift przyszła na otwarcie sklepu z gadżetami swojej idolki z kocem na głowie. Okazało się, że musiała ukrywać swoją tożsamość, ponieważ okłamała pracodawcę, że jest chora.

drzwi-pukanie-kontrola
03.07.2023 13:18 ZUS przeprowadza masowe kontrole. Jeśli nadużywasz tego prawa, możesz mieć spore kłopoty

ZUS zagiął parol na pracowników nadużywających absencji chorobowych i prowadzi obecnie zintensyfikowane, masowe kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich – informuje nas agencja Symetria PR w komunikacie prasowym. Tylko w I kwartale br. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje l4 niezgodnie z jego przeznaczeniem i czy każdy może się spodziewać takiej kontroli z ZUS-u?

pukanie-drzwi-kontrola
27.06.2023 12:15 Kontrolerzy z ZUS mogą przyjść do domu i Cię sprawdzić. Za nieprawidłowości nakładają kary

W I kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. ZUS przypomina, że każdy, kto jest na l4, powinien liczyć się z możliwością kontroli przeprowadzonej przez pracownika ZUS-u lub pracodawcę.

pukanie-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.06.2023 18:16 Kontrole w domach Polaków. Radca prawny wyjaśnia, jak działają mechanizmy sprawdzania obywateli

Nadzór różnych instytucji i służb nad obywatelami co rusz wywołuje wielkie emocje w społeczeństwie. Niektórzy powołują się na hasło “mój dom – moja twierdza” i uważają, że nikt nie ma prawa np. wejść do ich mieszkania i zweryfikować, czy mają sprawny, ale niezarejestrowany odbiornik telewizyjny, który obligowałby ich do płacenia abonamentu RTV. Co na ten temat mówi prawo, kiedy nie trzeba wpuszczać kontrolera do domu i jakie są konsekwencje lipnego L4? O kwestiach uprawnień kontrolnych w bardziej przyziemnych sprawach życia codziennego pisze radca prawny Michał Podolec.