BiznesINFO.pl > Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie Lekarskie

Pukanie do drzwi
23.08.2023 20:08 Zwiększają liczbę kontroli. Zapukają również do Ciebie

Jak wynika z doniesień medialnych, rośnie liczba przeprowadzanych kontroli w domach Polaków. Do starych poziomów sprzed lat wciąż daleko - a według niektórych ekspertów jest to wręcz niemożliwe.

pukanie do drzwi-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.08.2023 13:35 Trwają niezapowiedziane kontrole w naszych domach. Wielu Polaków narobiło sobie poważnych problemów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym kwartale tego roku skontrolował już 21,6 tys. osób. Dla ponad 2 tys. z nich kontrola wiązała się z poważnymi konsekwencjami – łącznie z koniecznością zwrotu już otrzymanych pieniędzy. Urzędnicy przypominają, że kontrole osób przebywających na zwolnieniu lekarskim są niezapowiedziane, a donos nieraz składają osoby z bliskiego otoczenia “chorego”.

zus-list
16.08.2023 14:12 Ważny komunikat ZUS. Jeśli nie dopełnisz pewnego obowiązku, możesz mieć kłopoty

Formalności, procedury, terminy – w sprawach urzędowych musimy pamiętać o wielu rzeczach. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o pewnym obowiązku informacyjnym, który leży po stronie każdego ubezpieczonego. O co dokładnie chodzi?

Taylor Swift
04.07.2023 11:14 Fanka Taylor Swift z kocem na głowie. Miała powód, by zakrywać twarz

Fanka Taylor Swift przyszła na otwarcie sklepu z gadżetami swojej idolki z kocem na głowie. Okazało się, że musiała ukrywać swoją tożsamość, ponieważ okłamała pracodawcę, że jest chora.

drzwi-pukanie-kontrola
03.07.2023 13:18 ZUS przeprowadza masowe kontrole. Jeśli nadużywasz tego prawa, możesz mieć spore kłopoty

ZUS zagiął parol na pracowników nadużywających absencji chorobowych i prowadzi obecnie zintensyfikowane, masowe kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich – informuje nas agencja Symetria PR w komunikacie prasowym. Tylko w I kwartale br. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje l4 niezgodnie z jego przeznaczeniem i czy każdy może się spodziewać takiej kontroli z ZUS-u?

pukanie-drzwi-kontrola
27.06.2023 12:15 Kontrolerzy z ZUS mogą przyjść do domu i Cię sprawdzić. Za nieprawidłowości nakładają kary

W I kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. ZUS przypomina, że każdy, kto jest na l4, powinien liczyć się z możliwością kontroli przeprowadzonej przez pracownika ZUS-u lub pracodawcę.

pukanie-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.06.2023 18:16 Kontrole w domach Polaków. Radca prawny wyjaśnia, jak działają mechanizmy sprawdzania obywateli

Nadzór różnych instytucji i służb nad obywatelami co rusz wywołuje wielkie emocje w społeczeństwie. Niektórzy powołują się na hasło “mój dom – moja twierdza” i uważają, że nikt nie ma prawa np. wejść do ich mieszkania i zweryfikować, czy mają sprawny, ale niezarejestrowany odbiornik telewizyjny, który obligowałby ich do płacenia abonamentu RTV. Co na ten temat mówi prawo, kiedy nie trzeba wpuszczać kontrolera do domu i jakie są konsekwencje lipnego L4? O kwestiach uprawnień kontrolnych w bardziej przyziemnych sprawach życia codziennego pisze radca prawny Michał Podolec.

Kontrola puka do drzwi
17.05.2023 21:55 Wielka fala zwolnień L4. Kontrole już nie tylko z ZUS

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy w roku wystawiono ponad 5 mln zwolnień lekarskich. Nadużycia związane z L4 stały się prawdziwą plagą, więc nic dziwnego, że nie tylko ZUS korzysta z prawa do kontroli pracowników na zwolnieniach.

przychodnia
01.05.2023 13:28 Na ciągniku, w trumnie. Polacy na kontroli L4 wpadają w zaskakujących sytuacjach

Celem zwolnienia lekarskiego jest podjęcie leczenia lub rehabilitacji zaleconych przez lekarza. Mimo to Polacy często wykorzystują ten czas jako dodatkowy urlop bądź podejmują dorywczą pracę. 

drzwi-kontrola-pukanie
28.03.2023 10:29 Kontrole zwolnień L4 coraz popularniejsze. „Chory” pracownik przyłapany na prowadzeniu ciągnika

W 2023 roku ZUS planuje przeprowadzić nawet 500 tys. kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Powodów zwiększonej częstotliwości wizyt urzędników w domach Polaków jest kilka, a samym „chorym” kreatywności nie brakuje. Podczas L4 wykonują prace zarobkowe w mieszkaniu, przeprowadzają remonty, idą na mecz piłkarski lub… prowadzą ciągnik – informuje Conperio, największa polska firma doradcza zajmująca się problematyką absencji chorobowych.

zus
24.03.2023 14:46 ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od piątku 24 marca nastąpi zmiana w przekazywaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Będą one automatycznie trafiały na profile płatników składek, nawet jeśli ich rejestracja na PUE ZUS nie dobiegła końca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.03.2023 12:28 Wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem. ZUS dopatrzył się błędów, kobieta straciła zasiłek

Wiele osób chętnie korzysta ze zwolnień lekarskich. L4 jest często używane przez rodziców, którzy potrzebują zająć się chorym dzieckiem. Jak się okazuje, niektórzy wykorzystują ten czas niezgodnie z przeznaczeniem. 

zwolnienie lekarskie
02.03.2023 09:57 ZUS ogłosił gigantyczne kontrole. Zwolnienia lekarskie na celowniku urzędników

ZUS zajmie się kontrolą placówek, które budzą wątpliwości z powodu większej niż przeciętnie liczby wystawianych e-zwolnień. 

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
13.02.2023 13:47 Nowy rodzaj zwolnienia chorobowego. Decyzja będzie należeć do pracownika, a nie do lekarza

Długi termin oczekiwania do lekarza, aby otrzymać zwolnienie chorobowe, spędza sen z powiek wielu ludzi. Nikogo nie dziwią przychodnie pełne pacjentów i długie kolejki do specjalistów w okresie zimowym. Wychodząc naprzeciw tym problemom, Naczelna Rada Lekarska analizuje wprowadzenie nowego rodzaju zwolnienia.

L4 w dobie jesiennej fali koronawirusa
06.01.2023 13:49 L4 na żądanie. Zdaniem ekspertów może to prowadzić do nadużyć

W ostatnich dniach pojawił się pomysł wprowadzenia L4 na żądanie. W takim wariancie pracownik nie musiałby iść do lekarza w przypadku choroby. Eksperci wskazują, że takie rozwiązanie będzie prowadzić do nadużyć.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
28.12.2022 12:05 Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Trwa sezon grypowy

Polacy masowo biorą zwolnienia z pracy, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Główną przyczyną są choroby wywołane wirusami grypy.

L4 do zmiany
27.12.2022 11:28 Zwolnienia lekarskie. ZUS prowadzi więcej kontroli

ZUS niemal dwa razy częściej sprawdza zwolnienia lekarskie w porównaniu z zeszłym rokiem. Największy wzrost kontroli odnotowano w województwie małopolskim.

EN 01524147 0073
04.12.2022 12:43 Miała L4 i niosła krzyż na procesji, ZUS uchylił zwolnienie. Poszła do sądu, zaskakujący wyrok

Katechetka z Torunia z powodu bólu kręgosłupa otrzymała zwolnienie chorobowe L4. Podczas chorobowego wypoczynku od pracy postanowiła jednak uczestniczyć w procesji, w trakcie której niosła pełnowymiarowy krzyż. ZUS cofnął wypłatę pieniędzy, a katechetka poszła do sądu. Wyrok był niespodziewany. Historię katechetki z Torunia opisała w czwartek "Gazeta Pomorska". Z wydarzeń opisanych w internetowym wydaniu gazety wynika, że katechetka wzięła udział w procesji i niosła krzyż wraz z innymi jej uczestnikami. Kolejnego dnia (również na zwolnieniu lekarskim) zajmowała się wylataniem palm wielkanocnych w Kole Gospodyń Wiejskich.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 22.11.2019. n/z Dokumentacja medyczna.
19.10.2022 14:50 Adres na druku zwolnienia chorobowego. W przypadku błędu można mieć kłopoty

Pracownik w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym nie musi znajdować się pod adresem zamieszkania. Ekspert rynku pracy, prezes Conperio Mikołaj Zając przypomina, żeby pracownicy dbali o właściwy adres na drukach. W przeciwnym razie mogą oni stracić świadczenie.

doctor-5710152 1920
22.03.2022 09:33 Powrót do pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownik, gdy jest chory, przebywa na zwolnieniu lekarskim. Co w sytuacji, kiedy chce przerwać zwolnienie i wrócić do pracy? Zwolnienie lekarskie jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Obejmuje ono ramy czasowe, czyli obowiązuje od dnia wystawienia zwolnienia do dnia, w którym – jak przewiduje lekarz – pracownik będzie zdolny do powrotu do pracy albo do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie kolejnego badania. Zazwyczaj zwolnienie wykorzystywane jest w całości, ale zdarzają się też sytuacje, że osoby chcą je skrócić i wcześniej wrócić do swoich obowiązków służbowych.

pilne zus
22.03.2022 09:30 ZUS znacząco zmienił zasady dotyczące zasiłków chorobowych. Wszystko od 1 stycznia

ZUS od 1 stycznia 2022 r. wprowadził zmiany w zasiłkach chorobowych. Teraz nie będzie liczyło się na co chorujemy, a jedynie jak długo. Z informacji ZUS wynika, że osoba ubezpieczona może pobierać zasiłek chorobowy przez 182 dni. Długość zasiłku może wzrosnąć jeśli ubezpieczony chory jest na gruźlicę lub jeśli choroba przebiega podczas ciąży. Wtedy długość zasiłku może wzrosnąć do 270 dni. - Do końca ubiegłego roku ulegały zsumowaniu te nasze zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tą samą chorobę, czyli była to tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach czyli gdy eZLA było wystawiane przez lekarza na inną jednostkę chorobową – okres zasiłkowy naliczany był na nowo. Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy gdyż wszystkie zwolnienia, pomiędzy, którymi nie ma przerwy 60 dni sumują się do wyczerpania rocznego – tak nowe przepisy tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Osoba, która wykorzysta 182 dni zasiłku chorobowego i nadal będzie pozostawała w stanie niezdolnym do ponownego podjęcia pracy, może złożyć wniosek o przyznanie świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo
22.03.2022 09:29 ZUS ogłosił ile cofnął zwolnień chorobowych. Skala oszustw przeraża

ZUS wziął się na poważnie za nieuzasadnione zwolnienia lekarskie. Zakład podał dane, z których wynika, że nawet co trzecie zwolnienie wystawione zostało bez odpowiedniej przyczyny. Taki obrót spraw skłoni ZUS do wzmożonych kontroli zwolnień. Jak się okazuje, żeby stracić prawo do zwolnienia nie musi nawiedzić nas nawet kontrola z ZUS. Wielu Polaków, którzy otrzymali L4 publikuje np. zdjęcia z wakacji w mediach społecznościowych podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim, co jest już wystarczającym dowodem dla ZUS, że zwolnienie nie jest wykorzystywane w odpowiedni sposób. Dotyczy do oczywiście zwolnień tzw. "nie chodzących", które nie uprawnia nas do zmiany miejsca pobytu wskazanej na zwolnieniu.

ZUS weryfikuje L4
22.03.2022 09:28 ZUS może zweryfikować L4. Coraz więcej osób kupuje zwolnienia lekarskie

Jak podaje portal prawo.pl na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania krótkoterminowych zwolnień lekarskich. ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.Czas pandemii pozwolił na rozwój firm wystawiających zwolnienia lekarskie, które nie zawsze świadczą prawdę na temat zdrowia pracownika. Firmy takie wykorzystują lukę w służbie zdrowia spowodowaną świadczeniem usług wyłącznie w trybie zdalnym.

EN 01473843 0009
22.03.2022 09:26 ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązku i wskazania dokładnego adresu miejsca, gdzie będziemy przebywać na zwolnieniu lekarskim. W przeciwnym razie w razie kontroli możemy utracić prawo do zwolnienia lekarskiego. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że wynajmujemy mieszkania bądź jesteśmy po przeprowadzce a w dokumentach, do których dostęp ma pracodawca i ZUS widnieją informacje o innym adresie zamieszkania. Taka sytuacja może przyprawić nam więcej problemów, niż się początkowo wydaje.

EN 01454375 0090
22.03.2022 09:26 Żabka prezentuje totalną nowość. Sklepy będą też "przychodniami lekarskimi"

Żabki funkcjonują już teraz jako placówki pocztowe teraz będą dodatkowo "przychodniami lekarskimi". Sieć sprzeda klientom vouchery na teleporady lekarskie. Usługę telekonsultacji z lekarzem przygotowała firma HomeDoctor. Voucher można zakupić w sklepach Żabki od 1 września 2021 roku.

EN 01470838 0027 (1)
22.03.2022 09:26 ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

ZUS nieustannie przypomina o podaniu dokładnego i aktualnego adresu w przypadku ubiegania się o e-ZLA, elektroniczne zwolnienie lekarskie. W przeciwnym razie możemy nabawić się licznych kłopotów podczas ewentualnej kontroli. Iwona Kowalska-Matis z dolnośląskiego ZUS uczula, aby pamiętać o aktualizacji adresu, pod którym zamierzamy przechodzić rekonwalescencję po chorobie. Nagminnie bowiem zdarza się, że osoby podają w miejscu pracy np adres zameldowania, a faktycznie mieszkają pod innym adresem, często nawet w innej miejscowości. W takim przypadku podczas kontroli urzędnicy ZUS przybędą pod adres zapisany u pracodawcy bądź w ZUS.

biznesinfo-1
22.03.2022 09:26 ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

Dane dotyczące adresu naszego zamieszkania, którymi dysponuje ZUS jak i nasz pracodawca, często są niezgodne ze stanem faktycznym. Problem może pojawić się w przypadku, gdy np. na wakacjach nabawimy się kontuzji. Ewentualna kontrola z ZUS może pozbawić nas prawa do otrzymywania wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim. ZUS przypomina, że każdy kto uda się na zwolnienie lekarskie, powinien wskazać zakładowi miejsce, w którym na zwolnieniu będzie przebywał. Bardzo często mamy do czynienia z procederem, w którym adres zamieszkania nie jest zgodny z faktycznym. Dzieje się tak np. gdy w urzędzie widnieje nasz stały adres zameldowania, a pracujemy i wynajmujemy mieszkanie w innym mieście. Niepoinformowanie lekarza wystawiającego nam e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie o miejscu, w którym na zwolnieniu zamierzamy przebywać, może być opłakane w skutkach w przypadku ewentualnej kontroli ZUS.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:26 ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

ZUS przypomina o odpowiednim wypełnieniu dokumentów w przypadku skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zaniedbanie w tej kwestii może zakończyć się kontrolą i odebraniem przysługującego zwolnienia. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której mieszkamy w innym miejscu niż to zgłoszone w ZUS i pracodawcy. W takim przypadku zwolnienie lekarskie wystawione na adres, pod którym nie przebywamy może, w przypadku kontroli urzędnika z ZUS, doprowadzić do odebrania pieniędzy za zwolnienie lekarskie. - Bywa i tak, że w trakcie wymarzonego urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a kontuzja lub choroba zatrzyma nas na dłużej w danym miejscu, odległym od naszego stałego zamieszkania. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego należy podać lekarzowi wystawiającemu eZLA taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów - ostrzega. Adres podany w systemie e-ZELA musi być tożsamy z adresem zamieszkania. Jeśli lekarz ma złe dane, to powinniśmy je uaktualnić w ciągu 3 dni od wystawienia zwolnienia - informuje ZUS. "Prawidłowy adres pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli orzekania lub prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego."ZUS podaje także dokładną kwotę, jaką zaoszczędził przeprowadzając kontrolę: "W I kwartale 2021 r. 80,0 tys. osób na zwolnieniu lekarskim zostało sprawdzonych przez ZUS. W efekcie kontroli wydanych zostało 3,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota oszczędności z tego powodu tylko w I kw. 2021 r. osiągnęła 3 582 600 zł." Jak widać, wiele kontroli zaowocowało odebraniem praw do zwolnienia lekarskiego, tym bardziej powinniśmy pamiętać o odpowiednim wypełnieniu danych.

  • 1
  • 2